High school scores, summaries and schedules for June 8, 2023

By:
Thursday, June 8, 2023 | 10:27 PM


High schools

Baseball

PIAA championships

Class 6A

Quarterfinals

Thursday’s results

Father Judge 1, Central Bucks West 0

North Penn 4, Liberty 3

Cedar Cliff 2, North Allegheny 1

Mt. Lebanon 5, Spring-Ford 2

Semifinals

Monday’s schedule

Father Judge (16-1) vs. North Penn (21-5); Cedar Cliff (20-6) vs. Mt. Lebanon (15-10)

Class 5A

Quarterfinals

Thursday’s results

Strath Haven 14, Selinsgrove 3

Greencastle-Antrim 1, Pocono Mt. East 0

Monsignor Bonner 3, Bethel Park 1

Shaler 4, Penn-Trafford 1

Semifinals

Monday’s schedule

Strath Haven (21-4) vs. Greencastle-Antrim (19-5); Monsignor Bonner (12-3) vs. Shaler (21-4)

Class 4A

Quarterfinals

Thursday’s results

Archbishop Wood 9, Montoursville 1

Dallas 6, Hanover 0

Bellefonte 11, Indiana 5

Hopewell 4, Cathedral Prep 2

Semifinals

Monday’s schedule

Archbishop Wood (18-6) vs. Dallas (16-7); Bellefonte (18-5) vs. Hopewell (14-11)

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s results

Camp Hill 2, Neumann-Goretti 0

Saucon Valley 6, Hughesville 0

Riverside 9, Fairview 3

Punxsutawney 6, Philipsburg-Osceola 1

Semifinals

Monday’s schedule

Camp Hill (20-3-1) vs. Saucon Valley (24-3); Riverside (23-0) vs. Punxsutawney (20-2)

Class 2A

Quarterfinals

Thursday’s results

Mount Union 16, Calvary Christian 1

Kutztown 9, South Williamsport 0

Bald Eagle Area 6, Karns City 0

Sharpsville 10, Burgettstown 3

Semifinals

Monday’s schedule

Mount Union (23-2) vs. Kutztown (18-5); Bald Eagle Area (20-4) vs. Sharpsville (16-7)

Class A

Quarterfinals

Thursday’s results

Dock Mennonite 11, Northeast Bradford 2

Dubois Central Catholic 9, Greenwood 7

Clarion 10, Saegertown 0

Southern Fulton 6, West Middlesex 1

Semifinals

Monday’s schedule

Dock Mennonite (21-2) vs. Dubois Central Catholic (19-5); Clarion (19-4) vs. Southern Fulton (24-1)

Lacrosse

PIAA championships

Boys

Class 3A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

LaSalle College (16-5) vs. Parkland (18-4) at Owen J. Roberts, 10 a.m.; Wissahickon (18-5) at Radnor (20-3), noon; Manheim Township (19-0) vs. Downingtown East (20-3) at Exeter Township, 4 p.m.; Springfield (19-4) vs. Mt. Lebanon (19-3) at Frederick Field, Mechanicburg, 2 p.m.

Class 2A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

West Chester Rustin (17-6) vs. Northwestern Lehigh (15-6) at Exeter Township, noon; Marple Newtown (20-3) vs. Cocalico (19-3) at Exeter Township, 2 p.m.; Susquehannock (17-3) vs. Mars (20-2) at Penn State, 2:30 p.m.; Lampeter Strasburg (19-3) vs. South Fayette (19-1) at Penn State, 4:30 p.m.

