High school scores, summaries and schedules for Feb. 22, 2024

By:
Thursday, February 22, 2024 | 11:31 PM


High schools

Basketball

Boys

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Pine-Richland (7-15) at Mt. Lebanon (18-4), 8 p.m.; North Allegheny (11-11) at Baldwin (16-6), 7 p.m.; Canon-McMillan (10-12) vs. Central Catholic (14-8) at Gateway, 7 p.m.; Butler (15-6) at Upper St. Clair (17-5), 7 p.m.

Class 5A

Quarterfinals

Thursday’s results

Moon 63, Fox Chapel 50

Thomas Jefferson 72, Kiski Area 57

Franklin Regional 53, Gateway 35

Shaler 35, Bethel Park 26

Semifinals

Monday’s schedule

Moon (21-3) vs. Thomas Jefferson (21-3); Franklin Regional (22-2) vs. Shaler (22-2)

First round consolations

Saturday’s schedule

Fox Chapel (13-11) vs. Kiski Area (16-8); Gateway (17-7) vs. Bethel Park (12-12)

Class 4A

Semifinals

Saturday’s schedule

Lincoln Park (21-3) vs. Uniontown (21-3) at Peters Township, noon; Hampton (21-3) vs. Avonworth (17-7) at North Allegheny, 4 p.m.

First round consolation

Friday’s schedule

Knoch (15-9) at North Catholic (14-9), 8 p.m.; South Allegheny (17-7) at Montour (19-4), 8 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s results

Deer Lakes 39, Ellwood City 38 (OT)

Neshannock 64, Derry 57

Mohawk 54, Yough 48

Burrell 48, Shady Side Academy 44

Semifinals

Monday’s schedule

Deer Lakes (19-4) vs. Neshannock (20-3); Mohawk (17-7) vs. Burrell (15-7)

First round consolations

Saturday’s schedule

Ellwood City (16-8) vs. Derry (14-7); Yough (19-5) vs. Shady Side Academy (16-8)

Class 2A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Aliquippa (18-5) vs. Serra Catholic (16-7) at North Allegheny, 8 p.m.; Fort Cherry (18-5) vs. Bishop Canevin (13-10) at Peters Township, 8 p.m.; Greensburg Central Catholic (21-2) vs. Eden Christian (13-10) at Fox Chapel, 8 p.m.; Northgate (17-5) vs. Jeannette (16-7) at Mt. Lebanon, 6 p.m.

Class A

Semifinals

Saturday’s schedule

Imani Christian (12-10) vs. Union (14-10) at Montour, 2 p.m.; Neighborhood Academy (17-5) vs. Rochester (17-6) at Montour, noon

First round consolation

Friday’s schedule

West Greene (16-8) at Monessen (18-6), 7 p.m.; Aquinas Academy (14-9) at Carlynton (8-15), 8 p.m.

Southwestern Christian Athletic Conference

Semifinals

Thursday’s results

Cheswick Christian Academy 66, Harvest Baptist 38

Pittsburgh Christian Academy 54, Portersville Christian 51

Girls

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Thursday’s results

Norwin 58, Seneca Valley 20

Chartiers Valley 34, Mt. Lebanon 26

Peters Township 58, Pine-Richland 46

North Allegheny 44, Upper St. Clair 41

Semifinals

Monday’s schedule

Norwin (19-3) vs. Chartiers Valley (16-6); Peters Township (22-1) vs. North Allegheny (21-2)

Class 5A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Oakland Catholic (23-0) vs. North Hills (14-8) at Fox Chapel, 6 p.m.; Lincoln Park (21-2) vs. Armstrong (19-4) at North Allegheny, 6 p.m.; McKeesport (19-3) vs. Indiana (18-5) at Highlands, 6 p.m.; Trinity (18-5) vs. South Fayette (15-8) at Peters Township, 6 p.m.

Class 4A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Greensburg Salem (16-7) at Blackhawk (20-2), 7 p.m.; Laurel Highlands (19-2) at Highlands (16-6), 8 p.m.; Central Valley (13-10) at North Catholic (14-7), 6 p.m.; Knoch (14-9) at Elizabeth Forward (20-2), 7 p.m.

Class 3A

Semifinals

Saturday’s schedule

Avonworth (21-1) vs. Neshannock (17-7) at North Allegheny, 2 p.m.; Shady Side Academy (22-2) vs. Beaver Falls (16-6) at Mt. Lebanon, 2 p.m.

First round consolation

Friday’s schedule

Keystone Oaks (16-7) at South Park (16-8), 7 p.m.; OLSH (16-8) vs. Seton LaSalle (14-9) at Carlynton, 6 p.m.

Class 2A

Semifinals

Saturday’s schedule

Greensburg Central Catholic (18-6) vs. South Side (14-9) at Peters Township, 2 p.m.; Aliquippa (21-3) vs. Serra Catholic (20-4) at Mt. Lebanon, noon

First round consolations

Friday’s schedule

Rochester (15-8) vs. Fort Cherry (18-6) at Montour, 6 p.m.; Winchester Thurston (10-13) at Clairton (18-5), 7 p.m.

Class A

Quarterfinals

Thursday’s results

Union 59, West Greene 16

Riverview 44, Monessen 23

Aquinas Academy 47, Eden Christian 31

St. Joseph 66, Bishop Canevin 36

Semifinals

Monday’s schedule

Union (17-5) vs. Riverview (16-6); Aquinas Academy (16-6) vs. St. Joseph (20-3)

First round consolations

Saturday’s schedule

West Greene (10-14) vs. Monessen (18-6); Eden Christian (9-14) vs. Bishop Canevin (7-14)

Hockey

PIHL

Thursday’s schedule

Class 3A

Central Catholic 5, Upper St. Clair 1

Mt. Lebanon 12, Baldwin 4

North Allegheny 3, Bethel Park 2

Class 2A

Hempfield 4, Franklin Regional 1

Fox Chapel at Armstrong, (n)

Class A

Beaver 9, Wheeling Catholic 4

Shaler 7, Meadville 6

Plum 5, Wheeling Park 1

Greensburg Salem 7, Indiana 2

Avonworth 6, Blackhawk 2

Chartiers Valley 4, Moon 0

South Fayette 8, North Hills 0

Varsity D2

Carrick 13, Sewickley Academy 1

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Penn-Trafford notebook: Warriors boys track looks to build off Wildcat Invitational win
Penn Hills rugby program adds girls team
High school scores, summaries and schedules for April 20, 2024
A-K Valley athletes of the week: Knoch’s Marlee Fraser, Springdale’s John Hughes
Westmoreland high school athletes of the week: Southmoreland’s Amarah McCutcheon and Penn-Trafford’s Matt Sarnowski