High school scores, summaries and schedules for April 24, 2024

By:
Wednesday, April 24, 2024 | 11:45 PM


High schools

Baseball

Wednesday’s results

Class 3A

Section 1

Beaver Falls 15, Mohawk 1

Nonsection

Belle Vernon 13, Thomas Jefferson 5

Brentwood 10, Brashear 9

Ellwood City 10, Laurel 8

Valley 6, Greensburg Salem 2

Thursday’s schedule

Class 6A

Section 1

Allderdice at Butler, 7 p.m.

Seneca Valley at North Allegheny, 7 p.m.

Section 2

Baldwin at Canon-McMillan, 4 p.m.

Central Catholic at Norwin, 4 p.m.

Hempfield at Mt. Lebanon, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Burgettstown at Chartiers-Houston, 4 p.m.

Section 2

New Brighton at Freedom, 4 p.m.

Seton LaSalle at Aliquippa, 4 p.m.

Section 3

Greensburg Central Catholic at Jeannette, 4 p.m.

Valley at Serra Catholic, 4 p.m.

Class A

Section 3

Bishop Canevin at Monessen, 4 p.m.

Nonsection

Albert Gallatin at Northern Garrett (Md.), 4:30 p.m.

Beaver at Mohawk, 4:30 p.m.

Bentworth at California, 4:30 p.m.

Burrell at Armstrong, 3:45 p.m.

Carlynton at McKeesport, 4 p.m.

Deer Lakes at Hampton, 4 p.m.

Ellwood City at Hopewell, 3:30 p.m.

Greensburg Salem at Derry, 4 p.m.

Kiski Area at Franklin Regional, 4 p.m.

Montour at Moon, 4 p.m.

Morgantown (WV) at Upper St. Clair, 7 p.m.

Pine-Richland at Mars, 4 p.m.

Quaker Valley at Sewickley Academy, 4:30 p.m.

Riverview at Highlands, 7 p.m.

Shady Side Academy at Fox Chapel, 4 p.m.

Waynesburg at West Greene, 4 p.m.

Western Beaver at Union, 4 p.m.

Yough at Belle Vernon, 7 p.m.

Lacrosse

Wednesday’s results

Boys

Class 2A

Section 1

South Fayette 14, Bethel Park 11

Section 2

Mars 23, Sewickley Academy 2

Girls

Class 3A

Section 1

Mt. Lebanon 8, Peters Township 7 (OT)

Section 2

Fox Chapel 9, Shady Side Academy 8

Class 2A

Section 1

Hampton 11, Ellis School 2

Section 2

Chartiers Valley 8, South Fayette 7

Mars 13, Quaker Valley 6

Softball

Wednesday’s results

Class 6A

Section 1

Butler 5, Mt. Lebanon 0

Hempfield 6, Canon-McMillan 1

North Allegheny 6, Baldwin 5

Seneca Valley 2, Norwin 0

Class 5A

Section 1

Fox Chapel 20, Oakland Catholic 5

Plum 4, Shaler 1

Section 2

Armstrong 18, Gateway 1

Penn-Trafford 10, Kiski Area 2

Franklin Regional 10, Latrobe 8

Section 3

New Castle 11, Mars 7

South Fayette 6, Moon 5

Western Beaver 6, West Allegheny 2

Section 4

Bethel Park 13, Peters Township 10

Thomas Jefferson 11, Connellsville 0

Upper St. Clair 9, Trinity 6

Class 4A

Section 1

Knoch 11, Highlands 1

Indiana 13, McKeesport 0

West Mifflin 17, Woodland Hills 0

Section 2

Elizabeth Forward 11, Belle Vernon 1

Greensburg Salem 6, Albert Gallatin 1

Laurel Highlands 10, Uniontown 0

Section 3

Blackhawk 10, Beaver 2

Chartiers Valley at Ambridge, ppd.

Hampton 15, North Catholic 0

Class 3A

Section 1

Freeport 5, Burrell 2

Avonworth 10, Deer Lakes 0

Valley 3, Shady Side Academy 0

Section 2

Central Valley 18, Hopewell 8

Ellwood City 19, Beaver Falls 0

Mohawk 11, Quaker Valley 0

Section 3

Mt. Pleasant 13, Derry 1

Ligonier Valley 4, South Allegheny 2

Southmoreland at Yough, ppd.

Section 4

Brownsville at McGuffey, ppd.

