High school scores, summaries and schedules for May 12, 2021
By:
Thursday, May 13, 2021 | 12:33 AM
High schools
Baseball
Wednesday’s results
Class 5A
Section 2
Armstrong 8, Woodland Hills 3
Armstrong 15, Woodland Hills 4
Section 4
Connellsville 12, Albert Gallatin 1
Bethel Park 15, Thomas Jefferson 0
Class 4A
Section 1
Section 2
Quaker Valley 7, Ambridge 6
Section 3
Greensburg Salem 7, Belle Vernon 4
West Mifflin 10, Elizabeth Forward 0
Class 3A
Section 1
Class 2A
Section 1
Carmichaels 13, Beth-Center 9
Frazier 8, Washington 6
Section 2
Laurel 14, Riverside 1
South Side 10, Neshannock 0
Section 3
Serra Catholic 14, Jeannette 0
Section 4
Brentwood 7, Clairton 0 (forfeit)
Burgettstown 12, Fort Cherry 2
Chartiers-Houston 19, Carlynton 3
Class A
Section 1
Section 2
Section 3
Leechburg 14, St. Joseph 2
Leechburg 18, St. Joseph 2
Nonsection
California 9, Charleroi 2
Derry 16, Southmoreland 1
Hempfield 11, Kiski Area 1
Highlands 7, Chartiers Valley 0
Norwin 18, Franklin Regional 2
Seneca Valley 13, Shaler 3
South Allegheny 7, East Allegheny 0
South Park 12, Yough 3
West Allegheny 7, Avonworth 6
West Allegheny 4, Eden Christian 0
Penn-Trafford 2, North Allegheny 1
South Fayette 9, Montour 8
Upper St. Clair 10, Peters Township 0
Waynesburg at Albert Gallatin, ppd.
Thomas Jefferson at Laurel Highlands, ppd.
Thursday’s schedule
Class 5A
Section 2
Armstrong at Fox Chapel, 4 p.m.
Section 4
Connellsville at Thomas Jefferson, 4:30 p.m.
Class 3A
Section 3
Ligonier Valley at Mt. Pleasant, 4 p.m.
Class A
Section 3
Leechburg at Sewickley Academy, 3:45 a.m.
Nonsection
Ambridge at New Brighton, 4 p.m.
Baldwin at Central Catholic, 4 p.m.
Beth-Center at Waynesburg, 7 p.m.
Bishop Canevin at Keystone Oaks, 4 p.m.
California at Mt. Pleasant, 4 p.m.
Central Valley at Avonworth, 4 p.m.
Deer Lakes at Highlands, 7 p.m.
Elizabeth Forward at Peters Township, 7 p.m.
Forest Hills at Indiana, 4 p.m.
Greensburg Central Catholic at Frazier, 4:30 p.m.
Hopewell at Chartiers Valley, 4:15 p.m.
Knoch at Penn Hills, 4 p.m.
Laurel at New Castle, 4 p.m.
Laurel Highlands at Albert Gallatin, 4:15 p.m.
Montour at West Allegheny, 4:30 p.m.
North Allegheny at Upper St. Clair, 7 p.m.
OLSH at Northgate, 4 p.m.
Penn-Trafford at Mt. Lebanon, 4:15 p.m.
Ringgold at Connellsville, 4 p.m.
Serra Catholic at Freeport, 4 p.m.
Springdale at Cornell, 3:45 p.m.
Valley at Riverview, 3:45 p.m.
West Greene at Bentworth, 4:15 p.m.
Lacrosse
Boys
Class AAA
Section 1
Upper St. Clair 13, Bethel Park 11
Section 2
North Allegheny 14, Norwin 2
Nonsection
Penn-Trafford 12, Knoch 7
Girls
Wednesday’s results
Class AAA
Section 2
Moon 12, Seneca Valley 7
Class AA
Section 1
Hampton 15, Indiana 6
Nonsection
Bethel Park 18, Quaker Valley 8
Aquinas Academy 10, Hempfield 7
Butler 14, Villa Maria 8
Softball
Wednesday’s results
Class 6A
Section 1
Bethel Park 11, Baldwin 0
Section 2
Hempfield 6, Butler 3
Class 5A
Section 1
Armstrong 9, Indiana 4
Kiski Area 12, Penn Hills 0
Plum 10, Penn Hills 0
Section 2
Albert Gallatin 9, Gateway 0
Albert Gallatin 12, Gateway 2
Penn-Trafford 6, Thomas Jefferson 2
Section 3
Shaler at Oakland Catholic, ppd.
