Quaker Valley Boys Run to PIAA Class AA Boys Cross-Country Team Title

By:
Saturday, November 5, 2011 | 8:05 PM


There were no medals won by individual runners from the WPIAL in the 2011 PIAA Cross-Country Championships on Saturday in Hershey, but Quaker Valley was able to bring home team gold. The Quakers won the Boys Class AA Team Title in easy fashion over runner-up North East. The Quakers gold team wasn't golden, but they came home with the bronze after finishing in third place behind champion St. Basil Academy and runner-up Elk Lake. Speaking of bronze, North Allegheny finished third in the boys Class AA team totals.

Here are all of the results from the PIAA Boys and Girls Class AAA and Class AA Team and Individual Races in Hershey.

PIAA BOYS CLASS AA TEAM:

  1 Quaker Valley (7)        90    5   12   15   16   42   80   82    
  2 North East (10)         181    1   25   43   50   62   87  143    
  3 Holy Redeemer (2)       190   21   23   36   39   71   93   97   
4* Masterman (12)          204   11   38   44   54   57   63  120   
5* West Middlesex (10)     204   19   30   37   48   70   75  112  
  6 Canton (4)              209   31   33   34   46   65  109  135    
  7 Wellsboro Area (4)      211    3   18   32   73   85  111  160   
  8 Beaver Area (7)         217    2   29   49   59   78   95  136    
  9 Mercyhurst Prep (10)    239   24   27   40   64   84  107  123   
10 Lower Moreland (1)      254   10   28   52   81   83  147  150   

PIAA BOYS CLASS AA INDIVIDUAL:

    1        Brendan Shearn, Jr              4:54       10:15    16:15    5:14  North Schuylkill (11)
    2        Luke Jones, Jr                  4:56       10:15    16:17    5:15  Elk Lake (2)        
    3        Rico Galassi, Jr                4:55       10:15    16:26    5:18  Holy Cross (2)      
    4        Sam Williams, Jr                4:55       10:19    16:29    5:19  Northeast Bradford  
    5     1  Ryan Smathers, Jr               4:55       10:17    16:30    5:19  North East (10)     
    6     2  Josef Dipietrantonio, Sr        4:58       10:23    16:38    5:22  Beaver Area (7)     
    7        Aaron Valerosa, Jr              4:56       10:23    16:42    5:23  Towanda             
    8     3  Jordan Jackson, Jr              4:59       10:26    16:42    5:23  Wellsboro Area (4)  
    9        Nate Tallada, Sr                4:56       10:22    16:45    5:24  Saegertown (10)     
   10     4  Ryan Archer, Jr                 4:58       10:28    16:48    5:25  Vincentian Academy (7
   11     5  Nat Fox, Sr                     4:58       10:28    16:49    5:25  Quaker Valley (7)  
 
   12        Tyler Stelmack, Jr              5:03       10:32    16:50    5:26  Northwestern Lehigh (
   13     6  Barrett Kemp, Jr                4:54       10:21    16:52    5:26  Oswayo Valley (9)   
   14     7  Jared Schatz, Sr                4:58       10:28    16:55    5:27  Lancaster Mennonite (
   15     8  Alex Archer, Jr                 4:57       10:28    16:58    5:28  Vincentian Academy (7
   16     9  Shawn Wolfe, Jr                 4:55       10:28    16:58    5:28  Annville-Cleona (3) 
   17    10  Dan Alexander, Jr               4:58       10:28    16:59    5:29  Lower Moreland (1)  
   18        Ryan McGuire, Jr                5:06       10:42    16:59    5:29  Trinity Christian (7)
   19        Curt Jewett, Jr                 4:55       10:14    17:00    5:29  Northeast Bradford  
   20        Kelby Mullen, Jr                5:02       10:41    17:01    5:29  Sullivan County     
   21    11  Keaton Naff, Sr                 5:00       10:29    17:02    5:29  Masterman (12)      
   22        Jeremy Parsons, So              5:00       10:38    17:02    5:30  Maplewood (10)      
   23    12  Roy Hadfield, Jr                4:59       10:37    17:03    5:30  Quaker Valley (7)   
   24    13  Mark Bachman, Jr                4:57       10:32    17:03    5:30  Annville-Cleona (3) 
   25        Hunter Johnston, Jr             4:57       10:35    17:07    5:31  Saegertown (10)

PIAA GIRLS CLASS AA TEAM:

  1 St. Basil Academy (1)    72    3    8   13   15   33   39   43    
  2 Elk Lake (2)             75    5    7   11   21   31   56   99    
  3 Quaker Valley (7)       121    9   12   24   27   49   53   83    
  4 Holy Redeemer (2)       163    2    4   18   36  103  125  126    
  5 Mercyhurst Prep (10)    199   17   28   32   35   87  122  141    
  6 Villa Maria (10)        209   10   20   37   61   81   98  112        
  7 Wyomissing Area (3)     228   22   44   45   54   63   84  101    
  8 Central Cambria (6)     252    6   38   52   71   85   89  105    
  9 Oley Valley (3)         263   14   40   66   69   74   82  136   
10 West Middlesex (10)     289   41   48   62   68   70   91  121   

