High school scores, summaries, schedules for Feb. 12, 2018

By:
Monday, February 12, 2018 | 11:33 PM


High schools

Basketball

Boys

Monday's results

WPIAL

Nonsection

Avonworth 77, Fort Cherry 56

Bethel Park 78, Central Valley 69

Brownsville 62, California 50

Butler 69, Armstrong 61

Canon-McMillan 80, Washington 40

Cardinal Wuerl North Catholic 60, Monessen 55 (OT)

Carlynton 58, South Side Beaver 54

Central Catholic 52, Fox Chapel 45

Chartiers-Houston 62, Beth-Center 36

Deer Lakes 59, Burrell 38

Ellwood City 58, Beaver 41

Frazier 58, Winchester Thurston 48

Gateway 73, North Hills 53

Greensburg Salem 76, Derry 46

Highlands 68, Freeport 47

Jeannette 89, Saltsburg 55

Johnstown 51, Indiana 50

Latrobe 82, Altoona 53

Laurel Highlands 74, Uniontown 63

Mars 76, Shenango 60

Montour 75, West Mifflin 46

New Castle 73, Peters Township 50

Norwin 52, McKeesport 51

Our Lady of the Sacred Heart 85, South Allegheny 45

Propel Andrew Street 75, Propel Braddock Hills 50

Quaker Valley 80, Summit Academy 40

Ringgold 51, Elizabeth Forward 41

Rochester 69, Freedom 50

Serra Catholic 58, Eden Christian Academy 51

Seton LaSalle 62, Steel Valley 59

Shady Side Academy 87, Sto-Rox 47

South Fayette 61, Chartiers Valley 55

Springdale 64, Avella 37

Trinity 83, Waynesburg 49

Union 63, Riverside 52

Valley 68, Plum 55

District 6

Nonsection

United 71, Meyersdale 49

Monday's summaries

WPIAL

Nonsection

Avonworth 77, Fort Cherry 56

Fort Cherry12151712—56

Avonworth18321413—77

FC: Nate Higham 20, Zachary Vincenti 11, Aiden Higham 11, Noah Babirdd 10. A: Jake Harper 21, Turner Grau 17, Brant McAdams 10.

Bethel Park 78, Central Valley 69

Central Valley19211316—69

Bethel Park23201421—78

CV: Josh Kline 28, Nico Cagliuso 13. BP: Alex Mullen 19, Ryan Meis 0 0 10-10 16, Nicholas Bomar 13, Jake Nuttridge 12.

Brownsville 62, California 50

California941720—50

Brownsville8161325—62

C: Ben Wilson 19, Cochise Ryan 13. B: Shandon Marshall 30, Nick Seto 11, Phil Pace 10.

Butler 69, Armstrong 61

Butler14172315—69

Armstrong12191614—61

B: Luke Michalek 13, Ethan Morton 12. A: Dawson Porter 19, Isaiah Price 15, Gavin Szymanski 10.

Canon-McMillan 80, Washington 40

Canon-McMillan17181629—80

Washington141286—40

C-M: Drew Engel 15, Tommy Samosky 15, Ethan Beachy 14, Jason Fowlkes 12. W: Joe Mercer 14, Zahmere Robinson 13.

Carlynton 58, South Side Beaver 54

South Side Beaver12101121—54

Carlynton918922—58

SSB: Jake McDougal 13, Logan English 10. C: DeQuay Canton 14, Tayvel Hutchinson 12, Justin Dietrich 11.

Cardinal Wuerl North Catholic 60, Monessen 55 (OT)

Monessen201010141—55

Cardinal Wuerl North Catholic121810146—60

M: Lyndon Henderson 25, Elijahwa Payne 13. NC: Mike Dramble 18, Ryan Feczko 13, John Fukon 11, Zach Rocco 10.

Central Catholic 52, Fox Chapel 45

Central Catholic149722—52

Fox Chapel1310517—45

CC: Maurice Shipman 17, Cole Mason 13, Justin Tarrant 10. FC: Carson Cohen 22.

