High school scores, summaries and schedules for Aug. 25, 2022

By:
Thursday, August 25, 2022 | 11:18 PM


High schools

WPIAL

Football

Friday’s schedule

Chambersburg Peach Bowl Showcase

Bishop Canevin vs. Steelton-Highspire at Chambersburg, 5:30 p.m.

Freedom Bowl at Hall of Fame Stadium, Ohio

Central Catholic vs. St. Edward, Ohio, 8:30 p.m.

Nonconference

Allderdice at North Allegheny, 7:30 p.m.

Armstrong at Valley, 7 p.m.

Avella at Mapletown, 7 p.m.

Beaver Falls at Blackhawk, 7 p.m.

Bentworth at Brownsville, 7 p.m.

Brashear at Baldwin, 7 p.m.

Burgettstown at Sto-Rox, 7 p.m.

Burrell at Jeannette, 7 p.m.

California at Frazier, 7 p.m.

Cameron, W.Va. at West Greene, 7 p.m.

Canton at Union, 6 p.m.

Carmichaels at Waynesburg Central, 7 p.m.

Carrick at Carlynton, 7 p.m.

Charleroi at Steel Valley, 7 p.m.

Chartiers Valley at South Fayette, 7 p.m.

Chartiers-Houston at Jefferson-Morgan, 7 p.m.

Connellsville at Albert Gallatin, 7 p.m.

Deer Lakes at Keystone Oaks, 7 p.m.

Elizabeth Forward at Ringgold, 7 p.m.

Ellwood City at Brentwood, 7 p.m.

Greensburg Central Catholic at Mt. Pleasant, 7 p.m.

Grove City at Avonworth, 7 p.m.

Hempfield at Greensburg Salem, 7 p.m.

Hopewell at South Side, 7 p.m.

Indiana at Freeport, 7 p.m.

Kiski Area at Plum, 7 p.m.

Knoch at Hampton, 7 p.m.

Latrobe at Derry, 7:30 p.m.

Leechburg at Apollo-Ridge, 7 p.m.

Linsly School, W.Va. at Imani Christian, 7 p.m.

Mars at Montour, 7 p.m.

McKeesport at West Mifflin, 7 p.m.

Monessen at Washington, 7 p.m.

Mt. Lebanon at Gateway, 7 p.m.

New Brighton at Laurel, 7 p.m.

North Catholic at Serra Catholic, 7 p.m.

North Hills at Bethel Park, 7 p.m.

Northgate at Fort Cherry, 7 p.m.

Penn Hills at Seneca Valley, 7:30 p.m.

Penn-Trafford at Canon-McMillan, 7 p.m.

Peters Township at Fox Chapel, 7 p.m.

Pickerington North, Ohio at Pine-Richland, 7 p.m.

Quaker Valley at Freedom, 7:30 p.m.

Rochester at Riverside, 7 p.m.

Shaler at Butler, 7 p.m.

Sharon at Neshannock, 7 p.m.

South Allegheny at Yough, 7 p.m.

South Park at East Allegheny, 7 p.m.

Southmoreland at McGuffey, 7 p.m.

Springdale at Ligonier Valley, 7 p.m.

Summit Academy at New Castle, 7 p.m.

Trinity at Central Valley, 7 p.m.

Uniontown at Laurel Highlands, 7 p.m.

University Prep at Highlands, 7 p.m.

Upper St. Clair at Norwin, 7 p.m.

West Allegheny at Moon, 7 p.m.

Western Beaver at Beaver, 7:30 p.m.

Wheeling C.C., W.Va. at Ambridge, 7 p.m.

Saturday’s schedule

Chambersburg Peach Bowl Showcase

Woodland Hills vs. York William Penn, 2:30 p.m.

Nonconference

Beth-Center at Riverview, noon

Clairton at Westinghouse, 6 p.m.

OLSH at Shenango, 7 p.m.

Perry at Seton LaSalle, 7 p.m.

Sunday’s schedule

Battle at the Beach (at Ocean City, N.J.)

Thomas Jefferson vs. Millvale, N.J., 11 a.m.