Keystone Oaks 8, Seton LaSalle 6

South Park 2, Waynesburg Central 0

Class 2A

Section 1

Laurel 22, Freedom 0

Neshannock 18, Aliquippa 0

Section 2

Apollo-Ridge 21, Ellis School 0

Greensburg Central Catholic 7, Brentwood 6

Serra Catholic 17, Steel Valley 5

Section 3

Burgettstown 5, Beth-Center 2

Bentworth 4, Charleroi 0

Class A

Section 1

Carlynton 21, Cornell 3

Northgate 15, Rochester 11

South Side 19, Sewickley Academy 2

Section 2

Carmichaels 18, California 2

Chartiers-Houston 24, Avella 0

West Greene 6, Jefferson-Morgan 4

Section 3

Frazier 16, Bishop Canevin 0

Monessen 9, Leechburg 4

Jeannette 11, St. Joseph 1

Thursday’s schedule

Class 6A

Section 1

Baldwin at Mt. Lebanon, 4 p.m.

Hempfield at Canon-McMillan, 4:15 p.m.

Class 5A

Section 1

Oakland Catholic at Shaler, 4 p.m.

Section 3

Mars at Moon, 3:30 p.m.

Class 4A

Section 3

Blackhawk at Chartiers Valley, 4 p.m.

Class 3A

Section 3

Derry at Ligonier Valley, 5:30 p.m.

Yough at Mt. Pleasant, 4 p.m.

Class A

Section 2

Mapletown at Jefferson-Morgan, 4 p.m.

West Greene at Chartiers-Houston, 4:15 p.m.

Section 3

Jeannette at St. Joseph, 4 p.m.

Nonsection

Avella at Beth-Center, 4 p.m.

Ellwood City at Riverside, 3:30 p.m.

Mohawk at South Fayette, 3:45 p.m.

Neshannock at Villa Maria Academy, 4 p.m.

Northgate at Fort Cherry, 4:15 p.m.

Tennis

Boys

Wednesday’s results

WPIAL doubles championships

Class 3A

Championship

Zidaan Hassan/Logan Memije, Gateway d. Ronan Gibbons/Ari Plutko, Upper St. Clair, 4-6, 6-1, 6-4

Third place

Dhruv Kulkarni/Colin Stalnaker, Franklin Regional d. Travis Malone/Ben Hallman, Fox Chapel, 6-1, 3-6, 6-2

Class 2A

Championship

John Rohrkaste/Jonah Camardese, Montour d. Jackson Quigley/Tejas Mitra, Sewickley Academy, 7-5, 7-5

Third place

Max Kopf/Ben Terrell, Sewickley Academy d. Grant Webb/Matteo Castellini, Quaker Valley, 7-5, 7-5

Class 2A

Section 4

Sewickley Academy 5, Central Valley 0

Nonsection

Sewickley Academy 4, Quaker Valley 1

Volleyball

Boys

Wednesday’s results

Class 3A

Section 3

Central Catholic 3, Penn Hills 0

Class 2A

Section 1

North Catholic 3, Our Lady of the Sacred Heart 0

Section 3

Thomas Jefferson 3, Keystone Oaks 0

Thursday’s schedule

Class 3A

Section 1

Baldwin at Upper St. Clair, 7 p.m.

Bethel Park at Peters Township, 7 p.m.

Canon-McMillan at Moon, 7:15 p.m.

Section 2

Butler at Shaler, 7:30 p.m.

Fox Chapel at North Hills, 7:15 p.m.

Seneca Valley at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Section 3

Hempfield at Norwin, 7 p.m.

Plum at Penn-Trafford, 7 p.m.

Class 2A

Section 1

Ambridge at Montour, 7:30 p.m.

Hopewell at Beaver County Christian, 6 p.m.

Section 2

Armstrong at Mars, 7 p.m.

Deer Lakes at Latrobe, 7:15 p.m.

Derry at Gateway, 6 p.m.

Section 3

Keystone Oaks at Steel Valley, 3:30 p.m.

Seton LaSalle at South Park, 7 p.m.

Trinity at Thomas Jefferson, 6 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for May 23, 2024
High school scores, summaries and schedules for May 22, 2024
Kiski Area AD Peterman retiring after long career in athletic administration
High school scores, summaries and schedules for May 21, 2024
High school scores, summaries and schedules for May 20, 2024