High school scores, summaries and schedules for Dec. 4, 2023

By:
Monday, December 4, 2023 | 11:18 PM


High schools

Basketball

Boys

Monday’s results

Nonsection

Greensburg Central Catholic 82, Ligonier Valley 37

Hopewell 74, New Brighton 54

Southmoreland 76, Frazier 50

Uniontown 97, Washington 40

West Shamokin 58, Apollo-Ridge 36

Tuesday’s schedule

Class 4A

Section 2

Lincoln Park at Beaver, 7:30 p.m.

Nonsection

Ambridge at New Brighton, 7 p.m.

Aquinas Academy at Propel Andrew Street, 7 p.m.

Avella at West Greene, 7 p.m.

Avonworth at Shady Side Academy, 7:30 p.m.

Baldwin at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

Belle Vernon at Steel Valley, 7:30 p.m.

Bentworth at Jefferson-Morgan, 7 p.m.

Brashear at Neshannock, 7:30 p.m.

Burrell at Our Lady of the Sacred Heart, 7:30 p.m.

California at Beth-Center, 7:30 p.m.

Carlynton at Sto-Rox, 7:30 p.m.

Carmichaels at Waynesburg, 7:30 p.m.

Central Valley at West Allegheny, 7:30 p.m.

Cheswick Christian Academy at Beaver County Christian, 6:30 p.m.

Eden Christian at Hillel Academy, 6:30 p.m.

Elizabeth Forward at Plum, 7:30 p.m.

Ellwood City at Slippery Rock, 7:15 p.m.

Freeport at Deer Lakes, 6 p.m.

Gateway at Allderdice, 7:30 p.m.

Greensburg Salem at Southmoreland, 7:30 p.m.

Hempfield at Fox Chapel, 7 p.m.

Hopewell at Freedom, 7:30 p.m.

Jeannette at St. Joseph, 7:30 p.m.

Kiski School at Armstrong, 7:30 p.m.

Latrobe at Morgantown (WV), 7:30 p.m.

McKeesport at Woodland Hills, 7:30 p.m.

Mohawk at Blackhawk, 7:30 p.m.

Monessen at Charleroi, 7 p.m.

Mt. Lebanon at North Allegheny, 7:30 p.m.

Neighborhood Academy at Eden Christian, 7:30 p.m.

New Castle at Kiski Area, 7 p.m.

Penn-Trafford at Norwin, 7:30 p.m.

Peters Township at Keystone Oaks, 7:30 p.m.

Pine-Richland at Highlands, 7:30 p.m.

Propel Braddock Hills at Carrick, 7 p.m.

Propel Montour at Summit Academy, 6 p.m.

Quaker Valley at Knoch, 7:30 p.m.

Seton LaSalle at Serra Catholic, 7 p.m.

Sewickley Academy at Cornell, 7:30 p.m.

Shenango at Union, 7 p.m.

South Allegheny at Albert Gallatin, 7:30 p.m.

South Fayette at Montour, 7:30 p.m.

Turkeyfoot Valley at Mapletown, 6 p.m.

Uniontown at Connellsville, 7:30 p.m.

Valley at Springdale, 7:30 p.m.

Western Beaver at Burgettstown, 7:30 p.m.

Yough at South Park, 7:30 p.m.

Girls

Monday’s results

Allderdice 54, Ambridge 18

Aquinas Academy 77, Mohawk 67 (2OT)

Armstrong 48, Pine-Richland 29

Beaver Falls 46, Hopewell 39

Beth-Center 42, Mapletown 25

Bishop Canevin at Peters Township, ppd.

Burgettstown 47, Apollo-Ridge 25

Burrell 66, Valley 4

Canon-McMillan 53, Albert Gallatin 23

Connellsville 42, Uniontown 37

Ellis School 62, Hillel Academy 16

Ellwood City 58, Portersville Christian 54

Frazier 72, Sto-Rox 32

Hampton 61, Deer Lakes 21

Jeannette 48, Springdale 37

Keystone Oaks 50, West Mifflin 33

Laurel Highlands 57, Brownsville 33

Plum 62, Beaver 38

Quaker Valley at Rochester, ppd.