Girls

Class 3A

First round

Thursday’s result

Conestoga 17, Wilson 7

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Owen J. Roberts (22-1) vs. Great Valley (18-3-1) at West Chester East, 6 p.m.; Radnor (15-7-1) vs. Conestoga (18-5), TBA; Manheim Township (16-1) vs. Springfield (19-3) at Exeter Township, 6 p.m.; Penncrest (19-4) vs. Pine-Richland (19-3) at Frederick Field, Mechanicsburg, noon

Class 2A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Mount St. Joseph (17-6) vs. Hershey (20-1) at Exeter Township, 10 a.m.; Archbishop Carroll (20-1) at Gwynedd Mercy (15-8), 1 p.m.; Blackhawk (16-2) vs. Twin Valley (17-6) at Penn State, 10 a.m.; Bishop Shanahan (15-7-1) vs. Mars (21-1) at Penn State, noon

Softball

PIAA championships

Class 6A

Quarterfinals

Thursday’s results

North Penn 18, Hazleton 0

Chambersburg 9, Nazareth 1

Cumberland Valley 14, Haverford 5

Hempfield 2, Downingtown East 0

Semifinals

Monday’s schedule

North Penn (26-0) vs. Chambersburg (22-3); Cumberland Valley (19-5) vs. Hempfield (20-3)

Class 5A

Quarterfinals

Thursday’s results

Abington Heights 9, Oxford 7

Northern York 10, Upper Dublin 0

Armstrong 15, West Chester Rustin 0

Shaler 5, Trinity 1

Semifinals

Monday’s schedule

Abington Heights (19-6) vs. Northern York (22-4); Armstrong (21-2) vs. Shaler (21-1)

Class 4A

Quarterfinals

Thursday’s results

Blue Mountain 4, Jersey Shore 0

Northwestern Lehigh 12, Archbishop Ryan 2

Montour 5, Archbishop Wood 0

Elizabeth Forward 4, Belle Vernon 3

Semifinals

Monday’s schedule

Blue Mountain (23-3) vs. Northwestern Lehigh (22-4); Montour (17-4) vs. Elizabeth Forward (20-1)

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s results

Palisades 5, North Penn-Liberty 1

Mid Valley 3, Forest Hills 2

Juniata 6, Avonworth 1

Jamestown 3, Chestnut Ridge 0

Semifinals

Monday’s schedule

Palisades (24-2) vs. Mid Valley (21-2); Juniata (24-3) vs. Jamestown (22-2)

Class 2A

Quarterfinals

Thursday’s results

South Williamsport 10, Bristol 0

Bald Eagle Area 3, Minersville 2

Neshannock 2, Sharpsville 1

Everett 12, Cranberry 2

Semifinals

Monday’s schedule

South Williamsport (21-2) vs. Bald Eagle Area (22-2); Neshannock (22-0) vs. Everett (24-0)

Class A

Quarterfinals

Thursday’s results

Tri Valley 10, Old Forge 1

Glendale 5, Carmichaels 4

Union 5, West Branch 2

Claysburg-Kimmel 5, Chartiers-Houston 1

Semifinals

Monday’s schedule

Tri Valley (22-2) vs. Glendale (21-4); Union (19-3) vs. Claysburg-Kimmel (22-3)

Volleyball

Boys

PIAA championships

Class 3A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Emmaus (19-3) vs. Cumberland Valley (19-0) at Governor Mifflin, 7 p.m.; Upper Dublin (18-4) vs. Parkland (20-0) at Governor Mifflin, 5 p.m.; Central York (16-2) vs. La Salle College (15-2) at Avon Grove, 11 a.m.; Canon-McMillan (19-1) vs. Shaler (17-1) at Peters Township, 11 a.m.

Class 2A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Lower Dauphin (20-0) vs. Blue Ridge (22-0) at Holy Redeemer, 4 p.m.; Exeter (19-1) vs. Dock Mennonite (23-0) at Schuylkill Valley, 11 a.m.; Manheim Central (15-1) vs. Mercyhurst Prep (15-5) at Richland, 1 p.m.; Cochranton (16-5) vs. West Shamokin (13-2) at Peters Township, 12:30 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Golf, football success leads Peters Township to Class 5A Trib Cup title
Neshannock captures 3rd straight Class 2A Trib Cup title
Westmoreland County high school notebook: Hempfield football assembles eclectic coaching staff
Hampton leads Class 4A standings to claim school’s 3rd Trib Cup
Greensburg Central Catholic returns to top of Class A Trib Cup standings