Chartiers-Houston 62, Beth-Center 36

Beth-Center731610—36

Chartiers-Houston8241119—62

CH: Cameron Hanley 19, Andrew Clark 14.

Deer Lakes 59, Burrell 38

Deer Lakes13121519—59

Burrell125714—38

DL: Josh Solomon 16, Jack Hollibaugh 12. B: Logan Bitar 12, Donovan Russell 10.

Ellwood City 58, Beaver 41

Beaver158144—41

Ellwood City11112511—58

B: Michael Champ 16. EC: L. Botti 17, Anthony Roth 13, Broc Boariu 12.

Frazier 58, Winchester Thurston 48

Winchester Thurston891912—48

Frazier17131315—58

WT: Dusan Krivokapic 18, Tyler Perry 12. F: Justin Novak 24, Brandon Lovis 10, Bradley Poling 10.

Gateway 73, North Hills 53

North Hills6131816—53

Gateway2919169—73

NH: Garret Barto 13, Tyler Brennan 10. G: Mark Bozicevic 0 7 0-0 23, Courtney Jackson 12, Trenell Scott 10.

Greensburg Salem 76, Derry 46

Greensburg Salem17171626—76

Derry13121110—46

GS: Marvel McGowan 33, Dante Parsons 13. D: Conner Watt 19.

Highlands 67, Freeport 48

Highlands16161520—67

Freeport1312167—48

H: Johnny Crise 21, Shawn Erceg 13, Ryan Signorella 11, Romello Freeman 10. F: Ben Beale 16, Isiah Bauman 11.

Jeannette 89, Saltsburg 55

Saltsburg881524—55

Jeannette14212430—89

S: John Calandrella 17, Josh Gibbons 13, Jake Roman 11. J: Tre Cunningham 28, Anthony Johnson 20, Marcus Barnes 13.

Johnstown 51, Indiana 50

Johnstown1661514—51

Indiana1991012—50

J: Imil Britt 20. I: Carlos Carter 20, Tommy Arbuckle 15.

Latrobe 82, Altoona 53

Altoona1911167—53

Latrobe26231320—82

A: Javion Queen 16, Tyler Barry 12, Tyler Petucci 10. L: Reed Fenton 29, Bryce Butler 15, Marcus Dudzenski 13.

Laurel Highlands 74, Uniontown 63

Laurel Highlands19251020—74

Uniontown12221217—63

LH: Bryce Laskey 38, Malik Ramsey 15. U: Billy Deshields 12, Kam Fitzgerald 11, Reginald Grooms 11.

Mars 76, Shenango 60

Shenango9111624—60

Mars21221518—76

S: Colin McQuiston 18, Josh Young 17, Brandon Bennett 13. M: Robby Carmody 38, Andrew Recchia 12, Cade Hetzler 10.

New Castle 73, Peters Township 50

Peters Township1481315—50

New Castle17191423—73

NC: Marcus Hooker 20, Carrington Smith 12, Anthony Bailey 10.

Norwin 52, McKeesport 51

McKeesport1451418—51

Norwin1118158—52

M: Terron Taylor 20. N: Josh Ratesic 19.

OLSH 85, South Allegheny 45

South Allegheny1717101—45

OLSH21213112—85

SA: Derek Lockhart 22, Anthony Epps 10. OLSH: Daren DiMichele 21, Donovan Johnson 18, Michael Dugan 12, Rico Tate 10.

Quaker Valley 80, Summit Academy 40

Summit Academy111388—40

Quaker Valley2730176—80

SA: McCall-Watkins 11. QV: Coletrane Washington 25, Ryan Stowers 16, Ricky Guss 15, Alex Skowron 10.

Ringgold 51, Elizabeth Forward 41

Elizabeth Forward121298—41

Ringgold7101519—51

EF: Will Greijack 22. R: Chris Peccon 15, Jaden Taylor 13, Demetrius Butler 11.