PIAA GIRLS CLASS AA INDIVIDUAL:

    2     1  Kennedy Weisner, So             5:34       11:41    18:52    6:05  Elk County Catholic (
    3        Adair Gennocro, Jr              5:35       11:49    18:58    6:07  St. Marys (9)       
    4        Meredith Speakman, Sr           5:38       11:44    18:59    6:07  Boiling Springs (3) 
    5     2  Rachel Sowinski, Jr             5:44       12:04    19:21    6:14  Holy Redeemer (2)   
    6     3  Megan McGarrity, Jr             5:38       12:02    19:23    6:15  St. Basil Academy (1)
    7        Jazmin Booker, Sr               5:48       12:04    19:30    6:17  West Catholic (12)  
    8     4  Marissa Durako, Jr              5:49       12:05    19:30    6:17  Holy Redeemer (2)   
    9        Marina Wareham, Sr              5:40       12:07    19:32    6:18  Kennedy Catholic (10)
   10        Morgan Richards, Sr             5:40       12:06    19:38    6:20  Hickory (10)        
   11     5  Maria Trowbridge, Sr            5:46       12:07    19:39    6:20  Elk Lake (2)        
   12     6  Alyssa Brandis, Jr              5:41       12:11    19:40    6:20  Central Cambria (6) 
   13        Hannah Scipio, Sr               5:46       12:10    19:40    6:21  Derry Area (7)      
   14        Lillie Brown, Jr                5:38       12:04    19:44    6:22  Boiling Springs (3) 
   15     7  Jenny Vanetten, Fr              5:47       12:15    19:44    6:22  Elk Lake (2)        
   16        Caitlin Bungo, Sr               5:44       12:11    19:45    6:22  Sewickley Academy (7)
   17        McKenna Spence, Jr              5:38       12:05    19:48    6:23  Cranberry (9)       
   18        Violet Learn, So                5:52       12:23    20:01    6:27  Mansfield (4)       
   19        Alexa Botelho, So               5:53       12:24    20:02    6:28  New Hope-Solebury (1)
   20        Emma Mahony, Sr                 5:44       12:20    20:04    6:28  Villa Joseph Marie (1
   21        Molly Davies, Jr                5:50       12:25    20:05    6:29  Lower Moreland (1)  
   22        Casey Norton, Jr                5:52       12:29    20:09    6:30  Troy (4)            
   23        Makenzie O'Connor, Sr           5:56       12:33    20:10    6:30  General McLane (10) 
   24     8  Stephanie Welte, Sr             5:56       12:26    20:14    6:31  St. Basil Academy (1)
   25        Dee Dee Adams, Jr               6:06       12:32    20:16    6:32  Freedom Area (7) 

PIAA BOYS CLASS AAA TEAM:

 1* North Penn (1)          132   11   18   21   40   42   65  117   
2* Cardinal O'Hara (12)    132    2    7   19   25   79   85  128    
  3 North Allegheny (7)     144    3   12   29   48   52   54   66    
  4 Mount Lebanon (7)       153    9   17   30   44   53   55   59    

  5 Wc Henderson (1)        195   16   23   46   49   61   98  101    
  6 Council Rock North (1   229   20   22   26   71   90   94   96    
  7 La Salle College (12)   236    5   37   38   68   88  106         
  8 Great Valley (1)        248    6   36   58   64   84  104  119    
  9 Kiski Area (7)          265    4   28   45   70  118  143  156   
10 Holy Ghost Prep (1)     278   10   39   47   56  126  141  155   

PIAA BOYS CLASS AAA INDIVIDUAL:

