High school scores, schedules for April 17, 2018
By:
Tuesday, April 17, 2018 | 10:57 PM
High schools
Baseball
Tuesday's results
WPIAL
Class 6A
Section 1
Pine-Richland at North Allegheny, ppd.
Class 5A
Section 1
Kiski Area at Obama Academy, ppd.
Class 4A
Section 1
Greensburg Salem at Derry, ppd.
Section 3
Elizabeth Forward at McGuffey, ppd.
South Park at McGuffey, ppd.
Class 3A
Section 2
Class A
Section 1
Springdale at Leechburg, ppd.
Section 2
Monessen at Greensburg Central Catholic, ppd.
Nonsection
Southmoreland at South Allegheny, ppd.
Wednesday's schedule
WPIAL
Class 6A
Section 1
Butler at Seneca Valley, 4 p.m.; North Allegheny at Central Catholic, 4 p.m.; Shaler at Pine-Richland, 4 p.m.
Section 2
Connellsville at Hempfield, 4 p.m.; Penn Hills at Plum, 4:15 p.m.; Penn-Trafford at Norwin, 4 p.m.
Section 3
Baldwin at Bethel Park, 4 p.m.; Canon-McMillan at Peters Township, 7 p.m.; Mt. Lebanon at Upper St. Clair, 4 p.m.
Class 5A
Section 1
Armstrong at Kiski Area, 4 p.m.; Fox Chapel at North Hills, 2 p.m.; Hampton at Mars, 3:45 p.m.
Section 2
Brashear at Carrick, 3:30 p.m.; Chartiers Valley at West Allegheny, 4:30 p.m.; Moon at Montour, 7 p.m.
Section 3
Albert Gallatin at Laurel Highlands, 4 p.m.; Franklin Regional at Latrobe, 7 p.m.; Gateway at McKeesport, 4 p.m.; Thomas Jefferson at Woodland Hills, 4 p.m.
Class 4A
Section 1
Deer Lakes at Highlands, 4 p.m.; Derry at Indiana, 4 p.m.; Freeport at Knoch, 4 p.m.; Yough at Greensburg Salem, 4 p.m.
Section 2
Ambridge at New Castle, 4 p.m.; Beaver at Blackhawk, 4 p.m.; Central Valley at Hopewell, 4 p.m.; Quaker Valley at South Fayette, 4 p.m.
Section 3
Belle Vernon at Elizabeth Forward, 4:15 p.m.; Keystone Oaks at Uniontown, 6 p.m.; Ringgold at McGuffey, 4 p.m.; West Mifflin at South Park, 7 p.m.
Class 3A
Section 1
Burrell at Valley, 4 p.m.; East Allegheny at South Allegheny, 3:30 p.m.; Steel Valley at Shady Side Academy, 4:15 p.m.
Section 2
Avonworth at South Side Beaver, 4 p.m.; Beaver Falls at New Brighton, 4 p.m.; Ellwood City at Mohawk, 4 p.m.
Section 3
Brownsville at Charleroi, 4 p.m.; Mt. Pleasant at Southmoreland, 4 p.m.; Washington at Waynesburg, 4:15 p.m.
Class 2A
Section 1
Bentworth at Beth-Center, 4:30 p.m.; Burgettstown at Carmichaels, 4:30 p.m.; Chartiers-Houston at Fort Cherry, 4 p.m.; Frazier at California, 4:15 p.m.
Section 2
Aliquippa at Freedom, 4 p.m.; Laurel at Summit Academy, 4 p.m.; Neshannock at Shenango, 4 p.m.; Our Lady of the Sacred Heart vs. Cardinal Wuerl North Catholic at Kelly Auto Park, Butler, 7 p.m.
Section 3
Bishop Canevin at Carlynton, 4 p.m.; Brentwood at Serra Catholic, 3:45 p.m.; Northgate at Sto-Rox, 3:45 p.m.; Riverview at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.
Class A
Section 1
Eden Christian Academy at Vincentian Academy, 4 p.m.; Leechburg at Union, 3:45 p.m.
Section 2
Geibel at Monessen, 4 p.m.; Greensburg Central Catholic at Jeannette, 4 p.m.; Jefferson-Morgan at Mapletown, 4:15 p.m.
Section 3
Cornell at Avella, 4 p.m.; Quigley Catholic at Sewickley Academy, 4:30 p.m.; Western Beaver at Rochester, 4 p.m.
Nonsection
Obama Academy at Allderdice, 3:30 p.m.; Riverside at Freedom, 4 p.m.
Lacrosse
Boys
Tuesday's result
WPIAL
Class AA
Section 2
Hampton 11, Chartiers Valley 0
Girls
Tuesday's results
WPIAL
Class AAA
Section 2
Penn-Trafford 13, Freeport 6
Class AA
Section 1
Franklin Regional 13, Plum 6
Softball
Tuesday's results
WPIAL
Class 6A
Section 1
Bethel Park at Canon-McMillan, ppd.
Brashear at Upper St. Clair, ppd.
Mt. Lebanon at Baldwin, ppd.
Section 3
North Allegheny at Pine-Richland, ppd.
Class 5A
Section 1
Armstrong at Greensburg Salem, ppd.
Gateway at Franklin Regional, ppd.
Greensburg Salem at Armstrong, ppd.
Penn-Trafford at Woodland Hills, ppd.
Plum at Kiski Area, ppd.
Section 2
Connellsville at Albert Gallatin, ppd.
Laurel Highlands at Trinity, ppd.
Ringgold at McKeesport, ppd.
Thomas Jefferson at Albert Gallatin, ppd.
Section 3
Chartiers Valley at Mars, ppd.
