High school scores, summaries and schedules for Nov. 20, 2020

By:
Friday, November 20, 2020 | 11:58 PM


Field hockey

PIAA playoffs

Championship

Saturday’s schedule

Class 3A

Emmaus vs. Central Dauphin at Whitehall HS, 3 p.m.

Class 2A

Archbishop Carroll vs. Palmyra at Whitehall HS, 12:30 p.m.

Class A

Wyoming Seminary vs. Greenwood at Whitehall HS, 10 a.m.

Football

PIAA playoffs

Semifinals

Class 6A

Saturday’s schedule

Central York (9-0) vs. McDowell (7-0) at Mansion Park, Altoona, 1 p.m.

Souderton (7-0) vs. St. Joseph’s Prep (4-0) at Cardinal O’Hara, noon

Class 5A

Friday’s results

Cathedral Prep 10, Upper Dublin 0, forfeit

Saturday’s schedule

Governor Mifflin (8-0) vs. Pine-Richland (9-0) at Hollidaysburg, 1 p.m.

Class 4A

Friday’s results

Thomas Jefferson 62, Oil City 0

Jersey Shore 39, Lampeter-Strasburg 35

Class 3A

Friday’s results

Central Valley 49, Bedford 20

Saturday’s schedule

Danville (8-1) at Wyomissing (8-0), 1 p.m.

Class 2A

Friday’s results

Wilmington 20, Beaver Falls 18

Saturday’s schedule

Bishop McDevitt (4-1) vs. Southern Columbia (10-0) at Selinsgrove, 1 p.m.

Class A

Friday’s results

Jeannette 48, Reynolds 12

Saturday’s schedule

Bishop Guilfoyle (7-2) at Steelton-Highspire (8-0), 1 p.m.

Friday’s summaries

Class 4A

Thomas Jefferson 62, Oil City 0

Oil City 0 0 0 0 —0

Thomas Jefferson 28 21 7 6 —62

TJ: Preston Zandier 21 pass from Jake Pugh (Jack Sella kick)

TJ: Zandier 37 pass from Pugh (Sella kick)

TJ: Conner Murga 40 run (Sella kick

TJ: Zandier 10 pass from Pugh (Sella kick)

TJ: Murga 2 run (Sella kick)

TJ: Murga 1 run (Sella kick)

TJ: DeRon VanBibber 12 run (Sella kick)

TJ: Elias Lippincott 1 run (Sella kick)

TJ: Angelo Volomino 8 run (kick failed)

Rushing leaders: TJ, Conner Murga 11-137, 3 TDs.

Passing leaders: TJ, Jake Pugh 6-8-171-3TD-0INT.

Receiving leaders: TJ, Ian Hansen 4-113.

Class 3A

Central Valley 49, Bedford 20

Central Valley 14 21 14 0 —49

Bedford 6 0 14 0 —20

CV: Ameer Dudley 3 run (Ben Walmsley kick)

CV: Myles Walker 82 run (Sarafino DeSantis kick)

B: Mercury Swain 9 run (kick failed)

CV: Jayvin Thompson 3 run (Walmsley kick)

CV: Landon Alexander 9 run (DeSantis kick)

CV: Alexander 2 run (Walmsley kick)

CV: Alexander 25 run (DeSantis kick)

B: Spencer Ebersole 57 pass from Swain (pass failed)

B: Steven Ressler 19 pass from Swain (Dane Miller pass from Swain)

CV: Jayvin Thompson 5 run (Walmsley kick)

Rushing leaders: CV, Landon Alexander 11-148, 3 TDs.

Passing leaders: CV, Ameer Dudley 9-11-188-0TD-0INT. , Mercury Swain 16-30-226-1TD-1INT.

Class 2A

Wilmington 20, Beaver Falls 18

Wilmington 7 6 0 7 —20

Beaver Falls 6 0 6 6 —18

W: Darren Miller 27 run (Daniel Hartwell kick)

BF: Shileak Livingston 1 run (pass failed)

W: Miller 13 run (kick failed)

BF: Josh Hough 76 run (pass failed)

W: Caelan Bender 1 run (Daniel Hartwell kick)

BF: Tyler Cain 16 pass from Jaren Brickner (pass failed)

Rushing leaders: , Darren Miller 12-115, 2 TDs. BF, Josh Hough 12-127, TD.

Class A

Jeannette 48, Reynolds 12

Jeannette 7 7 27 7 —48

Reynolds 0 6 0 6 —12

J: Roberto Smith Jr. 3 run (Elijah Binakonsky kick)

R: Brayden McCloskey 2 run (run failed)

J: James Sanders 67 pass from Smith Jr. (Smith Jr. kick)

J: Smith Jr. 12 run (Smith Jr. kick)

J: Jaydin Canady 2 run (Smith Jr. kick)

J: Smith Jr. 4 run (kick failed)

J: Brandon Penn 37 fumble return (Smith Jr. kick)

J: Basil Wilson 10 run (Smith Jr. kick)

R: Cole Toy 2 run (kick failed)

Passing leaders: J, Roberto Smith Jr. 6-14-274-1TD-0INT.

Receiving leaders: J, James Sanders 3-192, TD.

Soccer

Boys

PIAA playoffs

Championship

Class 4A

Saturday’s schedule

Neshaminy vs. Seneca Valley (16-1-1) at Hersheypark Stadium, 6:30 p.m.

Class 3A

Friday’s results

Mars 2, Northern 1

Class 2A

Saturday’s schedule

Lewisburg vs. Deer Lakes (17-1) at Hersheypark Stadium, 1:30 p.m.

Class A

Friday’s results

Faith Christian 5, Greensburg Central Catholic 1

Girls

PIAA playoffs

Championship

Class 4A

Saturday’s schedule

Pennridge vs. North Allegheny (13-2) at Hersheypark Stadium, 4 p.m.

Class 3A

Friday’s results

Mars 2, Villa Joseph Marie 0

Class 2A

Saturday’s schedule

Bloomsburg vs. North Catholic (15-2-1) at Hersheypark Stadium, 11 a.m.

Class A

Friday’s results

Southern Columbia 2, Greensburg Central Catholic 1

Volleyball

Girls

PIAA playoffs

Championship

Saturday’s schedule

Class 4A

Unionville (14-0) vs. North Allegheny (17-0) at Cumberland Valley, 6 p.m.

Class 3A

Bethlehem Catholic (16-0) vs. Franklin Regional (18-2) at Cumberland Valley, 3:30 p.m.

Class 2A

Trinity (District 3) (16-0) vs. Philipsburg-Osceola (20-0) at Cumberland Valley, 1 p.m.

Class A

Marian Catholic (14-2) vs. Clarion (23-0) at Cumberland Valley, 10:30 a.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for Dec. 2, 2020
High school scores, summaries and schedules for Dec. 1, 2020
High school scores, summaries and schedules for Nov. 30, 2020
Springdale AD Davis retiring after 21 years leading Dynamos athletics
Franklin Regional athletes have unprecedented run of success in fall season

click me