Trib HSSN individual wrestling rankings for week of March 4, 2019

By:
Tuesday, March 5, 2019 | 1:33 PM


Trib HSSN individual wrestling rankings

Class AAA

106: 1. Dylan Chappell, Seneca Valley (39-4); 2. Carter Dibert, Franklin Regional (37-2); 3. Mason Prinkey, Connellsville (32-6); 4. Costa Moore, Canon-McMillan (26-8); 5. Briar Priest, Hempfield (30-10); 6. Vince Citrano, Plum (30-6); 7. Troy Hohman, Penn-Trafford (21-17); 8. Brook Petras, Indiana (27-10).

113: 1. Alejandro Herrera-Rondon, Seneca Valley (44-1); 2. Kyle Burkholder, Hempfield (30-7); 3. Finn Solomon, Franklin Regional (36-7); 4. Marino Angelicchio, Latrobe (33-9); 5. Jimmy Baxter, Canon-McMillan (32-13); 6. Bradley Stipetich, North Allegheny (33-15); 7. Evan Whiteside, Gateway (25-12); 8. Khyvon Grace, Moon (31-9).

120: 1. Kurtis Phipps, Norwin (34-2); 2. Ryan Sullivan, Shaler (28-1); 3. Logan Seliga, Belle Vernon (30-7); 4. Cole Homet, Waynesburg (41-7); 5. Ethan Berginc, Hempfield (27-14); 6. Kelin Laffey, Pine-Richland (28-9); 7. Dom Giordano, Kiski Area (32-13); 8. Bryce Wilkes, Peters Township (31-6).

126: 1. Colton Camacho, Franklin Regional (37-3); 2. Darren Miller, Kiski Area (41-2); 3. Jared Keslar, Connellsville (34-6); 4. Kenny Hayman, Canon-McMillan (38-11); 5. Jordan Watters, West Allegheny (34-7); 6. Michael Zacur, Thomas Jefferson (28-12); 7. Giani Martini, Trinity (31-12); 8. Fred Junko, North Allegheny (33-11).

132: 1. Sam Hillegas, North Hills (38-0); 2. Gabe Willochell, Latrobe (33-4); 3. Jason Geyer, Seneca Valley (36-10); 4. Zach McCann, Franklin Regional (22-5); 5. John Altieri, Norwin (32-9); 6. Zach Macy, Chartiers Valley (30-8); 7. Justin Perkins, Penn Hills (17-8); 8. Sammy Starr, Kiski Area (28-19).

138: 1. Nick Coy, Penn-Trafford (34-4); 2. Ty Linsenbigler, Hempfield (35-5); 3. Nathan Lukez, Pine-Richland (36-5); 4. Daniel Yetsick, Ambridge (33-5); 5. Drew Vlasnik, Seneca Valley (31-11); 6. Dylan Ross, Connellsville (24-11); 7. Dajauhn Hertzog, Greensburg Salem (30-9); 8. Mason Spears, Franklin Regional (31-8).

145: 1. Antonio Amelia, Seneca Valley (30-13); 2. Trey Howard, Waynesburg (35-6); 3. Tanner Rohaley, Canon-McMillan (21-13); 4. Colin Franks, Connellsville (8-3); 5. Jackon Gray, Mt. Lebanon (29-10); 6. Jack Pletcher, Latrobe (24-15); 7. Ian Ewing, Greensburg Salem (30-8); 8. Brendan Finnerty, Thomas Jefferson (33-10).

152: 1. Cam Connor, Kiski Area (46-2); 2. Alex Weber, Thomas Jefferson (38-3); 3. Coltin Jezioro, Peters Township (33-5); 4. Luca Augustine, Waynesburg (40-7); 5. Nick Montalbano, Seneca Valley (29-11); 6. Eli Brinsky, South Fayette (31-9); 7. Cole Spencer, Pine-Richland (30-8); 8. Trevor Verkleeren, Hempfield (24-10).

160: 1. Jack Blumer, Kiski Area (41-3); 2. Jake Richardson, Mars (27-3); 3. Colby Morris, Waynesburg (39-6); 4. Ty McGeary, West Allegheny (35-6); 5. Mac Stout, Mt. Lebanon (32-10); 6. Bryce Long, Norwin (30-10); 7. Jack Codispot, Butler (32-8); 8. Dakoda Rodgers, Connellsville (28-15).

170: 1. Gerrit Nijenhuis, Canon-McMillan (40-3); 2. Jon Hoover, North Allegheny (39-2); 3. Nick Delp, Kiski Area (42-5); 4. Jeff Markert, Peters Township (34-6); 5. A.J. Ryan, Indiana (34-5); 6. Grant Walnoha, Upper St. Clair (30-11); 7. John Bachar, Penn-Trafford (21-9); 8. Cooper Baxter, Butler (30-10).

182: 1. Luke Stout, Mt. Lebanon (39-1); 2. Scott Joll, Belle Vernon (32-7); 3. Cole Whitmer, Trinity (35-3); 4. Brandon Matthews, Peters Township (34-4); 5. David McElravy, Indiana (32-5); 6. Riley O’Mara, Bethel Park (28-14); 7. Patrick Johnson, Seneca Valley (22-12); 8. Evan Miller, Canon-McMillan (26-16).

