WPIAL Boys Sports Realignment

By:
Tuesday, February 16, 2016 | 2:58 PM


We all knew it was coming. A major change to the WPIAL high school sports landscape based on the PIAA’s decision to increase from four to six classifications in football, basketball and baseball, plus the increase in other sports such as soccer and lacrosse. The WPIAL Board of Control approved the various steering committee’s re-alignment suggestions starting with the 2016-2017 school year. This alignment also will be for the 2017-2018 school year.

*For an interactive listing, CLICK HERE

FOOTBALL

Class 6A

Section 1
Butler
North Allegheny
Penn Hills
Pine-Richland
Pittsburgh Central Catholic
Seneca Valley
Shaler

Section 2
Altoona
Bethel Park
Canon-McMillan
Hempfield
Mt. Lebanon
Norwin
Peters Township

Class 5A

Section 1
Baldwin
Chartiers Valley
Fox Chapel
Hampton
Moon
North Hills
Upper St. Clair
West Allegheny
Woodland Hills

Section 2
Armstrong
Connellsville
Franklin Regional
Gateway
Greater Latrobe
Kiski Area
McKeesport
Penn-Trafford
Plum

Class 4A

Section 1
Ambridge
Blackhawk
Highlands
Indiana
Knoch
Mars
Montour
New Castle
South Fayette

Section 2
Albert-Gallatin
Belle Vernon
Greensburg-Salem
Laurel Highlands
Ringgold
Thomas Jefferson
Trinity
Uniontown
West Mifflin

Class 3A

Section 1
Aliquippa
Beaver
Beaver Falls
Central Valley
Ellwood City
Hopewell
Quaker Valley

Section 2
Apollo-Ridge
Burrell
Deer Lakes
Freeport
Keystone Oaks
Seton-LaSalle
Shady Side Academy
Valley

Section 3
Derry
Elizabeth Forward
McGuffey
Mt. Pleasant
South Park
Southmoreland
Waynesburg Central
Yough

Class 2A

Section 1
Avonworth
Brentwood
Carlynton
East Allegheny
Serra Catholic
South Allegheny
Steel Valley
Vincentian Academy

Section 2
Cardinal Wuerl North Catholic
Freedom
Laurel
Mohawk
Neshannock
New Brighton
Riverside
South Side

Section 3
Bentworth
Beth-Center
Brownsville
Burgettstown
Charleroi
Chartiers-Houston
Frazier
Washington

Class 1A

Section 1
Bishop Canevin
Clairton
Imani Christian
Jeannette
Greensburg Central Catholic
Leechburg
Riverview
Springdale

Section 2
Avella
California
Carmichaels
Fort Cherry
Jefferson-Morgan
Mapletown
Monessen
West Greene

Section 3
Cornell
Northgate
Our Lady of the Sacred Heart
Rochester
Shenango
Sto-Rox
Summit Academy
Union
Western Beaver

BOYS BASKETBALL

Class 6A

Section 1
Butler
North Allegheny
North Hills
Pine-Richland
Pittsburgh Central Catholic
Seneca Valley
Shaler

Section 2
Canon-McMillan
Peters Township
Upper St. Clair
Bethel Park
Baldwin
Mt. Lebanon
Connellsville

Section 3
Greater Latrobe
Hempfield
Penn-Trafford
Norwin
Plum
Penn Hills
Fox Chapel
Woodland Hills

Class 5A

Section 1
Laurel Highlands
Albert-Gallatin
Trinity
Ringgold
Thomas Jefferson
West Mifflin
McKeesport

Section 2
Knoch
Mars
Hampton
Moon
West Allegheny
Chartiers Valley
Montour

Section 3
Gateway
Franklin Regional
Greensburg-Salem
Kiski Area
Highlands
Armstrong

Class 4A

Section 1
Deer Lakes
Freeport
Indiana
Derry
Mt. Pleasant
Yough
Valley

Section 2
New Castle
Beaver
Beaver Falls
Blackhawk
Hopewell
Ambridge
Central Valley
Quaker Valley