Moon at West Allegheny, ppd.
Oakland Catholic at Montour, ppd.
Class 4A
Section 2
Carrick at Elizabeth Forward, ppd.
Keystone Oaks at Belle Vernon, ppd.
West Mifflin at South Fayette, ppd.
Section 3
New Castle at Beaver, ppd.
Quaker Valley at Central Valley, ppd.
Class 2A
Section 2
Apollo-Ridge at Springdale, ppd.
Section 4
Laurel at South Side Beaver, ppd.
Mohawk at Neshannock, ppd.
Shenango at Vincentian Academy, ppd.
Class A
Section 1
Aliquippa at Sewickley Academy, ppd.
Western Beaver at Quigley Catholic, ppd.
Section 2
Avella at Monessen, ppd.
California at West Greene, ppd.
Jefferson-Morgan at Mapletown, ppd.
Section 3
Bishop Canevin at Ellis School, ppd.
Riverview at Leechburg, ppd.
St. Joseph at Geibel, ppd.
Nonsection
Butler at Penn Hills, ppd.
Cardinal Wuerl North Catholic at Knoch, ppd.
Carmichaels at Burgettstown, ppd.
Deer Lakes at Avonworth, ppd.
Fox Chapel at Seneca Valley, ppd.
Freedom at New Brighton, ppd.
Hampton at North Hills, ppd.
Jeannette at Greensburg Central Catholic, ppd.
McGuffey at Peters Township, ppd.
Norwin at Mt. Pleasant, ppd.
South Allegheny at Brentwood, ppd.
South Park at Ligonier Valley, ppd.
Union at Ellwood City, ppd.
Wednesday's schedule
WPIAL
Class 6A
Section 1
Brashear at Canon-McMillan, 4:15 p.m.
Section 3
North Allegheny at Pine-Richland, 4 p.m.
Class 5A
Section 1
Armstrong at Greensburg Salem, 4 p.m.; Gateway at Plum, 4 p.m.; Penn-Trafford at Franklin Regional, 4 p.m.; Woodland Hills at Kiski Area, 4 p.m.
Section 3
Hampton at Montour, 3:30 p.m.
Class 4A
Section 1
Highlands at Derry, 4 p.m.
Section 2
Keystone Oaks at Carrick, 3:30 p.m.
Section 3
Central Valley at Quaker Valley, 4:15 p.m.
Class 3A
Section 2
Steel Valley at Freedom, 3:30 p.m.
Class 2A
Section 1
Serra Catholic at Seton LaSalle, 4 p.m.
Section 2
Springdale at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.
Class A
Section 1
Aliquippa at Union, 5 p.m.; Cornell at Quigley Catholic, 4 p.m.
Section 2
Avella at Monessen, 4 p.m.; Mapletown at California, 4 p.m.
Section 3
Riverview at Leechburg, 4 p.m.
Nonsection
Leechburg at Derry, 4 p.m.; North Allegheny at Upper St. Clair, 4:15 p.m.; Riverside at Shenango, 4 p.m.; Serra Catholic at Vincentian Academy, 4 p.m.; Southmoreland at Valley, 3:30 p.m.; Thomas Jefferson at Elizabeth Forward, 3:45 p.m.; Uniontown at Brownsville, 4 p.m.; Waynesburg at Burgettstown, 4 p.m.
Tennis
Boys
WPIAL team tournament
Class AAA
Wednesday's schedule
All matches start at 3:30 p.m.
Chartiers Valley at Fox Chapel; Mt. Lebanon at Franklin Regional; Pine-Richland at Upper St. Clair; Central Catholic at North Allegheny; Hempfield at Shady Side Academy; Penn-Trafford at Hampton; Moon at Allderdice; Latrobe at Peters Township
Class AA
Friday's schedule
Greensburg Salem at Sewickley Academy; Knoch at Winchester Thurston; Mt. Pleasant at Valley; Neshannock at South Park; Highlands at Quaker Valley; Beaver vs. Thomas Jefferson at Baldwin; Carlynton at Blackhawk; Keystone Oaks at Indiana
Track and field
Boys
Tuesday's result
WPIAL
Class AAA
Section 4
Hampton 92, Armstrong 54
Girls
Tuesday's result
WPIAL
Class AAA
Section 4
Hampton 104, Armstrong 46
Volleyball
Tuesday's results
WPIAL
Class AAA
Section 1
Bethel Park 3, Baldwin 0
Canon-McMillan 3, Peters Township 1
Upper St. Clair 3, Moon 0
Section 2
Butler 3, Seneca Valley 1
North Allegheny 3, North Hills 0
Shaler 3, Pine-Richland 0
Section 3
Hempfield 3, Latrobe 0
Penn Hills 3, Plum 0
Armstrong at Gateway (n)
Norwin 3, Penn-Trafford 1
Class AA
Ambridge 3, Beaver County Christian 0
Nonsection
Bishop Canevin 3, Mars 0
Deer Lakes 3, Seton LaSalle 0
Steel Valley 3, Obama Academy 0
Wednesday's schedule
WPIAL
Class AAA
Section 3
Hempfield at Penn Hills, 7 p.m.
Class AA
Section 2
North Allegheny at Derry, 7 p.m.
Nonsection
Canon-McMillan at North Catholic, 4:15 p.m.; Obama Academy at Beaver County Christian, 6 p.m.; Upper St. Clair at Thomas Jefferson, 6 p.m.
To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.
More High School Scores Schedule
• High school sports scores, schedules for Aug. 27, 2023• High school sports scores for Aug. 18, 2023
• High school sports schedules for April 17, 2023
• High school sports scores, schedules for March 19, 2023
• High school sports scores, schedules for March 13, 2023