2016 WPIAL Individual Girls Track & Field Results

By:
Thursday, May 19, 2016 | 11:05 PM


It was Summer time in May. Sewickley Academy senior Summer Thorpe won both hurdles events at the WPIAL track and field championships Thursday at Baldwin High School.

Thorpe is a Notre Dame recruit who won the 100 hurdles in 14.58 seconds and the 300 in 43.86. Her 300 time set a new Class AA championship record. Thorpe had never won a WPIAL title before this year.

Thorpe was one of five girls who won two WPIAL titles in individual events, but another big story in the meet was the Robinson sisters. Hunter and Hayden Robinson attend Avonworth but compete under the name of Avonworth/Northgate because of a cooperative sponsorship.

Hayden is a freshman who won the 100, squeezing out a victory against her sister. Hayden won in 11.97 seconds while Hunter, a sophomore, finished second at 12.01.

But Hunter came back and won the 400 and set a Class AA championship meet record with a time of 56.54. Both Robinsons ran the 200.  Hunter finished second at 24.54 seconds while Hayden was third at 25.34. Burrell’s Nikki Scherer won with a meet record time of 24.24.

The Robinsons both ran on the 1,600 relay team that finished first.

There were four other double winners in individual events. Quaker Valley’s Hannah Bablak won the Class AA 800 and 1,600 and set a record in the 800 with a time of 2:14.34.

Burrell’s Lizzie Weimer won both the Class AA shot put and discus.

The two other double winners were Butler’s Emily Horstman in the Class AAA 100 and 200, and Greensburg Salem’s Julia Howard in the Class AAA long jump and triple jump.

The state championship meet is next Friday and Saturday at Shippensburg University.In Class AAA, the top four finishers in each event qualify for the PIAA championships May 22-23 at Shippensburg University. Those who finish in fifth through eighth place must meet qualifying standards, which are in parentheses next to each event.

WPIAL CLASS AAA CHAMPIONSHIPS

At Baldwin HS

100 meters (12.50) — 1. Emily Horstman, Butler, 12.03. 2. Ashley Amato, Plum, 12.18. 3. Alaina Stahl, Baldwin, 12.25. 4. Ronasae Upsher, McKeesport, 12.28. 5. Sierra Lynn, Belle Vernon, 12.46. 6. Amanda Oliver, South Fayette, 12.49. 7. MacKenzie Aunkst, Penn Trafford, 12.58. 8. Gabby Wirick, Latrobe, 12.63.

200 (25.91) — 1. Emily Horstman, Butler, 25.03. 2. MacKenzie Aunkst, Penn Trafford, 25.06. 3. Rianna Miedel, Hempfield, 25.07. 4. Molly Mangan, Mount Lebanon, 25.36. 5. Chyna Beck, Canon-McMillan, 25.70. 6. Sarah Rolfsen, Mount Lebanon, 25.82. 7. Gavvy Wirick, Latrobe, 26.20. 8. Alexis Leech, Butler, 25.22.

400 (58.80) — 1. Rachel Helbling, South Fayette, 56.54. 2. Alexis Leech, Butler, 57.64. 3. Aiyanna Crawford, Gateway, 57.97. 4. Alaina Stahl, Baldwin, 58.62. 5. Valerie Fischer, Hampton, 58.85. 6. Mylasia Ellis, Uniontown, 58.87. Kylie Manuppelli, Pine-Richland, 59.17. 8. Julia Chakos, Trinity, 59.33

800 (2:18.47) — 1. Claire Dougherty, Mount Lebanon, 2:13.48. 2. Liz Simms, Butler, 2:15.31. 3. Laura Ehrenberger, Peters Township, 2:15.64. 4. Maddie Salek, West Allegheny, 2:16.16. 5. Anna Ramsey, Latrobe, 2:16.55. 6. Letizia Collini, Kiski Area, 2:16.79. 7. Malia Anderson, Greensburg Salem, 2:17.23 8. Hannah Kenawell, South Fayette, 2:17.46.