Section 3
Elizabeth Forward
McGuffey
Waynesburg Central
Uniontown
Belle Vernon
South Park
South Fayette
Keystone Oaks

Class 3A

Section 1
Mohawk
Ellwood City
Riverside
New Brighton
Lincoln Park
Aliquippa

Section 2
Avonworth
Carlynton
Seton-LaSalle
Cardinal Wuerl North Catholic
Freedom
Brentwood

Section 3
South Allegheny
Steel Valley
East Allegheny
Shady Side Academy
Burrell
Apollo-Ridge

Section 4
South Side
Burgettstown
Washington
Beth-Center
Brownsville
Charleroi
Southmoreland

Class 2A

Section 1
Summit Academy
Leechburg
Springdale
Jeannette
Serra Catholic
Greensburg Central Catholic
Riverview

Section 2
Fort Cherry
Chartiers-Houston
Bentworth
California
Frazier
Jefferson-Morgan
Carmichaels

Section 3
Bishop Canevin
Sto-Rox
Northgate
Sewickley
Our Lady of the Sacred Heart
Neshannock
Shenango
Laurel

Class 1A

Section 1
Union
Western Beaver
Rochester
Quigley
Vincentian Academy
Holy Family Institute
Cornell

Section 2
Avella
Western Greene
Mapletown
Geibel Catholic
Monessen
Clairton

Section 3
Propel Andrew Street
Eden Christian
St. Joseph
Winchester-Thurston
Imani Christian
Trinity Christian

BASEBALL

Class 6A

Section 1
Butler
Pittsburgh
Central Catholic
North Allegheny
Pine-Richland
Seneca Valley
Shaler

Section 2
Connellsville
Hempfield
Norwin
Penn Hills
Penn-Trafford
Plum

Section 3
Baldwin
Bethel Park
Canon-McMillan
Mt. Lebanon
Peters Township
Upper St. Clair
Allderdice

Class 5A

Section 1
Armstrong
Fox Chapel
Hampton
Kiski Area
Mars
North Hills
Obama Academy

Section 2
Brashear
Carrick
Chartiers
Valley
Montour
Moon
Trinity
West Allegheny

Section 3
Albert-Gallatin
Franklin Regional
Gateway
Greater Latrobe
Laurel Highlands
McKeesport
Thomas Jefferson
Woodland Hills

Class 4A

Section 1
Deer Lakes
Freeport
Highlands
Indiana
Knoch
Yough
Derry
Greensburg-Salem

Section 2
Ambridge
Beaver
Blackhawk
Hopewell
Central Valley
Quaker Valley
South Fayette
New Castle

Section 3
Belle Vernon
Elizabeth Forward
Ringgold
Uniontown
West Mifflin
South Park
Keystone Oaks
McGuffey

Class 3A

Section 1
Shady Side Academy
South Allegheny
Steel Valley
East Allegheny
Burrell
Valley

Section 2
Beaver Falls
Ellwood City
Mohawk
New Brighton
South Side
Avonworth
Riverside

Section 3
Brownsville
Charleroi
Mt. Pleasant
Washington
Waynesburg
Seton-LaSalle
Southmoreland

Class 2A

Section 1
Bentworth
Beth-Center
Burgettstown
California
Carmichaels
Frazier
Chartiers-Houston
Fort Cherry

Section 2
Aliquippa
Freedom
Laurel
Neshannock
Our Lady of the Sacred Heart
Shenango
Summit Academy
Cardinal Wuerl North Catholic

Section 3
Apollo-Ridge
Northgate
Riverview
Serra Catholic
Bishop Canevin
Brentwood
Carlynton
Sto-Rox

Class 1A

Section 1
Leechburg
Springdale
St. Joseph
Eden Christian
Vincentian Academy
Union

Section 2
West Greene
Geibel Catholic
Greensburg Central Catholic
Jeannette
Jefferson-Morgan
Mapletown
Monessen

