High school scores, summaries and schedules for Dec. 9, 2023

By:
Saturday, December 9, 2023 | 10:56 PM


High schools

Basketball

Boys

Saturday’s results

Jack Twyman Tournament

At Central Catholic

Penn Hills 54, Moon 53

Gateway 49, Central Catholic 44

The Clash at New Castle

Central Valley 53, Union 51

Knoch 62, Grove City 49

Beaver Falls at New Castle, (n)

Mike Rettger Memorial Tournament

Consolation

West Mifflin 72,. Laurel Highlands 45

Championship

Franklin Regional 43, Seneca Valley 39

WCCA Showcase

At Hempfield

Greensburg Central Catholic 55, Greensburg Salem 45

Kiski Area 55, Hempfield 49

Southmoreland 77, Ligonier Valley 35

Yough 65, Monessen 47

At Jeannette

Burrell 62, Jeannette 49

Belle Vernon vs. Valley, ppd.

Derry 73, Mt. Pleasant 56

Norwin 63, Latrobe 58

Nonsection

Chartiers Valley 100, Jefferson (Ohio) 83

Cheswick Christian Academy at Trinity Christian, 5 p.m.

Greenville 57, Laurel 33

Keystone Oaks at Upper St. Clair, ppd.

North Allegheny 73, Susquehanna Township 47

West Allegheny 61, Brashear 32

Sunday’s schedule

The Clash at New Castle

Franklin vs. Mohawk, 4:30 p.m.

Mt. Lebanon vs. Erie, 6 p.m.

Shenango vs. Ellwood City, 7:30 p.m.

Girls

Saturday’s results

The Clash at New Castle

Laurel 49, New Castle 47

Union 50, Neshannock 49

State College tip-off tournament

Norwin 58, Central Bucks West 24

Nonsection

Aquinas Academy 56, Portersville Christian 46

Baltimore Polytechnic 49, Greensburg Central Catholic 38

Bishop Canevin 52, California 37

Blackhawk 61, Harvest Prep 27

Morgantown 74, Albert Gallatin 26

North Allegheny 64, Toledo Central Catholic 48

Seneca Valley 59, Friendship Collegiate Academy 37

Shady Side Academy 60, Baldwin 51

Sunday’s schedule

The Clash at New Castle

Farrell at Mohawk, 3 p.m.

Nonsection

North Allegheny at Stow-Munroe Falls (OH), 2:30 p.m.

Seneca Valley vs. High School for CTEA, 10:55 a.m.

Football

PIAA playoffs

Championships

Class 6A

Saturday’s result

St. Joseph’s Prep 45, North Allegheny 23

Class 3A

Belle Vernon 38, Northwestern Lehigh 7

Saturday’s summaries

St. Joseph’s Prep 45, North Allegheny 23

North Allegheny 0 10 0 13 —23

St. Joseph’s Prep 14 23 8 0 —45

SJP: Samaj Jones 1 run (Skyler Sholder kick)

SJP: Samaj Jones 41 run (Sholder kick)

SJP: Isaiah West 22 run (Sholder kick)

SJP: Sholder 41 field goal

NA: Logan Kushner 5 run (Nick Van Winkle kick)

SJP: Elijah Jones 80 pass from Samaj Jones (Sholder kick)

NA: Peter Notaro 33 field goal

SJP: Brandon Rehmann 13 pass from Samaj Jones (kick failed)

SJP: Samaj Jones 4 run (Elijah Jones pass from Samaj Jones)

NA: Daniel Sellers 1 run (run failed)

NA: Khiryn Boyd 52 pass from Logan Kushner (Van Winkle kick)

Rushing leaders: SJP, Samaj Jones 11-115, 3 TDs.

Passing leaders: NA, Logan Kushner 11-28-185-1TD-1INT. SJP, Samaj Jones 14-17-232-2TD-0INT.

Receiving leaders: SJP, Elijah Jones 4-119, TD.

