2011-2012 MSA SPORTS CUP STANDINGS

By:
Thursday, December 22, 2011 | 6:07 PM


The latest chase for the MSA Sports Cup is underway as the 2011-2012 high school sports fall season is in the books. The MSA Sports Cup is a challenge to determine the best sports program for the entire school year from WPIAL schools in each classification. 

Points are earned for the success of each TEAM sport in the fall, winter and spring seasons. ONLY sports with at least 30% participation of WPIAL schools are included.

Each school in the WPIAL was placed in one of four classifications based on enrollment numbers for both boys and girls.

The sports used in the competition during the fall season are:

FALL:
Football
Boys Soccer
Girls Soccer
Boys Cross-Country
Girls Cross-Country
Boys Golf
Girls Tennis
Girls Volleyball

This year's point system is as follows:

WPIAL Championship – 50

PIAA Championship – 50

WPIAL Runner-Up – 25

PIAA Runner-Up – 25

WPIAL Playoff 3rd Place Playoff Finish – 10

WPIAL Playoff 4th Place Playoff Finish – 5

WPIAL Section/Conference Regular Season Championship – 20
(includes 10 points for playoff berth)

WPIAL Playoff Berth (for playoffs only) – 10

PIAA Playoff Berth (for playoffs only) – 10

The winning schools in the first six years were:

CLASS AAAA:
2003-2004 – NORTH ALLEGHENY TIGERS
2004-2005 – NORTH ALLEGHENY TIGERS
2005-2006 – NORTH ALLEGHENY TIGERS
2006-2007 – NORTH ALLEGHNEY TIGERS
2007-2008 – NORTH ALLEGHNEY TIGERS
2008-2009 – NORTH ALLEGHENY TIGERS
2009-2010 – NORTH ALLEGHENY TIGERS
2010-2011 – NORTH ALLEGHENY TIGERS

CLASS AAA:
2003-2004 – PETERS TOWNSHIP INDIANS
2004-2005 – MOON TIGERS
2005-2006 – PINE-RICHLAND RAMS
2006-2007 – MOON TIGERS
2007-2008 – SOUTH PARK EAGLES
2008-2009 – THOMAS JEFFERSON JAGUARS
2009-2010 – WEST ALLEGHENY INDIANS
2010-2011 – HAMPTON TALBOTS

CLASS AA:
2003-2004 – GREENSBURG CENTRAL CATHOLIC CENTURIONS
2004-2005 – GREENSBURG CENTRAL CATHOLIC CENTURIONS
2005-2006 – GREENSBURG CENTRAL CATHOLIC CENTURIONS
2006-2007 – SHADY SIDE ACADEMY INDIANS
2007-2008 – SHADY SIDE ACADEMY INDIANS
2008-2009 – SHADY SIDE ACADEMY INDIANS
2009-2010 – SHADY SIDE ACADEMY INDIANS
2010-2011 – SHADY SIDE ACADEMY INDIANS

CLASS A:
2003-2004 – SEWICKLEY ACADEMY PANTHERS
2004-2005 – SEWICKLEY ACADEMY PANTHERS
2005-2006 – SEWICKLEY ACADEMY PANTHERS
2006-2007 – SEWICKLEY ACADEMY PANTHERS
2007-2008 – SERRA CATHOLIC EAGLES
2008-2009 – SEWICKLEY ACADEMY PANTHERS
2009-2010 – SEWICKLEY ACADEMY PANTHERS
2010-2011 – SEWICKLEY ACADEMY PANTHERS

Good luck to all in the 2011-2012 school year!

CLASS AAAA – 28 Schools:

1)   UPPER ST. CLAIR PANTHERS (365)
(Boys Soccer-105, Boys Golf-95, Girls Soccer-80, Football-45, Girls Volleyball-20, Girls Tennis-20)

2)   PETERS TOWNSHIP INDIANS (330)
(Girls Tennis-130, Girls Soccer-105, Boys Soccer-45, Boys Golf-30, Girls Volleyball-10, Football-10)

3)   NORTH ALLEGHENY TIGERS (175)
(Boys Cross-Country-45, Girls Cross-Country-45, Girls Volleyball-30, Girls Tennis-25, Football-10, Boys Soccer-10, Girls Soccer-10)

4)   MOUNT LEBANON BLUE DEVILS (175)
(Girls Tennis-80, Girls Cross-Country-30, Boys Soccer-25, Girls Soccer-20, Football-20, Girls Volleyball-10, Boys Cross-Country-10)

5)   SENECA VALLEY RAIDERS (140)
(Girls Volleyball-80, Boys Soccer-30, Girls Soccer-20, Football-10)

6)   CENTRAL CATHOLIC VIKINGS/OAKLAND CATHOLIC EAGLES (125)
(Boys Soccer-25, Football-25, Boys Golf-25, Girls Cross-Country-20, Boys Cross-Country-10, Girls Tennis-10, Girls Soccer-10)