195: 1, Max Shaw, Thomas Jefferson (33-0); 2. Luke Montgomery, Bethel Park (20-3); 3. John Meyers, Greensburg Salem (29-8); 4. Justin Hart, Hampton (29-5); 5. Justin Cramer, Hempfield (31-12); 6. Logan Harmon, Armstrong (22-6); 7. Caleb Hartung, Butler (25-14); 8. Howie Congdon, West Mifflin (17-16).

220: 1. Ryan Weinzen, Norwin (32-4); 2. Ogden Atwood, Armstrong (25-1); 3. Dillon Ferretti, Hempfield (32-9); 4. Trent Patrick, Greensburg Salem (24-6); 5. Damon Thompson, North Hills (25-10); 6. Shawndell Zapata, Butler (21-10); 7. Ben Grafton, North Allegheny (27-11); 8. Ed Farrell, Fox Chapel (31-11).

285: 1. Jake Slinger, Upper St. Clair (36-0); 2. Nathan Hoaglund, Mt. Lebanon (31-8); 3. Isaiah Vance, Hempfield (31-4); 4. Quentin Franklin, South Fayette (35-9); 5. Bill McChesney, Greensburg Salem (28-10); 6. Stone Joseph, Kiski Area (25-11); 7. Giomar Romas, Canon-McMillan (31-19); 8. Zack Cypher, Norwin (23-10).

Class AA

106: 1. Joey Fischer, South Park (35-0); 2. Luke Geibig, Mt. Pleasant (32-12); 3. Kace Sabedra, Derry (25-16); 4. Ambrose Boni, Central Valley (18-8); 5. Shawn Szymanski, Burrell (17-9).

113: 1. Ryan Michaels, Elizabeth Forward (39-1); 2. Nate Yagla, McGuffey (27-8); 3. Justin Richey, Quaker Valley (29-15); 4. Nicholas Salerno, Burrell (27-10); 5. Elias Ward, Carlynton (32-11).

120: 1. Ian Oswalt, Burrell (45-2); 2. Noah Teeter, Mt. Pleasant (35-11); 3. Jimmy Gwyer, Beth-Center (39-8); 4. Jake Alberts, Ellwood City (29-9); 5. Travis Lasko, Valley (22-16).

126: 1. Ty Cymmerman, Derry (37-6); 2. Z.J. Ward, Freedom (19-6); 3. Jett Pattison, McGuffey (34-9); 4. Damin George, Mt. Pleasant (30-16); 5. Eddie Huehn, Carlynton (32-10).

132: 1. Connor Redinger, Quaker Valley (33-8); 2. Donavin Chambers, Ellwood City (34-10); 2. Jason Baker, Derry (31-10); 4. Bryan Gaul, Burrell (22-11); 5. Ryan Harbert, Ligonier Valley (26-10).

138: 1. Jacob Ealy, Hopewell (38-2); 2. Kenny Duschek, Freedom (34-12); 3. A.J. Corrado, Burrell (34-10); 4. Todd Fisher, Beth-Center (31-16); 5. Blake Clark, Highlands (22-16).

145: 1. John Rocco Kazalas, Quaker Valley (37-3): 2. Shane Kemper, Burgettstown (34-7); 3. Jake Pail, Freedom (35-12); 4. Ajay Cooper, South Side (31-10); 5. Jake Garrety, McGuffey (25-18).

152: 1. Trent Schultheis, Freedom (33-4); 2. Chris Bruce, Elizabeth Forward (25-16); 3. Aaron McIntyre, Fort Cherry (24-16); 4. Ethan Barr, McGuffey (33-9); 5. Trey Weinell, Derry (36-12).

160: 1. Thayne Lawrence, Frazier (25-3); 2. Austin Mele, Burrell (37-12); 3. Patrick Cutchember, Quaker Valley (30-5); 4. D.J. Slovick, Burgettstown (27-14); 5. Jacob Housel, Beth-Center (27-16).

170: 1. Christian Clutter, McGuffey (40-3); 2. Noah Hutcherson, Valley (19-7); 3. George Peroni, Beaver (31-16); 4. Jacob Robertshaw, South Park (16-9); 5. Collin Milko, Carlynton (31-14).

182: 1. Dayton Pitzer, Mt. Pleasant (39-1); 2. Austin Walley, Ellwood City (33-3); 3. Bryson Miller, Freedom (27-9); 4. Garrett Henigin, Blairsville (28-7); 5. Ricky Feroce, Burrell (32-15).

195: 1. Geoff Magin, Quaker Valley (26-10); 2. John Vargo, Bentworth (26-6); 3. Dom Fundy, Beth-Center (22-3); 4. Ethan Cain, Elizabeth Forward (35-13); 5. Robbie West, Fort Cherry (27-17).

220: 1. Dom DeLuca, Derry (36-1); 2. Connor Forrest, Hopewell (30-8); 3. Jacob Baker, Beth-Center (35-10); 4. Jake Barbabella, Avonworth (17-10); 5. Marshall Mounts, McGuffey (25-14).

285: 1. Riley Kemper, Burgettstown (35-8); 2. Dave Schuffert, Valley (28-3); 3. Gerald Comedy, Washington (27-6); 4. Mitch Miles, Laurel (31-5); 5. Nate Homa, Elizabeth Forward (28-18).

Paul Schofield is a Tribune-Review Staff Writer. You can contact Paul by email at [email protected] or via Twitter .

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

click me