High school scores, summaries and schedules for April 21, 2021

By:
Wednesday, April 21, 2021 | 10:44 PM


High schools

Baseball

Wednesday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 3

Derry 15, Ligonier Valley 0

Nonsection

Rochester at Central Valley, ppd.

District 8

City League

Carrick at Obama Academy, ppd.

Thursday’s schedule

Class 6A

Section 2

Hempfield at Mt. Lebanon, 4:15 p.m.

Class 5A

Section 1

Penn-Trafford at Gateway, 7 p.m.

Section 2

Woodland Hills at Fox Chapel, 4 p.m.

Class 3A

Section 2

Steel Valley at South Park, 4:15 p.m.

Section 3

Deer Lakes at East Allegheny, 3:45 p.m.

Class A

Section 3

Eden Christian at Springdale, 3:45 p.m.

Nonsection

Bentworth at Avella, 4 p.m.

Beth-Center at Jefferson-Morgan, 4 p.m.

Canon-McMillan at Laurel Highlands, 4 p.m.

Carmichaels at Monessen, 4 p.m.

Carrick at Steel Valley, 3:45 p.m.

Charleroi at Monessen, 4 p.m.

Chartiers Valley at Seneca Valley, 4 p.m.

Connellsville at Greensburg Salem, ppd.

DuBois Central Catholic at Indiana, 4 p.m.

Ellwood City at Neshannock, 4:30 p.m.

Fox Chapel at Shaler, 4 p.m.

Frazier at Chartiers-Houston, 4 p.m.

Freedom at Fort Cherry, 4 p.m.

Greensburg Central Catholic at Brownsville, 4:15 p.m.

Jeannette at Leechburg, 3:45 p.m.

Keystone Oaks at Brentwood, 3:45 p.m.

Kiski Area at Burrell, 4 p.m.

McGuffey at California, 4 p.m.

Mohawk at Serra Catholic, 4:15 p.m.

Mt. Lebanon at Moon, 4:15 p.m.

North Allegheny at Hampton, 3:45 p.m.

North Hills at Quaker Valley, 4:15 p.m.

Shady Side Academy at Freeport, 4:15 p.m.

South Side at Burgettstown, 4 p.m.

St. Joseph at Aliquippa, 4 p.m.

Sto-Rox at Clairton, 4 p.m.

Thomas Jefferson at Belle Vernon, 7 p.m.

Upper St. Clair at Bethel Park, 4 p.m.

Western Beaver at Riverside, ppd.

Hockey

PIHL

State championships

Saturday’s schedule

At UPMC Lemieux Sports Complex, Cranberry

Class AAA

North Allegheny vs. Malvern Prep, 4:30 p.m.

Class AA

Baldwin vs. Haverford, 2 p.m.

Class A

Indiana vs. West Chester East, 11:30 a.m.

Lacrosse

WPIAL

Wednesday’s results

Boys

Nonsection

Norwin 15, Trinity 2

Girls

Class AAA

Section 2

Pine-Richland 15, Butler 2

Class AA

Section 1

Franklin Regional 16, Winchester Thurston 10

Ellis School 16, Yough 2

Oakland Catholic 14, Greensburg Salem 8

Section 2

Quaker Valley 16, Trinity 6

Blackhawk 9, Chartiers Valley 7

Softball

Wednesday’s results

WPIAL

Class 6A

Section 2

Butler at North Allegheny, ppd.

Class 3A

Section 2

Beaver Falls at Keystone Oaks, ppd.

Class 2A

Section 1

Aliquippa at Carlynton, ppd.

Section 4

Mohawk at Neshannock, ppd.

Class A

Section 2

Greensburg C.C. 15, Monessen 0

Section 3

Springdale 18, Ellis School 7

Nonsection

Avella at Fort Cherry, ppd.

Beaver Falls at Mohawk, ppd.

Carrick at Woodland Hills, ppd.

Charleroi at Ringgold, ppd.

Clay-Battelle, W.Va. at Mapletown, ppd.

Mt. Lebanon at Belle Vernon, ppd.

Union at Western Beaver, ppd.

Yough at Penn-Trafford, ppd.

Thursday’s schedule

Class 5A

Section 1

Armstrong at Franklin Regional, 4 p.m.

Kiski Area at Woodland Hills, 4 p.m.

Plum at Indiana, 4 p.m.

Section 4

Chartiers Valley at Moon, 3:30 p.m.

Upper St. Clair at South Fayette, 3:45 a.m.

West Allegheny at Western Beaver, 4 p.m.

Class 4A

Section 2

Ringgold at West Mifflin, 4 p.m.

Uniontown at Elizabeth Forward, 3:45 p.m.

Yough at Laurel Highlands, 4 p.m.

Section 3

Ambridge at Montour, 4 p.m.

Beaver at New Castle, 4 p.m.

Central Valley at Blackhawk, 4:15 p.m.

Class 3A

Section 1

Shady Side Academy at Deer Lakes, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Chartiers-Houston at Burgettstown, 4 p.m.

Sto-Rox at Carlynton, 4 p.m.

Section 2

Ligonier Valley at Brentwood, 4 p.m.

Seton LaSalle at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.

Steel Valley at Jeannette, 4 p.m.

Section 3

Carmichaels at California, 4 p.m.

Charleroi at Washington, 4:15 p.m.

Frazier at Bentworth, 4 p.m.

