CTK ’17 – Week One WPIAL Football Scrimmages

CTK ’17 – Week One WPIAL Football Scrimmages

FINALLY! High school football camps throughout Pennsylvania opened for business on Monday. That means district teams have five days of practice before they hit the field for either the first of two scrimmages or in the case of some teams, their only scrimmage prior to Week Zero. All Pennsylvania high school football teams have the option to either play the normal two scrimmages or play one scrimmage this week then play a non-conference season opener on August 25th or 26th. Scrimmage number one takes place this Saturday, August 19th on fields around Southwestern Pennsylvania. Here is a rundown of all the first week scrimmages involving all of the WPIAL and Pittsburgh City League high school football teams.

WPIAL vs Pittsburgh City League:

Allderdice Dragons AT North Allegheny Tigers at 9:30am

Perry Commodores AT North Hills Indians at 10:00am

Freeport Yellow Jackets AT Westinghouse Bulldogs at 10:00am

Brashear Bulls AT Keystone Oaks Golden Eagles at 10:00am

Carrick Raiders AT Shady Side Academy Indians at 10:00am

University Prep Wildcats AT Clairton Bears at 10:00am

Class 6-A:

Erie McDowell Trojans AT Pine-Richland Rams at 11:00am

Class 6-A vs Class 5-A:

Plum Mustangs AT Shaler Titans at 9:15am

Woodland Hills Wolverines AT Butler at 10:00am

Pittsburgh Central Catholic Vikings AT McKeesport Tigers at 10:00am

Bethel Park Black Hawks AT Fox Chapel Foxes at 10:00am

Baldwin Highlanders AT Canon-McMillan Big Macs at 10:00am

Hempfield Spartans AT Penn-Trafford Warriors at 10:00am

West Allegheny Indians AT Mount Lebanon Blue Devils at 10:00am

Norwin Knights AT Franklin Regional Panthers at 10:00am

Upper St. Clair Panthers AT Peters Township Indians at 10:00am

Hollidaysburg Golden Tigers AT Altoona Mountain Lions at 10:00am

Class 6-A vs Class 4-A:

New Castle Red Hurricane AT Seneca Valley Raiders at 11:00am

Class 6-A vs Class 3-A:

Hopewell Vikings AT Penn Hills at 11:00am

Class 5-A vs Class 4-A:

Chartiers Valley Colts AT South Fayette Lions at 10:00am

Highlands Golden Rams AT Hampton Talbots at 10:00am

Moon Tigers AT Trinity Hillers at 10:00am

Belle Vernon Leopards AT Gateway Gators at 10:00am

Knoch Knights AT Kiski Area Cavaliers at 10:00am

Greensburg-Salem Golden Lions AT Latrobe Wildcats at 10:00am

Class 5-A vs Class 3-A:

Sharon Tigers AT Armstrong Riverhawks at 10:00am

Connellsville Falcons AT McGuffey Highlanders at 10:00am

Class 5-A vs Class 2-A:

Mohawk Warriors AT Franklin Knights at 10:00am

Class 4-A:

Ringgold Rams AT Montour Spartans at 10:00am

Laurel Highlands Mustangs AT Morgantown (WV) Mohigans at 10:00am

Class 4-A vs Class 3-A:

Burrell Buccaneers AT Ambridge Bridgers at 10:00am

Blackhawk Cougars AT Aliquippa Quips at 10:00am

Mount Pleasant Vikings AT Indiana Little Indians at 10:00am

Beaver Falls Tigers AT Mars Fighting Planets at 10:00am

South Park Eagles AT Thomas Jefferson Jaguars at 10:00am

Albert Gallatin Colonials AT Waynesburg Raiders at 10:00am

Class 4-A vs Class 2-A:

Uniontown Red Raiders AT Washington Little Prexies at 10:00am

West Mifflin Titans AT Steel Valley Ironmen at 10:00am

Class 3-A:

Seton-LaSalle Rebels AT Central Valley Warriors at 10:00am

Class 3-A vs Class 2-A:

New Brighton Lions AT Ellwood City Wolverines at 9:30am

Quaker Valley Quakers AT South Side Beaver Rams at 10:00am

Cardinal Wuerl North Catholic Trojans AT Apollo-Ridge Vikings at 10:00am

South Allegheny Gladiators AT Elizabeth Forward Warriors at 10:00am

Southmoreland Scotties AT Brentwood Spartans at 10:00am

Tri-Scrimmage: East Allegheny Wildcats vs Yough Cougars vs Burgettstown Blue Devils AT Yough HS at 10:00am

Class 3-A vs Class 1-A:

Rochester Rams AT Beaver Bobcats at 10:00am

Valley Vikings AT Jeannette Jayhawks at 10:00am

Derry Trojans AT Greensburg Central Catholic Centurions at 10:00am

Riverview Raiders AT Deer Lakes Lancers at 10:00am

Class 2-A:

Sharpsville Blue Devils AT Neshannock Lancers at 10:00am

Laurel Spartans AT Moniteau Warriors at 11:00am

Class 2-A vs Class 1-A:

Avonworth Antelopes AT Fort Cherry Rangers at 10:00am

Carlynton Cougars AT Bishop Canevin Crusaders at 10:00am

Our Lady of the Sacred Heart Chargers AT Serra Catholic Eagles at 10:00am

Freedom Bulldogs AT Western Beaver Golden Beavers at 10:00am

Summit Academy Knights AT Riverside Panthers at 10:00am

Sto-Rox Vikings AT Bentworth Bearcats at 10:00am

Carmichaels Mighty Mikes AT Brownsville Falcons at 10:00am

Charleroi Cougars AT California Trojans AT 10:00am

Chartiers-Houston Buccaneers AT Springdale Dynamos at 10:00am

Frazier Commodores AT Monessen Greyhounds at 10:00am

Wilmington Greyhounds AT Shenango Wildcats at 10:00am

Beth-Center Bulldogs AT Jefferson-Morgan Rockets at 10:00am

Class 1-A:

Leechburg Blue Devils AT Northgate Flames at 10:00am

Cornell Raiders AT Avella Eagles at 10:00am

Union Scotties AT Farrell Steelers at 10:00am

West Greene Pioneers AT Cameron (WV) Dragons at 10:00am

Attachment

Leave a Comment