High school scores, summaries and schedules for Nov. 7, 2020

By:
Saturday, November 7, 2020 | 10:01 PM


Cross country

Boys

PIAA championships

At Hershey Park

Class AAA

Individual: 1. Brady Bigger, State College, 16:07; 2. Devon Comber, Harboro Horsham, 16:10; 3. Graham Thomas, Penn Manor, 16:14; 4. Aiden Barnhill, Downingtown West, 16:19; 5. J. Henry Lyon, Williamsport, 16:24; 6. Cole Adams, York Suburban, 16:33; 7. Scott Nalepa, North Allegheny, 16:33; 8. Stephen Schousen, J.P. McCaskey, 16:40; 9. Ethan McIntyre, Unionville, 16:45; 10. Grant Kern, York Suburban, 16:45.

Team: 1. North Allegheny, 49; 2. La Salle College, 74; 3. Downingtown West, 73; 4. Hempfield (District 3), 83; 5. State College, 91; 6. Allderdice, 139; 7. Parkland, 190; 8. Abington Heights, 221.

Class AA

Individual: 1. Gary Martin, Archbishop Wood, 16:12; 2. Jacob Hess, Lewisburg, 16:37; 3. Weber Long, Greencastle-Antrim, 16:47; 4. Joel Beckwith, Indiana, 16:50; 5. Chris Hine, Holy Redeemer, 16:54; 6. Garrett Quinan, Kennard-Dale, 16:58; 7. Brock Pennington, North East, 16:59; 7. Toby Cree, Central Cambria, 17:07; 9. Ryan Pajak, Ringgold, 17:08; 10. Gabriel Nichols, Grove City, 17:13.

Team: 1. Lewisburg, 57; 2. Central Cambria, 71; 3. Kennard-Dale, 81; 4. Grove City, 94; 5. Greensburg Salem, 142; 6. Northwest Lehigh, 168; 7. Mid Valley, 170; 8. Holy Ghost Prep, 192; 9. Dubois, 216; 10. Archbishop Wood, 241; 11. Westinghouse, 279.

Class A

Individual: 1. Colton Sands, Penns Valley, 16:42; 2. Kevin Jumper, Holy Cross, 16:54; 3. Thomas Smigo, Palisades, 17:01; 4. Luke Miller, Jenkintown, 17:04; 5. Carter Geer, Jenkintown, 17:05; 6. Ian Zimmerman, Northern Bradford, 17:07; 7. Joe Wolfe, Elk County Catholic, 17:13; 8. Patrick Malone, Winchester Thurston, 17:13; 9. Lance Nihols, Winchester Thurston, 17:17; 10. Thaddeus Smith, Penns Valley, 17:17.

Team: 1. Jenkintown, 44; 2. Penns Valley, 84; 3. Winchester Thurston, 89; 4. Hughesville, 128; 5. Holy Cross, 134; 6. Your Catholic, 140; 7. Cranberry, 155; 8. Weatherly, 159; 9. Rocky Grove, 202; 10. Windber, 235; 11. Devon Prep, 270.

Girls

PIAA championships

At Hershey Park

Class AAA

Individual: 1. Mia Cochran, Moon, 18:28; 2. Caryn Rippey, Wilson, 19:01; 3. Margaret Carroll, Northeastern, 19:01; 4. Claire Paci, Greencastle-Antrim, 19:08; 5. Keeley Misutka, North Allegheny, 19:10; 6. Jenna Mulhern, West Chester Henderson, 19:20; 7. Jenna Lang, Bethel Park, 19:21; 8. Shana Keraney, Bensalem, 19:37; 9. Jordan Reed, State College, 19:42; 10. Meredith Price, Pine-Richland, 19:43.

Team: 1. North Allegheny, 59; 2. State College, 73; 3. West Chester Henderson, 75; 4. Northeastern, 80; 5. Emmaus, 82; 6. Abington Heights, 146; 7. McDowell, 170.

Class AA

Individual: 1. Olivia Haas, Blue Mountain, 18:56; 2. Jolena Quarzo, Brownsville, 19:38; 3. Meara Shannon, Conneaut, 19:45; 4. Korie Dixon, Bradford, 19:49; 5. Lauren Trapani, Warrior Run, 20:04; 6. Maddison Hayes, Fairview, 20:09; 7. Lakyn Schaltenbrand, Montour, 20:17; 8. Annah Kunes, McKeesport; 9. Peyton Ellis, Boiling Springs, 20:25; 10. Hope Trimmer, Uniontown, 20:28.

Team: 1. Warrior Run, 40; 2. Central Cambria, 77; 3. North Catholic, 117; 4. Blue Mountain, 126; 5. St. Mary’s, 148; 6. Bedford, 156; 7. Villa Maria, 173; 8. Berks Catholic, 173; 9. Merion Mercy, 177; 10. Holy Redeemer, 180; 11. Bonner-Prendie, 298.

