High school scores, summaries and schedules for June 8, 2022

By:
Wednesday, June 8, 2022 | 7:59 PM


High schools

Baseball

PIAA playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Emmaus (22-5) vs. Hazleton (21-1) at Walter Stump Stadium, 6:30 p.m.; Liberty (24-2) vs. LaSalle College (15-8) at Boyertown, 7 p.m.; Warwick (20-2) vs. Upper St. Clair (13-10) at Mt. Aloysius, noon; West Chester Henderson (21-2) vs. Cumberland Valley (17-6) at Muhlenberg HS, 6:30 p.m.

Class 5A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Upper Dublin (17-3) vs. Selinsgrove (21-2) at Wenger Field, 6:30 p.m.; Archbishop Wood (19-4) vs Manheim Central (22-2) at Muhlenberg HS, 4 p.m.; Donegal (17-8) vs Ephrata (18-7) at Red Lion, 4 p.m.; West Allegheny (20-4) vs. Bethel Park (18-3) at Washington & Jefferson, 2 p.m.

Class 4A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Saucon Valley (20-3) vs. Holy Ghost Prep (16-5) at Villanova Ballpark, 4 p.m.; East Pennsboro (18-4) vs. Montour (18-6) at Mt. Aloysius, 3 p.m.; West Mifflin (19-3) vs. Laurel Highlands (17-7) at Latrobe, 4 p.m.

Friday’s schedule

Monsignor Bonner (25-1) vs. Montoursville’ (17-5) at Cumberland Valley, 4 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Lancaster Catholic (21-2) vs. Central Columbia (18-1) at Wenger Field, 4 p.m.; Neumann-Goretti (13-8) vs. Lake-Lehman (19-5) at DeSales, 6 p.m.; Franklin (15-7) vs. Punxsutawney (16-5) at Slippery Rock University, 5 p.m.; Central (Martinsburg) (24-0) vs. Fairview (17-3) at Seneca Valley, noon

Class 2A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Delone Catholic (18-6) vs. Schuylkill Haven (15-8) at Cedar Cliff, 2 p.m.; South Williamsport (17-5) vs. Everett (18-2) at Cedar Cliff, 4:30 p.m.; Redbank Valley (15-6) vs. Burgettstown (15-5) at Slippery Rock University, 2:30 p.m.; Riverside (17-6) vs. Neshannock (18-7) at Seneca Valley, 3:30 p.m.

Class A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Halifax (16-6) vs. MMI Prep (7-14) at Walter Stump Stadium, 4 p.m.; Tri-Valley (20-4) vs. Bishop McCort (16-7) at Mount Union HS, 4 p.m.; Clarion Limestone (12-6) vs. Southern Fulton (19-5) at 1st Commonwealth Bank Field, 4 p.m.; Saegertown (19-2) vs. DuBois Central Catholic (19-4) at Slippery Rock University, noon

Lacrosse

PIAA playoffs

Championships

Saturday’s schedule

Boys

Class 3A

Garnet Valley vs. Radnor at West Chester East, 4:30 p.m.

Class 2A

Marple Newtown vs. Mars at West Chester East, 2:30 p.m.

Girls

Class 3A

Conestoga vs. Manheim Township at West Chester East, noon

Class 2A

Archbishop Carroll vs. Twin Valley at West Chester East, 10 a.m.

Softball

PIAA playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

North Penn (24-1) vs. Williamsport (16-6) at Wilkes, noon; Spring-Ford (21-2) vs. Penn Manor (20-5) at Governor Mifflin, 1 p.m.; Pennsbury (23-2) vs. North Allegheny (14-10) at Messiah University, noon; Quakertown (21-4) vs. Seneca Valley (14-6) at Messiah University, 2 p.m.

Class 5A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Lampeter-Strasburg (18-5) vs. Pittston Area (22-0) at Patriots Park, 6 p.m.; Oxford (15-10) vs. Exeter (21-4) at Twin Valley, 1 p.m.; Southern Lehigh (19-6) vs. Penn-Trafford (19-3) at Chambersburg, 3:30 p.m.; Armstrong (21-4) vs. Central Mountain (21-2) at St. Francis University, 2 p.m.

Class 4A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Bethlehem Catholic (19-4) vs. Villa Joseph Marie (18-3) at Spring-Ford, 1 p.m.; Archbishop Wood (16-6) vs. Tunkhannock (18-6) at Patriots Park, 4 p.m.; Hamburg (20-3) vs. Clearfield (19-3) at Central Columbia, 6 p.m.; Beaver (20-0) vs. Burrell (14-2) at Mars, 3 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Kutztown (20-4) vs. Lewisburg (17-3) at Pine Grove, 5 p.m.; Susquenita (20-4) vs. Palmerton (16-9) at Pine Grove, 7 p.m.; Avonworth (18-5) vs. Karns City (15-3) at Mars, 1 p.m.; Bald Eagle Area (17-4) vs. Deer Lakes (14-5) at St. Francis University, 4:30 p.m.

Class 2A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

South Williamsport (16-5) vs. Claysburg-Kimmel (18-4) at Milesburg, 3 p.m.; Southern Huntingdon (21-3) vs. Conwell-Egan (14-5) at Millersville, 2 p.m.; Johnsonburg (16-6) vs. Neshannock (23-0) at Heindl Field, 3 p.m.; Everett (22-0) vs. Laurel (18-4) at Norwin, 4 p.m.

Class A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Montgomery (19-4) vs. Faith Christian Academy (16-6) at Central Columbia, 4 p.m.; Old Forge (12-8) vs. Glendale (17-2) at Elm Park, 4 p.m.; Union (21-3) vs. Saegertown (15-4) at Slippery Rock University, 1 p.m.; West Greene (15-4) vs. DuBois Central Catholic (20-3) at Slippery Rock University, 3 p.m.

Volleyball

Boys

PIAA playoffs

Championships

Saturday’s schedule

Class 3A

Central Dauphin vs. North Allegheny at Penn State, 1:30 p.m.

Class 2A

Lower Dauphin vs. Meadville at Penn State, 11 a.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Murrysville Star notebook: Palmer Jackson earns All-American honors
After WPIAL Hall of Fame swimming career, Aspinwall native climbs ranks in Marines
George Guido: Times have changed for high school coaches
Baldwin’s Cherico gains perspective, makes plans in 1st year as AD
Belle Vernon’s Viva Kreis playing high-level international handball with U.S. national team