1,600 (5:12.25) — 1. Lauren Finikiotis, Oakland Catholic, 5:01. 2. Mandi Moxie, Knoch, 5:03.32. 3. Megan Aller, Kiski Area, 5:06.26. 4. Savannah Shaw, Upper Saint Clair, 5:06.39. 5. Rachel Valotta, Plum, 5:09.25. 6. Elyssa Penson, Ambridge, 5:09.68. 7. Chloe Grzyb, Peters Township, 5:09.77. 8. Caelan Miller, Fox Chapel, 5:10.71

3,200 (11:13.30) — 1. Clara Savchik, North Allegheny, 10:50.73. 2. Riley Kwiatkowski, Greensburg Salem, 11:03.89. 3. Ava Pietrzyk, North Hills, 11:07.67. 4. Annika Urban, Fox Chapel, 11:15.03. 5. Lauren Finikiotis, Oakland Catholic, 11:15.30. 6. Tessa Franchi, Pine-Richland, 11:17.46. 7. Rachel Hensler, Seneca Valley, 11:21.42. 8. Mandi Moxie, Knoch, 11:22.03.

100 hurdles (15.50) — 1. Jayla Ellis, Penn Hills, 14.46. 2. Amberly Valeriano, North Hills, 14.93. 3. Bailey Traczynski, Hempfield, 14.96. 4. Chyna Beck, Canon-McMillan, 15.04. 5. Caroline Curran, Peters Township, 15.11. 6. Bailey Cooper, Ringgold, 15.45. 7. Emily Brozeski, Norwin, 15.91. 8. Ashley Amato, Plum, 18.26.

300 hurdles (46.25) — 1. Maiah Yankello, Central Valley, 44.40. 2. Gabby Holmberg, Hempfield, 45.12. 3. Tori Valachovic, South Fayette, 45.72. 4. Erin Herock, Hampton, 46.08. 5. Josephine Landis, North Allegheny, 46.15. 6. Sammy Papik, Mars, 46.39. 7. Sofia Beltran, Mars, 46.65. 8. Colleen Zilka, Franklin Regional, 46.73.

Javelin (122-0) — 1. Madison Wiltrout, Connellsville, 144-8. 2. Laurel Dinnen, Chartiers Valley, 124-11. 3. Kayla Smith, Thomas Jefferson, 123-10. 4. Erin Danik, Seneca Valley, 123-7. 5. Brianna Spirnak, Elizabeth Forward, 123. 6. Carly Polczynski, Norwin, 121-10. 7. Kristen Greggerson, Gateway, 121-10. 8. Kara McDonald, Derry Area, 121-10.

Shot put (37-6) — 1. Julia Bernesser, Shaler, 41 ½. 2. Samantha Orie, Hempfield, 39-11. 3. Kristen Greggerson, Gateway, 38-10 ½. 4. Sarah Wozniak, Uniontown, 38-7 ½. 5. Liz Fleming, Trinity, 37-11. 6. Greta Brooks, Woodland Hills, 37-10. 7. Naudia Johnson, Kiski Area, 37-9. 8. Jasmine Wicks, Baldwin, 37-7. 

Discus (118-0) — 1. Rachel Hutchinson, Hempfield, 119-5. 2. Greta Brooks, Woodland Hills, 118-5. 3. Jorden Jamieson, Seneca Valley, 117-6. 4. Maura Loughran, Hempfield, 114-9. 5. Toni Augustine, Seneca Valley, 114-5. 6. Jasmine Wicks, Baldwin. 113-8. 7. Jena Reinheimer, Butler, 111-9. 8. Elizabeth Hathaway, Canon-McMillan, 110-5.

High jump (5-3) — 1. Jessica Stever, Indiana, 5-6. 2. Emily Brozeski, Norwin, 5-4. 3. Gina Cuneo, Hempfield, 5-3. 4. Rosina Natter, Thomas Jefferson, 5-3. 5. Amanda Shiflet, Baldwin, 5-1. 6. Hailey Blair, South Fayette, 5-1. 7. Jillian Tilko, Butler, 5-1. 8. (tie) Lauren Malcolm, Moon and Molly DeBone, Hempfield and Jaime Handra, Trinity, 5-1.