Section 3
Cornell
Quigley
Sewickley
West Beaver
Rochester
Avella
Clairton

BOYS SOCCER

Class 4A

Section 1
Butler
North Allegheny
North Hills
Pine-Richland
Seneca Valley
Shaler

Section 2
Baldwin
Bethel Park
Canon-McMillan
Mt. Lebanon
Peters Township
Upper St. Clair

Section 3:
Allderdice
Brashear
Pittsburgh Central Catholic
Fox Chapel
Penn Hills
Plum
Woodland Hills

Section 4
Connellsville
Franklin Regional
Hempfield
Kiski Area
Greater Latrobe
Norwin
Penn-Trafford

Class 3A

Section 1
Armstrong
Greensburg-Salem
Hampton
Highlands
Indiana
Knoch
Mars

Section 2
Ambridge
Blackhawk
Hopewell
Montour
Moon
West Allegheny

Section 3
Albert-Gallatin
Belle Vernon
Laurel Highlands
Ringgold
Trinity
Uniontown

Section 4
Chartiers Valley
Gateway
McKeesport
South Fayette
Thomas Jefferson
West Mifflin

Class 2A

Section 1
East Allegheny
Elizabeth Forward
Keystone Oaks
Obama Academy
South Allegheny
South Park
Steel Valley

Section 2
Burrell
Deer Lakes
Derry Freeport
Mt. Pleasant
Shady Side Academy
Valley

Section 3
Brownsville
Charleroi
McGuffey
Southmoreland
Washington
Waynesburg
Yough

Section 4
Beaver
Central Valley
New Castle
Quaker Valley
Riverside
South Side

Class 1A

Section 1
Beaver County Christian
Freedom
Mohawk
Neshannock
Our Lady of the Sacred Heart
Quigley
Sewickley

Section 2
Geibel Catholic
Greensburg Central Catholic
Jeannette
Serra Catholic
St. Joseph
Trinity Christian
Winchester-Thurston

Section 3
Aquinas Academy
Avonworth
Carlynton
Cardinal Wuerl North Catholic
Eden Christian
Riverview
Springdale
Vincentian Academy

Section 4
Bentworth
Brentwood
Beth-Center
Bishop Canevin
California
Chartiers-Houston
Monessen
Seton-LaSalle

BOYS VOLLEYBALL

Class 3A?

Section 1
Baldwin
Bethel Park
Canon-McMillan
Pittsburgh Central Catholic
Moon
Peters Township
Upper St. Clair ?

Section 2
Butler
Fox Chapel
North Allegheny
North Hills
Pine-Richland
Seneca Valley
Shaler?

Section 3
Armstrong
Gateway
Hempfield
Greater Latrobe
Norwin
Penn Hills
Penn-Trafford
Plum?

Class 2A?

Section 1
Ambridge
Beaver County Christian
Hopewell
Montour
Our Lady of the Sacred Heart
Trinity

Section 2
Deer Lakes
Derry
Mars
Obama Academy
Summit? Academy

Section 3
Bishop Canevin
Keystone Oaks
Seton-LaSalle
South Park
Steel Valley
Thomas Jefferson?

BOYS LACROSSE

Class 3A

Section 1
Allderdice
Baldwin
Bethel Park
Canon-McMillan
Pittsburgh Central Catholic
Mt. Lebanon
Peters Township
Upper St. Clair

Section 2
Fox Chapel
Franklin Regional
Hempfield
Greater Latrobe
Norwin
Penn-Trafford
Plum
Shady Side Academy

Section 3
Butler
North Allegheny
North Hills
Pine-Richland
Pine-Richland
Seneca Valley
Sewickley
Shaler

Class 2A

Section 1
Chartiers Valley
Gateway
Moon
Quaker Valley
Seton-LaSalle
South Fayette
Trinity
Winchester-Thurston

Section 2
Aquinas Academy
Cardinal Wuerl North Catholic
Freeport
Greensburg Central Catholic
Hampton
Indiana
Knoch
Mars
Vincentian Academy

BOYS TRACK AND FIELD

Class 3A

Section 1
Greensburg-Salem
Hempfield
Indiana
Greater Latrobe
Norwin
Penn-Trafford

