High school scores, summaries and schedules for Feb. 19, 2024

By:
Monday, February 19, 2024 | 11:50 PM


High schools

Basketball

Boys

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Times TBA

Pine-Richland (7-15) at Mt. Lebanon (18-4); North Allegheny (11-11) at Baldwin (16-6); Canon-McMillan (10-12) vs. Central Catholic (14-8) at Gateway; Butler (15-6) at Upper St. Clair (17-5)

Class 5A

First round

Monday’s results

Moon 73, Woodland Hills 39

Fox Chapel 94, North Hills 84 (2OT)

Thomas Jefferson 72, Penn-Trafford 53

Kiski Area 58, Peters Township 51

Franklin Regional 67, Mars 50

Gateway 70, Penn Hills 59

Shaler 73, Chartiers Valley 71

Bethel Park 34, South Fayette 32

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Moon (20-3) vs. Fox Chapel (13-10); Thomas Jefferson (20-3) vs. Kiski Area (16-7); Franklin Regional (21-2) vs. Gateway (17-6); Shaler (21-2) vs. Bethel Park (12-11)

Class 4A

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

Lincoln Park (20-3) vs. Knoch (15-8) at North Allegheny, 8 p.m.; Uniontown (20-3) vs. North Catholic (14-8) at Norwin, 8 p.m.; Hampton (20-3) vs. South Allegheny (17-6) at Fox Chapel, 8 p.m.; Montour (19-3) vs. Avonworth (16-7) at Mt. Lebanon, 8 p.m.

Class 3A

First round

Monday’s results

Deer Lakes 62, Sto-Rox 32

Ellwood City 53, Washington 36

Neshannock 66, Mt. Pleasant 40

Derry 54, OLSH 53

Mohawk 74, McGuffey 39

Yough 53, South Park 30

Shady Side Academy 79, Beaver Falls 62

Burrell 55, Seton LaSalle 50

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Deer Lakes (18-4) vs. Ellwood City (16-7); Neshannock (19-3) vs. Derry (14-6); Mohawk (16-7) vs. Yough (19-4); Shady Side Academy (16-7) vs. Burrell (14-7)

Class 2A

First round

Tuesday’s schedule

Nazareth Prep (6-12) at Aliquippa (17-5), 7 p.m.; Chartiers-Houston (16-6) at Serra Catholic (15-7), 7 p.m.; Winchester Thurston (11-8) vs. Fort Cherry (17-5) at Avella, 7 p.m.; Burgettstown (16-6) at Bishop Canevin (12-10), 7 p.m.; Frazier (11-11) at Greensburg Central Catholic (20-2), 7 p.m.; Eden Christian (12-10) at Shenango (12-10), 7 p.m.; Clairton (10-12) at Northgate (16-5), 7 p.m.; Sewickley Academy (13-9) at Jeannette (15-7), 7 p.m.

Class A

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

West Greene (16-7) vs. Imani Christian (11-10) at Bethel Park, 8 p.m.; Monessen (18-5) vs. Union (13-10) at Peters Township, 6 p.m.; Aquinas Academy (14-8) vs. Neighborhood Academy (16-5) at Norwin, 6 p.m.; Rochester (16-6) vs. Carlynton (8-14) at Chartiers Valley, 8 p.m.

Girls

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Times TBA

Seneca Valley (12-10) at Norwin (18-3); Chartiers Valley (15-6) at Mt. Lebanon (12-10); Pine-Richland (8-13) at Peters Township (21-1); Upper St. Clair (12-10) at North Allegheny (20-2)

Class 5A

Tuesday’s schedule

Penn Hills (12-11) at Oakland Catholic (22-0), 7 p.m.; Plum (13-9) vs. North Hills (13-8) at North Hills Middle School, 7 p.m.; Penn-Trafford (14-8) at Lincoln Park (20-2), 7 p.m.; Latrobe (11-11) at Armstrong (18-4), 7 p.m.; Hampton (12-10) at McKeesport (18-3), 7 p.m.; Moon (14-8) at Indiana (17-5), 7 p.m.; Woodland Hills (9-11) at Trinity (17-5), 7 p.m.; Mars (12-11) at South Fayette (14-8), 7 p.m.

Class 4A

First round

Tuesday’s schedule

Blackhawk (20-2) bye; Hopewell (11-11) at Greensburg Salem (15-7), 7 p.m.; Highlands (16-6) bye; Quaker Valley (5-15) at Laurel Highlands (18-2), 7 p.m.; North Catholic (14-7) bye; West Mifflin (10-9) vs. Central Valley (12-10) at Central Valley Middle School, 7 p.m.; Elizabeth Forward (20-2) bye; Belle Vernon (10-12) at Knoch (13-9), 7 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

Avonworth (20-1) vs. Keystone Oaks (16-6) at Mt. Lebanon, 6 p.m.; Neshannock (16-7) vs. South Park (16-7) at Fox Chapel, 6 p.m.; Shady Side Academy (21-2) vs. OLSH (16-7) at North Allegheny, 6 p.m.; Beaver Falls (15-6) vs. Seton LaSalle (14-8) at North Hills Middle School, 8 p.m.

Class 2A

First round

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

Greensburg Central Catholic (17-6) vs. Rochester (15-7) at Chartiers Valley, 6 p.m.; Fort Cherry (18-5) vs. South Side (13-9) at Peters Township, 8 p.m.; Aliquippa (20-3) vs. Clairton (18-4) at North Hills Middle School, 6 p.m.; Serra Catholic (19-4) vs. Winchester Thurston (10-12) at Bethel Park, 6 p.m.

Class A

First round

Monday’s results

West Greene 55, Jeannette 33

Monessen 63, Leechburg 15

Eden Christian 51, Geibel 40

Bishop Canevin 53, Mapletown 17

Quarterfinals

Thursday’s results

West Greene (10-13) at Union (16-5); Monessen (18-5) vs. Riverview (15-6) at Fox Chapel; Eden Christian (9-13) vs. Aquinas Academy (15-6); Bishop Canevin (7-13) at St. Joseph (19-3)

Southwestern Christian Athletic Conference

Quarterfinals

Monday’s result

Cheswick Christian Academy 50, Jefferson County Christian 25

Hockey

Monday’s results

Class 3A

North Allegheny 4, Seneca Valley 3

Class 2A

Armstrong 4, Penn-Trafford 3

Hempfield 10, North Hills 3

Norwin 6, Latrobe 3

Class A

Hampton 9, Westmont Hilltop 1

Plum 6, Wheeling Catholic 1

Butler 3, Kiski 2

Meadville 5, Mars 3

Greensburg Salem 5, Quaker Valley 2

North Catholic 14, Montour 4

Varsity D2

Neshannock 6, Bishop Canevin 5

Deer Lakes 6, Wilmington 1

Tuesday’s schedule

Class 3A

Cathedral Prep at Peters Township, Printscape Arena, 9 p.m.

Class A

Knoch at Trinity, Printscape Arena, 7 p.m.

West Allegheny at McDowell, Erie Bank Sports Park, 8:20 p.m.

Varsity D2

Elizabeth Forward at Connellsville, Ice Mine, 8:35 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Penn-Trafford notebook: Warriors boys track looks to build off Wildcat Invitational win
Penn Hills rugby program adds girls team
High school scores, summaries and schedules for April 20, 2024
A-K Valley athletes of the week: Knoch’s Marlee Fraser, Springdale’s John Hughes
Westmoreland high school athletes of the week: Southmoreland’s Amarah McCutcheon and Penn-Trafford’s Matt Sarnowski