High school sports schedules for June 10, 2024

By:
Sunday, June 9, 2024 | 8:31 PM


High schools

Baseball

PIAA playoffs

Class 6A

Semifinals

Monday’s schedule

LaSalle College (23-3) vs. Hazleton (21-4) at DeSales University, 4 p.m.; Hempfield Landisville (20-5) vs. Downingtown West (20-5) at Muhlenberg, 7 p.m.

Class 5A

Semifinals

Monday’s schedule

Selinsgrove (21-2) vs. Governor Mifflin (20-4) at Hershey, 4 p.m.; Monsignor Bonner (19-8) vs. Hollidaysburg (16-5) at East Pennsboro, 4 p.m.

Class 4A

Semifinals

Monday’s schedule

Danville (19-4) vs. Holy Ghost Prep (14-8) at Wenger Field, 6:30 p.m.; Indiana (15-10) vs. Fleetwood (15-8) at Governor’s Park, Bellefonte, 4 p.m.

Class 3A

Semifinals

Monday’s schedule

Neumann-Goretti (19-6) vs. Camp Hill Trinity (17-8) at Muhlenberg, 4 p.m.; Avonworth (17-9) vs. Punxsutawney (17-3) at 1st Commonwealth Field, Homer City, 4 p.m.

Class 2A

Semifinals

Monday’s schedule

Wyalusing (19-6) vs. Tri-Valley (20-4) at Central Columbia, 4 p.m.; Bald Eagle Area (22-2) vs. North Star (21-4) at Mt. Aloysius, 3 p.m.

Class A

Semifinals

Monday’s schedule

Faith Christian (21-0) vs. Bishop McCort (16-8) at Greene Township Park, 4 p.m.; Saegertown (20-3) vs. Eden Christian (18-6) at Slippery Rock University, 3 p.m.

Lacrosse

PIAA playoffs

Boys

Class 3A

Semifinals

Tuesday’s schedule

LaSalle College (22-1) vs. Springfield Delco (20-3) at Garnet Valley, 7 p.m.; Radnor (19-5) vs. Garnet Valley (20-3) at West Chester Henderson, 7 p.m.

Class 2A

Semifinals

Tuesday’s schedule

Marple Newtown (20-3) vs. WC Bayard Rustin (18-5) at Garnet Valley, 5 p.m.; Mars (19-3) vs. South Fayette (21-2) at North Allegheny, 6 p.m.

Girls

Class 3A

Semifinals

Tuesday’s schedule

Radnor (22-2) vs. Penncrest (18-6) at West Chester Henderson, 5 p.m.; Manheim Township (18-1) vs. Conestoga (19-4) at Exeter Township, 7 p.m.

Class 2A

Semifinals

Tuesday’s schedule

Bishop Shanahan (17-7) vs. Archbishop Carroll (19-2) at Lower Merion, 4 p.m.; Twin Valley (18-5) vs. Villa Maria Academy (18-6) at Exeter Township, 6 p.m.

Softball

PIAA playoffs

Class 6A

Semifinals

Monday’s schedule

Downingtown East (21-5) vs. Council Rock South (21-3) at Spring-Ford, 4 p.m.; Central Dauphin (18-3) vs. North Penn (23-3) at Lyons Ballfield, Mertztown, 4:30 p.m.

Class 5A

Semifinals

Monday’s schedule

Pittston Area (20-1) vs. South Western (26-0) at Pine Grove, 4 p.m.; Thomas Jefferson (14-8) vs. Central Mountain (16-5) at Mt. Aloysius, 4:30 p.m.

Class 4A

Semifinals

Monday’s schedule

Blue Mountain (25-1) vs. Northwestern Lehigh (22-4) at Lyons Ballfield, Mertztown, 6:30 p.m.; Archbishop Wood (13-7) vs. Elizabeth Forward (22-1) at Norlo Park Softball Complex, Mechanicsburg, 4 p.m.

Class 3A

Semifinals

Monday’s schedule

Conwell-Egan (15-3) vs. Juniata (24-2) at Millersville University, 4 p.m.; Harbor Creek (20-5) vs. Sharon (25-0) at Allegheny College, 3 p.m.

Class 2A

Semifinals

Monday’s schedule

South Williamsport (23-2) vs. Bald Eagle Area (20-4) at Lock Haven, noon; Neshannock (25-0) vs. Laurel (21-5) at Mohawk, 4 p.m.

Class A

Semifinals

Monday’s schedule

Old Forge (20-6) vs. DuBois Central Catholic (21-2) at Lock Haven, 2 p.m.; Chartiers-Houston (20-2) vs. Carmichaels (18-2) at Peterswood Park, 2 p.m.

Volleyball

Boys

PIAA playoffs

Class 3A

Semifinals

Tuesday’s schedule

Central York (18-0) vs. Parkland (19-3) at Cocalico, 5:30 p.m.; Warwick (15-3) vs. Shaler (18-1) at Altoona, 5 p.m.

Class 2A

Semifinals

Tuesday’s schedule

Exeter (23-0 vs. Manheim Central (17-1) at Cocalico, 7 p.m.; Meadville (19-0) vs. Mars (22-0) at Shenango, 6 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pennsylvania.

More High School Other

Golf, football success leads Peters Township to Class 5A Trib Cup title
Neshannock captures 3rd straight Class 2A Trib Cup title
Westmoreland County high school notebook: Hempfield football assembles eclectic coaching staff
Hampton leads Class 4A standings to claim school’s 3rd Trib Cup
The Southern Columbia rule? Teams winning consecutive state titles would be moved into higher class under PIAA proposal