Section 2
Albert Gallatin
Belle Vernon
Connellsville
Laurel Highlands
Mt. Pleasant
Uniontown
Yough

Section 3
Butler
Fox Chapel
North Allegheny
North Hills
Pine-Richland
Seneca Valley
Shaler

Section 4
Armstrong
Hampton
Highlands
Kiski Area
Knoch
Mars

Section 5
Pittsburgh Central Catholic
Franklin Regional
Gateway
McKeesport
Penn Hills
Plum
Woodland Hills

Section 6
Baldwin
Bethel Park
Canon-McMillan
Mt. Lebanon
Peters Township
South Fayette
Upper St. Clair

Section 7
Chartiers Valley
Elizabeth Forward
Ringgold
Thomas Jefferson
Trinity
West Mifflin

Section 8
Ambridge
Beaver
Blackhawk
Central Valley
Montour
Moon
New Castle
West Allegheny

Class 2A

Section 1
Beaver Falls
Ellwood City
Laurel
Mohawk
Neshannock
Riverside
Shenango
Union

Section 2
Aliquippa
Avonworth
Neighborhood Academy
Rochester
Sewickley
South Side
Vincentian Academy
Western Beaver

Section 3
Cornell
Hopewell
Freedom
New Brighton
Our Lady of the Sacred Heart
Quaker Valley
Summit Academy
Winchester-Thurston

Section 4
Clairton
Derry
East Allegheny
Greensburg Central Catholic
Monessen
Serra Catholic
South Allegheny
Southmoreland
Trinity Christian

Section 5
Bishop Canevin
Brentwood
Burgettstown
Carlynton
Chartiers-Houston
Fort Cherry
Keystone Oaks
McGuffey
South Park

Section 6
Bentworth
Beth-Center
Brownsville
California
Charleroi
Frazier
Jefferson-Morgan
Washington
Waynesburg
West Greene

Section 7
Apollo-Ridge
Cardinal Wuerl North Catholic
Burrell
Deer Lakes
Freeport
Geibel Catholic
Riverview
Shady Side Academy
Springdale
Valley

BOYS GOLF

Class 3A

Section 1
Greensburg-Salem
Hempfield
Indiana
Greater Latrobe
Norwin
Penn-Trafford

Section 2
Albert-Gallatin
Belle Vernon
Connellsville
Elizabeth Forward
Laurel Highlands
Ringgold
Uniontown

Section 3
Butler
North Allegheny
North Hills
Pine-Richland
Seneca Valley
Shaler

Section 4
Pittsburgh Central Catholic
Fox Chapel
Franklin Regional
Gateway
Plum
Penn Hills
Woodland Hills

Section 5
Ambridge
Blackhawk
Montour
Moon
New Castle
West Allegheny

Section 6
Allderdice
Baldwin
Bethel Park
Mt. Lebanon
McKeesport
Thomas Jefferson
West Mifflin

Section 7
Canon-McMillan
Chartiers Valley
Peters Township
Trinity
Upper St. Clair
South Fayette

Section 8
Armstrong
Hampton
Highlands
Kiski Area
Knoch
Mars
Shady Side Academy

Class 2A

Section 1
Burrell
Freeport
Jeannette
Riverview
Leechburg
Valley
St. Joseph

Section 2
Derry
Frazier
Geibel Catholic
Greensburg Central Catholic
Mt. Pleasant
Southmoreland
Yough

Section 3
Cardinal Wuerl North Catholic
Deer Lakes
Eden Christian
Northgate
Summit Academy
Vincentian Academy
Winchester-Thurston

Section 4
Bentworth
Bishop Canevin
Burgettstown
Chartiers-Houston
Fort Cherry
McGuffey
South Park

Section 5
Ellwood City
Laurel
Mohawk
Neshannock
Riverside
Shenango
Union

Section 6
Beaver
Beaver Falls
Central Valley
Freedom
Lincoln Park
New Brighton
South Side