Rochester 69, Freedom 50

Freedom12101117—50

Rochester15221517—69

F: Tyler Mohrbacher 15, Javin Melvin 13. R: Darrius Goosby 24, Caleb Collins 14, Elijah Goosby 14, Glen Haskins 11.

Serra Catholic 58, Eden Christian Academy 51

Eden Christian Academy99924—51

Serra Catholic16131316—58

EC: Chase Haring 10, Tanner Gross 10. S: Jimmy Moon 24.

Seton LaSalle 62, Steel Valley 59

Steel Valley1391522—59

Seton LaSalle16211312—62

SV: Camden Polak 20, Chase Polak 15, Amonte Strothers 13. SLS: George Mike IV 15, Nick Deanes 10, Jakob Richardson 10.

Shady Side Academy 87, Sto-Rox 47

Shady Side Academy28192317—87

Sto-Rox9131411—47

SSA: Grady Munroe 16, Frankie Fuhrer IV 12. SR: Dre Frenzley 13, Malik Smith 12.

South Fayette 61, Chartiers Valley 55

Chartiers Valley10201213—55

South Fayette12151519—61

CV: Joe Pipilo 12, Tyler Shaw 11, Griffin Beattie 11. SF: Conner Mislan 26, Tim Locher 18, Drew Franklin 11.

Springdale 65, Avella 37

Springdale728237—65

Avella812125—37

S: Michael Zolnierczyk 14, Demitri Fritch 12, Nick Taliani 10, Ben Myford 10. A: Owen English 11, Matt Craig 10.

Trinity 83, Waynesburg 49

Waynesburg517207—49

Trinity20222318—83

W: Aaron Yorio 25. T: Jeff Ecker 15, Dylan Kern 14, Joey Koroly 12, Zach Ecker 11, Steve Schultz 10.

Valley 68, Plum 55

Plum12211111—55

Valley18171221—68

P: Chase Fink 19. V: Dru Stokes 16, Deonte Ross 12.

Tuesday's schedule

SWCAC

Cheswick Christian Academy at Plants and Pillars, 7:15 p.m.

District 8

City League Playoffs

Semifinals

Allderdice (20-2) vs. Obama Academy (8-14) at Carrick, 7:30 p.m.; Carrick (18-4) vs. Westinghouse (15-5) at Allderdice, 7:30 p.m.

Girls

Monday's results

WPIAL

Nonsection

Avella 41, Springdale 11

Beaver Falls 55, Karns City 48

Bishop Canevin 60, South Fayette 41

Blackhawk 63, Hempfield 45

Burrell 49, Riverview 34

California 55, Albert Gallatin 46

Canon-McMillan 66, Seneca Valley 44

Cardinal Wuerl North Catholic 65, Mars 59

Carlynton 54, Cornell 39

Carrick 53, Northgate 49

Charleroi 67, West Greene 40

Chartiers-Houston 58, Brownsville 24

Derry 46, Greensburg Salem 39

DuBois 59, Indiana 38

Elizabeth Forward 73, Highlands 40

Fox Chapel 55, Armstrong 45

Hampton 52, Butler 48

Latrobe 63, Connellsville 36

Leechburg 49, Winchester Thurston 47

Mohawk 63, Central Valley 51

Moon 52, South Side Beaver 36

Mt. Pleasant 54, Steel Valley 45

Neshannock 60, New Castle 36

North Allegheny 61, West Allegheny 50

Oakland Catholic 68, Plum 45

Peters Township 56, Norwin 55

Propel Andrew Street 31, Propel Braddock Hills 14

Quaker Valley 66, Aliquippa 35

Quigley Catholic 69, Fort Cherry 39

Riverside 60, Eden Christian Academy 22

Rochester 34, Freedom 32

Shady Side Academy 53, Deer Lakes 35

Upper St. Clair 64, North Hills 38

Washington 72, McGuffey 31

West Mifflin 67, Serra Catholic 51

Monday's summaries

WPIAL

Nonsection

Avella 41, Springdale 11

Springdale1028—11

Avella137129—41

Beaver Falls 55, Apollo-Ridge 48

Beaver Falls11171512—55

Apollo-Ridge6111318—48

BF: Macyla Collins 24. AR: Megan Ost 20.

