High school scores, summaries and schedules for June 11, 2021

By:
Saturday, June 12, 2021 | 12:01 AM


High schools

Baseball

PIAA playoffs

Class 6A

Semifinals

Monday’s schedule

North Allegheny vs. Spring-Ford at PeoplesBank Park, York, 4 p.m.; North Penn vs. La Salle College at Bears Stadium, Boyerstown, 4 p.m.

Class 5A

Semifinals

Monday’s schedule

Bethel Park vs. Central Mountain at PNG Field, Altoona, 3 p.m.; Red Land vs. Manheim Central at PeoplesBank Park, York, 7 p.m.

Class 4A

Semifinals

Monday’s schedule

New Castle vs. Montour at Neshannock, 4 p.m.; Wyoming Area vs. Bonner-Prendergast at De Sales University, 6:30 p.m.

Class 3A

Semifinals

Monday’s schedule

Central (Martinsburg) vs. Tyrone at PNG Field, Altoona, 6 p.m.; Oley Valley vs. Lake Lehman at De Sales University, 3:30 p.m.

Class 2A

Semifinals

Monday’s schedule

Shenango vs. Serra Catholic at Neshannock, 6:30 p.m.; Schuylkill Haven vs. Riverside at Mountain Top, 4:30 p.m.

Class A

Semifinals

Monday’s schedule

Class A

Eden Christian vs. Southern Fulton at First Commonwealth Bank Field, Homer City, 5 p.m.; Halifax vs. Juniata Valley at Bald Eagle Area, 4:30 p.m.

Lacrosse

PIAA playoffs

Boys

Class 3A

Finals

Saturday’s schedule

Kennett vs. Radnor at West Chester East, 4:30 p.m.

Class 2A

Finals

Saturday’s schedule

Allentown Central Catholic vs. Mars at West Chester East, 2:30 p.m.

Girls

Class 3A

Finals

Saturday’s schedule

Radnor vs. Manheim Township at West Chester East, noon

Class 2A

Finals

Saturday’s schedule

Archbishop Carroll vs. Strath Haven at West Chester East, 10 a.m.

Softball

PIAA playoffs

Class 6A

Semifinals

Monday’s schedule

Canon-McMillan vs. North Penn at Mechanicsburg, 2 p.m.; Haverford vs. Pennsbury at Spring-Ford, 3 p.m.

Class 5A

Semifinals

Monday’s schedule

Armstrong vs. North Hills at Mars, 4 p.m.; West Scranton vs. Lampeter-Strasburg at Patriots Park, Allentown, 2 p.m.

Class 4A

Semifinals

Monday’s schedule

Beaver vs. Highlands at Mars, 2 p.m.; Bethlehem Catholic vs. Tunkhannock at Marywood University, 4 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Friday’s result

Mt. Pleasant 3, Avonworth 0

Semifinals

Monday’s schedule

Mt. Pleasant vs. Punxsutawney at St. Francis University, 1 p.m.; Central Columbia vs. Mid Valley at Marywood University, 2 p.m.

Class 2A

Semifinals

Monday’s schedule

Ligonier Valley vs. Union City at Slippery Rock University, 2:30 p.m.; Line Mountain vs. Williams Valley at Pine Grove, 2 p.m.

Class A

Semifinals

Monday’s schedule

West Greene vs. DuBois Central Catholic at Slippery Rock University, noon; Tri Valley vs. Halifax at Pine Grove, noon

Volleyball

Boys

PIAA championships

Class 3A

Finals

Saturday’s schedule

Central Dauphin vs. North Allegheny at Rec Hall, Penn State, 1:30 p.m.

Class 2A

Finals

Saturday’s schedule

Lower Dauphin vs. Meadville at Rec Hall, Penn State, 11 a.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

WPIAL adds board of directors seat exclusively for private schools
Miller, Meister headline North Allegheny Hall of Fame class
Soccer, golf success guides Greensburg Central Catholic to Class A Trib Cup title
In another victory for Lawrence County schools, Shenango secures Class 2A Trib Cup title
Trio of WPIAL champions, runners-up carry North Catholic to Class 3A Trib Cup crown

click me