Section 7
Brentwood
East Allegheny
Keystone Oaks
Serra Catholic
Seton-LaSalle
Steel Valley
South Allegheny

Section 8
Beth-Center
Brownsville
California
Carmichaels
Charleroi
Jefferson-Morgan
Waynesburg

Section 9
Cornell
Hopewell
Our Lady of the Sacred Heart
Quaker Valley
Quigley Catholic
Rochester
Sewickley Academy

BOYS TENNIS

Class 3A

Section 1
Armstrong
Connellsville
Franklin Regional
Gateway
Hempfield
Kiski Area
Latrobe
Norwin
Penn-Trafford

Section 2
Butler
Hampton
Mars
Moon
North Allegheny
North Hills
Pine-Richland
Seneca Valley

Section 3
Baldwin
Pittsburgh Central Catholic
Fox Chapel
McKeesport
Plum
Shady Side Academy
Shaler
Allderdice
Woodland Hills

Section 4
Bethel Park
Canon-McMillan
Chartiers Valley
Montour
Mt. Lebanon
Peters Township
Trinity
Upper St. Clair
West Allegheny

Class 2A

Section 1
Brownsville
California
Greensburg Central Catholic
Greensburg-Salem
Mt. Pleasant
Ringgold
Southmoreland
South Park
Thomas Jefferson
West Mifflin

Section 2
Ambridge
Beaver
Beaver Falls
Blackhawk
Central Valley
Ellwood City
Neshannock
Quaker Valley
Riverside

Section 3
Burrel
Highlands
Indiana
Knoch
Riverview
St. Joseph
Springdale
Valley
Vincentian Academy

Section 4
Carlynton
Fort Cherry
Hopewell
Keystone Oaks
McGuffey
Seton-LaSalle
Sewickley Academy
Washington
Winchester Thurston

BOYS SWIMMING and DIVING

Class 3A

Section 1
Armstrong
Connellsville
Hempfield
Kiski Area
Latrobe
Laurel Highlands
Norwin
Penn-Trafford

Section 2
Butler
Hampton
Mars
North Allegheny
North Hills
Pine-Richland
Seneca Valley
Shaler

Section 3:
Pittsburgh Central Catholic
Fox Chapel
Franklin Regional
Gateway
McKeesport
Penn Hills
Plum
Woodland Hills

Section 4
Baldwin
Bethel Park
Canon-McMillan
Chartiers Valley
Mt. Lebanon
Peters Township
Upper St. Clair

Section 5
Allderdice
Brashear
Montour
Moon
South Fayette
Trinity
West Allegheny

Class 2A

Section 1
Brentwood
Carrick
Keystone Oaks
Pittsburgh Obama
Serra Catholic
Seton-LaSalle
West Mifflin

Section 2
Beaver
Beaver Falls
Blackhawk
Carlynton
Cornell
Hopewell
Quaker Valley
Riverside

Section 3
Deer Lakes
Cardinal Wuerl North Catholic
Highlands
Knoch
Northgate
Shady Side Academy
Springdale

Section 4
Burrell
Derry
Freeport
Greensburg-Salem
Indiana
Mt. Pleasant
Valley

Section 5
Belle Vernon
East Allegheny
Elizabeth Forward
Ringgold
South Park
Steel Valley
Thomas Jefferson
Uniontown

CO-ED RIFLE

Section 1
Avella
McGuffey
Washington
West Greene
Waynesburg

Section 2
Bethel Park
Mt. Lebanon
Trinity
Upper St. Clair
Woodland Hills

Section 3
Butler
Hempfield
Indiana
Penn-Trafford
Plum

BOYS CROSS-COUNTRY (postseason class after name)

Division I

Section 1
Derry-2A
Greensburg-Salem-2A
Franklin Regional-3A
Hempfield-3A
Latrobe-3A
Norwin-3A
Penn-Trafford-3A
Yough-2A

Section 2
Albert Gallatin-3A
Connellsville-3A
Elizabeth Forward-2A
Laurel Highlands-2A
McKeesport-3A
Ringgold-2A
Thomas Jefferson-2A
Uniontown-2A
West Mifflin-2A