Bishop Canevin 60, South Fayette 41

South Fayette541418—41

Bishop Canevin20191110—60

SF: Sam Kosmacki 17. BC: Bri Allen 17, Kasey Kaczorowski 12, Shamijha Price 11, Diajha Allen 10.

Blackhawk 63, Hempfield 45

Hempfield1610136—45

Blackhawk16141617—63

H: Allison Podkul 19, Jessica Persin 12. B: Tailyn Silver 18, Mackenzie Amalia 14, Mady Aulbach 14.

Burrell 49, Riverview 34

Burrell8121910—49

Riverview106612—34

B: Brittany Dunn 13, Kaylen Sharrow 12, Maia Ferra 11. R: Alyssa Cappa 15.

California 55, Albert Gallatin 46

Albert Gallatin1116415—46

California19151110—55

AG: Abby King 24, Kylee Myers 12. C: Bailey Vig 24, Love' Porter 13, Grace Roberts 10.

Canon-McMillan 66, Seneca Valley 44

Seneca Valley1511108—44

Canon-McMillan12231120—66

SV: McKenna Gross 26. CM: Lacey Russell 25, Tamara Mathis 16.

Cardinal Wuerl North Catholic 65, Mars 59

Cardinal Wuerl North Catholic17121818—65

Mars10172111—59

NC: Tess Myers 26, Dani Short 15, Kylee Lewandowski 15. M: Tai Johnson 21, Lauren Wasylson 20.

Carlynton 54, Cornell 39

Cornell96717—39

Carlynton1192014—54

C: Jaelah Smith 10. C: Angelicah Diallo 21, Jada Lee 19.

Charleroi 67, West Greene 40

West Greene1351210—40

Charleroi21131419—67

WG: Kaitlyn Rizor 12, Madison Lampe 10. C: Kaitlyn Riley 23, Sierra Short 16, Maria Claybaugh 16.

Chartiers-Houston 58, Brownsville 24

Brownsville2598—24

Chartiers-Houston1612228—58

B: Alexis Carson 15. C-H: Alexa Williamson 34, Macy Mazutis 13.

Derry 46, Greensburg Salem 39

Greensburg Salem148611—39

Derry7151113—46

GS: Megan Kallock 19. D: Destiny Roberts 18.

Elizabeth Forward 75, Highlands 40

Elizabeth Forward2522199—75

Highlands1281010—40

EF: Brianna Spirnak 25, Julia Jenkins 17, Alexis Korenoski 10. H: Renee Cebula 21, Sara Sawhook 12.

Ellwood City 58, Beaver 41

Beaver158144—41

Ellwood City11112511—58

Fox Chapel 55, Armstrong 45

Armstrong1371114—45

Fox Chapel13112011—55

A: Kenzie Lasher 15, Jaylen Callipare 13. FC: Sarah Sheerer 12.

Hampton 52, Butler 48

Hampton1710916—52

Butler1581213—48

H: Ali Collins 23, Laryn Edwards 22. B: Jenna Kunst 22, Alyssa Eyth 14.

Latrobe 63, Connellsville 36

Latrobe16121619—63

Connellsville910116—36

L: Laura Graytok 25, Shelby Wetzel 11. C: Sara Aumer 13.

Leechburg 49, Winchester Thurston 47

Winchester Thurston9131114—47

Leechburg11101513—49

WT: Ayanna Townsend 14, Gia Thorpe 12, Luka Van De Venne 10. L: Mikayla Lovelace 16, Cameron Davies 15.

Mohawk 63, Central Valley 51

Mohawk17141715—63

Central Valley12141411—51

M: Karly McCutcheon 18, Megan Meyer 17, Caitlin Carnuche 14. CV: Kaelyn Underwood 27, Christiane Frye 15.

