Trib HSSN individual wrestling rankings for week of Jan. 7, 2019

By:
Tuesday, January 8, 2019 | 4:27 PM


Trib HSSN individual wrestling rankings

Class AAA

106: 1. Dylan Chappell, Seneca Valley (15-3); 2. Carter Dibert, Franklin Regional (19-1); 3. Dylan Coy, North Allegheny (16-0); 4. Mason Prinkey, Connellsville (12-3); 5. Jacob Haupt, Canon-McMillan (12-3).

113: 1. Alejandro Herrera-Rondon, Seneca Valley (21-1); 2. Kyle Burkholder, Hempfield (18-5); 3. Finn Solomon, Franklin Regional (18-4); 4. Marino Angelicchio, Latrobe (14-4); 5. Noah Hunkele, Mars (10-2).

120: 1. Kurtis Phipps, Norwin (16-1); 2. Ryan Sullivan, Shaler (8-1); 3. Logan Seliga, Belle Vernon (15-4); 4. Cole Homet, Waynesburg (17-5); 5. Garrett Thompson, Franklin Regional (16-7).

126: 1. Colton Camacho, Franklin Regional (19-2); 2. Kenny Hayman, Canon-McMillan (12-5); 3. Jared Keslar, Connellsville (15-3); 4. Jordan Watters, West Allegheny (13-4); 5. Frederick Junko, North Allegheny (14-2).

132: 1. Sam Hillegas, North Hills (15-0); 2. Darren Miller, Kiski Area (20-1); 3. Gabe Willochell, Latrobe (15-3); 4. Zach McCann, Franklin Regional (4-1); 5. John Altieri, Norwin (11-4).

138: 1. Ty Linsenbigler, Hempfield (23-3); 2. Mason Spears, Franklin Regional (14-5); 3. Drew Vlasnik, Seneca Valley (13-5); 4. Chase Kranitz, Norwin (14-3); 5. Dajauhn Hertzog, Greensburg Salem (17-3).

145: 1. Nick Coy, Penn-Trafford (19-4); 2. Trey Howard, Waynesburg (16-3); 3. Enzo Morlacci, Kiski Area (19-7); 4. Tyler Kocak, Hampton (7-3); 5. Jackson Gray, Mt. Lebanon (11-3).

152: 1. Cam Conner, Kiski Area (24-1); 2. Alex Weber, Thomas Jefferson (17-2); 3. Nick Montalbano, Seneca Valley (13-7); 4. Luca Augustine, Waynesburg (18-4); 5. Donovon McMillion, Peters Township (10-1).

160: 1. Jack Blumer, Kiski Area (19-3); 2. Ty McGeary, West Allegheny (16-3); 3. Cole Spencer, Pine-Richland (13-4); 4. Mac Stout, Mt. Lebanon (16-4); 5. Colby Morris, Waynesburg (17-4).

170: 1. Nick Delp, Kiski Area (22-2); 2. Jon Hoover, North Allegheny (14-1); 3. Jeff Market, Peters Township (10-0); 4. A.J. Ryan, Indiana (7-1); 5. John Bachar, Penn-Trafford (11-6).

182: 1. Gerrit Nijenhuis, Canon-McMillan (18-1); 2. Luke Stout, Mt. Lebanon (18-1); 3. Scott Joll, Belle Vernon (19-2); 4. Brandon Matthews, Peters Township (10-0); 5. Logan Harmon, Armstrong (9-1).

195: 1. Max Shaw, Thomas Jefferson (12-0); 2. Brayden Roscosky, Kiski Area (19-4); 3. Justin Hart, Hampton (13-2): 4. Harvey Rauch, Upper St. Clair (9-1); 5. Justin Cramer, Hempfield (17-6).

220: 1. Ogden Atwood, Armstrong (9-0); 2. Ryan Weinzen, Norwin (16-3); 3. Dillon Ferretti, Hempfield (20-5); 4. Trent Patrick, Greensburg Salem (10-2); Ben Grafton, North Allegheny (7-4).

285: 1. Jake Slinger, Upper St. Clair (15-0); 2. Isaiah Vance, Hempfield (16-3); 3. Nathan Hoaglund, Mt. Lebanon (14-5); 4. Quentin Franklin, South Fayette (10-3); 5. Zach Cypher, Norwin (10-4).

Class AA

106: 1. Joey Fischer, South Park (14-0); 2. Luke Geibig, Mt. Pleasant (15-5); 3. Colton McCallen, Derry (15-4).

113: 1. Ryan Michaels, Elizabeth Forward (8-1); 2. Nate Yagla, McGuffey (14-3); 3. Noah Gnibus, Mt. Pleasant (12-4).

120: 1. Ian Oswalt, Burrell (19-2); 2. Noah Teeter, Mt. Pleasant (16-5); 3. Dylan Bruce, Elizabeth Forward (10-1).

126: 1. Ty Cymmerman, Derry (18-3); 2. Jack Bruce, Blairsville (12-3); 3. Jett Pattison, McGuffey (15-2).

132: 1. Bryan Gaul, Burrell (15-5); 2. Connor Redinger, Quaker Valley (12-4); 3. Eddie Huehn, Carlynton (11-3).

138: 1. Jacob Ealy, Hopewell (10-1); 2. A.J. Corrado, Burrell. (8-3); 3. Donavon Chambers, Ellwood City (9-2).

145: 1. John Rocco Kazalas, Quaker Valley (14-2): 2. Shane Kemper, Burgettstown (11-1); 3. Matt Ferraro, North Catholic (8-4).

152: 1. Ethan Barr, McGuffey (14-2); 2. Trent Schultheis, Freedom (6-3); 3. Patrick Brewer, Mt. Pleasant (16-6).

160: 1. Thayne Lawrence, Frazier (5-3); 2. Austin Mele, Burrell (16-4); 3. Seth Burgdolt, McGuffey (8-3).

170: 1. Christian Clutter, McGuffey (16-2); 2. Noah Hutcherson, Valley (13-4); 3. Geoff Magin, Quaker Valley (12-5).

182: 1. Dayton Pitzer, Mt. Pleasant (20-1); 2. Austin Walley, Ellwood City (10-1); 3. William Whittingham, Keystone Oaks (10-1).

195: 1. Dom Fundy, Beth-Center (12-2); 2. Bryson Miller, Freedom (6-3); 3. John Vargo, Bentworth (5-2).

220: 1. Dom DeLuca, Derry (16-1); 2. Jacob Baker, Beth-Center (12-5); 3. Ryan Mauro, Southmoreland (8-2).

285: 1. Gerald Comedy, Washington (11-0); 2. Dave Schuffert, Valley (16-3); 3. Riley Kemper, Burgettstown (12-4).

Paul Schofield is a Tribune-Review staff writer. You can contact Paul at pschofield@tribweb.com or via Twitter @Schofield_Trib.

click me