2017 PIAA Team Wrestling Playoffs RESULTS

By:
Saturday, February 11, 2017 | 1:31 AM


Nazareth won the PIAA Class 3-A Team Wrestling championship, their first since 2006 while District 10 champion Reynolds won the Class 2-A crown for the first time since 2009 Saturday afternoon at the GIANT Center in Hershey. The only WPIAL team to medal was Class 3-A champion Kiski Area after the Cavaliers won four consolation round matches to finish in third place. Here are ALL the final results from the 2017 PIAA Team Wrestling State Playoffs.

Results with (MSA) following are matches you can hear archived here on the MSA Sports Network.

2017 PIAA CLASS 3-A TEAM WRESTLING CHAMPIONSHIP MATCH:

Nazareth Eagles 30 – Bethlehem Catholic Hawks 29

PIAA CLASS 3-A Consolation Finals:

KISKI AREA CAVALIERS 41 – Erie Cathedral Prep Ramblers 21

PIAA CLASS 3-A Round Four Consolations:

KISKI AREA CAVALIERS 39 – Council Rock South Golden Eagles 14

Erie Cathedral Prep Ramblers 27 – NORTH ALLEGHENY TIGERS 26

PIAA CLASS 3-A Round Three Consolations:

Erie Cathedral Prep Ramblers 40 – Central Mountain Wildcats 15

KISKI AREA CAVALIERS 29 – CANON-McMILLAN BIG MACS 24  (MSA)

PIAA CLASS 3-A Semifinals:

Nazareth Eagles 45 – Council Rock South Golden Eagles 19

Bethlehem Catholic Hawks 50 – NORTH ALLEGHENY TIGERS 23

PIAA CLASS 3-A Round Two Consolations:

Erie Cathedral Prep Ramblers 42 – Boyertown Bears 22

Central Mountain Wildcats 34 – Cedar Cliff Colts 21

KISKI AREA CAVALIERS 56 – Owen J. Roberts Wildcats 13

CANON-McMILLAN BIG MACS 42 – Exeter Township Eagles 21  (MSA)

PIAA CLASS 3-A Quarterfinals:

Council Rock South Golden Eagles 31 – Erie Cathedral Prep Ramblers 25

Nazareth Eagles 46 – Cedar Cliff Colts 18

Bethlehem Catholic Hawks 38 – KISKI AREA CAVALIERS 18

NORTH ALLEGHENY TIGERS 36 – Exeter Township Eagles 26

PIAA CLASS 3-A Round One Consolations:

CANON-McMILLAN BIG MACS 46 – DuBois Beavers 14  (MSA)

Owen J. Roberts Wildcats 45 – Hazleton Cougars 27

Central Mountain Wildcats 33 – Central Dauphin Rams 26

Boyertown Bears 42 – Father Judge Crusaders 22

PIAA CLASS 3-A First Round:

Council Rock South Golden Eagles 30 – CANON-McMILLAN BIG MACS 29  (MSA)

Erie Cathedral Prep Ramblers 42 – DuBois Beavers 22

Nazareth Eagles 53 – Owen J. Roberts Wildcats 13

Cedar Cliff Colts 43 – Hazleton Cougars 16

KISKI AREA CAVALIERS 52 – Central Dauphin Rams 11

Bethlehem Catholic Hawks 49 – Central Mountain Wildcats 12

NORTH ALLEGHENY TIGERS 45 – Father Judge Crusaders 12

Exeter Township Eagles 36 – Boyertown Bears 26

PIAA CLASS 3-A Preliminary Round:

NORTH ALLEGHENY TIGERS 73 – CARRICK RAIDERS 6

Owen J. Roberts Wildcats 46 – Archbishop Wood Vikings 21

Central Dauphin Rams 40 – Downingtown West Whippets 21

Bethlehem Catholic Hawks 54 – Cumberland Valley Eagles 12

 

2017 PIAA CLASS 2-A TEAM WRESTLING CHAMPIONSHIP MATCH:

Reynolds Raiders 54 – Northern Lebanon Vikings 18

PIAA CLASS 2-A Consolation Finals:

Southern Columbia Tigers 33 – Brookville Raiders 29

PIAA CLASS 2-A Round Four Consolations:

Southern Columbia Tigers 37 – Line Mountain Eagles 25

Brookville Raiders 37 – Harrisburg Bishop McDevitt Crusaders 33

PIAA CLASS 2-A Round Three Consolations:

Brookville Raiders 37 – Sagertown Panthers 31

Southern Columbia Tigers 35 – Chestnut Ridge Lions 24

PIAA CLASS 2-A Semifinals:

Reynolds Raiders 49 – Line Mountain Eagles 12

Northern Lebanon Vikings 31 – Harrisburg Bishop McDevitt Crusaders 30

PIAA CLASS 2-A Round Two Consolations:

Brookville Raiders 31 – Saucon Valley Panthers 30

Sagertown Panthers 30 – Huntingdon Bearcats 29

Chestnut Ridge Lions 32 – Wyalusing Valley Rams 30

Southern Columbia Tigers 34 – BURRELL BUCCANEERS 21

PIAA CLASS 2-A Quarterfinals:

Line Mountain Eagles 33 – Saucon Valley Panthers 26

Reynolds Raiders 47 – Huntingdon Bearcats 15

Harrisburg Bishop McDevitt Crusaders 39 – Chestnut Ridge Lions 30

Northern Lebanon Vikings 36 – Southern Columbia Tigers 31

PIAA CLASS 2-A Round One Consolations:

BURRELL BUCCANEERS 58 – Philadelphia Bishop McDevitt Lancers 11

Wyalusing Valley Rams 53 – Honesdale Hornets 12

Saegertown Panthers 36 – FREEDOM BULLDOGS 33

Brookville Raiders 39 – Harbor Creek Huskies 17

PIAA CLASS 2-A First Round:

Line Mountain Eagles 31 – BURRELL BUCCANEERS 29

Saucon Valley Panthers 71 – Philadelphia Bishop McDevitt Lancers 9

Huntingdon Bearcats 44 – Wyalusing Valley Rams 24

Reynolds Raiders 65 – Honesdale Hornets 6

Harrisburg Bishop McDevitt Crusaders 36 – Saegertown Panthers 29

Chestnut Ridge Lions 33 – FREEDOM BULLDOGS 28

Northern Lebanon Vikings 29 – Brookville Raiders 27

Southern Columbia Tigers 41 – Harbor Creek Huskies 21

PIAA CLASS 2-A Preliminary Round:

Harbor Creek Huskies 47 – DERRY TROJANS 14

Northern Lebanon Vikings 48 – Wilson Warriors 24

Saegertown Panthers 37 – Moshannon Valley Black Knights 21

Wyalusing Valley Rams 34 – Bermudian Springs Eagles 31

Line Mountain Eagles 41 – Coudersport Falcons 21

 

Tags:

click me