High school scores, summaries and schedules for Nov. 25, 2022

By:
Friday, November 25, 2022 | 10:30 PM


High schools

Football

WPIAL playoffs

Championships

Friday’s results

Class 4A

Aliquippa 34, Central Valley 7

Class 3A

Belle Vernon 24, Avonworth 7

Class 2A

Steel Valley 34, Beaver Falls 14

Class A

Union 26, Bishop Canevin 0

PIAA playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Friday’s results

State College 28, North Allegheny 7

Garnet Valley 35, Central Bucks West 7

Saturday’s schedule

Manheim Township (9-3) at Harrisburg (9-2), 1 p.m.; Parkland (9-4) vs. St. Joseph’s Prep (9-1) at Liberty, 1 p.m.

Semifinals

Garnet Valley (13-0) vs. Parkland/St. Joseph’s Prep winner; State College (13-0) vs. Manheim Township/Harrisburg winner

Class 5A

Quarterfinals

Friday’s results

Pine-Richland 21, Cathedral Prep 14

Cocalico 34, Exeter Township 14

Upper Dublin 21, West Chester Rustin 7

Saturday’s schedule

Imhotep Charter (9-1) vs. Whitehall (8-5) at Germantown Super Site, 1 p.m.

Semifinals

Imhotep Charter/Whitehall winner vs. Upper Dublin (14-0); Pine-Richland (11-3) vs. Cocalico (10-4)

Class 4A

Quarterfinals

Friday’s results

Allentown Central Catholic 50, Meadville 7

Bishop McDevitt 40, Manheim Central 0

Saturday’s schedule

Bonner-Prendergast (11-1) vs. Crestwood (12-1) at Northeast Super Site, 1 p.m.

Semifinals

Bishop McDevitt vs. Bonner-Prendergast/Crestwood winner; Aliquippa (12-0) vs. Allentown Central Catholic (9-5)

Class 3A

Quarterfinals

Friday’s results

Wyomissing 21, Danville 19

Martinsburg Central 35, Grove City 7

Saturday’s schedule

Neumann Goretti (8-3) vs. Northwestern Lehigh (11-2) at South Philadelphia Super Site, 1 p.m.

Semifinals

Neumann Goretti/Northwestern Lehigh winner vs. Wyomissing (13-0); Belle Vernon (10-2) vs. Martinsburg Central (12-2)

Class 2A

Quarterfinals

Friday’s results

Southern Columbia 42, Bishop Guilfoyle 14

District 3 Trinity 35, Executive Education 17

Saturday’s schedule

Farrell (10-1) at Westinghouse (12-0), Cupples Stadium, 1 p.m.

Semifinals

Southern Columbia (11-3) vs. District 3 Trinity (10-4); Steel Valley (12-0) vs. Farrell/Westinghouse winner

Class A

Quarterfinals

Friday’s results

Port Allegany 42 Reynolds 8

Saturday’s schedule

Northern Lehigh (12-1) at Steelton-Highspire (11-1), 1 p.m.; Northern Cambria (10-3) vs. Canton (11-1) at Mansion Park, 5 p.m.

Semifinals

Northern Lehigh/Steelton-Highspire winner vs. Northern Cambria/Canton winner; Port Allegany (12-1) vs. Union (11-3)

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Westmoreland athletes of the week: Mt. Pleasant’s Lily King, Hempfield’s Eli Carr
North Allegheny notebook: Tigers win triple-overtime thriller
High school scores, summaries and schedules for Feb. 3, 2023
High school scores, summaries and schedules for Feb. 2, 2023
High school scores, summaries and schedules for Feb. 1, 2023