7)   PINE-RICHLAND RAMS (100)
(Girls Volleyball-55, Girls Soccer-10, Girls Tennis-10, Boys Golf-10, Boys Soccer-10, Girls Cross-Country-5)

8)   PENN-TRAFFORD WARRIORS (85)
(Girls Soccer-35, Football-20, Girls Volleyball-20, Girls Tennis-10)

9)   FOX CHAPEL FOXES (70)
(Girls Volleyball-20, Football-10, Boys Golf-10, Boys Soccer-10, Girls Soccer-10, Girls Tennis-10)

9)   NORTH HILLS INDIANS (70)
(Girls Cross-Country-70)

11)  HEMPFIELD SPARTANS (60)
(Girls Cross-Country-20, Girls Tennis-20, Boys Soccer-10, Girls Soccer-10)

12)  KISKI AREA CAVALIERS (55)
(Boys Cross-Country-25, Boys Soccer-20, Girls Volleyball-10)

13)  NORWIN KNIGHTS (50)
(Girls Soccer-20, Boys Cross-Country-20, Boys Soccer-10)

14)  FRANKLIN REGIONAL PANTHERS (45)
(Football-25, Girls Soccer-20)

15)  BALDWIN HIGHLANDERS (40)
(Boys Golf-20, Boys Soccer-10, Girls Volleyball-10)

15)  BETHEL PARK BLACK HAWKS (40)
(Boys Soccer-20, Football-10, Girls Tennis-10)

15)  GATEWAY GATORS (40)
(Football-20, Girls Soccer-10, Girls Volleyaball-10)

18)  CANON-McMILLAN BIG MACS (30)
(Girls Soccer-10, Boys Soccer-10, Girls Tennis-10)

18)  LATROBE WILDCATS (30)
(Boys Golf-10, Girls Volleyball-10, Girls Tennis-10)

18)  MOON TIGERS (30)
(Boys Cross-Country-20, Girls Soccer-10)

18)  PLUM MUSTANGS (30)
(Girls Volleyball-20, Boys Soccer-10)

18)  SHALER TITANS (30)
(Football-10, Girls Volleyball-10, Girls Tennis-10)

23)  CONNELLSVILLE FALCONS (20)
(Football-10, Girls Volleyball-10)

24)  McKEESPORT TIGERS (10)
(Football-10)

24)  PENN HILLS INDIANS (10)
(Football-10)

24)  WOODLAND HILLS WOLVERINES (10)
(Football-10)

27)  ALBERT GALLATIN COLONIALS (0)

27)  BUTLER GOLDEN TORNADO (0)

CLASS AAA – 30 Schools:

1)   MARS PLANETS (190)
(Girl Soccer-130, Girls Volleyball-20, Boys Soccer-10, Football-10, Girls Tennis-10, Boys Golf-10)

2)   SOUTH PARK EAGLES (140)
(Girls Soccer-55, Boys Soccer-40, Girls Cross-Country-25, Girls Tennis-20)

3)   HOPEWELL VIKINGS (110)
(Girls Volleyball-80, Boys Soccer-10, Girls Soccer-10, Football-10)

4)   INDIANA LITTLE INDIANS (105)
(Boys Golf-45, Girls Volleyball-20, Girls Tennis-20, Football-10, Boys Soccer-10)

5)   MONTOUR SPARTANS (100)
(Football-70, Girls Volleyball-10, Boys Soccer-10, Boys Golf-10)

5)   WEST ALLEGHENY INDIANS (100)
(Girls Volleyball-40, Boys Soccer-20, Girls Cross-Country-20, Boys Golf-10, Football-10)

7)   KNOCH KNIGHTS (95)
(Football-45, Girls Tennis-20, Girls Volleyball-20, Girls Soccer-10)

8)   LAUREL HIGHLANDS MUSTANGS (90)
(Boys Cross-Country-20, Girls Cross-Country-20, Girls Volleyball-20, Boys Golf-20, Football-10)

9)   CENTRAL VALLEY WARRIORS (85)
(Girls Soccer-35, Football-30, Girls Volleyball-10, Girls Tennis-10)

10)  HAMPTON TALBOTS (80)
(Boys Soccer-80)

11)  MOUNT PLEASANT VIKINGS (65)
(Girls Tennis-25, Boys Golf-20, Girls Soccer-10, Football-10)

12)  ELIZABETH FORWARD WARRIORS (60)
(Girls Soccer-30, Girls Volleyball-20, Boys Soccer-10)

12)  THOMAS JEFFERSON JAGUARS (60)
(Football-20, Boys Golf-20, Girls Volleyball-10, Girls Tennis-10)