Section 4

Neshannock at Freedom, 4 p.m.

New Brighton at Riverside, 3:45 p.m.

Shenango at Laurel, 4 p.m.

Class A

Section 1

Cornell at Union, 4 p.m.

Sewickley Academy at Bishop Canevin, 4 p.m.

Section 2

Greensburg Central Catholic at Jefferson-Morgan, 4 p.m.

Mapletown at Avella, 4 p.m.

Section 3

St. Joseph at Springdale, 3:45 p.m.

Nonsection

Albert Gallatin at Southmoreland, 4 p.m.

Avonworth at South Allegheny, 4 p.m.

Beaver Falls at Hopewell, 4 p.m.

Belle Vernon at Connellsville, 4 p.m.

Beth-Center at Monessen, 4 p.m.

Bethel Park at Trinity, 7 p.m.

Butler at Fox Chapel, 3:45 p.m.

Greensburg Salem at Norwin, 4 p.m.

Hempfield at Baldwin, 4 p.m.

Knoch at Hampton, 3:45 p.m.

North Allegheny at Canon-McMillan, 4:15 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Northgate, 4 p.m.

Pine-Richland at Mars, 3:45 p.m.

Rochester at Quaker Valley, 4:15 p.m.

Seneca Valley at North Hills, 4 p.m.

Serra Catholic at East Allegheny, 3:45 p.m.

Shaler at South Park, ppd.

South Side at St. Joseph, ppd.

Springdale at Highlands, ppd.

West Greene at Waynesburg, 4 p.m.

Tennis

WPIAL

Boys

Wednesday’s results

Section doubles tournaments

Class AAA

Section 2

At North Allegheny

Championship

Chase Davidson/Shomik Telang, North Allegheny d. Anthony Lounder/Rohan Maheshwari, Moon, 6-2, 6-2

Consolation

Josh Kim/Brandon McKeewn, North Hills d. Raj Ginde/Sri Bellamkonda, North Allegheny, 6-2, 6-2

Section 4

At Bethel Park

Consolation

Ethan Estatico/Paul Langbein, Chartiers Valley d. Harrison Chui/Dev Patel, Upper St. Clair, 7-5, 6-4

Class AA

Section 1

At Norwin

Consolation

Nick Yurechko/Tyler Salvatore, Mt. Pleasant d. Ben Ritenour/Matt Metrosky, Greensburg C.C., 6-2, 6-4

Section 2

At Blackhawk

Championship

Andrew Cavett/Jeff Allison, Beaver d. Ryan Hardek/Christian Kosinski, Central Valley, 6-4, 7-5

Consolation

Evan Dean/Steven Schaville, Neshannock d. Ryan Kerr/Andrew Yankello, Central Valley, 7-6 (5), 4-6, 6-1

Section 3

At Valley

Championship

Brody Golla/Alex Garvey, North Catholic d. Dario Wolfe/Thomas Albert, Valley, 3-6, 6-4, 6-1

Consolation

Nicholas Bussard/Dylan Gentile, Valley d. Gabe Norris/ Richard Ratliff, Highlands, 6-3, 6-1

Section 4

At Quaker Valley

Championship

Michael Lipton/Henry Veeck, Quaker Valley d. Will Sirianni/Thomas Pangburn, Quaker Valley, 6-4, 2-6, 6-3

Consolation

Oscar Nigam/Allen Gao, Winchester Thurston d. Lukas Prepelka/Andrew Engleka, Carlynton, 6-0, 6-1

Thursday’s schedule

Class AAA

Section 4

At Bethel Park

Championship

Ellian Ascencio/David Lusk, Peters Township vs. Jack Wilke/Luke Wilke, Mt. Lebanon

Class AA

Section 1

At Norwin

Championship

Joe Toth/Ethan Bowden, South Park vs. Dylan Weiss/Alex Duing, South Park

*Top four finishers advance to WPIAL tournament.

Volleyball

Wednesday’s results

WPIAL

Class 3A

Section 1

Peters Township 3, Canon-McMillan 0

Class 2A

Section 2

Deer Lakes 3, Mars 1

Nonsection

Keystone Oaks 3, Moon 2

Thursday’s schedule

Class 3A

Section 1

Bethel Park at South Fayette, 7:30 p.m.

Hopewell at Moon, 7:15 p.m.

Peters Township at Baldwin, 7:30 p.m.

Upper St. Clair at Canon-McMillan, 7:30 p.m.

Section 2

North Hills at North Allegheny, 7 p.m.

Pine-Richland at Butler, 7:30 p.m.

Seneca Valley at Fox Chapel, 7 p.m.

Section 3

Central Catholic at Penn-Trafford, 7 p.m.

Latrobe at Armstrong, 7 p.m.

Norwin at Hempfield, 7 p.m.

Class 2A

Section 2

Deer Lakes at Derry, 7:30 p.m.

Nonsection

Bishop Canevin at Beaver County Christian, 7 p.m.

Montour at Mars, 7:15 p.m.

Seton LaSalle at North Catholic, 7:30 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for May 10, 2021
Penn Hills’ Big Red Rugby building foundation for future
High school scores, summaries and schedules for May 8, 2021
Alle-Kiski Sports Hall of Fame honors athletes with luncheon
Norwin notebook: Turcovski, fellow Knights athletes shine at WCCA meet

click me