Moon 52, South Side Beaver 36

South Side Beaver210816—36

Moon813922—52

SSB: Jess Barber 18. M: Aubree Evans 15, Morgan Toal 13, Steph Hytla 12.

Mt. Pleasant 54, Steel Valley 45

Steel Valley6131412—45

Mt. Pleasant7151121—54

SV: Morgan Farrah 16, Kelsey McCafferty 15. MTP: Chloe Jaworski 18, Colleen Trainer 11.

North Allegheny 61, West Allegheny 50

West Allegheny371921—50

North Allegheny2471614—61

WA: Grace Faulk 16, Melina Lynn 12. NA: Madelyn Fischer 18, Piper Morningstar 13, Rachel Martindale 12.

Oakland Catholic 70, Plum 45

Oakland Catholic15261118—70

Plum581022—45

OC: Sierra DeAngelo 23, Mia Cuccaro 12, Alexis Sestric 10, Jayde Boyd 10. P: MacKenzie Lake 10.

Peters Township 56, Norwin 55

Peters Township18131312—56

Norwin820225—55

PT: Marisa Makenna 23, Lillian Young 12, Isabella Mills 11. N: Magen Polczynski 12, Danielle Rosso 12, Olivia Gribble 11.

Quigley Catholic 69, Fort Cherry 39

Fort Cherry6101211—39

Quigley Catholic20191317—69

QC: Taylor Kirschner 29, Hailey Drutarosky 18.

Shady Side Academy 53, Deer Lakes 35

Deer Lakes91466—35

Shady Side Academy8112212—53

DL: Anna Solomon 10. SSA: Arianna Goitz 23, Catherine Jewart 19.

Washington 72, McGuffey 31

McGuffey9679—31

Washington22261212—72

W: Carley Allen 19, Torri Finley 12, Randi Thomas 12.

West Mifflin 65, Serra Catholic 51

West Mifflin11251514—65

Serra Catholic10101813—51

WM: Chayla Poindexter 18, Jenna Zabelsky 11, Omrie Murphy 10, Avi Adams 10. S: Rayna Andrews 15, Gigi Mele-Madigan 11, Grace Navarro 10.

Tuesday's schedule

SWCAC

Cheswick Christian Academy at Plants and Pillars, 5:45 p.m.

District 6

Heritage

Blairsville at Marion Center, 7:30 p.m.

Nonsection

Homer-Center at Juniata Valley, 6:30 p.m.

District 8

City League Playoffs

Semifinals

Allderdice (13-9) at Carrick (6-14), 6 p.m.; Obama Academy (16-5) vs. Westinghouse (12-6) at Allderdice, 6 p.m.

Hockey

Monday's results

Class AAA

Seneca Valley 5, Central Catholic 1

Peters Township at Butler (n)

Class AA

North Hills 4, Montour 2

Shaler 5, Hempfield 2

Upper St. Clair 8, Penn-Trafford 3

Latrobe at Franklin Regional (n)

Mars at Baldwin (n)

Class A

Bishop McCort 5, Fox Chapel 2

Chartiers Valley 3, South Park 1

Norwin 6, Deer Lakes 5 (OT)

Westmont Hilltop 5, Meadville 3

Kiski Area at Sewickley Academy (n)

Wheeling Park at Wheeling Catholic (n)

Division II

Ringgold 2, Carrick 0

Elizabeth Forward at Moon (n)

Morgantown at Burrell (n)

Tuesday's schedule

Class AAA

Bethel Park at Cathedral Prep, 8:30 p.m.; North Allegheny at Canon-McMillan, 7:30 p.m.

Division II

Central Valley at Connellsville, 6:30 p.m.; Kennedy Catholic at Trinity, 9 p.m.

Swimming

Boys

Monday's result

Penn-Trafford 88, Shaler 63

Girls

Monday's result

Penn-Trafford 90, Shaler 75

Wrestling

Monday's result

WPIAL

Nonsection

Hampton 43, Mars 30

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

click me