High school scores, summaries and schedules for March 30, 2021

By:
Wednesday, March 31, 2021 | 12:56 AM


High schools

Baseball

Tuesday’s results

Class 5A

Section 2

Fox Chapel 9, Mars 4

Hampton 15, Woodland Hills 1

Class 4A

Section 2

Ambridge 6, Central Valley 5

Montour 7, Quaker Valley 5

Section 3

West Mifflin 6, Laurel Highlands 1

Greensburg Salem 5, Elizabeth Forward 3

Belle Vernon 11, Uniontown 1

Class 2A

Section 2

Neshannock 9, Shenango 2

Laurel at Aliquippa, ppd.

Section 4

Seton LaSalle 20, Clairton 0

Fort Cherry 13, Brentwood 1

Chartiers-Houston 5, Burgettstown 3

Class A

Section 1

Union 16, Avella 10

Rochester at Western Beaver, ppd.

Section 2

West Greene 13, Jefferson-Morgan 5

Greensburg Central Catholic at Bishop Canevin, ppd.

Nonsection

Blackhawk 6, Highlands 4

Mt. Lebanon 4, Butler 1

Franklin Regional 1, Connellsville 0

Mt. Pleasant 5, Yough 2

Northgate 11, Carlynton 0

South Fayette 2, Trinity 0

Avonworth 15, Freedom 3

Laurel 19, Ellwood City 8

West Allegheny 9, Beaver 4

Ligonier Valley 16, Jeannette 0

South Allegheny 9, Shady Side Academy 8

Norwin 4, North Catholic 3

Frazier 5, Southmoreland 2

Mohawk 11, Freeport 6

Indiana 7, Latrobe 6

Central Catholic 14 North Hills 1

Baldwin 11, Thomas Jefferson 1

Knoch 5, Deer Lakes 2

Kiski Area 14, Penn Hills 4

Peters Township 6, Gateway 5

Charleroi 5, Bentworth 3

Valley 5, Leechburg 0

Valley 10, Leechburg 0

North Allegheny 9, Canon-McMillan 3

South Park 7, Ringgold 1

Washington 18, Monessen 0

Eden Christian 6, OLSH 0

Carmichaels 7, Albert Gallatin 4

Beaver Falls at South Side, ppd.

Apollo-Ridge at Steel Valley, ppd.

California at Serra Catholic, ppd.

Wednesday’s schedule

Class 5A

Section 2

Armstrong at Plum, 4 p.m.

Class 2A

Section 4

Burgettstown at Chartiers-Houston, 4 p.m.

Nonsection

Burrell at Deer Lakes, 4 p.m.

Carrick at Springdale, 3:45 p.m.

Central Catholic at Chartiers Valley, 4 p.m.

East Allegheny at Serra Catholic, 4 p.m.

Hempfield at Penn-Trafford, 4 p.m.

Hopewell at Montour, 7 p.m.

Keystone Oaks at Cornell, 3:45 p.m.

Monessen at Charleroi, 4 p.m.

Mt. Lebanon at Seneca Valley, 4 p.m.

Mt. Pleasant at McGuffey, 7 p.m.

New Brighton at Seton LaSalle, 4 p.m.

North Catholic at Norwin, 3:30 p.m.

Penn Hills at Kiski Area, 4 p.m.

Pine-Richland at Upper St. Clair, 4 p.m.

Ringgold at South Park, 4 a.m.

Riverside at Ellwood City, 4:30 p.m.

Riverview at Shady Side Academy, 3:30 p.m.

South Fayette at Trinity, 7 p.m.

Hockey

PIHL

Tuesday’s results

Class AA

Latrobe 6, Hampton 3

South Fayette 3, West Allegheny 0

Montour 9, Moon 1

Mars 6, Shaler 2

Class A

Wheeling Central Catholic 5, Sewickley Academy 3

McDowell 4, Beaver 0

Lacrosse

Boys

Class AA

Section 1

South Fayette 12, Franklin Regional 2

Girls

Tuesday’s results

Class AAA

Section 1

Latrobe 14, Baldwin 3

Section 2

Moon 14, Freeport 1

North Hills 17, Butler 4

Seneca Valley 18, Shaler 12

Nonsection

Mt. Lebanon 14, Pine-Richland 9

North Allegheny 22, Oakland Catholic 3

Softball

Tuesday’s results

Class 5A

Section 1

Plum 3, Indiana 0

Armstrong 17, Franklin Regional 2

Woodland Hills 9, Kiski Area 5

Section 4

Chartiers Valley 13, Moon 0

West Allegheny 15, Western Beaver 0

South Fayette 7, Upper St. Clair 5

Class 4A

Section 2

Yough 9, Laurel Highlands 7

West Mifflin 12, Ringgold 1

Section 3

Central Valley 11, Blackhawk 7

Class 2A

Section 1

Fort Cherry 15, Aliquippa 0

Carlynton at Sto-Rox, ppd.