Class A

Individual: 1. Carmen Medvit, Shenango, 20:16; 2. Hannah Wagner, Reynolds, 20:22; 3. Grace Mason, Wilmington, 20:25; 4. Carissa Flynn, Mountain View, 20:30; 5. Ashley Post, Seneca, 20:38; 6. Lacey Danilovitz, Riverside (District 2), 20:43; 7. Kelsey Hull, Penns Valley, 20:46; 8. Jenna Gregory, Smethport, 20:49; 9. Ava Whysong, Chestnut Ridge, 20:54; 10. Maya Poziviak, Serra Catholic, 20:57

Team: Penns Valley, 37; 2. Mohawk, 63; 3. Wilmington, 90; 4. North Clarion, 104; 5. Montrose, 127; 6. Notre Dame-Green Pond, 141; 7. Dock Mennonite, 151; 8. Wyalusing, 171; 9. Windber, 220; 10. Conwell-Egan, 297.

Football

WPIAL playoffs

Class 5A

Championship

Nov. 14 schedule

Pine-Richland (8-0) vs. Peters Township (8-0) at North Allegheny, 7 p.m.

Class 4A

Championship

Nov. 14 schedule

Aliquippa (9-0) vs. Thomas Jefferson (7-1) at North Allegheny, 1 p.m.

Class 3A

Championship

Friday’s schedule

Central Valley (9-0) vs. Elizabeth Forward (8-0) at North Allegheny, 7 p.m.

Class 2A

Championship

Nov. 14 schedule

Beaver Falls (9-0) vs. Sto-Rox (8-1) at North Hills, 5 p.m.

Class A

Championship

Nov. 14 schedule

Clairton (8-0) vs. Jeannette (8-1) at North Hills, 11 a.m.

District 8

City League playoffs

Semifinals

Saturday’s results

Allderdice 25, University Prep 21

Westinghouse 30, Brashear 6

Championship

Nov. 14 schedule

Westinghouse (6-0) vs. Allderdice (4-1) at George Cupples Stadium, South Side of Pittsburgh, TBA

Soccer

Boys

WPIAL playoffs

Class 4A

Championship

Saturday’s result

Seneca Valley 4, Peters Township 3

Class A

Championship

Saturday’s result

Greensburg Central Catholic 3, Winchester Thurston 2

Girls

WPIAL playoffs

Class 3A

Championship

Saturday’s result

Mars 1, Plum 0

Class 2A

Championship

Saturday’s result

North Catholic 1, Avonworth 0

Tennis

Girls

PIAA individual championships

Class AAA

Singles semifinals

Saturday’s results

Amelia Honer, Council Rock North d. Paraskevi Briegel, Stroudsburg, 6-0, 6-0; Mia Gorman, Bethel Park d. Catherine Rabatin, Penn Manor, 6-0, 5-7, 6-2.

Singles championship

Saturday’s result

Honer, Council Rock North d. Gorman, Bethel Park, 7-6(3), 6-2.

Singles consolation

Saturday’s result

Rabatain, Penn Manor d. Briegel, Stroudsburg, 6-1, 6-2.

Doubles semifinals

Saturday’s results

Hana Nouaime/Alice Liang, Methacton d. Quiana Guo/Catelyn Ganac, State College, 6-0, 6-0; Kat Wang/Marra Bruce, Peters Township d. Avery Palandjian/Scotty Reynolds, Manheim Township, 6-2, 6-2.

Doubles championship

Saturday’s result

Wang/Bruce, Peters Township d. Nouaime/Liang, Methacton, 5-7, 6-4, 6-3.

Doubles consolation

Palandjian/Reynolds, Manheim Township d. Guo/Ganac, State College, 6-0, 6-2.

Class AA

Singles semifinals

Saturday’s results

Tara Thomas, Villa Maria Academy d. Chessie Bartolacci, Moravian Academy, 6-2, 6-0; Olivia Dorner, South Williamsport d. Laura Greb, Knoch, 6-2, 6-2.

Singles championship

Saturday’s result

Dorner, South Williamsport d. Thomas, Villa Maria Academy, 6-0, 6-1.

Singles consolation

Saturday’s result

Greb, Knoch d. Bartolacci, Moravian Academy, 6-0, 6-2.

Doubles semifinals

Saturday’s results

Emma Perkins/Alex Pancu, Conrad Weiser d. Anne Marie Prtichard/Abby Consigilio, Villa Maria Academy, 6-0, 6-1; Brooke Bauer/Abby Bauer, Knoch d. Madeline DeFaber-Schumacher/Bella Aniska, Riverside, 6-2, 6-3.

Doubles championship

Saturday’s result

Perkins/Pancu, Conrad Weiser d. Bauer/Bauer, Knoch, 6-4, 6-2.

Doubles consolation

Saturday’s result

DeFaber-Schumacher/Aniska, Riverside d. Pritchard/Consiglio, Villa Maria Academy, 6-2, 6-2.

Volleyball

Girls

WPIAL playoffs

Class 4A

Championship

Saturday’s result

North Allegheny 3, Shaler 1

Class 3A

Championship

Saturday’s result

Franklin Regional 3, Montour 2

Class 2A

Championship

Saturday’s result

North Catholic 3, Ellwood City 1

Class A

Championship

Saturday’s result

Bishop Canevin 3, Greensburg Central Catholic 0

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

More High School Other

Springdale AD Davis retiring after 21 years leading Dynamos athletics
Franklin Regional athletes have unprecedented run of success in fall season
AD proud of Carlynton’s efforts to complete successful, safe fall sports season
High school scores, summaries and schedules for Nov. 24, 2020
High school scores, summaries and schedules for Nov. 23, 2020

click me