Golf

Thursday’s results

Class 3A

Section 6

Peters Township 192, Bethel Park 210

Medalists: Colton Lusk, Nick Wetzel (PT) 35, Chan Yoon (BP) 37

Section 7

South Fayette 211, Montour 235

Medalists: Sam Bishop (SF) 39

Section 8

Fox Chapel 197, Hampton 204

Class 2A

Section 1

Freeport 237, Riverview 263

Medalists: Jayden Diehl (F) 44, Ben Hower (R) 48

Section 3

Beth-Center 238, Bentworth 241

Medalists: Gianna Peterson (B-C) 38, Ross Skerbetz (Bent) 39

Waynesburg 189, Jefferson-Morgan 238

Medalists: Dom Benamati (W) 36, Brock Bayles (J-M) 42

Section 5

Neshannock 206, Ellwood City 219

Medalists: Matt Morelli, Max Vitale, Guy Hixon (N) 40, Jordan Keller (EC) 41

Section 7

South Park 189, Serra 243

Medalists: JP Tusai (SP) 35, CJ Betzner (Serra) 43

Section 8

Uniontown 214, Frazier 223

Medalists: Logan Voytish (U) 36, Nixon Erdley (F) 37

Section 9

Sewickley Academy 197, BIshop Canevin 216

Medalists: Joey Mucci (SA) 36, Max Samangy (BC) 38

Nonsection

Moon 193*, Upper St. Clair 193

Medalist: Anthony Treonze (M) 37

*Won in playoff

Girls

Class 3A

Section 1

Seneca Valley 168, Pine-Richland 216

Medalist: Madison Sharek (SV) 38

North Allegheny 166, Moon 172

Oakland Catholic 184, Blackhawk 222

Medalists: Paige Meyers (OC) 40, Vanessa Matthews (B) 43

Section 2

Peters Township 175, Elizabeth Forward 235

Medalists: Sophia Severns (PT) 41, Mya Morgan (EF) 40

Section 3

Franklin Regional 171, Hempfield 216

Class 2A

Section 1

Greensburg Central Catholic 183, Derry 234

Medalists: Izzy Aigner (GCC) 34, Bethany Dixon (D) 54

Ligonier Valley 227, Southmoreland 236

Medalists: Amanda Woods (LV) 52, Sophia Price (S) 56

Section 2

Seton-LaSalle 230, Ambridge 241

Soccer

Boys

Friday’s schedule

Nonconference

Baldwin at Chartiers Valley, 5 p.m.

Brashear at Obama Academy, 3:30 p.m.

Central Catholic at Allderdice, 7 p.m.

Deer Lakes at Riverview, 3:30 p.m.

Dubois at Indiana, 3 p.m.

East Allegheny at McKeesport, 3:30 p.m.

Fleetwood vs. Mt. Lebanon at Highmark Stadium, 7 p.m.

Freeport at Sewickley Academy, 3:30 p.m.

Quaker Valley vs. Wilson at Highmark Stadium, 5 p.m.

Seneca Valley at Norwin, 7 p.m.

Girls

Friday’s schedule

Nonconference

Fox Chapel at Shady Side Academy, 2 p.m.

Mars at Armstrong, 7 p.m.

Fort LeBoeuf at Mt. Lebanon, 2 p.m.

North Allegheny at Altoona, 1 p.m.

Mercyhurst Prep at Oakland Catholic, 6 p.m.

Ringgold at Allderdice, 5:15 p.m.

Steel Valley at Our Lady of the Sacred Heart, 5:30 p.m.

West Allegheny at West Mifflin, 7 p.m.

Woodland Hills at Seton LaSalle, 7 p.m.

Tennis

Thursday’s results

Girls

Class 3A

Section 1

Norwin 5, Connellsville 0

Hempfield 5, Gateway 0

Section 3

Shady Side Academy 5, Oakland Catholic 0

Nonsection

Beaver 4, Seneca Valley 1

Greensburg Salem 4, Ringgold 1

Moon 4, Quaker Valley 1

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for Dec. 6, 2022
High school scores, summaries and schedules for Dec. 5, 2022
High school scores, summaries and schedules for Dec. 3, 2022
High school scores, summaries and schedules for Dec. 2, 2022
High school scores, summaries and schedules for Dec. 1, 2022