Section 3
Butler-3A
Hampton-3A
Knoch-2A
Mars-3A
North Allegheny-3A
North Hills-3A
Pine-Richland-3A
Seneca Valley-3A
Shaler-3A

Section 4
Armstrong-3A
Pittsburgh Central Catholic-3A
Fox Chapel-3A
Gateway-3A
Highlands-2A
Kiski Area-3A
Penn Hills-3A
Plum-3A
Woodland Hills-3A

Section 5
Ambridge-2A
Hopewell-2A
Blackhawk-2A
Central Valley-2A
Montour-2A
Moon-3A
New Castle-2A
West Allegheny-3A

Section 6
Baldwin-3A
Bethel Park-3A
Canon-McMillan-3A
Chartiers Valley-3A
Mt. Lebanon-3A
Peters Township-3A
Trinity-3A
South Fayette-2A
Upper St. Clair-3A

Division II

Section 1
Beaver-2A
Beaver Falls-2A
Ellwood City-2A
Laurel-1A
Mohawk-1A
Neshannock-1A
Riverside-2A
Shenango-1A
South Side Beaver-1A
Union-1A

Section 2
Avonworth-1A
Carlynton-1A
Cardinal Wuerl North Catholic-1A
Eden Christian-1A
Freedom-1A
New Brighton-1A
Northgate-1A
OLSH-1A
Quaker Valley-2A
Sewickley Academy-1A
Vincentian-1A

Section 3
Avella-1A
Brownsville-1A
Burgettstown-1A
California-1A
Chartiers-Houston-1A
Fort Cherry-1A
Frazier-1A
McGuffey-2A
Washington-1A
Waynesburg-2A
West Greene-1A

Section 4
Burrell-2A
Deer Lakes-2A
Freeport-2A
Geibel-1A
Greensburg Central Catholic-1A
Indiana-2A
Holy Redeemer-1A
Riverview-1A
Shady Side Academy-2A
Southmoreland-2A

Section 5:
Brentwood-1A
Bishop Canevin-1A
Serra Catholic-1A
Keystone Oaks-2A
Neighborhood Academy-1A
Seton-LaSalle-1A
South Allegheny-2A
South Park-2A
Steel Valley-2A
Winchester Thurston-1A

WRESTLING:

Class 3A

Section 1A
Armstrong
Gateway
Kiski Area
Penn Hills
Plum
Woodland Hills

Section 1B
Franklin Regional
Latrobe
Greensburg-Salem
Hempfield
Norwin
Penn-Trafford

Section 2A
Albert Gallatin
Belle Vernon
Connellsville
Laurel Highlands
West Mifflin
Thomas Jefferson

Section 2B
Baldwin
Bethel Park
McKeesport
Peters Township
Ringgold
Upper St. Clair

Section 3A
Butler
Highlands
Knoch
Mars
Pine-Richland
Seneca Valley

Section 3B
Fox Chapel
Hampton
Indiana
North Allegheny
North Hills
Shaler

Section 4A
Canon-McMillan
Pittsburgh Central Catholic
Chartiers Valley
Mount Lebanon
Trinity
Waynesburg

Section 4B
Ambridge
Blackhawk
Hopewell
Montour
Moon
West Allegheny

Class 2A

Section 1A
Avella
Burgettstown
Chartiers-Houston
Fort Cherry
South Park
Washington

Section 1B
Beaver
Central Valley
Ellwood City
Freedom
Laurel
South Side Beaver

Section 2A
Bentworth
Beth-Center
McGuffey
Jefferson-Morgan
Mapletown
West Greene

Section 2B
Derry
Elizabeth Forward
Frazier
Mt. Pleasant
Southmoreland
Yough

Section 3A
Avonworth
Carlynton
Keystone Oaks
Quaker Valley
South Allegheny
South Fayette

Section 3B
Burrell
Cardinal Wuerl North Catholic
Jeannette
Summit Academy
Riverview
Valley