High school scores, summaries and schedules for Dec. 6, 2023

By:
Wednesday, December 6, 2023 | 11:47 PM


High schools

Basketball

Boys

Wednesday’s results

Nonsection

Allderdice 72, Erie 40

Ambridge 70, Riverside 39

Brentwood 59, South Side 50

Carrick at Avonworth, ppd.

Chartiers-Houston 68, Freedom 40

Ellwood City 77, Union 66

Greensburg Central Catholic 70, Bishop Canevin 44

Jeannette 44, East Allegheny 39

McGuffey 60, Carmichaels 17

North Catholic 70, Seneca Valley 58

Shaler 64, Pine-Richland 47

South Park 68, Brownsville 58

Thursday’s schedule

Nonsection

Albert Gallatin at Ringgold, 7:30 p.m.

Aquinas Academy at Leechburg, 6 p.m.

Blackhawk at Highlands, 7:30 p.m.

Butler at Kiski Area, 7 p.m.

Cheswick Christian Academy at Geibel, 7:30 p.m.

Derry at Connellsville, 7:30 p.m.

Frazier at West Greene, 7 p.m.

Harvest Baptist Academy at Springdale, 7:30 p.m.

New Brighton at Rochester, 7:30 p.m.

Obama Academy at Armstrong, 7:30 p.m.

Perry Traditional Academy at Cornell, 7:30 p.m.

Riverview at Ligonier Valley, 7:15 p.m.

Trinity at Fort Cherry, 7:30 p.m.

Girls

Wednesday’s results

Nonsection

Bentworth 42, Jefferson-Morgan 26

Brashear 41, Northgate 28

California 57, West Greene 35

Highlands 61, Apollo-Ridge 19

Hopewell 47, New Brighton 8

Keystone Oaks 54, Steel Valley 19

Laurel Highlands 50, Preston (WV) 34

Marion Center 61, Ligonier Valley 27

Mt. Pleasant 40, Derry 23

Our Lady of the Sacred Heart 38, Eden Christian 21

Shady Side Academy 62, Freeport 38

Thursday’s schedule

Nonsection

Aquinas Academy at Seton LaSalle, 7:30 p.m.

Armstrong at Chartiers Valley, 7:30 p.m.

Baldwin at Shady Side Academy, 7:30 p.m.

Brownsville at Beth-Center, 7:30 p.m.

Burgettstown at Chartiers-Houston, 7:30 p.m.

Butler at Kiski Area, 5:30 p.m.

California at Belle Vernon, 7 p.m.

Carlynton at Avella, 7:30 p.m.

Central Valley at New Castle, 7:30 p.m.

Clairton at South Allegheny, 6:30 p.m.

Deer Lakes at Freeport, 7:30 p.m.

East Allegheny at Derry, 6 p.m.

Elizabeth Forward at Serra Catholic, 6:30 p.m.

Ellwood City at Hopewell, 7:30 p.m.

Fort Cherry at Carmichaels, 7 p.m.

Fox Chapel at Seneca Valley, 7:30 p.m.

Franklin Regional at Mars, 7:30 p.m.

Frazier at Waynesburg, 7:30 p.m.

Freedom at Neshannock, 7:30 p.m.

Gateway at Oakland Catholic, 7:30 p.m.

Hempfield at Penn-Trafford, 7:30 p.m.

Keystone Oaks at Brentwood, 6:30 p.m.

Knoch at Hampton, 7:30 p.m.

Leechburg at Ellis School, 5 p.m.

McGuffey at Carlynton, 7:30 p.m.

Moon at Quaker Valley, 7:30 p.m.

North Hills at West Allegheny, 7:30 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Allderdice, 7:30 p.m.

Peters Township at Montour, 7:30 p.m.

Rochester at Laurel, 6:30 p.m.

Southmoreland at Burrell, 7:30 p.m.

South Park at Eden Christian, 7:30 p.m.

South Side at Washington, 7 p.m.

Springdale at Monessen, 7 p.m.

Sto-Rox at Westinghouse, 7 p.m.

Trinity at Bishop Canevin, 7:30 p.m.

Union at Shenango, 6:30 p.m.

Upper St. Clair at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

West Mifflin at Connellsville, 7:30 p.m.

Winchester Thurston at Ambridge, 7:30 p.m.

Yough at Mt. Pleasant, 7 p.m.

