High school football schedule for Week 7

By:
Wednesday, October 10, 2018 | 7:21 PM


Today

City League

Allderdice at Brashear, 7 p.m.

Friday

WPIAL

Class 6A

Canon-McMillan at Norwin, 7 p.m.

Central Catholic at Butler, 7:30 p.m.

Mt. Lebanon at Pine-Richland, 7:30 p.m.

North Allegheny at Hempfield, 7 p.m.

Class 5A

Allegheny 8

Baldwin at Bethel Park, 7:30 p.m.

Moon at Upper St. Clair, 7:30 p.m.

Peters Township at Chartiers Valley, 7 p.m.

Big East

Albert Gallatin at Gateway, 7 p.m.

Connellsville at Franklin Regional, 7 p.m.

Latrobe at Plum, 7 p.m.

Northern

Armstrong at North Hills, 7:30 p.m.

Fox Chapel at Mars, 7 p.m.

Shaler at Penn Hills, 7 p.m.

Class 4A

Big 8

Belle Vernon at West Mifflin, 7:30 p.m.

Ringgold at Greensburg Salem, 7 p.m.

Thomas Jefferson at Laurel Highlands, 7:30 p.m.

Northwest 8

Ambridge at Montour, 7 p.m.

Highlands at South Fayette, 7 p.m.

Knoch at New Castle, 7 p.m.

Class 3A

Big East

Burrell at Freeport, 7 p.m.

Derry at Yough, 7 p.m.

Elizabeth Forward at Mt. Pleasant, 7 p.m.

Uniontown at North Catholic, 7 p.m.

Tri-County West

Aliquippa at South Park, 7 p.m.

Beaver Falls at Waynesburg, 7 p.m.

Hopewell at Central Valley, 7 p.m.

Class 2A

Allegheny

East Allegheny at Avonworth, 7 p.m.

Steel Valley at Apollo-Ridge, 7 p.m.

Summit Academy at Valley, 7 p.m.

Century

Frazier at Brownsville, 7 p.m.

McGuffey at Charleroi, 7 p.m.

Washington at Beth-Center, 7 p.m.

Midwestern

Riverside at Ellwood City, 7 p.m.

Western Beaver at New Brighton, 7 p.m.

Three Rivers

Brentwood at Carlynton, 7 p.m.

Serra Catholic at South Allegheny, 7 p.m.

Seton LaSalle at South Side Beaver, 7 p.m.

Class A

Big 7

Cornell at Laurel, 7 p.m.

Northgate at Rochester, 7:30 p.m.

Eastern

Greensburg Central Catholic at Jeannette, 7 p.m.

Imani Christian at Leechburg, 7 p.m.

Riverview at Springdale, 7 p.m.

Tri-County South

Avella at Chartiers-Houston, 7 p.m.

California at Bentworth, 7 p.m.

Monessen at Mapletown, 7 p.m.

Nonconference

Beaver at Quaker Valley, 7 p.m.

Clairton at West Greene, 7 p.m.

Deer Lakes at Keystone Oaks, 7 p.m.

Indiana at Blackhawk, 7 p.m.

Kiski Area at McKeesport, 7 p.m.

OLSH at Jefferson-Morgan, 7 p.m.

Penn-Trafford at Trinity, 7:30 p.m.

Shady Side Academy at Fort Cherry, 7 p.m.

Shenango at Southmoreland, 7 p.m.

Union at Carmichaels, 7 p.m.

West Allegheny at Hampton, 7 p.m.

Woodland Hills at Seneca Valley, 7:30 p.m.

District 6

Heritage

Blairsville at Homer-Center, 7 p.m.

Marion Center at Penns Manor, 7 p.m.

Northern Cambria at Ligonier Valley, 7 p.m.

Purchase Line at United, 7 p.m.

West Shamokin at Saltsburg, 7 p.m.

District 8

City League

Westinghouse at Perry Traditional Academy, 7 p.m.

Nonconference

Carrick at Bridgeport, Ohio, 7 p.m. (Carrick forfeits)

University Prep at Sharon, 7 p.m.

Saturday

WPIAL

Class 2A

Midwestern

Neshannock at Freedom, 7 p.m.

Class A

Big 7

Sto-Rox at Bishop Canevin, 7 p.m.

Nonconference

Mohawk at Burgettstown, 1:30 p.m.

click me