Section 4
Chartiers Valley 10, Upper St. Clair 0
West Allegheny 5, Upper St. Clair 3
Class 4A
Section 1
Burrell 8, Highlands 1
McKeesport 5, Greensburg Salem 1
Section 2
Elizabeth Forward 19, Ringgold 0
Laurel Highlands 4, West Mifflin 0
Section 3
Beaver 12, New Castle 0
Montour 13, Hopewell 3
Class 3A
Section 1
Deer Lakes 13, Valley 3
Derry 12, Shady Side Academy 0
Derry 18, East Allegheny 2
Section 2
Avonworth 14, Quaker Valley 2
Avonworth 15, Beaver Falls 0
South Park 9, Ellwood City 2
Section 3
Mt. Pleasant 14, McGuffey 4
South Allegheny 13, Southmoreland 7
Waynesburg 6, Southmoreland 1
Class 2A
Section 1
Our Lady of the Sacred Heart 8, Fort Cherry 5
Section 2
Brentwood 3, Seton LaSalle 2
Seton LaSalle 12, Jeannette 0
Serra Catholic 13, Steel Valley 6
Section 3
Carmichaels 16, Beth-Center 2
Charleroi 17, Carmichaels 6
Charleroi 13, California 5
Section 4
Class A
Section 1
Bishop Canevin 18, Cornell 3
South Side 17, Rochester 1
Section 2
Greensburg Central Catholic 9, Mapletown 2
Greensburg Central Catholic 10, Mapletown 0
West Greene 9, Greensburg Central Catholic 2
West Greene 10, Jefferson-Morgan 3
Section 3
Ellis School 15, Northgate 5
Nonsection
Belle Vernon 11, Mt. Lebanon 7
Burgettstown 6, Avella 2
Fox Chapel 14, Woodland Hills 0
Ligonier Valley 7, Connellsville 0
North Hills 11, Peters Township 7
Seneca Valley 11, Moon 1
South Fayette 14, Central Valley 1
Beaver at Beaver Falls, ppd.
Ringgold at McGuffey, ppd.
Central Valley at North Catholic, ppd.
Thursday’s schedule
Class 5A
Woodland Hills at Plum (DH), 2 p.m.
Section 2
Latrobe at Thomas Jefferson, 4 p.m.
Class 4A
Section 1
Knoch at Burrell, 4:30 p.m.
Section 2
West Mifflin at Yough, 4 p.m.
Class 3A
Section 1
Valley at North Catholic, 4 p.m.
Class A
Section 1
Cornell at South Side (DH), 3:30 p.m.
Nonsection
Avonworth at North Hills, 4 p.m.
Carlynton at Hopewell, 4 p.m.
Fox Chapel at Seneca valley, 4 p.m.
Hampton at Freeport, 4:15 p.m.
Montour at Chartiers Valley, 4 p.m.
North Allegheny at Shaler, 3:30 p.m.
Penn Hills at McKeesport, 3:30 p.m.
Peters Township at Pine-Richland, 3:30 p.m.
Track and field
WPIAL Team Championships
Wednesday’s results
Class AAA
Boys
Butler 112.5, South Fayette 37.5
Butler 100.5, Seneca Valley 49.5
Butler 109, Canon-McMillan 41
Seneca Valley 107, South Fayette 43
Seneca Valley 94.5, Canon-McMillan 55.5
Canon-McMilllan 89, South Fayette 61
Girls
Butler 99, Norwin 51
Butler 86, North Allegheny 64
Butler 115, Belle Vernon 35
North Allegheny 115, Belle Vernon 35
North Allegheny 82, Norwin 68
Norwin 107, Belle Vernon 43
Class AA
Boys
Riverside 84, Greensburg Central Catholic 64
Riverside 95, South Park 55
Riverside 77, Shenango 73
Shenango 89, South Park 61
Shenango 85, Greensburg Central Catholic 65
Greensburg Central Catholic 94, South Park 56
Girls
Mohawk 75, Quaker Valley 75
Mohawk 90, Shenango 60
Mohawk 96, South Park 54
Shenango 88, South Park 62
Shenango 82, Quaker Valley 68
Quaker Valley 91, South Park 59
Tennis
Boys
WPIAL playoffs
Finals
At North Allegheny
Wednesday’s results
Class AAA
Shady Side Academy 3, Franklin Regional 2
Class AA
Quaker Valley 3, South Park 2
Wednesday’s summaries
Shady Side Academy 3, Franklin Regional 2
Singles: 1. Colin Gramley (SSA) d. Anup Nadesan, 6-3, 6-3; 2. Adeel Piracha (SSA) d. Shrey Ramesh, 6-4, 6-2; Advait Kulkarni (FR) d. Adam Lauer, 6-0, 6-0. Doubles: 1. Sam Bitzer/Will Karet (SSA) d. Vishal Thulasiram/Adi Arkalgud, 6-4, 6-1; Prerit Yadav/Dhruv Kulkarni d. Chase Hartman/Tom Certo, 6-3, 3-6, 6-4
Quaker Valley 3, South Park 2
Singles: 1. Mike Sirianni (QV) d. Joe Toth, 6-2, 6-1; 2. Ethan Bowden (SP) d. Will Sirianni, 7-5, 6-3; 3. Dylan Weiss (SP) d. Henry Veeck, 6-3, 6-4. Doubles: 1. Thomas Pangburn/Mike Lipton (QV) d. Alex Duing/ Tim Lakatos, 6-1, 4-6, 6-2; 2. Jack Bresch/Justin Hajdukiewicz (QV) d. Tyler Vargo/Logan Thomas, 6-4, 4-6, 6-3
Volleyball
Wednesday’s results
Class 3A
Section 3
Latrobe 3, Norwin 2
Penn-Trafford 3, Armstrong 0
Class 2A
Section 3
Trinity 3, Bishop Canevin 0
Nonsection
Seton LaSalle 3, Montour 0
Upper St. Clair 3, Deer Lakes 1
All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.
More High School Other
• High school scores, summaries and schedules for May 1, 2024• High school scores, summaries and schedules for April 30, 2024
• Kiski Area’s Eliza Miller, Hempfield’s Peyton Murray win scholar-athlete Excellence Award
• High school scores, summaries and schedules for April 29, 2024
• Armstrong County HOF greets dozen new members