14)   BELLE VERNON LEOPARDS (55)
(Boys Soccer-45, Girls Soccer-10)

14)  BLACKHAWK COUGARS (55)
(Boys Golf-20, Boys Soccer-20, Girls Volleyball-15)

16)  GREENSBURG-SALEM GOLDEN LIONS (40)
(Girls Volleyball-20, Football-10, Girls Soccer-10)

17)  RINGGOLD RAMS (35)
(Boys Soccer-25, Football-10)

18)  AMBRIDGE BRIDGERS (20)
(Girls Volleyball-20)

18)  CHARTIERS VALLEY COLTS (20)
(Football-10, Girls Volleyball-10)

18)  HIGHLANDS GOLDEN RAMS (20)
(Football-10, Girls Soccer-10)

18)  VALLEY VIKINGS (20)
(Girls Tennis-20)

18)  WEST MIFFLIN TITANS (20)
(Football-20)

23)  DERRY TROJANS (10)
(Girls Volleyball-10)

23)  KEYSTONE OAKS GOLDEN EAGLES (10)
(Girls Tennis-10)

23)  KITTANNING WILDCATS (10)
(Girls Volleyball-10)

23)  TRINITY HILLERS (10)
(Football-10)

23)  UNIONTOWN RED RAIDERS (10)
(Girls Volleyball-10)

23)  YOUGH COUGARS (10)
(Girls Soccer-10)

29)  McGUFFEY HIGHLANDERS (0)

29)  NEW CASTLE RED HURRICANES (0)

CLASS AA – 40 Schools:

1)   QUAKER VALLEY QUAKERS (275)
(Boys Cross-Country-120, Girls Cross-Country-70, Girls Tennis-45, Boys Soccer-20, Girls Soccer-10, Boys Golf-10)

2)   GREENSBURG CENTRAL CATHOLIC CENTURIONS (155)
(Girls Soccer-80, Boys Soccer-25, Football-20, Girls Volleyball-10, Girls Volleyball-10, Boys Golf-10)

2)   SHADY SIDE ACADEMY INDIANS (155)
(Girls Tennis-55, Girls Soccer-30, Football-20, Boys Cross-Country-20, Boys Golf-20, Boys Soccer-10)

4)   BEAVER BOBCATS (145)
(Boys Cross-Country-45, Girls Tennis-40, Girls Cross-Country-20, Girls Soccer-10, Boys Soccer-10, Football-10, Girls Volleyball-10)

5)   BURGETTSTOWN BLUE DEVILS (125)
(Girls Tennis-80, Boys Golf-45)

5)   SETON-LaSALLE REBELS (125)
(Boys Soccer-80, Football-25, Girls Soccer-10, Girls Volleyball-10)

7)   FREEPORT YELLOWJACKETS (105)
(Girls Volleyball-55, Girls Cross-Country-30, Football-20)

8)   AVONWORTH ANTELOPES (100)
(Girls Volleyball-55, Girls Soccer-35, Football-10)

8)   NESHANNOCK LANCERS (100)
(Boys Golf-70, Boys Soccer-20, Girls Soccer-10)

10)   SOUTH FAYETTE LIONS (85)
(Girls Cross-Country-25, Boys Cross-Country-20, Boys Golf-20, Football-10, Girls Soccer-10)

11)  BISHOP CANEVIN CRUSADERS (70)
(Girls Volleyball-25, Football-25, Girls Soccer-10, Boys Golf-10)

12)  BURRELL BUCCANEERS (50)
(Boys Soccer-20, Football-10, Boys Golf-10, Girls Tennis-10)

13)  JEANNETTE JAYHAWKS (45)
(Football-45)

13)  STO-ROX VIKINGS (45)
(Football-45)

15)  WAYNESBURG RAIDERS (40)
(Boys Golf-20, Girls Cross-Country-20)

16)  NEW BRIGHTON LIONS (30)
(Boys Golf-20, Girls Tennis-10)

16)  RIVERSIDE PANTHERS (30)
(Boys Golf-10, Boys Soccer-10, Girls Tennis-10)

16)  SOUTHMORELAND SCOTTIES (30)
(Girls Soccer-20, Boys Soccer-10)

16)  STEEL VALLEY IRONMEN (30)
(Football-10, Girls Volleyball-10, Boys Soccer-10)

16)  WEST SHAMOKIN WOLVES (30)
(Boys Golf-20, Girls Volleyball-10)

21)  FREEDOM BULLDOGS (25)
(Girls Soccer-10, Boys Soccer-10, Boys Cross-Country-5)

21)  SHENANGO WILDCATS (25)
(Boys Golf-15, Girls Volleyball-10)

23)  BRENTWOOD SPARTANS (20)
(Football-10, Boys Soccer-10)

23)  EAST ALLEGHENY WILDCATS (20)
(Football-10, Boys Soccer-10)