Long jump (17-6) — 1. Julia Howard, Greensburg Salem, 18-11. 2. Ashley Amato, Plu, 18-3 ½. 3. Jessica Stever, Indiana, 18-3 ½. 4. Amberly Valeriano, North Hills, 18-3. 5. Jayla Ellis, Penn Hills, 18-0. 6. Kassidy Hubert, Franklin Regional, 17-10 ½. 7. Isabel Bierwirth, Baldwin, 17-10 ¼. 8. Gabby Holmberg, Hempfield, 17-9 ½.

Triple jump (36-6) — 1. Julia Howard, Greensburg Salem, 38-10 ¾. 2. Chandler Killins, West Mifflin, 37-4. 3. Hannah Falcione, Peters Township, 37 ¾. 4. Gabby Holmberg, Hempfield, 36-11 ½. 5. Lexi Salopek, Mount Pleasant, 36-2 ¼. 6. Claire Schreiber, Shaler, 36. 7. Courney Phoennik, South Fayette, 35-7 ¼. 8. Ana Benitez, Plum, 35-7.

Pole vault (11-0) — 1. Cassandra Phelan, Laurel Highlands, 12-6. 2. Molly DeBone, Hempfield, 11-6. 3. Taylor Weaver, Butler, 11. 4. Gabby Loeffler, Baldwin, 10-9. 5. Hannah Fellers, North Allegheny, 10-9. 6. Vittoria LaRosa, North Allegheny, 10-3. 7. Kaitlyn Lander, Hempfield, 10-3. 8. Kathryn Kimes, Bethel Park, 10-3.

400 relay (49.75) — 1. Pine-Richland (Jodie Berezo, Megan Briski, Gabby Krieger, Karly Krisby), 48.94. 2. North Allegheny, 49.01. 3. Canon-McMillan, 49.14. 4. Baldwin, 49.25. 5. Gateway, 49.40. 6. Butler, 49.46. 7. Penn Trafford, 49.77. 8. South Fayette. 49.88.

1,600 relay (4:02.50) — 1. Butler (Emily Horstman, Shana Hoy, Liz Simms, Alexis Leech), 3:54.00. 2. Hempfield, 3:55.01. 3. Latrobe, 3:55.83. 4. Mount Lebanon, 3:56.12. 5. South Fayette, 3:56.12. 6. Penn Hills, 3:59.65. 7. Pine-Richland, 4:00.97. 8. North Allegheny, 4:01.42.

3,200 relay (9:35.48) — 1. Mount Lebanon (Sadie Saxton, Leah Graf, Aoife-Ruby Dunne, Claire Dougherty), 9:23.44. 2. Latrobe, 9:30.02. 3. Franklin Regional, 9:32.32. 4. Oakland Catholic, 9:34.36. 5. Butler, 9:38.85. 6. North Allegheny, 9:39.63. 7. Indiana, 9:39.76. 8. Greensburg Salem, 9:41.55.

*–Denotes WPIAL record.

 

In Class AA, the top five finishers in each event qualify for the PIAA championships. Those who finish in sixth through eighth places must meet qualifying standards, which are in parentheses next to each event.

WPIAL CLASS AA CHAMPIONSHIPS

At Baldwin HS

100 meters (12.70) — 1. Hayden Robinson, Avonworth / Northgate, 11.97. 2. Hunter Robinson, Avonworth / Northgate, 12.01. 3. Nikki Scherer, Burrell, 12.11. 4. Raja Rutherford, Seton-LaSalle, 12.25. 5. Emily Ledbetter, Beaver, 12.34. 6. Innocense Ross, Aliquippa, 12.81. 7. Macy Mazutis, Chartiers-Houston, 12.95. 8. Tara Gologram, Keystone Oaks, 13.05.

200 (26.25) — *-1. Nikki Scherer, Burrell, 24.24. 2. Hunter Robinson, Avonworth / Northgate, 24.54. 3. Hayden Robinson, Avonworth / Northgate, 25.34. 4. Raja Rutherford, Seton-LaaSalle, 25.38. 5. Tajah Gordon, Washington, 26.31. 6. Bailey Cartwright, Greensburg Central Catholic, 26.61. 7. Selena Canello, Keystone Oaks, 26.67. 8. Jessica Day, Charleroi, 28.17.

