Final 2024 PIAA boys basketball results

By:
Sunday, March 24, 2024 | 8:04 PM


For only the first time in 20 years and only the fourth time in the 124-year history of the PIAA boys basketball championships, three teams from the WPIAL have been crowned state champions.

Lincoln Park in Class 4A and Imani Christian is Class A repeated as state champions while Aliquippa continued its golden run in football and basketball with a PIAA hoops title this past weekend in Hershey.

The other three previous years that District 7 boys won three PIAA titles was in 2004 with Penn Hills in 4A, Moon in 3A and Sto-Rox in 2A; 1995 with Ringgold in 4A, Blackhawk in 3A and Shady Side Academy in 2A; and in 1992 with Blackhawk in 3A, Carlynton in 2A and Duquesne in A.

The WPIAL nearly had a fourth team earn state gold, but Franklin Regional fell to three-time champion Imhotep Charter in the Class 5A finals.

Here are all of the results from the 2024 PIAA boys basketball playoffs.

Class 6A

Championship game

Central York 53, Parkland 51

Semifinals

Central York 79, Reading 65

Parkland 59, Archbishop Wood 51

Quarterfinals

Central York 71, Upper St. Clair 60

Reading 62, Coatesville 44

Archbishop Wood 67, Spring-Ford 61

Parkland 57, Roman Catholic 50

Second round

Upper St. Clair 63, State College 43

Central York 70, Red Lion 54

Reading 54, McDowell 47 in overtime

Coatesville 52, Cumberland Valley 37

Archbishop Wood 66, Lower Merion 64

Spring-Ford 45, Springfield-Delco 32

Parkland 61, Chambersburg 46

Roman Catholic 47, West Chester Henderson 40

First round

Upper St. Clair 57, Central Dauphin 53

State College 65, Mt. Lebanon 58 in triple overtime

Red Lion 78, Emmaus 65

Central York 69, Garnet Valley 60

McDowell 61, Baldwin 45

Reading 65, Chester 63

Cumberland Valley 84, Bensalem 59

Coatesville 55, Bethlehem Liberty 46

Lower Merion 85, Cedar Crest 55

Archbishop Wood 81, Methacton 73

Springfield-Delco 59, Abraham Lincoln 43

Spring-Ford 55, Scranton 52

Parkland 65, Plymouth-Whitemarsh 35

Chambersburg 72, Central Bucks East 41

West Chester Henderson 80, Hazleton 73

Roman Catholic 63, Downingtown West 37

Class 5A

Championship game

Imhotep Charter 59, Franklin Regional 48

Semifinals

Franklin Regional 60, Moon 43

Imhotep Charter 52, Archbishop Ryan 48

Quarterfinals

Moon 67, Bethel Park 51

Franklin Regional 63, Shaler 51

Archbishop Ryan 62, Unionville 45

Imhotep Charter 56, Abington Heights 46

Second round

Moon 59, York Suburban 38

Bethel Park 48, Fox Chapel 43

Franklin Regional 56, Selinsgrove 45

Shaler 68, Mechanicsburg 48

Unionville 74, Dallas 36

Archbishop Ryan 66, Radnor 46

Abington Heights 76, Whitehall 70 in overtime

Imhotep Charter 83, Exeter Township 40

First round

Moon 52, Obama Academy 34

York Suburban 52, Thomas Jefferson 48

Fox Chapel 57, Cathedral Prep 52

Bethel Park 59, Hershey 45

Franklin Regional 68, Warwick 53

Selinsgrove 57, Muhlenberg 49

Mechanicsburg 60, Gateway 52

Shaler 73, Greencastle-Antrim 58

Unionville 56, Manheim Central 31

Dallas 71, West Philadelphia 61

Archbishop Ryan 67, Sun Valley 43

Radnor 63, Pocono Mountain West 44

Abington Heights 91, Bonner-Prendergast 64

Whitehall 62, Phoenixville 46

Exeter Township 67, Upper Dublin 60

Imhotep Charter 64, Pottstown 46

Class 4A

Championship game

Lincoln Park 80, Archbishop Carroll 50

Semifinals

Lincoln Park 74, Hampton 53

Archbishop Carroll 66, Scranton Prep 56

Quarterfinals

Lincoln Park 89, North Catholic 74

Hampton 60, Eastern York 54

Scranton Prep 76, Neumann-Goretti 75

Archbishop Carroll 60, George Washington Carver E&S 42

Second round

Lincoln Park 66, Uniontown 62

North Catholic 75, Avonworth 60

Eastern York 56, Valley View 50

Hampton 50, Johnstown 48

Neumann-Goretti 72, Berks Catholic 51

Scranton Prep 71, Overbrook 61

Archbishop Carroll 62, Allentown Central Catholic 56

George Washington Carver E&S 45, Danville 38

First round

Lincoln Park 73, Montour 56

Uniontown 67, Grove City 33

Avonworth 65, Punxsutawney 43

North Catholic 67, Warren 58

Eastern York 56, South Allegheny 55

Valley View 66, Shamokin 57

Johnstown 75, Lewisburg 50

Hampton 63, Hickory 43

Neumann-Goretti 86, Littlestown 63

Berks Catholic 43, Blue Mountain 32

Overbrook 53, Pope John Paul II 49 in overtime

