Aliquippa, Fort Cherry to face off for spot in PIAA boys basketball championship game

By:
Sunday, March 17, 2024 | 11:21 AM


There is guaranteed to be a WPIAL team playing for the PIAA Class 2A boys basketball championship, but there will also be none in the 6A and 3A semifinals or finals.

The last of the District 7 teams in 6A and 3A fell in the quarterfinals Saturday as Upper St. Clair, Deer Lakes and Mohawk all had their seasons end with third round losses.

However two district teams will square off Tuesday with a spot in the 2A state title game at stake when Aliquippa takes on Fort Cherry.

Here are all the final scores from the first three rounds in 6A, 3A and 2A, plus the sites and times in those classes for the state semifinals on Tuesday.

Class 6A

Tuesday’s games

Semifinals

Central York (24-3) vs. Reading (20-9) at Warwick, 7 p.m.

Archbishop Wood (19-6) vs. Parkland (24-5) at Norristown, 7:30 p.m.

Quarterfinals

Central York 71, Upper St. Clair 60

Reading 62, Coatesville 44

Archbishop Wood 67, Spring-Ford 61

Parkland 57, Roman Catholic 50

Second round

Upper St. Clair 63, State College 43

Central York 70, Red Lion 54

Reading 54, McDowell 47 in overtime

Coatesville 52, Cumberland Valley 37

Archbishop Wood 66, Lower Merion 64

Spring-Ford 45, Springfield-Delco 32

Parkland 61, Chambersburg 46

Roman Catholic 47, West Chester Henderson 40

First round

Upper St. Clair 57, Central Dauphin 53

State College 65, Mt. Lebanon 58 in triple overtime

Red Lion 78, Emmaus 65

Central York 69, Garnet Valley 60

McDowell 61, Baldwin 45

Reading 65, Chester 63

Cumberland Valley 84, Bensalem 59

Coatesville 55, Bethlehem Liberty 46

Lower Merion 85, Cedar Crest 55

Archbishop Wood 81, Methacton 73

Springfield-Delco 59, Abraham Lincoln 43

Spring-Ford 55, Scranton 52

Parkland 65, Plymouth-Whitemarsh 35

Chambersburg 72, Central Bucks East 41

West Chester Henderson 80, Hazleton 73

Roman Catholic 63, Downingtown West 37

Class 3A

Tuesday’s games

Semifinals

Franklin (23-5) vs. Girard (26-2) at PennWest Edinboro University, 7 p.m.

Devon Prep (13-13) vs. Math, Civics & Science (20-10) at Cardinal O’Hara, 6 p.m.

Quarterfinals

Franklin 83, Deer Lakes 66

Girard 70, Mohawk (19-8) 50

Devon Prep 62, Executive Education 57 in double overtime

Math, Civics & Science 62, Loyalsock Township 54 in overtime

Second round

Deer Lakes 67, Forest Hills 51

Franklin 64, Chestnut Ridge 57

Mohawk 55, Ellwood City 50

Girard 55, Bishop Guilfoyle 52

Devon Prep 75, Taylor Riverside 46

Executive Education 73, Camp Hill Trinity 61

Loyalsock Township 62, Notre Dame-Green Pond 56

Math, Civics & Science 63, Columbia 60

First round

Deer Lakes 71, Mercyhurst Prep 64

Forest Hills 74, Southern Columbia 67

Franklin 69, Neshannock 55

Chestnut Ridge 70, Shady Side Academy 53

Ellwood City 62, Westmont-Hilltop 44

Mohawk 56, Moniteau 42

Bishop Guilfoyle 62, Burrell 51

Girard 74, Derry 65

Devon Prep 73, Delone Catholic 32

Taylor Riverside 75, Science Leadership Academy 57

Camp Hill Trinity 79, Troy 75 in overtime

Executive Education 76, String Theory 42

Loyalsock Township 77, Mid Valley 57

Notre Dame-Green Pond 44, West Catholic 39

Math, Civics & Science 67, Saucon Valley 47

Columbia 64, Pickett Mastery 46

Class 2A

Tuesday’s games

Semifinals

Aliquippa (24-5) vs. Fort Cherry (23-6) at Pine-Richland, 5:30 p.m.

Constitution (25-6) vs. Holy Cross (23-3) at Bethlehem Liberty, 7:30 p.m.

Quarterfinals

Aliquippa 68, Redbank Valley 44

Fort Cherry 70, Jeannette 60

Constitution 69, Lancaster Mennonite 38

Holy Cross 62, Dock Mennonite 52

Second round

Aliquippa 79, Eisenhower 47

Redbank Valley 54, West Shamokin 21

Jeannette 48, Greensburg Central Catholic 46

Fort Cherry 88, Serra Catholic 71

Lancaster Mennonite 70, Conemaugh Township 54

Constitution 71, Mahoney Area 65

Dock Mennonite 48, Sankofa Freedom 45

Holy Cross 72, Claysburg-Kimmel 24

First round

Aliquippa 56, Otto-Eldred 27

Eisenhower 46, Northern Cambria 39

West Shamokin 48, Cambridge Springs 46

Redbank Valley 66, Northgate 62

Jeannette 58, Iroquois 32

Greensburg Central Catholic 57, Windber 42

Fort Cherry 61, Karns City 52

Serra Catholic 75, West Branch 67

Conemaugh Township 55, Bishop Canevin 47

Lancaster Mennonite 71, St. John-Neumann 43

Constitution 77, Delco Christian 58

Mahoney Area 58, Northwest 44

Dock Mennonite 57, Halifax 47

Sankofa Freedom 65, Marian Catholic 54

Holy Cross 70, Schuylkill Haven 35

Claysburg-Kimmel 63, Muncy 62

Tags: ,

More Basketball

Belle Vernon hires former Shaler, Gateway coach to lead girls basketball program
20 years later, Roundball Classic continues to evolve
PIAA sets 2025-28 state championship sites for basketball, wrestling, swimming
Chartiers Valley poised to hire Corey Dotchin as boys basketball coach
Penn Hills notebook: Basketball alumnus Daemar Kelly heads to St. Francis