400 (59.95) — *-1. Hunter Robinson, Avonworth / Northgate, 56.54. 2. Emily Ledbetter, Beaver, 58.29. 3. Tajah Gordon, Washington, 58.79. 4. Marie Gonsar, Shenango, 59.84. 5. Jessica Day, Charleroi, 60.17. 6. Hannah Lacey, Bethlehem-Center, 60.47. 7. Rachel Schubert, Vincentian, 61.15. 8. Carlee George, Leechburg, 61.33.

800 (2:20.60) — *-1. Hannah Bablak, Quaker Valley, 2:14.34. 2. Bearet Tarris, Quaker Valley, 2:16.21. 3. Megan Wisniewski, Avonworth / Northgate, 2:17.04. 4. Vayda Farino, Southmoreland, 2:20.31. 5. Jessica Jones, South Park, 2:21.96. 6. Erin Joyce, Riverview, 2:23.47. 7. Kayley Wisniewski, Avonworth / Northgate, 2:23.71. 8. Rachel Gaugler, Avonworth / Northgate, 2:24.32.

1,600 (5:18.30) — 1. Hannah Bablak, Quaker Valley, 5:03.99. 2. Marianne Abdalah, Vincentian, 5:06.29. 3. Rylee Kopchak, Cardinal Wuerl North Catholic, 5:13.63. 4. Lauren Gronbeck, Eden Christian Academy, 5:17.33. 5. Alyssa Campbell, New Brighton, 5:19.62. 6. Katherine Fedko, Vincentian, 5:19.81. 7. Kaylee Farino, Southmoreland, 5:25.42. 8. Audrey Durbin, Quaker Valley, 5:28.23.

3,200 (11:35) — 1. Lauren Gronbeck, Eden Christian Academy, 10:57.88. 2. Marianne Abdalah, Vincentian, 11:06.89. 3. Lucie Kubinski, Quaker Valley, 11:25.28. 4. Rylee Kopchak, Cardinal Wuerl North Catholic, 11:30.80. 5. Alyssa Campbell, New Brighton, 11:36.09. 6. Rachel O’Neil, Beaver, 11:37.02. 7. Abby Hutchinson, Neshannock, 11:56.77. 8. Audrey Durbin, Quaker Valley, 12:01.12.

100 hurdles (16.01) — 1. Summer Thorpe, Sewickley Academy, 14.58. 2. Brenna Cavanaugh, Bentworth, 14.93. 3. Elsa Antal, Riverside, 15.66. 4. Bryn Tomczak, Quaker Valley, 16.15. 5. Olivia Neeley, Beaver, 16.31. 6. Jocelyn Gillette, Highlands, 16.67. 7. Rebekah Whippo, Mohawk, 16.81. 8. Amber Hogan, Holy Family Academy, 17.04.

300 hurdles (47.64) — *-1. Summer Thorpe, Sewickley Academy, 43.86. 2. Sarah Johnson, Beaver, 46.44. 3. Olivia Neeley, beaver, 46.69. 4. Taylor Petrak, Ellwood City, 47.35. 5. Logan Ferrucci, Shenango, 48.47. 6. Ashley McIntosh, California, 48.58. 7. Kinlee White, Bethlehem-Center, 49.09. 8. Molly Huffman, Brentwood, 49.28.

Javelin (121-0) — 1. Katie Demi, McGuffey, 133. 2. Alena Blazczak, Frazier, 121-8. 3. Zoe Pawlak, Freeport, 121-4. 4. Mackenzie Mangum, Carlynton, 121-3. 5. Maura Huwalt, South Park, 119-7. 6. Haley Henry, Beaver, 118-10. 7. Jordan Simpson, Chartiers-Houston, 116-7. 8. Taylor Reese, Laurel, 115-7.

Shot put (36-6) — 1. Elizabeth Weimer, Burrell, 42-1 ¾. 2. Samantha Seaburn, Shenango, 37-11 ¾. 3. Maura Huwalt, South Park, 35-11. 4. Taryn Razo, Union, 35-3 ½. 5. Christine Aland, Bishop Canevin, 35. 6. Emily Kalanish, Keystone Oaks, 34-7 ¾. 8. Omyrah Davis, Washington, 34-3.

