High school scores, summaries and schedules for Feb. 21, 2024

By:
Wednesday, February 21, 2024 | 10:54 PM


High schools

Basketball

Boys

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Pine-Richland (7-15) at Mt. Lebanon (18-4), 8 p.m.; North Allegheny (11-11) at Baldwin (16-6), 7 p.m.; Canon-McMillan (10-12) vs. Central Catholic (14-8) at Gateway, 7 p.m.; Butler (15-6) at Upper St. Clair (17-5), 7 p.m.

Class 5A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Moon (20-3) vs. Fox Chapel (13-10) at North Hills Middle School, 8 p.m.; Thomas Jefferson (20-3) vs. Kiski Area (16-7) at Gateway, 7 p.m.; Franklin Regional (21-2) vs. Gateway (17-6) at Norwin, 8 p.m.; Shaler (21-2) vs. Bethel Park (12-11) at Mt. Lebanon, 8 p.m.

Class 4A

Quarterfinals

Wednesday’s results

Lincoln Park 81, Knoch 58

Uniontown 59, North Catholic 37

Hampton 69, South Allegheny 40

Avonworth 63, Montour 56

Semifinals

Saturday’s schedule

Lincoln Park (21-3) vs. Uniontown (21-3); Hampton (21-3) vs. Avonworth (17-7)

First round consolation

Friday’s schedule

Knoch (15-9) vs. North Catholic (14-9); South Allegheny (17-7) vs. Montour (19-4)

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Deer Lakes (18-4) vs. Ellwood City (16-7) at North Allegheny, 8 p.m.; Neshannock (19-3) vs. Derry (14-6) at North Hills Middle School, 6 p.m.; Mohawk (16-7) vs. Yough (19-4) at Pine-Richland, 7 p.m.; Shady Side Academy (16-7) vs. Burrell (14-7) at Fox Chapel, 8 p.m.

Class 2A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Aliquippa (18-5) vs. Serra Catholic (16-7) at North Allegheny, 8 p.m.; Fort Cherry (18-5) vs. Bishop Canevin (13-10) at Peters Township, 8 p.m.; Greensburg Central Catholic (21-2) vs. Eden Christian (13-10) at Fox Chapel, 8 p.m.; Northgate (17-5) vs. Jeannette (16-7) at Mt. Lebanon, 6 p.m.

Class A

Quarterfinals

Wednesday’s results

Imani Christian 60, West Greene 26

Union 70, Monessen 58

Neighborhood Academy 79, Aquinas Academy 56

Rochester 46, Carlynton 38

Semifinals

Saturday’s schedule

Imani Christian (12-10) vs. Union (14-10); Neighborhood Academy (17-5) vs. Rochester (17-6)

First round consolation

Friday’s schedule

Aquinas Academy (14-9) vs. Carlynton (8-15); Monessen (18-6) vs. West Greene (16-8)

Girls

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Seneca Valley (12-10) at Norwin (18-3), 6 p.m.; Chartiers Valley (15-6) at Mt. Lebanon (12-10), 6 p.m.; Pine-Richland (8-13) at Peters Township (21-1), 7 p.m.; Upper St. Clair (12-10) at North Allegheny (20-2), 6 p.m.

Class 5A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Oakland Catholic (23-0) vs. North Hills (14-8) at Fox Chapel, 6 p.m.; Lincoln Park (21-2) vs. Armstrong (19-4) at North Allegheny, 6 p.m.; McKeesport (19-3) vs. Indiana (18-5) at Highlands, 6 p.m.; Trinity (18-5) vs. South Fayette (15-8) at Peters Township, 6 p.m.

Class 4A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Greensburg Salem (16-7) at Blackhawk (20-2), 7 p.m.; Laurel Highlands (19-2) at Highlands (16-6), 8 p.m.; Central Valley (13-10) at North Catholic (14-7), 7 p.m.; Knoch (14-9) at Elizabeth Forward (20-2), 7 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Wednesday’s results

Avonworth 69, Keystone Oaks 45

Neshannock 67, South Park 46

Shady Side Academy 37, OLSH 35

Beaver Falls 56, Seton LaSalle 41

Semifinals

Saturday’s schedule

Avonworth (21-1) vs. Neshannock (17-7); Shady Side Academy (22-2) vs. Beaver Falls (16-6)

First round consolation

Friday’s schedule

Keystone Oaks (16-7) vs. South Park (16-8); OLSH (16-8) vs. Seton LaSalle (14-9)

Class 2A

Quarterfinals

Wednesday’s results

Greensburg Central Catholic 63, Rochester 41

South Side 50, Fort Cherry 42

Aliquippa 35, Clairton 34

Serra Catholic 67, Winchester Thurston 42

Semifinals

Saturday’s schedule

Greensburg Central Catholic (18-6) vs. South Side (14-9); Aliquippa (21-3) vs. Serra Catholic (20-4)

First round consolations

Friday’s schedule

Rochester (15-8) vs. Fort Cherry (18-6); Clairton (18-5) vs. Winchester Thurston (10-13)

Class A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

West Greene (10-13) at Union (16-5), 7 p.m.; Monessen (18-5) vs. Riverview (15-6) at Fox Chapel, 6 p.m.; Eden Christian (9-13) vs. Aquinas Academy (15-6) at st. Joseph, 6 p.m.; Bishop Canevin (7-13) at St. Joseph (19-3), 8 p.m.

Southwestern Christian Athletic Conference

Semifinals

Wednesday’s result

Plants and Pillars 36, Cheswick Christian Academy 8

Hockey

PIHL

Thursday’s schedule

Class 3A

Central Catholic at Upper St. Clair, Ice Castle, 7 p.m.

Baldwin at Mt. Lebanon, Mt. Lebanon Ice Center, 7 p.m.

North Allegheny at Bethel Park, Spencer Family YMCA, 9 p.m.

Class 2A

Fox Chapel at Armstrong, Belmont Complex, 7 p.m.

Franklin Regional at Hempfield, Kirk Nevin Arena, 7:15 p.m.

Class A

Wheeling Catholic at Beaver, Brady’s Run Ice Arena, 6:45 p.m.

Meadville at Shaler, Alpha Ice Complex, 7 p.m.

Plum at Wheeling Park, Wesbanco Arena, 7:20 p.m.

Greensburg Salem at Indiana, S&T Bank Ice Arena, 7:30 p.m.

Avonworth at Blackhawk, Brady’s Run Ice Arena, 8:50 p.m.

Chartiers Valley at Moon, Baierl Ice Complex, 9:10 p.m.

North Hills at South Fayette, Mt. Lebanon Ice Center, 9:10 p.m.

Varsity D2

Sewickley Academy at Carrick, Ice Castle, 9 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Penn-Trafford notebook: Warriors boys track looks to build off Wildcat Invitational win
Penn Hills rugby program adds girls team
High school scores, summaries and schedules for April 20, 2024
A-K Valley athletes of the week: Knoch’s Marlee Fraser, Springdale’s John Hughes
Westmoreland high school athletes of the week: Southmoreland’s Amarah McCutcheon and Penn-Trafford’s Matt Sarnowski