Belle Vernon 38, Northwestern Lehigh 7

Belle Vernon 14 7 7 10 —38

Northwestern Lehigh 0 7 0 0 —7

BV: Anthony Crews 78 kickoff return (Preston Rathway kick)

BV: Crews 62 run (Preston Rathway kick)

BV: Braden Laux 2 run (Preston Rathway kick)

Northwestern Lehigh: Landen Matson 17 pass from Shane Leh (Seth Kern kick)

BV: Quinton Martin 92 run (Preston Rathway )

BV: Preston Rathway 44 field goal

BV: Jake Gedekoh 1 run (Preston Rathway kick)

Rushing leaders: BV, Quinton Martin 8-133, TD. , Dalton Clymer 24-110.

Passing leaders: , Shane Leh 15-22-112-1TD-1INT.

Wrestling

Saturday’s results

Butler Girls Tournament

Championship

100: Sara Breeger (Seneca Valley) p. Kamdyn Pitts (Kiski Area), 3:28

106: Haley Hoffman (Hickory) p. Nila Bland (Trinity), 0:37

112: Laney Kilgore (Sharpsville) p. McKenzie O’Neil (Woodland Hills), 4:19

118: Paige Jox (Mt. Lebanon) p. Addison Claassen (Plum), 3:10

124: Trinity Moore (Connellsville) p. Alexis Brua (Laurel), 1:23

130: Asia Fowler (Woodland Hills) d. Maddee Fischer (Seneca Valley), 8-6

136: Ava Golding (Kiski Area) d. Janayah Nobles (Connellsville), 8-5

142: Audrey Morrison (North Allegheny) p. Kaitlynn Plopi (Butler), 3:30

148: Grace O’Korn (Peters Township) d. Sophia Folks (North Allegheny), 8-1

155: Avry Ryhal (Hickory) p. Leyna Rumpler (North Allegheny), 0:46

170: Jael Miller (Punxsutawney) p. Allyssa Stewart (Laurel), 0:56

190: Liliana Giulianelli (Peters Township) p. Haley Hunter (Seneca Valley), 1:25

235: Kaylee Dean (North Allegheny) p. Daelyn Norris (Trinity), 0:38

Third place

106: Everly Harrell (Seneca Valley) pinned Jillian Mount (Hickory), 1:29

112: Emma Johnston (Hickory) pinned Brin Zehmisch (Butler), 2:56

118: Haley White (Sharpsville) pinned Hannah Williams (North Allegheny), 0:51

136: Anastasia Manchester (Butler) pinned Alexia Ashby (Trinity), 1:58

142: Giada Campanella (Pine-Richland) pinned Elaina Ashby (Trinity), 2:32

148: Alyssa Tresco (Kiski Area) dec. Maya Scott (North Allegheny), 7-1

155: Contessa Cotelesse (Laurel) pinned Imani Cameron-Botti (Connellsville), 1:56

170: Trinity Webster (Hickory) pinned Kaylee Flowers (New Castle), 2:02

235: Aryah Veres (Hickory) pinned Emily Shoff (Mount Lebanon), 0:31

Team standings: 1. North Allegheny 126. 2. Hickory 113. 3. Connellsville 91. 4. Trinity 72. 5. Laurel 70. 5. Seneca Valley 70. 7. Sharpsville 69. 8. Butler 68. 9. Woodland Hills 58. 10. Mt. Lebanon 56. 11. Kiski Area 47. 12. Pine-Richland 43. 12. Plum 43. 14. Peters Township 36. 15. Punxsutawney 28. 16. New Castle 27. 17. Brashear 23. 18. Fox Chapel 22. 19. Reynolds 20. 20. Oak Glen (WV) 14. 21. Beaver 10.0

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for Feb. 27, 2024
High school scores, summaries and schedules for Feb. 26, 2024
Hempfield competitive spirit caps season at national championships
High school sports schedules for Feb. 26, 2024
Penn-Trafford notebook: Lineman Zach Tomosovich named to Big 33 roster