WPIAL reveals tennis brackets for boys doubles tournament

By:
Wednesday, May 9, 2018 | 6:12 PM


A year after finishing as WPIAL runners-up, Hampton tennis pair Ben Ringeisen and Ted Donegan is ready for another run at the doubles title.

The four-round tournament starts at noon Thursday with 16 teams in both the Class AAA and Class AA brackets.

The first three rounds for Class AAA are at Alpha Tennis Club in Harmar. Club Sport and Health Monroeville will host the first three Class AA rounds.

The championships and consolation matches for both classes are 2 p.m. Friday at North Allegheny.

Ringeisen, now a sophomore, and Donegan, a senior, reached the Class AAA finals last season before losing to a doubles team from Upper St. Clair, a tandem that isn't back.

The Hampton pair rallied to win the Section 2 title Thursday with a third-set tiebreaker and establish themselves as challengers for the WPIAL title. They defeated North Allegheny's Richard Hofmann and Ivan Voinov, 2-6, 6-2, 7-6 (8-6), in the section finals Tuesday.

The top four doubles teams from each section qualified for the WPIAL tournament.

The other section winners in Class AAA are Penn-Trafford's Turner Price and Kevin Lee, Shady Side Academy's Naman Dua and Colin Gramley, and Peters Township's Ethan Muza and Ethan Farmer.

In Class AA, the section winners were South Park's Devin Stolar and Logan Mannheimer, Quaker Valley's Zach Albert and Johnny Watters, Valley's Alex Ward and Michael Odrey, and Sewickley Academy's Will Nosito and Dylan Parla.

Seeding for the brackets were released Wednesday.

WPIAL doubles schedule

Class AAA bracket

Thursday's first-round matchups

Ben Ringeisen/Ted Donegan (Hampton) vs. Sean Vannatta/Joey McGinn (Franklin Regional)

Jay Kashyap/Kurran Singh (Fox Chapel) vs. Anup Nadesan/Shrey Ramesh (Franklin Regional)

Ethan Muza/Ethan Farmer (Peters Township) vs. Mason Harbaugh/Aidan Kelly (Hempfield)

Marcus Mitchell/David Missry (Allderdice) vs. Max McKitrick/James Ference (Bethel Park)

Richard Hofmann/Ivan Voinov (North Allegheny) vs. Harrison Chui/Stefan Cvetkovic (Upper St. Clair)

Turner Price/Kevin Lee (Penn-Trafford) vs. Karsten Lagerquist/Jared Nord (Fox Chapel)

Logan D'Angelo/Nick Magnelli (Moon) vs. Kyle Carskadden/Owen Descalzi (Mt. Lebanon)

Naman Dua/Colin Gramley (Shady Side Academy) vs. Abheet Badrinath/Tim Miller (Hampton)

Class AA bracket

Thursday's first-round matchups

Will Nosito/Dylan Parla (Sewickley Academy) vs. Sam Peck/Bryce Eddy (Highlands)

Chris Marinchek/Jack Maruca (Greensburg Salem) vs. Brian Culler/Alex Jenna (Blackhawk)

Alex Ward/Michael Odrey (Valley) vs. Josh Snell/Sam Trehy (Keystone Oaks)

Zach Albert/John Watters (Quaker Valley) vs. Patrick Smith/Simon Sudano (Knoch)

Devin Stolar/Logan Mannheimer (South Park) vs. Caden Garbany/Brett Nesbitt (Neshannock)

Drew Rodenbeck/James Begley (Blackhhawk) vs. Justin Seth/Nick Chreky (Winchester Thurston)

Sergio Lopez-Hernandez/Sammy Szep (Indiana) vs. Noah Weiss/Stone Ellis (South Park)

Cole Luther/Saarang Mulukutla (Sewickley Academy) vs. Justin Chovanec/Sam Napper (Mt. Pleasant)

Chris Harlan is a Tribune-Review staff writer. Reach him at charlan@tribweb.com or via Twitter @CHarlan_Trib.

Tags: , , , ,

click me