Scranton Prep 79, Fleetwood 53

Allentown Central Catholic 68, High School of the Future 33

Archbishop Carroll 66, Big Spring 59

George Washington Carver E&S 51, Pottsville 44

Danville 63, Octorara 50

Class 3A

Championship game

Devon Prep 60, Franklin 56

Semifinals

Franklin 64, Girard 55

Devon Prep 69, Math, Civics & Science 50

Quarterfinals

Franklin 83, Deer Lakes 66

Girard 70, Mohawk 50

Devon Prep 62, Executive Education 57 in double overtime

Math, Civics & Science 62, Loyalsock Township 54 in overtime

Second round

Deer Lakes 67, Forest Hills 51

Franklin 64, Chestnut Ridge 57

Mohawk 55, Ellwood City 50

Girard 55, Bishop Guilfoyle 52

Devon Prep 75, Taylor Riverside 46

Executive Education 73, Camp Hill Trinity 61

Loyalsock Township 62, Notre Dame-Green Pond 56

Math, Civics & Science 63, Columbia 60

First round

Deer Lakes 71, Mercyhurst Prep 64

Forest Hills 74, Southern Columbia 67

Franklin 69, Neshannock 55

Chestnut Ridge 70, Shady Side Academy 53

Ellwood City 62, Westmont-Hilltop 44

Mohawk 56, Moniteau 42

Bishop Guilfoyle 62, Burrell 51

Girard 74, Derry 65

Devon Prep 73, Delone Catholic 32

Taylor Riverside 75, Science Leadership Academy 57

Camp Hill Trinity 79, Troy 75 in overtime

Executive Education 76, String Theory 42

Loyalsock Township 77, Mid Valley 57

Notre Dame-Green Pond 44, West Catholic 39

Math, Civics & Science 67, Saucon Valley 47

Columbia 64, Pickett Mastery 46

Class 2A

Championship game

Aliquippa 74, Holy Cross 52

Semifinals

Aliquippa 65, Fort Cherry 53

Holy Cross 78, Constitution 66

Quarterfinals

Aliquippa 68, Redbank Valley 44

Fort Cherry 70, Jeannette 60

Constitution 69, Lancaster Mennonite 38

Holy Cross 62, Dock Mennonite 52

Second round

Aliquippa 79, Eisenhower 47

Redbank Valley 54, West Shamokin 21

Jeannette 48, Greensburg Central Catholic 46

Fort Cherry 88, Serra Catholic 71

Lancaster Mennonite 70, Conemaugh Township 54

Constitution 71, Mahoney Area 65

Dock Mennonite 48, Sankofa Freedom 45

Holy Cross 72, Claysburg-Kimmel 24

First round

Aliquippa 56, Otto-Eldred 27

Eisenhower 46, Northern Cambria 39

West Shamokin 48, Cambridge Springs 46

Redbank Valley 66, Northgate 62

Jeannette 58, Iroquois 32

Greensburg Central Catholic 57, Windber 42

Fort Cherry 61, Karns City 52

Serra Catholic 75, West Branch 67

Conemaugh Township 55, Bishop Canevin 47

Lancaster Mennonite 71, St. John-Neumann 43

Constitution 77, Delco Christian 58

Mahoney Area 58, Northwest 44

Dock Mennonite 57, Halifax 47

Sankofa Freedom 65, Marian Catholic 54

Holy Cross 70, Schuylkill Haven 35

Claysburg-Kimmel 63, Muncy 62

Class A

Championship game

Imani Christian 79, Berlin-Brothersvalley 52

Semifinals

Imani Christian 98, Bishop Carroll 69

Berlin-Brothersvalley 77, Linville Hill 65

Quarterfinals

Imani Christian 70, Farrell 60

Bishop Carroll 80, Union 73

Linville Hill 65, Freeland MMI 39

Berlin-Brothersvalley 75, Lancaster Country Day 48

Second round

Imani Christian 79, Clarion 45

Farrell 69, Cameron County 56

Bishop Carroll 71, Neighborhood Academy 70 in overtime

Union 64, Elk County Catholic 62

Linville Hill 83, Bethlehem Christian 57

Freeland MMI 39, High Point Baptist 35

Lancaster Country Day 56, Phil-Mont Christian 43

Berlin-Brothersvalley 71, Lancaster Country Christian 53

First round

Imani Christian 88, Union-Rimersburg 65

Clarion 62, Southern Fulton 47

Cameron County 62, Williamsburg 47

Farrell 69, Rochester 45

Neighborhood Academy 63, Rocky Grove 40

Bishop Carroll 56, Johnsonburg 47

Union 59, Turkeyfoot Valley 33

Elk County Catholic 85, Monessen 54

Linville Hill 87, Northumberland Christian 53

Bethlehem Christian 64, City School 58

Freeland MMI 61, Galeton 51

High Point Baptist 66, Chester Charter Scholars 46

Lancaster Country Day 41, Notre Dame-East Stroudsburg 33

Phil-Mont Christian 51, Greenwood 41

Lancaster Country Christian 53, Bucktail 51

Berlin-Brothersvalley 81, Conemaugh Valley 53

More Basketball

Hampton basketball readies for rare coaching search
Hall of fame basketball coach Joe Lafko steps down at Hampton
Corey Dotchin steps down as Highlands boys basketball coach
PIAA taking bids to host basketball championships
Basketball coach Rob Niederberger, who lifted Shaler from last place to WPIAL contender, resigns