High school scores, summaries and schedules for June 9, 2023

By:
Friday, June 9, 2023 | 10:58 PM


High schools

Baseball

PIAA championships

Semifinals

Monday’s schedule

Class 6A

Father Judge (16-1) vs. North Penn (21-5) at Neumann University, 3 p.m.; Cedar Cliff (20-6) vs. Mt. Lebanon (15-10) at Mt. Aloysius, 4:30 p.m.

Class 5A

Strath Haven (21-4) vs. Greencastle-Antrim (19-5) at Wenger Field, 6:30 p.m.; Monsignor Bonner (12-3) vs. Shaler (21-4) at Hershey HS, 3:30 p.m.

Class 4A

Archbishop Wood (18-6) vs. Dallas (16-7) at DeSales University, 4:30 p.m.; Bellefonte (18-5) vs. Hopewell (14-11) at 1st Commonwealth Bank Field, 4:30 p.m.

Class 3A

Camp Hill (20-3-1) vs. Saucon Valley (24-3) at Wenger Field, 4 p.m.; Riverside (23-0) vs. Punxsutawney (20-2) at Jack Critchfield Park, 4 p.m.

Class 2A

Mount Union (23-2) vs. Kutztown (18-5) at Big Springs HS, 4 p.m.; Bald Eagle Area (20-4) vs. Sharpsville (16-7) at Showers Field, 4:30 p.m.

Class A

Dock Mennonite (21-2) vs. Dubois Central Catholic (19-5) at Central Columbia, 4 p.m.; Clarion (19-4) vs. Southern Fulton (24-1) at Mt. Aloysius, 2 p.m.

Lacrosse

PIAA championships

Boys

Class 3A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

LaSalle College (16-5) vs. Parkland (18-4) at Owen J. Roberts, 10 a.m.; Wissahickon (18-5) at Radnor (20-3), noon; Manheim Township (19-0) vs. Downingtown East (20-3) at Exeter Township, 4 p.m.; Springfield (19-4) vs. Mt. Lebanon (19-3) at Frederick Field, Mechanicburg, 2 p.m.

Class 2A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

West Chester Rustin (17-6) vs. Northwestern Lehigh (15-6) at Exeter Township, noon; Marple Newtown (20-3) vs. Cocalico (19-3) at Exeter Township, 2 p.m.; Susquehannock (17-3) vs. Mars (20-2) at Penn State, 2:30 p.m.; Lampeter Strasburg (19-3) vs. South Fayette (19-1) at Penn State, 4:30 p.m.

Girls

Class 3A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Owen J. Roberts (22-1) vs. Great Valley (18-3-1) at West Chester East, 6 p.m.; Radnor (15-7-1) vs. Conestoga (18-5) at West Chester East, 7:30 p.m.; Manheim Township (16-1) vs. Springfield (19-3) at Exeter Township, 6 p.m.; Penncrest (19-4) vs. Pine-Richland (19-3) at Frederick Field, Mechanicsburg, noon

Class 2A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Mount St. Joseph (17-6) vs. Hershey (20-1) at Exeter Township, 10 a.m.; Archbishop Carroll (20-1) at Gwynedd Mercy (15-8), 1 p.m.; Blackhawk (16-2) vs. Twin Valley (17-6) at Penn State, 10 a.m.; Bishop Shanahan (15-7-1) vs. Mars (21-1) at Penn State, noon

Softball

PIAA championships

Semifinals

Monday’s schedule

Class 6A

North Penn (26-0) vs. Chambersburg (22-3) at Millersville University, 6 p.m.; Cumberland Valley (19-5) vs. Hempfield (20-3) at St. Francis, 4 p.m.

Class 5A

Abington Heights (19-6) vs. Northern York (22-4) at Patriots Park, Allentown, 6 p.m.; Armstrong (21-2) vs. Shaler (21-1) at Gateway, 2 p.m.

Class 4A

Blue Mountain (23-3) vs. Northwestern Lehigh (22-4) at Patriots Park, Allentown, 4 p.m.; Montour (17-4) vs. Elizabeth Forward (20-1) at Gateway, 4 p.m.

Class 3A

Palisades (24-2) vs. Mid Valley (21-2) at Bloomsburg University, 4 p.m.; Juniata (24-3) vs. Jamestown (22-2) at Heindl Field, 4 p.m.

Class 2A

South Williamsport (21-2) vs. Bald Eagle Area (22-2) at Central Mountain, 1 p.m.; Neshannock (22-0) vs. Everett (24-0) at Heindl Field, 2 p.m.

Class A

Tri Valley (22-2) vs. Glendale (21-4) at Central Mountain, 3 p.m.; Union (19-3) vs. Claysburg-Kimmel (22-3) at Norwin, 2 p.m.

Volleyball

Boys

PIAA championships

Class 3A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Emmaus (19-3) vs. Cumberland Valley (19-0) at Governor Mifflin, 7 p.m.; Upper Dublin (18-4) vs. Parkland (20-0) at Governor Mifflin, 5 p.m.; Central York (16-2) vs. La Salle College (15-2) at Avon Grove, 11 a.m.; Canon-McMillan (19-1) vs. Shaler (17-1) at Peters Township, 11 a.m.

Class 2A

Quarterfinals

Saturday’s schedule

Lower Dauphin (20-0) vs. Blue Ridge (22-0) at Holy Redeemer, 4 p.m.; Exeter (19-1) vs. Dock Mennonite (23-0) at Schuylkill Valley, 11 a.m.; Manheim Central (15-1) vs. Mercyhurst Prep (15-5) at Richland, 1 p.m.; Cochranton (16-5) vs. West Shamokin (13-2) at Peters Township, 12:30 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Class of 2024 to be inducted into Franklin Regional Athletic Hall of Fame
Gateway bowlers cap season with successful trip to national tournament
High school scores, summaries and schedules for June 15, 2024
Championships highlight banner school year for Norwin sports
High school scores, summaries, schedules for June 14, 2024