Discus (113-0) — 1. Elizabeth Weimer, Burrell, 128-7. 2. Maura Huwalt, South Park, 116-9. 3. Samantha Seaburn, Shenango, 113-9. 4. Sarah Herb, Shenango, 112-6. 5. Cydney Francis, The Neighborhood Academy, 111-8. 6. Haley Henry, Beaver, 111-1. 7. Jackie Rearick, Apollo-ridge, 108-2. 8. Heather Chester, Bentworth, 106-9.

High jump (5-2) —1. Maris Seto, Brownsville, 5-3. 2. Lindsey Grune, Shady Side Academy. 3. Miranda Schry, Shenango, 5-2. 4. Alie Seto, Brownsville, 5-2. 5. Courtney Alexander, Our Lady of Sacred Heart, 5-0. 6. Annalise Gillespie, California, 5-0. 7. (tie) Sydney Brown, Highlands and Mikayla Bisignani, Greensburg Central Catholic and Carlee Boyd, South Side Beaver and Maggie McLaughlin, Beaver and Ashtyn Baustert Apollo-Ridge, 4-10.

Long jump (16-11) — 1. Miranda Schry, Shenango, 18-0. 2. Raja Rurtherford, Seton-LaSalle, 17-7 ½. 3. Marie Gonsar, Shenango, 17-5 ¾. 4. Maris Seto, Brownsville, 17-2 ½. 5. Elsa Antal, Riverside, 17-1. 6. Danielle Super, Keystone Oaks, 17-0. 7. Maria Deluca, Neshannock, 16-9 ½. 8. Koryn Jozwiakowski, Fort Cherry, 16-9.

Triple jump (35-6) — 1. Koryn Jozwiakowski, Fort Cherry, 37-7. 2. Miranda Schry, Shenango, 36-6. 3. Maris Seto, Brownsville, 35-10 ¾. 4. Franzi Nace, Quaker Valley, 35-4 ½. 5. Maria Deluca, Neshannock, 35-2 ½. 6. Ayanna Townsend, Winchester Thurston, 33-8 ¼. 7. Ashleigh Wilson, Carlynton, 33-7 ¾. 8. Annya Kossol, Frazier, 33-5 ¾.

Pole vault ( 10-6) — 1. Michelle Karabin, Greensburg Central Catholic, 12-0. 2. Lauren Ritenour, Greensburg Central Catholic, 9-9. 3. Jessica Jones, South Park, 9-3. 4. (tie) Abbey Wescott, Mohawk and Kara Seebacher, Riverside, 9-3. 6. (tie) Danielle Super, Keystone Oaks and Shealyn Anderson, Beaver, 8-9. 8. (tie) Goldie Bookamer, Ellwood City and Kyleigh Murphy, New Brighton and Siara Bradich, South Side Beaver and Skylar Corfield, Freedom Area, 8-3.

400 relay (50.80) — 1. Burrel (Anika Ignozzi, Nikki Scherer, Tori Slomka, Nicole Kristof), 50.14. 2. Aliquippa, 50.79, 3. Valley, 51.02. 4. Vincentian, 51.30. 5. Carlynton, 51.35. 6. Washington, 51.59. 7. Keystone Oaks, 51.67. 8. Beaver, 15.91.

1,600 relay (4:08.75) — 1. Avonworth / Northgate (Hunter Robinson, Megan Wisniewski, Kayley Wisniewski, Hayden Robinson), 4:01.21. 2. Beaver, 4:01.75. 3. Quaker Valley, 4:05.08. 4. Burrell, 4:06.54. 5. Freeport, 4:07.25. 6. Shenango, 4:11.03. 7. Vincentian, 4;11.67. 8. Our Lady of Sacred Heart, 4:13.33.

3,200 relay (9:50.40) — *-1. Quaker Valley (Hannah Bablak, Audrey Durbin, Lucie Kubinski, Bearett Tarris), 9:27.63. 2. Avonworth/Northgate, 9:41.18. 3. Freeport, 9:56.89. 4. Beaver, 9:58.66. 5. South Park, 10:00.17. 6. Greensburg Central Catholic, 10:13.17. 7. Riverside, 10:17.51. 8. Bishop Canevin, 10:28.05.

*-Denotes WPIAL record.