    1        Conner Quinn, Jr                4:51    16:03    5:11  Hatboro Horsham (1) 
    2     1  Daniel Jaskowak, Jr             4:52    16:06    5:11  Grove City (10)     
    3        Brett Kelly, Sr                 4:52    16:10    5:13  Boyertown (1)       
    4     2  Dan Savage, Jr                  4:51    16:13    5:14  Cardinal O'Hara (12)
    5     3  Logan Steiner, Sr               4:56    16:14    5:14  North Allegheny (7) 
    6        Drew Magaha, Sr                 4:54    16:15    5:14  Upper Moreland (1)  
    7     4  Brent Kennedy, So               4:55    16:16    5:15  Kiski Area (7)      
    8     5  Tom Coyle, Jr                   4:49    16:17    5:15  La Salle College (12)
    9     6  Ned Willig, Sr                  4:59    16:19    5:16  Great Valley (1)    
   10        Connor Harriman, Jr             4:53    16:21    5:16  Pennsbury (1)       
   11     7  Mike Biolatta, Jr               4:55    16:22    5:17  Cardinal O'Hara (12)
   12        Sean Burke, Sr                  4:53    16:23    5:17  Abington Heights (2)
   13        Sam Hibbs, Sr                   4:54    16:23    5:17  Hatboro Horsham (1) 
   14     8  Alec Kunzweiler, Jr             4:56    16:24    5:17  Cumberland Valley (3)
   15     9  Alex Moran, Sr                  4:52    16:25    5:18  Mount Lebanon (7)   
   16    10  Zachary Israel, Sr              4:52    16:26    5:18  Holy Ghost Prep (1) 
   17    11  Jack Macauley, Jr               4:54    16:26    5:18  North Penn (1)      
   18        Chris Culley, Jr                4:55    16:28    5:18  Moon Area (7)       
   19        Aaron Wilkinson, Sr             4:51    16:28    5:18  Valley View (2)     
   20    12  Timothy Appman, Sr              5:02    16:28    5:19  North Allegheny (7) 
   21    13  Dylan Mountain, Sr              4:53    16:29    5:19  Altoona Area (6)    
   22    14  Ean Disilvio, Jr                4:53    16:31    5:19  Allderdice (8)      
   23        Austin Pondel, Jr               4:57    16:31    5:20  Corry Area (10)     
   24    15  Korey Replogle, Sr              4:55    16:33    5:20  Altoona Area (6)    
   25        Caleb Wakeley, So               5:04    16:33    5:20  Shaler Area (7) 

PIAA GIRLS CLASS AAA TEAM:

  1 Pennsbury (1)            42    2    5    8   10   17  133  142    
  2 Unionville (1)          129    3   23   28   31   44   53  103    
  3 Wc Henderson (1)        148    6   21   26   45   50   68   90    
  4 Downington East (1)     153    9   14   22   52   56   63  146    
  5 North Hills (7)         160   12   15   16   55   62  111  139    
  6 North Penn (1)          184    1   25   36   57   65   77   81    
  7 Dallas (2)              212    4   32   34   42  100  125  135    
  8 Mount Lebanon (7)       237   13   29   30   73   92  117  154    
  9 State College Area (6   240   20   47   48   59   66   79  108   
10 Palmyra (3)             267   24   27   37   83   96  137  138   

PIAA GIRLS CLASS AAA INDIVIDUAL:

    3     2  Ann Herman, Sr                  5:36       11:37    18:42    6:02  Pennsbury (1)       
    4     3  Courtney Smith, So              5:35       11:40    18:44    6:02  Unionville (1)      
    5     4  Regan Rome, So                  5:38       11:40    18:48    6:04  Dallas (2)          
    6        Marissa Sheva, Fr               5:37       11:45    18:50    6:04  Pennridge (1)       
    7     5  Sara Sargent, Jr                5:36       11:49    18:55    6:06  Pennsbury (1)       
    8        Greta Lindsley, So              5:44       11:56    18:58    6:07  Penn Manor (3)      
    9     6  Stephanie Aldrich, Jr           5:39       11:49    18:58    6:07  Wc Henderson (1)    
   10     7  Tessa Mundell, Jr               5:37       11:50    18:58    6:07  Governor Mifflin (3)
   11        Paige Stoner, So                5:37       11:40    18:59    6:07  Pottsville Area (11)
   12        Tori Gerlach, Sr                5:37       11:43    19:03    6:09  Pennridge (1)       
   13        Tess Meehan, Jr                 5:42       11:56    19:06    6:09  Haverford Township (1
   14        Jenna Flickinger, Sr            5:38       11:48    19:06    6:10  Lower Dauphin (3)   
   15        Sophia Meehan, Sr                          11:52    19:08    6:10  Haverford Township (1
   16     8  Erica Gray, So                  5:39       11:52    19:09    6:10  Pennsbury (1)       
   17        Kaylee Kubisiak, Sr             5:40       11:58    19:10    6:11  New Oxford (3)      
   18        Amy Darlington, Sr              5:38       11:56    19:15    6:12  Liberty (11)        
   19     9  Katelyn Callaghan, Jr           5:47       12:06    19:15    6:12  Downington East (1) 
   20        Julie Friend, Jr                5:47       12:04    19:15    6:13  Uniontown Area (7)  
   21    10  Erin O'Connell, Fr              5:39       11:57    19:19    6:14  Pennsbury (1)       
   22        Brianna Schwartz, Fr            5:46       12:05    19:19    6:14  Shaler Area (7)     
   23    11  Lily Corsaro, Sr                5:41       11:54    19:21    6:14  York Suburban (3)   
   24        Reynah Spence, Sr               5:42       11:48    19:22    6:15  Shippensburg (3)    
   25    12  Margo Malone, Sr                5:37       12:01    19:22    6:15  North Hills (7) 

More Cross Country

Baldwin’s Gina Bolla leaves lasting mark on cross country program
A-K Valley cross country all-star teams announced
Despite hard-luck finish, Shaler cross country team pleased with season
North Allegheny runners elevate their game, sweep PIAA cross country titles
Redeemer Lutheran runners finish cross country season strong

click me