High school scores, summaries and schedules for Feb. 28, 2024

By:
Thursday, February 29, 2024 | 12:54 AM


High schools

Basketball

Boys

WPIAL playoffs

Class 6A

Championship

Saturday’s schedule

Baldwin (18-6) vs. Upper St. Clair (19-5) at Petersen Events Center, 7 p.m.

Third place

Thursday’s schedule

Central Catholic (15-9) at Mt. Lebanon (21-4), 7 p.m.

Class 5A

Championship

Friday’s schedule

Moon (22-3) vs. Franklin Regional (23-2) at Petersen Events Center, 9 p.m.

Third place

Wednesday’s result

Shaler 75, Thomas Jefferson 71

Fifth place

Wednesday’s result

Fox Chapel 57, Bethel Park 36

Seventh place

Wednesday’s result

Gateway 53, Kiski Area 51

Class 4A

Semifinals

Championship

Thursday’s schedule

Lincoln Park (22-3) vs. Hampton (22-3) at Petersen Events Center, 9 p.m.

Class 3A

Championship

Friday’s schedule

Deer Lakes (20-4) vs. Burrell (16-7) at Petersen Events Center, 5 p.m.

Third place

Wednesday’s result

Mohawk 61, Neshannock 59

Fifth place

Wednesday’s result

Shady Side Academy 62, Derry 58

Seventh place

Wednesday’s result

Ellwood City 40, Yough 37

Class 2A

Championship

Saturday’s schedule

Aliquippa (20-5) vs. Greensburg Central Catholic (23-2) at Petersen Events Center, 1 p.m.

Third place

Thursday’s schedule

Fort Cherry (19-6) at Northgate (18-6), 7 p.m.

Fifth place

Wednesday’s schedule

Bishop Canevin 52, Jeannette 46

Seventh place

Wednesday’s schedule

Serra Catholic 67, Eden Christian 65

Class A

Championship

Thursday’s schedule

Imani Christian (13-10) vs. Neighborhood Academy (18-5) at Petersen Events Center, 5 p.m.

PIAA subregional

Class 6A

Wednesday’s result

McDowell 62, Allderdice 54

Class 5A

Friday’s schedule

Obama Academy (10-12) vs. Cathedral Prep (14-10) at Hagerty Family Events Center, 6 p.m.

Girls

WPIAL playoffs

Class 6A

Championship

Friday’s schedule

Norwin (20-3) vs. North Allegheny (22-2) at Petersen Events Center, 7 p.m.

Third place

Wednesday’s result

Peters Township 73, Chartiers Valley 59

Class 5A

Championship

Saturday’s schedule

Armstrong (21-4) vs. South Fayette (17-8) at Petersen Events Center, 5 p.m.

Third place

Thursday’s schedule

McKeesport (20-4) at Oakland Catholic (24-1), 7 p.m.

Fifth place

Wednesday’s result

Trinity 64, Lincoln Park 60

Seventh place

Thursday’s schedule

North Hills (14-10) at Indiana (18-7), 7 p.m.

Class 4A

Championship

Saturday’s schedule

Blackhawk (22-2) vs. North Catholic (16-7) at Petersen Events Center, 3 p.m.

Third place

Thursday’s schedule

Laurel Highlands (20-3) at Elizabeth Forward (21-3), 7 p.m.

Fifth place

Thursday’s schedule

Knoch (15-10) at Highlands (17-7), 7 p.m.

Class 3A

Championship

Friday’s schedule

Avonworth (22-1) vs. Shady Side Academy (23-2) at Petersen Events Center, 3 p.m.

Class 2A

Championship

Thursday’s schedule

Greensburg Central Catholic (19-6) vs. Serra Catholic (21-4) at Petersen Events Center, 7 p.m.

Class A

Championship

Saturday’s schedule

Union (18-5) vs. St. Joseph (21-3) at Petersen Events Center, 11 a.m.

Third place

Wednesday’s result

Aquinas Academy 45, Riverview 37

Fifth place

Wednesday’s result

Monessen 44, Bishop Canevin 41

PIAA subregional

Class 6A

Wednesday’s result

Erie 79, Allderdice 62

Class 5A

Friday’s schedule

Cathedral Prep (18-3) at Obama Academy (12-9), 5:30 p.m.

Hockey

PIHL

Wednesday’s result

Class A play-in

Greensburg Salem 5, Plum 1

Thursday’s schedule

Class A play-in

Beaver at Shaler, Alpha Ice Complex, 7 p.m.

North Catholic at Blackhawk, Brady’s Run, 6:45 p.m.

Regular season

Class 3A

Canon-McMillan at Upper St. Clair, Ice Castle, 7 p.m.

Baldwin at North Allegheny, Baierl Ice Complex, 9 p.m.

Mt. Lebanon at Bethel Park, Spencer Family YMCA, 9 p.m.

Central Catholic at Pine-Richland, Baierl Ice Complex, 9:10 p.m.

Class 2A

Latrobe at South Fayette, Mt. Lebanon Ice Center, 7:10 p.m.

Thomas Jefferson at Hempfield, Kirk Nevin Arena, 7:15 p.m.

Varsity D2

Carrick at Ringgold, CFS Bank, 6 p.m.

Neshannock at Morgantown, Morgantown Ice Arena, 7:30 p.m.

Burrell at Elizabeth Forward, CFS Bank, 8 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Penn-Trafford notebook: Warriors boys track looks to build off Wildcat Invitational win
Penn Hills rugby program adds girls team
High school scores, summaries and schedules for April 20, 2024
A-K Valley athletes of the week: Knoch’s Marlee Fraser, Springdale’s John Hughes
Westmoreland high school athletes of the week: Southmoreland’s Amarah McCutcheon and Penn-Trafford’s Matt Sarnowski