High school sports schedules for April 16, 2018

By:
Monday, April 16, 2018 | 9:52 AM


High schools

Baseball

Today's schedule

WPIAL

Class 6A

Section 1

Central Catholic at Butler, 7 p.m.; Pine-Richland at North Allegheny, 7 p.m.; Seneca Valley at Shaler, 4 p.m.

Section 2

Hempfield at Penn Hills, 4 p.m.; Norwin at Connellsville, 4 p.m.; Plum at Penn-Trafford, 4 p.m.

Section 3

Allderdice at Baldwin, 4:15 p.m.; Bethel Park at Canon-McMillan, 4 p.m.; Peters Township at Mt. Lebanon, 4:15 p.m.

Class 5A

Section 1

Kiski Area at Hampton, 3:45 p.m.; Mars at Fox Chapel, 4 p.m.; Obama Academy at Armstrong, 3:45 p.m.

Section 2

Carrick at Chartiers Valley, 4 p.m.; Trinity at Brashear, 7 p.m.; West Allegheny at Moon, 4:15 p.m.

Section 3

Latrobe at Albert Gallatin, 4:15 p.m.; Laurel Highlands at Gateway, 7 p.m.; McKeesport at Thomas Jefferson, 4 p.m.; Woodland Hills at Franklin Regional, 4 p.m.

Class 4A

Section 1

Greensburg Salem at Derry, 4 p.m.; Highlands at Yough, 4 p.m.; Indiana at Freeport, 4:15 p.m.; Knoch at Deer Lakes, 4 p.m.

Section 2

Blackhawk at Quaker Valley, 4:15 p.m.; Hopewell at Ambridge, 4 p.m.; New Castle at Beaver, 4 p.m.; South Fayette at Central Valley, 4 p.m.

Section 3

Elizabeth Forward at Ringgold, 4 p.m.; Keystone Oaks at South Park, 7 p.m.; McGuffey at West Mifflin, 4:15 p.m.; Uniontown at Belle Vernon, 7 p.m.

Class 3A

Section 1

Shady Side Academy at Burrell, 4 p.m.; South Allegheny at Steel Valley, 4 p.m.; Valley at East Allegheny, 3:30 p.m.

Section 2

Mohawk at Beaver Falls, 4 p.m.; Riverside at Avonworth, 4:15 p.m.; South Side Beaver at Ellwood City, 4 p.m.

Section 3

Charleroi at Mt. Pleasant, 4 p.m.; Seton LaSalle at Washington, 4:15 p.m.; Waynesburg at Brownsville, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Beth-Center at Burgettstown, 4 p.m.; California at Bentworth, 4 p.m.; Carmichaels at Chartiers-Houston, 4 p.m.; Fort Cherry at Frazier, 4 p.m.

Section 2

Cardinal Wuerl North Catholic at Neshannock, 4:30 p.m.; Freedom at Laurel, 4 p.m.; Shenango at Aliquippa, 3:30 p.m.; Summit Academy at Our Lady of the Sacred Heart, 5:30 p.m.

Section 3

Carlynton at Brentwood, 3:45 p.m.; Riverview at Northgate, 4 p.m.; Serra Catholic at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.; Sto-Rox at Bishop Canevin, 4 p.m.

Class A

Section 1

Springdale at Leechburg, 3:45 p.m.; Union at Eden Christian Academy, 4 p.m.; Vincentian Academy at St. Joseph, 3:45 p.m.

Section 2

Jeannette at Geibel, 4 p.m.; Monessen at Jefferson-Morgan, 4:15 p.m.; West Greene at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.

Section 3

Avella at Quigley Catholic, 4 p.m.; Clairton at Cornell, 3:45 p.m.; Sewickley Academy at Western Beaver, 4 p.m.

Nonsection

Rochester at New Brighton, 4 p.m.

Softball

Today's schedule

WPIAL

Class 5A

Section 1

Gateway at Plum, 4 p.m.

Section 2

Albert Gallatin at McKeesport, 4 p.m.

Section 3

Chartiers Valley at Hampton, 3:45 p.m.; Oakland Catholic at West Allegheny, 3:45 p.m.

Class 4A

Section 2

Belle Vernon at Carrick, 3:30 p.m.

Section 3

Central Valley at Beaver, 4:15 p.m.

Class 3A

Section 3

Waynesburg at South Park, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Brentwood at Carlynton, 4 p.m.; Serra Catholic at Seton LaSalle, 4 p.m.

Section 2

Shady Side Academy at Cardinal Wuerl North Catholic, 3:45 p.m.; Springdale at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.

Section 4

South Side Beaver at Laurel, 5 p.m.

Class A

Section 1

Union at Western Beaver, 4 p.m.

Section 3

St. Joseph at Jeannette, 3:45 p.m.

Nonsection

Avella at Our Lady of the Sacred Heart, 5 p.m.; Beth-Center at Seton LaSalle, 4 p.m.; Brownsville at Monessen, 4 p.m.; Carrick at Carlynton, 4 p.m.; Chartiers-Houston at Freedom, 4:15 p.m.; Cornell at Quaker Valley, 4:15 p.m.; Derry at Ligonier Valley, 4 p.m.; East Allegheny at Brentwood, 4 p.m.; Freeport at Highlands, 4:30 p.m.; Hampton at Mt. Lebanon, 4:15 p.m.; Hempfield at Erie McDowell, 4 p.m.; Hopewell at Beaver Falls, 4:15 p.m.; Indiana at Southmoreland, 4 p.m.; Latrobe at North Allegheny, 7 p.m.; McGuffey at West Greene, 4 p.m.; New Brighton at Riverside, 4 p.m.; Oakland Catholic at Carlynton, 3:30 p.m.; Penn Hills at Kiski Area, 4 p.m.; Peters Township at Fox Chapel, 3:45 p.m.; Seneca Valley at Montour, 3:30 p.m.; Shaler at Deer Lakes, 4 p.m.; South Allegheny at West Mifflin, 4 p.m.; South Fayette at Upper St. Clair, 4:15 p.m.; Steel Valley at Burrell, 4 p.m.; Valley at Allderdice, 3:30 p.m.; West Shamokin at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.; Woodland Hills at Carrick, 3:30 p.m.; Yough at Albert Gallatin, 4 p.m.

Volleyball

Boys

Today's schedule

Nonsetion

Baldwin at Gateway, 7 p.m.; Bishop Canevin at Hopewell, 6 p.m.; Brashear at Keystone Oaks, 6 p.m.; Carrick at Obama Academy, 3:15 p.m.; Mars at Montour, 7:15 p.m.; Thomas Jefferson at Trinity, 6 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

click me