High school scores, summaries and schedules for Feb. 20, 2024

By:
Tuesday, February 20, 2024 | 11:11 PM


High schools

Basketball

Boys

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Times TBA

Pine-Richland (7-15) at Mt. Lebanon (18-4); North Allegheny (11-11) at Baldwin (16-6); Canon-McMillan (10-12) vs. Central Catholic (14-8) at Gateway; Butler (15-6) at Upper St. Clair (17-5)

Class 5A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Moon (20-3) vs. Fox Chapel (13-10) at North Hills Middle School, 8 p.m.; Thomas Jefferson (20-3) vs. Kiski Area (16-7) at Gateway, 7 p.m.; Franklin Regional (21-2) vs. Gateway (17-6) at Norwin, 8 p.m.; Shaler (21-2) vs. Bethel Park (12-11) at Mt. Lebanon, 8 p.m.

Class 4A

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

Lincoln Park (20-3) vs. Knoch (15-8) at North Allegheny, 8 p.m.; Uniontown (20-3) vs. North Catholic (14-8) at Norwin, 8 p.m.; Hampton (20-3) vs. South Allegheny (17-6) at Fox Chapel, 8 p.m.; Montour (19-3) vs. Avonworth (16-7) at Mt. Lebanon, 8 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Deer Lakes (18-4) vs. Ellwood City (16-7) at North Allegheny, 8 p.m.; Neshannock (19-3) vs. Derry (14-6) at North Hills Middle School, 6 p.m.; Mohawk (16-7) vs. Yough (19-4) at Pine-Richland, 7 p.m.; Shady Side Academy (16-7) vs. Burrell (14-7) at Fox Chapel, 8 p.m.

Class 2A

First round

Tuesday’s results

Aliquippa 70, Nazareth Prep 57

Serra Catholic 58, Chartiers-Houston 47

Fort Cherry 69, Winchester Thurston 48

Bishop Canevin 62, Burgettstown 41

Greensburg Central Catholic 57, Frazier 22

Eden Christian 67, Shenango 56

Northgate 66, Clairton 52

Jeannette 52, Sewickley Academy 47

Quarterfinals

Friday’s schedule

Aliquippa (18-5) vs. Serra Catholic (16-7); Fort Cherry (18-5) vs. Bishop Canevin (13-10); Greensburg Central Catholic (21-2) vs. Eden Christian (13-10); Northgate (17-5) vs. Jeannette (16-7)

Class A

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

West Greene (16-7) vs. Imani Christian (11-10) at Bethel Park, 8 p.m.; Monessen (18-5) vs. Union (13-10) at Peters Township, 6 p.m.; Aquinas Academy (14-8) vs. Neighborhood Academy (16-5) at Norwin, 6 p.m.; Rochester (16-6) vs. Carlynton (8-14) at Chartiers Valley, 8 p.m.

Girls

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Seneca Valley (12-10) at Norwin (18-3), 6 p.m.; Chartiers Valley (15-6) at Mt. Lebanon (12-10), 6 p.m.; Pine-Richland (8-13) at Peters Township (21-1), 7 p.m.; Upper St. Clair (12-10) at North Allegheny (20-2), 6 p.m.

Class 5A

First round

Tuesday’s results

Oakland Catholic 55, Penn Hills 48

North Hills 69, Plum 40

Lincoln Park 43, Penn-Trafford 42

Armstrong 51, Latrobe 40

McKeesport 49, Hampton 46

Indiana 43, Moon 34

Trinity 59, Woodland Hills 54

South Fayette 55, Mars 36

Quarterfinals

Friday’s schedule

Oakland Catholic (23-0) vs. North Hills (14-8); Lincoln Park (21-2) vs. Armstrong (19-4); McKeesport (19-3) vs. Indiana (18-5); Trinity (18-5) vs. South Fayette (15-8)

Class 4A

First round

Tuesday’s results

Greensburg Salem 43, Hopewell 20

Laurel Highlands 65, Quaker Valley 29

Central Valley 69, West Mifflin 59

Knoch 45, Belle Vernon 28

Quarterfinals

Friday’s schedule

Greensburg Salem (16-7) at Blackhawk (20-2); Laurel Highlands (19-2) at Highlands (16-6); Central Valley (13-10) at North Catholic (14-7); Knoch (14-9) vs. Elizabeth Forward (20-2)

Class 3A

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

Avonworth (20-1) vs. Keystone Oaks (16-6) at Mt. Lebanon, 6 p.m.; Neshannock (16-7) vs. South Park (16-7) at Fox Chapel, 6 p.m.; Shady Side Academy (21-2) vs. OLSH (16-7) at North Allegheny, 6 p.m.; Beaver Falls (15-6) vs. Seton LaSalle (14-8) at North Hills Middle School, 8 p.m.

Class 2A

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

Greensburg Central Catholic (17-6) vs. Rochester (15-7) at Chartiers Valley, 6 p.m.; Fort Cherry (18-5) vs. South Side (13-9) at Peters Township, 8 p.m.; Aliquippa (20-3) vs. Clairton (18-4) at North Hills Middle School, 6 p.m.; Serra Catholic (19-4) vs. Winchester Thurston (10-12) at Bethel Park, 6 p.m.

Class A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

West Greene (10-13) at Union (16-5), 7 p.m.; Monessen (18-5) vs. Riverview (15-6) at Fox Chapel, 6 p.m.; Eden Christian (9-13) vs. Aquinas Academy (15-6) at st. Joseph, 6 p.m.; Bishop Canevin (7-13) at St. Joseph (19-3), 8 p.m.

Hockey

Tuesday’s results

Class 3A

Peters Township 6, Cathedral Prep 0

Class A

Trinity 11, Knoch 5

McDowell 8, West Allegheny 4

Varsity D2

Connellsville 4, Elizabeth Forward 1

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Penn-Trafford notebook: Warriors boys track looks to build off Wildcat Invitational win
Penn Hills rugby program adds girls team
High school scores, summaries and schedules for April 20, 2024
A-K Valley athletes of the week: Knoch’s Marlee Fraser, Springdale’s John Hughes
Westmoreland high school athletes of the week: Southmoreland’s Amarah McCutcheon and Penn-Trafford’s Matt Sarnowski