Trib HSSN individual wrestling rankings for week of Feb. 4, 2019

By: HSSN Staff
Tuesday, February 5, 2019 | 4:48 PM


Trib HSSN individual wrestling rankings

Class AAA

106: 1. Dylan Chappell, Seneca Valley (30-3); 2. Carter Dibert, Franklin Regional (30-1); 3. Vince Citrano, Plum (23-2); 4. Mason Prinkey, Connellsville (24-5); 5. Dylan Coy, North Allegheny (26-3).

113: 1. Alejandro Herrera-Rondon, Seneca Valley (36-1); 2. Kyle Burkholder, Hempfield (24-5); 3. Finn Solomon, Franklin Regional (26-6); 4. Marino Angelicchio, Latrobe (20-5); 5. Noah Hunkele, Mars (14-3).

120: 1. Kurtis Phipps, Norwin (27-2); 2. Ryan Sullivan, Shaler (19-1); 3. Logan Seliga, Belle Vernon (21-6); 4. Cole Homet, Waynesburg (32-5); 5. Garrett Thompson, Franklin Regional (23-9).

126: 1. Colton Camacho, Franklin Regional (31-2); 2. Kenny Hayman, Canon-McMillan (25-8); 3. Jared Keslar, Connellsville (24-5); 4. Jordan Watters, West Allegheny (24-4); 5. Michael Zacur, Thomas Jefferson (20-8).

132: 1. Sam Hillegas, North Hills (26-0); 2. Darren Miller, Kiski Area (31-1); 3. Gabe Willochell, Latrobe (21-3); 4. Zach McCann, Franklin Regional (16-2); 5. John Altieri, Norwin (16-8).

138: 1. Ty Linsenbigler, Hempfield (29-3); 2. Mason Spears, Franklin Regional (25-5); 3. Drew Vlasnik, Seneca Valley (22-7); 4. Chase Kranitz, Norwin (19-9); 5. Dajauhn Hertzog, Greensburg Salem (25-3).

145: 1. Nick Coy, Penn-Trafford (23-4); 2. Trey Howard, Waynesburg (29-4); 3. Enzo Morlacci, Kiski Area (27-7); 4. Jackson Gray, Mt. Lebanon (18-7); 5. Tyler Kocak, Hampton (17-5).

152: 1. Cam Conner, Kiski Area (35-1); 2. Alex Weber, Thomas Jefferson (31-2); 3. Nick Montalbano, Seneca Valley (20-9); 4. Luca Augustine, Waynesburg (32-4); 5. Cole Spencer, Pine-Richland (19-5).

160: 1. Jack Blumer, Kiski Area (30-3); 2. Ty McGeary, West Allegheny (25-4); 3. Mac Stout, Mt. Lebanon (24-6); 4. Colby Morris, Waynesburg (29-4); 5. Jake Richardson, Mars (12-2).

170: 1. Nick Delp, Kiski Area (31-2); 2. Jon Hoover, North Allegheny (32-1); 3. Jeff Market, Peters Township (18-1); 4. A.J. Ryan, Indiana (13-2); 5. John Bachar, Penn-Trafford (13-6).

182: 1. Gerrit Nijenhuis, Canon-McMillan (31-2); 2. Luke Stout, Mt. Lebanon (28-1); 3. Scott Joll, Belle Vernon (24-4); 4. Brandon Matthews, Peters Township (17-1); 5. Logan Harmon, Armstrong (12-1).

195: 1. Max Shaw, Thomas Jefferson (26-0); 2. Brayden Roscosky, Kiski Area (28-5); 3. Luke Montgomery, Bethel Park (16-2); 4. Harvey Rauch, Upper St. Clair (16-6); 5. Justin Hart, Hampton (20-3).

220: 1. Ogden Atwood, Armstrong (14-0); 2. Ryan Weinzen, Norwin (26-3); 3. Trent Patrick, Greensburg Salem (16-4); 4. Dillon Ferretti, Hempfield (24-8); 5. Quinn Murray, Upper St. Clair (26-3).

285: 1. Jake Slinger, Upper St. Clair (26-0); 2. Isaiah Vance, Hempfield (25-3); 3. Nathan Hoaglund, Mt. Lebanon (23-6); 4. Quentin Franklin, South Fayette (23-6); 5. Zach Cypher, Norwin (22-6).

Class AA

106: 1. Joey Fischer, South Park (24-0); 2. Luke Geibig, Mt. Pleasant (19-7); 3. Colton McCallen, Derry (18-5).

113: 1. Ryan Michaels, Elizabeth Forward (20-1); 2. Nicholas Salerno, Burrell (18-5); 3. Noah Gnibus, Mt. Pleasant (17-6).

120: 1. Ian Oswalt, Burrell (29-2); 2. Noah Teeter, Mt. Pleasant (22-7); 3. Jim Gwyer, Beth-Center (23-4).

126: 1. Ty Cymmerman, Derry (22-4); 2. Jack Bruce, Blairsville (14-5); 3. Jett Pattison, McGuffey (21-3).

132: 1. Connor Redinger, Quaker Valley (22-5); 2. Bryan Gaul, Burrell (22-5); 3. Jason Baker, Derry (18-6).

138: 1. Jacob Ealy, Hopewell (12-1); 2. A.J. Corrado, Burrell. (23-5); 3. Donavon Chambers, Ellwood City (18-5).

145: 1. John Rocco Kazalas, Quaker Valley (24-2): 2. Shane Kemper, Burgettstown (20-3); 3. Jake Pail, Freedom (16-4).

152: 1. Trent Schultheis, Freedom (11-3); 2. Ethan Barr, McGuffey (19-5); 3. Patrick Brewer, Mt. Pleasant (17-12).

160: 1. Thayne Lawrence, Frazier (16-4); 2. Austin Mele, Burrell (25-5); 3. Patrick Cutchember, Quaker Valley (22-2).

170: 1. Christian Clutter, McGuffey (23-2); 2. Noah Hutcherson, Valley (13-5); 3. Geoff Magin, Quaker Valley (13-7).

182: 1. Dayton Pitzer, Mt. Pleasant (27-1); 2. Austin Walley, Ellwood City (20-1); 3. Bryson Miller, Freedom (15-5).

195: 1. Dom Fundy, Beth-Center (23-2); 2. John Vargo, Bentworth (13-4); 3. Garrett Boone, McGuffey (11-3).

220: 1. Dom DeLuca, Derry (22-1); 2. Jacob Baker, Beth-Center (22-6); 3. Ryan Mauro, Southmoreland (8-2).

285: 1. Gerald Comedy, Washington (20-1); 2. Dave Schuffert, Valley (22-3); 3. Riley Kemper, Burgettstown (20-6).

Paul Schofield is a Tribune-Review staff writer. You can contact Paul at pschofield@tribweb.com or via Twitter @Schofield_Trib.

click me