High school scores, summaries and schedules for June 11, 2022

By:
Saturday, June 11, 2022 | 7:16 PM


High schools

Baseball

PIAA playoffs

Class 6A

Semifinals

Monday’s schedule

Hazleton (22-1) vs. Liberty (25-2) at Creekview Park, Stroudsburg, 4 p.m.; Warwick (21-2) vs. Cumberland Valley (18-6) at Wenger Field, Fredericksburg, 6:30 p.m.

Class 5A

Semifinals

Monday’s schedule

Selinsgrove (22-2) vs. Archbishop Wood (20-4) at Walter Stump Stadium, Pine Grove, 4 p.m.; Donegal (18-8) vs. Bethel Park (19-3) at Mt. Aloysius College, Cresson, 4:30 p.m.

Class 4A

Semifinals

Monday’s schedule

Holy Ghost Prep (17-5) vs. Monsignor Bonner (26-1) at Villanova Ballpark, Plymouth Township, 4 p.m.; Montour (19-6) vs. West Mifflin (20-3) at North Allegheny, 3:30 p.m.

Class 3A

Semifinals

Monday’s schedule

Lancaster Catholic (22-2) vs. Neumann-Goretti (14-8) at Boyertown, 3:30 p.m.; Punxsutawney (17-5) vs. Central (Martinsburg) (25-0) at 1st Commonwealth Bank Field, Homer City, 7 p.m.

Class 2A

Semifinals

Monday’s schedule

Delone Catholic (19-6) vs. Everett (19-2) at Greene Township Park, Scotland, 3:30 p.m.; Burgettstown (16-5) vs. Neshannock (19-7) at North Allegheny, 7 p.m.

Class A

Semifinals

Monday’s schedule

Halifax (17-6) vs. Tri-Valley (21-4) at Wenger Field, Fredericksburg, 4 p.m.; Southern Fulton (20-5) vs. DuBois Central Catholic (20-4) at Mt. Aloysius College, Cresson, 2 p.m.

Lacrosse

PIAA playoffs

Championships

Saturday’s results

Boys

Class 3A

Radnor 12, Garnet Valley 5

Class 2A

Mars 9, Marple Newtown 6

Girls

Class 3A

Conestoga 15, Manheim Township 7

Class 2A

Archbishop Carroll 10, Twin Valley 8

Softball

PIAA playoffs

Class 6A

Semifinals

Monday’s schedule

North Penn (25-1) vs. Spring-Ford (22-2) at Boyertown, 7 p.m.; Pennsbury (24-2) vs. Seneca Valley (15-6) at Chambersburg, 2:30 p.m.

Class 5A

Semifinals

Monday’s schedule

Pittston Area (23-0) vs. Oxford (16-10) at Patriots Park, Allentown, 6 p.m.; Penn-Trafford (20-3) vs. Armstrong (22-4) at Mars, 2 p.m.

Class 4A

Semifinals

Monday’s schedule

Villa Joseph Marie (19-3) vs. Tunkhannock (19-6) at Patriots Park, Allentown; Clearfield (20-3) vs. Beaver (21-0) at St. Francis University, 2 p.m.

Class 3A

Semifinals

Monday’s schedule

Lewisburg (18-3) vs. Palmerton (17-9) at Central Columbia, 4 p.m.; Avonworth (19-5) vs. Bald Eagle Area (18-4) at St. Francis University, 4:30 p.m.

Class 2A

Semifinals

Monday’s schedule

Claysburg-Kimmel (19-4) vs. Conwell-Egan (15-5) at Cumberland Valley, 2 p.m.; Neshannock (24-0) vs. Laurel (19-4) at Westminster College, 2 p.m.

Class A

Semifinals

Monday’s schedule

Montgomery (20-4) vs. Glendale (18-2) at Milesburg Little League Complex, 2 p.m.; Saegertown (16-4) vs. DuBois Central Catholic (21-3) at Westminster College, 4 p.m.

Volleyball

Boys

PIAA playoffs

Championships

Saturday’s schedule

Class 3A

North Allegheny 3, Central Dauphin 1

Class 2A

Lower Dauphin 3, Meadville 2

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Murrysville Star notebook: Palmer Jackson earns All-American honors
After WPIAL Hall of Fame swimming career, Aspinwall native climbs ranks in Marines
George Guido: Times have changed for high school coaches
Baldwin’s Cherico gains perspective, makes plans in 1st year as AD
Belle Vernon’s Viva Kreis playing high-level international handball with U.S. national team