23)  LAUREL SPARTANS (20)
(Girls Volleyball-20)

23)  WASHINGTON LITTLE PREXIES (20)
(Football-10, Girls Volleyball-10)

27)  BEAVER FALLS TIGERS (10)
(Football-10)

27)  BROWNSVILLE FALCONS (10)
(Girls Tennis-10)

27)  CHARLEROI COUGARS (10)
(Girls Soccer-10)

27)  DEER LAKES LANCERS (10)
(Girls Soccer-10)

27)  ELLIS SCHOOL/LINCOLN PARK/SUMMIT ACADEMY (10)
(Girls Tennis [Ellis]-10)

27)  ELLWOOD CITY WOLVERINES (10)
(Football-10)

27)  FORD CITY SABERS (10)
(Football-10)

27)  NORTHGATE FLAMES (10)
(Football-10)

27)  SOUTH ALLEGHENY GLADIATORS (10)
(Girls Soccer-10)

36)  APOLLO-RIDGE VIKINGS (0)

36)  CARLYNTON COUGARS (0)

36)  MOHAWK WARRIORS (0)

36)  SOUTH SIDE BEAVER RAMS (0)

36)  WILKINSBURG TIGERS (0)

CLASS A – 34 Schools:

1)   SEWICKLEY ACADEMY PANTHERS (210)
(Girls Tennis-130, Boys Golf-30, Boys Soccer-30, Girls Soccer-20)

2)   CLAIRTON BEARS (130)
(Football-130)

3)   SPRINGDALE DYNAMOS (100)
(Girls Soccer-70, Boys Soccer-20, Football-10)

4)   BENTWORTH BEARCATS (90)
(Girls Volleyball-40, Boys Golf-20, Girls Soccer-20, Boys Soccer-10)

5)   ALIQUIPPA QUIPS (80)
(Football-80)

5)   ELDERTON BOBCATS (80)
(Girls Volleyball-80)

7)   SERRA CATHOLIC EAGLES (70)
(Girl Soccer-20, Boys Golf-20, Girls Volleyball-20, Boys Soccer-10)

8)   OUR LADY OF THE SACRED HEART CHARGERS (65)
(Boys Soccer-45, Girls Volleyball-10, Girls Soccer-10)

9)   FRAZIER COMMODORES (50)
(Girls Volleyball-20, Boys Cross-Country-20, Football-10)

10)  CALIFORNIA TROJANS (30)
(Boys Soccer-20, Football-10)

10)  ROCHESTER RAMS (30)
(Football-20, Girls Volleyball-10)

10)  VINCENTIAN ACADEMY ROYALS (30)
(Boys Cross-Country-10, Girls Soccer-10, Boys Soccer-10)

13)  BETH-CENTER BULLDOGS (20)
(Football-20)

13)  FORT CHERRY RANGERS (20)
(Football-10, Girls Volleyball-10)

13)  JEFFERSON-MORGAN ROCKETS (20)
(Boys Golf-10, Girls Volleyball-10)

13)  MONESSEN GREYHOUNDS (20)
(Football-10, Boys Soccer-10)

13)  NORTH CATHOLIC TROJANS (20)
(Girls Volleyball-20)

13)  ST. JOSEPH SPARTANS (20)
(Boys Soccer-10. Girls Soccer-10)

13)  WESTERN BEAVER GOLDEN BEAVERS (20)
(Football-10, Boys Golf-10)

20)  BEAVER COUNTY CHRISTIAN EAGLES (10)
(Girls Volleyball-10)

20)  CARMICHAELS MIGHTY MIKES (10)
(Girls Volleyball-10)

20)  CHARTIERS-HOUSTON BUCCANEERS (10)
(Football-10)

20)  CORNELL RAIDERS (10)
(Football-10)

20)  GEIBEL GATORS (10)
(Girls Volleyball-10)

20)  LEECHBURG BLUE DEVILS (10)
(Girls Volleyball-10)

20)  QUIGLEY SPARTANS (10)
(Girls Soccer-10)

20)  RIVERVIEW RAIDERS (10)
(Girls Volleyball-10)

20)  TRINITY CHRISTIAN FALCONS (10)
(Boys Soccer-10)

20)  WINCHESTER THURSTON BEARS (10)
(Girls Tennis-10)

30)  AVELLA EAGLES (0)

30)  EDEN CHRISTIAN WARRIORS (0)

30)  MAPLETOWN MAPLES (0)

30)  UNION SCOTTIES (0)

30)  WEST GREENE PIONEERS (0)

More Cross Country

A-K Valley cross country all-star teams announced
Despite hard-luck finish, Shaler cross country team pleased with season
North Allegheny runners elevate their game, sweep PIAA cross country titles
Redeemer Lutheran runners finish cross country season strong
Pine-Richland cross country teams have season to remember

click me