Bowling

WPIBL

Wednesday’s results

Boys

Armstrong 7, St. Joseph 0

High series: Jake Sullivan (A) 749, Daniel Staniszewski (SJ) 590

Burrell 7, Kiski Area 0

Butler 7, Seneca Valley 0

High series: Greg Wilbert (B) 610

Freeport 7, Apollo-Ridge 0

High series: Christian Como (F) 487, Brendan Wolfgang (AR) 336

Hempfield 5, Jeannette 2

Shaler 7, Central Catholic 0

High series: Liam Creagh (S) 647

Girls

Butler 7, Seneca Valley 0

High series: Makenzie Zimmerman (B) 645

Freeport 7, Apollo-Ridge 0

High series: Mackensie Livingston (F) 611, Allison Beighley (AR) 424

Hempfield 7, Jeannette 0

High series: Ashley Bensur (H) 650

Kiski Area 7, Burrell 0

New Castle 7, Blackhawk 0

St. Joseph 7, Armstrong 0

High series: Maria Kuhns (SJ) 439, Lakelynn Westmoreland (A) 413

Football

PIAA championships

Class 6A

Saturday’s schedule

St. Joseph Prep (12-1) vs. North Allegheny (13-1) at Cumberland Valley, 7 p.m.

Class 5A

Friday’s schedule

Imhotep Charter (14-0) vs. Peters Township (15-0) at Cumberland Valley, 7 p.m.

Class 4A

Thursday’s schedule

Dallas (15-0) vs. Aliquippa (13-0) at Cumberland Valley, 7 p.m.

Class 3A

Saturday’s schedule

Northwestern Lehigh (15-0) vs. Belle Vernon (12-1) at Cumberland Valley, 1 p.m.

Class 2A

Friday’s schedule

Southern Columbia (14-1) vs. Westinghouse (13-0) at Cumberland Valley, 1 p.m.

Class A

Thursday’s schedule

Steelton-Highspire (15-0) vs. Fort Cherry (15-0) at Cumberland Valley, 1 p.m.

Hockey

PIHL

Thursday’s schedule

Class 3A

Upper St. Clair at Central Catholic, Alpha Ice Complex, 7 p.m.

Cathedral Prep at Pine-Richland, Baierl Ice Complex, 9:10 p.m.

Class 2A

North Hills at Bishop McCort, 1st Summit Arena, 6 p.m.

Franklin Regional at South Fayette, Mt. Lebanon Ice Center, 7:10 p.m.

Armstrong at Hempfield, Kirk Nevin Arena, 7:15 p.m.

Norwin at Fox Chapel, Alpha Ice Complex, 9 p.m.

Penn-Trafford at Thomas Jefferson, Ice Castle, 9 p.m.

Class A

Westmont Hilltop at Freeport, Belmont Complex, 7 p.m.

Quaker Valley at Indiana, S&T Bank Ice Arena, 7:30 p.m.

Moon at Richland, 1st Summit Arena, 8 p.m.

Meadville at Greensburg Salem, Kirk Nevin Arena, 9:15 p.m.

Varsity D2

Neshannock at Carrick, Ice Castle, 7 p.m.

Sewickley Academy at Morgantown, Morgantown Ice Arena, 7:30 p.m.

Wilmington at Ringgold, CFS Bank, 8 p.m.

Wrestling

Wednesday’s results

Class 2A

Section 1

Bentworth 46, Jefferson-Morgan 21

McGuffey 36, Beth-Center 24

Washington at Burgettstown, (n)

West Greene at Fort Cherry, (n)

Section 2

Mt. Pleasant at Albert Gallatin, (n)

Southmoreland 48, Belle Vernon 27

Yough at Elizabeth Forward, (n)

Section 3

Quaker Valley 64, Avonworth 12

South Allegheny 33, Carlynton 30

Section 4

At Beaver

Beaver 54, Ambridge 24

Hopewell 63, Beaver 6

Hopewell vs. Ambridge, (n)

Section 5

Laurel 45, Ellwood City 30

Hampton 36, North Catholic 30

Summit Academy at Highlands, (n)

Section 6

Burrell 68, Ligonier Valley 0

Riverview at Derry, (n)

Valley 30*, Greensburg Salem 30

*-won by criteria, matches won, 6-5

Nonsection

Brashear at Allderdice, (n)

Central Catholic 66, Penn Hills 6

Fox Chapel 37, North Hills 27

Indiana 42, Butler 33

Knoch 42, Mars 33

Thursday’s schedule

Class 2A

Section 3

South Park at Keystone Oaks, 7 p.m.

Nonsection

Armstrong at Indiana, 7 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Golf, football success leads Peters Township to Class 5A Trib Cup title
Neshannock captures 3rd straight Class 2A Trib Cup title
Westmoreland County high school notebook: Hempfield football assembles eclectic coaching staff
Hampton leads Class 4A standings to claim school’s 3rd Trib Cup
Greensburg Central Catholic returns to top of Class A Trib Cup standings