Riverside 28, New Brighton 20

Thomas Jefferson 57, Southmoreland 10

Waynesburg 72, Carmichaels 25

West Allegheny 50, New Castle 14

Tuesday’s schedule

Nonsection

Altoona at Mt. Lebanon, 6:30 p.m.

Bethel Park at Shaler, 7:30 p.m.

Blackhawk at McKeesport, 7 p.m.

Brownsville at Frazier, 7 p.m.

Chartiers-Houston at Fort Cherry, 7:30 p.m.

Gateway at Allderdice, 6 p.m.

Geibel at Propel Braddock Hills, 7 p.m.

Indiana at Latrobe, 7:30 p.m.

Knoch at Mars, 7:30 p.m.

Laurel at Central Valley, 7:30 p.m.

Leechburg at Valley, 7 p.m.

Ligonier Valley at Marion Center, 7:15 p.m.

Neshannock at Lincoln Park, 7:30 p.m.

Penn Hills at North Hills, 7:30 p.m.

Penn-Trafford at Norwin, 6 p.m.

Serra Catholic at Sewickley Academy, 6:30 p.m.

South Side at Brentwood, 6:30 p.m.

Steel Valley at Carlynton, 7 p.m.

St. Joseph at Kiski Area, 5:30 p.m.

Trinity at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Upper St. Clair at South Fayette, 7 p.m.

West Greene at California, 7:30 p.m.

Westinghouse at Clairton, 6 p.m.

Woodland Hills at Fox Chapel, 5:30 p.m.

Yough at East Allegheny, 6:30 p.m.

Football

PIAA championships

Class 6A

Saturday’s schedule

St. Joseph Prep (12-1) vs. North Allegheny (13-1) at Cumberland Valley, 7 p.m.

Class 5A

Friday’s schedule

Imhotep Charter (14-0) vs. Peters Township (15-0) at Cumberland Valley, 7 p.m.

Class 4A

Thursday’s schedule

Dallas (15-0) vs. Aliquippa (13-0) at Cumberland Valley, 7 p.m.

Class 3A

Saturday’s schedule

Northwestern Lehigh (15-0) vs. Belle Vernon (12-1) at Cumberland Valley, 1 p.m.

Class 2A

Friday’s schedule

Southern Columbia (14-1) vs. Westinghouse (13-0) at Cumberland Valley, 1 p.m.

Class A

Thursday’s schedule

Steelton-Highspire (15-0) vs. Fort Cherry (15-0) at Cumberland Valley, 1 p.m.

Hockey

PIHL

Monday’s results

Class 3A

Bethel Park 2, Seneca Valley 1

Class A

Chartiers Valley 8, Moon 1

Blackhawk 6, Wheeling Catholic 3

Mars 6, McDowell 3

Wheeling Park 8, Hampton 4

Butler 10, West Allegheny 4

Varsity D2

Ringgold 12, Knoch 5

Neshannock 10, Wilmington 0

Bishop Canevin 15, Sewickley Academy 1

Central Valley at Burrell, (n)

Tuesday’s schedule

Class 3A

North Allegheny at Cathedral Prep, Bank Sports Park, 7 p.m.

Canon-McMillan at Peters Township, Printscape Arena, 7 p.m.

Class 2A

Hempfield at Bishop McCort, 1st Summit Arena, 8 p.m.

Franklin Regional at Penn-Trafford, Palmer Imaging Arena, 8 p.m.

Class A

Avonworth at Westmont Hilltop, 1st Summit Arena, 6 p.m.

Montour at North Catholic, UPMC Lemieux Sports Complex, 9:20 p.m.

Varsity D2

Trinity at Connellsville, Ice Mine, 8:35 p.m.

Swimming and diving

Monday’s results

Boys

Moon 100, Quaker Valley 57

Girls

Moon 95, Quaker Valley 85

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for Feb. 28, 2024
High school scores, summaries and schedules for Feb. 27, 2024
High school scores, summaries and schedules for Feb. 26, 2024
Hempfield competitive spirit caps season at national championships
High school sports schedules for Feb. 26, 2024