High school scores, summaries and schedules for march 26, 2021
By:
Saturday, March 27, 2021 | 1:05 AM
High schools
Baseball
Friday’s results
Nonsection
New Castle 24, Aliquippa 0
Jefferson-Morgan 3, Avella 2
Carmichaels 18, Brownsville 2
Woodland Hills 6, Carrick 1
Central Catholic 6, Penn Hills 4
Central Valley at Moon, (n)
Peters Township 13, Chartiers Valley 3
Deer Lakes 5, Steel Valley 0
Eden Christian 6, Brentwood 5
Seneca Valley 1, Fox Chapel 0
Greensburg Central Catholic at East Allegheny, (n)
Ligonier Valley 6, Greensburg Salem 4
Upper St. Clair 2, Hampton 1
Franklin Regional 3, Hempfield 2
Highlands 8, Valley 1
Hopewell 10, West Mifflin 2
Mapletown at Turkeyfoot Valley, ppd.
Monessen at Southmoreland, ppd.
Ambridge 7, New Brighton 2
North Allegheny at Connellsville, ppd.
Norwin at Penn-Trafford, ppd.
Pine-Richland at Mt. Lebanon, (n)
Riverside 11, Beaver Falls 1
Shenango 6, Ellwood City 4
South Fayette 5, North Catholic 0
South Side 19, Cornell 1
Mt. Pleasant 5, Uniontown 2
Springdale at Highlands, ppd.
North Hills 11, Thomas Jefferson 1
Blackhawk 2, West Allegheny 1
West Greene at Waynesburg, ppd.
Saturday’s schedule
Nonsection
Aliquippa at New Brighton, 11 a.m.
Ambridge at New Brighton, 11 a.m.
Beth-Center at Serra Catholic, 7 p.m.
Bethel Park at Canon-McMillan, 4 p.m.
Central Catholic at Montour, 12 p.m.
Ellwood City at Armstrong, 11 a.m.
Fort Cherry at Washington, 12 p.m.
North Allegheny at Connellsville, 11:30 a.m.
Penn Hills at West Mifflin, 12 p.m.
Peters Township at Seton LaSalle, 12 p.m.
Shaler at Mt. Lebanon, 1:30 p.m.
Basketball
Boys
PIAA finals
Class 6A
Saturday’s schedule
Archbishop Wood (19-0) vs. Reading (25-2) at Giant Center, 7:30 p.m.
Class 5A
Friday’s result
Cathedral Prep 69, Archbishop Ryan 49
Class 3A
Saturday’s schedule
Loyalsock Township (24-1) vs. Brookville (18-2) at Giant Center, 2:30 p.m.
Class 2A
Friday’s result
OLSH 62, Constitution 49
Girls
PIAA finals
Class 6A
Friday’s result
North Allegheny 55, Spring-Ford 40
Class 5A
Saturday’s schedule
Cardinal O’Hara (14-4) vs. Chartiers Valley (25-3) at Giant Center, 5 p.m.
Class 4A
Saturday’s schedule
Archbishop Wood (17-2) vs. Villa Maria Academy (20-0) at Giant Center, noon
Class A
Friday’s result
Bishop Guilfoyle 62, Jenkintown 47
Lacrosse
WPIAL
Friday’s results
Boys
Nonsection
North Allegheny 14, Upper St. Clair 9
Bethel Park 12, Butler 0
Mars 18, Pine-Richland 4
Girls
Nonsection
Winchester Thurston 12, Freeport 10
Seneca Valley 11, Knoch 4
Peters Township 8, Fox Chapel 5
South Fayette 19, Hempfield 7
Blackhawk 13, Moon 7
Shaler 23, Greensburg Salem 2
Mars 15, Butler 2
Bethel Park 18, Hampton 12
Softball
Friday’s results
Nonsection
Apollo-Ridge 9, Highlands 9 (8)
Beaver Falls at Riverside, ppd.
Bentworth at Steel Valley, (n)
Brownsville at Beth-Center, (n)
Carmichaels at Jefferson-Morgan, ppd.
Seneca Valley 13, Central Valley 3
Deer Lakes 15, Mars 2
Ellwood City 13, New Brighton 1
North Hills 13, Franklin Regional 3
Armstrong 5, Freeport 2
Greensburg Central Catholic at California, (n)
Belle Vernon 10, Greensburg Salem 9
Connellsville 3, Hempfield 1
Keystone Oaks 15, Peters Township 7
McGuffey at Washington, (n)
Mt. Pleasant at Penn-Trafford, ppd.
Butler 2, New Castle 0
Plum 6, Fox Chapel 1
Pine-Richland 5, Mars 4
Carlynton 9, Quaker Valley 5
Redbank Valley at Indiana, (n)
Rochester at Hopewell, (n)
Bethel Park 7, Shaler 2
South Allegheny 6, Upper St. Clair 3
South Fayette 4, North Catholic 1
South Side 10, Avella 0 (5)
Springdale at Cornell, (n)
St. Joseph at Serra Catholic, (n)
Thomas Jefferson 13, Moon 0
Uniontown at Southmoreland, ppd.
Valley at Jeannette, (n)
Woodland Hills at Gateway, (n)
Saturday’s schedule
Nonsection
Ambridge at Ellwood City, 2 p.m.
Avonworth at Laurel, 12 p.m.
Baldwin at North Allegheny, 3 p.m.
Chartiers Valley at West Mifflin, 12 p.m.
Freedom at Rochester, 1 p.m.
Latrobe at Belle Vernon, 1 p.m.
Laurel Highlands at Carmichaels, 12 p.m.
Moon at Mt. Lebanon, 12 p.m.
New Castle at Shenango, 12 p.m.
Ringgold at California, 11 a.m.
Seton LaSalle at Greensburg Central Catholic, 1 p.m.
South Allegheny at Frazier, 11 a.m.
South Side at Laurel, 5 p.m.
Union at New Brighton, 10 a.m.
Tennis
WPIAL
Boys
Friday’s results
Nonsection
Highlands 4, Kiski Area 1
Volleyball
Boys
Friday’s results
Nonsection
South Fayette 3, Bishop Canevin 1
Butler 3, Latrobe 0
Seton LaSalle 3, Upper St. Clair 0
Hopewell 3, Mars 2
Pine-Richland at North Catholic, (n)
Thomas Jefferson at Bethel Park, (n)
Saturday’s schedule
Nonsection
Central Catholic at North Catholic, 12:15 p.m.
North Hills at Moon, 12:30 p.m.
Wrestling
Saturday’s schedule
PIAA Team Championships
At Cumberland Valley
Class AAA
Semifinals
Spring-Ford vs. Central Dauphin, 4 p.m.; Waynesburg vs. Williamsport, 4 p.m.
Finals
Semifinal winners, 6 p.m.
Class AA
Semifinals
Boiling Springs vs. Southern Columbia, 11 a.m.; Burrell vs. Reynolds, 11 a.m.
Finals
Semifinal winners, 1 p.m.
All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.
More High School Other
• High school sports scores, schedules for March 27, 2024• High school scores, summaries and schedules for March 26, 2024
• High school scores, summaries and schedules for March 25, 2024
• High school sports scores, schedules for March 24, 2023
• High school scores, summaries and schedules for March 23, 2024