Section 2

Ligonier Valley 15, Brentwood 0

Seton LaSalle 4, Apollo-Ridge 2

Steel Valley 19, Jeannette 0

Section 3

Charleroi 24, Washington 0

Frazier 10, Bentworth 0

California at Carmichaels, ppd.

Section 4

Riverside 18, New Brighton 1

Shenango 4, Laurel 0

Freedom at Neshannock, ppd.

Class A

Section 1

Bishop Canevin at Sewickley Academy, ppd.

Union at Cornell, ppd.

Section 2

Avella at Mapletown, ppd.

Nonsection

Canon-McMillan 10, North Allegheny 2

Montour 12, Ambridge 1

Shaler 7, Knoch 3

Seneca Valley 11, Hampton 1

Norwin 6, Mt. Pleasant 4

Highlands 15, St. Joseph 0

Ellwood City 22, Mohawk 10

Southmoreland 11, Uniontown 1

Trinity 11, Mt. Lebanon 6

Beaver 5, New Castle 0

Hempfield 17, Greensburg Salem 4

West Greene 16, Brownsville 2

South Allegheny 5, McKeesport 4

Bethel Park 17, Oakland Catolic 1

Riverview at Valley, ppd.

Freeport at Slippery Rock, ppd.

Belle Vernon at Thomas Jefferson, ppd.

Monessen at Beth-Center, ppd.

Wednesday’s schedule

Class 5A

Section 1

Franklin Regional at Armstrong, 3:45 p.m.

Class 2A

Section 1

Burgettstown at Chartiers-Houston, 4:15 p.m.

Nonsection

Albert Gallatin at Uniontown, 4 p.m.

Beaver Falls at New Brighton, 3:45 p.m.

Beth-Center at Jefferson-Morgan, 4 p.m.

Butler at Kiski Area, 4 p.m.

Carrick at Springdale, 3:45 p.m.

Canon-McMillan at Mt. Pleasant, 4 p.m.

Connellsville at Laurel Highlands, 4 p.m.

Deer Lakes at Leechburg, 4 p.m.

Greensburg Salem at Hempfield, 4 p.m.

Hopewell at Quaker Valley, 4:15 p.m.

Mt. Lebanon at North Allegheny, 4 p.m.

North Hills at Moon, 3:30 p.m.

Penn-Trafford at Norwin, 4 p.m.

Peters Township at Chartiers Valley, 4 p.m.

Riverside at Ellwood City, 4:30 p.m.

Riverview at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.

Seneca Valley at Mars, 4 p.m.

South Park at Pine-Richland, 4 p.m.

Thomas Jefferson at Baldwin, 4 p.m.

Upper St. Clair at North Catholic, 4 p.m.

Tennis

Boys

Tuesday’s results

Class AAA

Section 1

Franklin Regional 5, Hempfield 0

Section 3

Baldwin 3, Plum 2

Class AA

Section 2

Central Valley 5, Beaver Falls 0

Section 3

North Catholic 4, Highlands 1

Track and Field

Boys

Tuesday’s results

Section 1

Hempfield 100, Indiana 50

Class AAA

Section 2

Belle Vernon 100, Laurel Highlands 49

Section 5

McKeesport 73, Gateway 71

Nonsection

New Brighton 73, South Side 59

Class AA

Section 7

Deer Lakes 90, Ligonier Valley 60

Girls

Class AAA

Section 1

Hempfield 122, Indiana 28

Section 2

Belle Vernon 94, Laurel Highlands 56

Section 5

Gateway 75, McKeesport 59

Class AA

Section 7

Ligonier Valley 82, Deer Lakes 59

Nonsection

New Brighton 80, South Side 44

Volleyball

Boys

Tuesday’s results

Class 3A

Section 1

Upper St. Clair 3, Canon-McMillan 1

Peters Township 3, Baldwin 0

South Fayette 3, Bethel Park 0

Section 2

Butler at Pine-Richland, (n)

North Allegheny 3, North Hills 0

Section 3

Latrobe 3, Armstrong 0

Hempfield at Norwin, (n)

Penn-Trafford at Central Catholic, (n)

Nonsection

Our Lady of the Sacred Heart 3, Bishop Canevin 0

Seton LaSalle 3, Mars 0

Thomas Jefferson 3, North Hills 1

Wednesday’s schedule

Nonsection

Moon at Hopewell, 7:15 p.m.

Mars at North Catholic, 7:30 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Deer Lakes, 7:30 p.m.

Plum at Armstrong, 7 p.m.

Seneca Valley at Bethel Park, 7:30 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

WPIAL awards $1,000 scholarships to 20 scholar-athletes, cancels luncheon
High school scores, summaries and schedules for April 14, 2021
WPIAL approves spring championship sites, adopts split schedule for individual track meet
High school scores, summaries and schedules for April 13, 2021
High school scores, summaries and schedules for April 12, 2021

click me