High school scores, summaries and schedules for May 19, 2022

By:
Thursday, May 19, 2022 | 11:48 PM


High schools

Baseball

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Monday’s schedule

Mt. Lebanon (13-7) vs. Seneca Valley (14-7); Norwin (10-8) vs. Central Catholic (10-9); North Allegheny (14-5) vs. Upper St. Clair (10-8); Pine-Richland (11-9) vs. Butler (13-5)

Class 5A

Quarterfinals

Thursday’s results

Peters Township 6, Penn-Trafford 5

Thomas Jefferson 1, Chartiers Valley 0

Bethel Park 3, South Fayette 2

West Allegheny 6, Shaler 5

Semifinals

Monday’s schedule

Peters Township (20-1) vs. Thomas Jefferson (15-6); Bethel Park (16-2) vs. West Allegheny (17-4)

Class 4A

Quarterfinals

Monday’s schedule

Quaker Valley (9-9) vs. Montour (15-5); Beaver (13-5) vs. Laurel Highlands (13-6); Blackhawk (12-7) vs. West Mifflin (15-3); Knoch (12-7) vs. North Catholic (11-7)

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s results

Hopewell 11, Deer Lakes 1

Mohawk 15, Yough 1

South Park 7, New Brighton 4

Avonworth 8, East Allegheny 0

Semifinals

Monday’s schedule

Hopewell (15-6) vs. Mohawk (15-4); South Park (16-5) vs. Avonworth (15-7)

Class 2A

Quarterfinals

Thursday’s results

Serra Catholic 13, Laurel 3

Riverside 3, Carmichaels 2

Neshannock 3, Seton LaSalle 1

Burgettstown 6, Shenango 1

Semifinals

Monday’s schedule

Serra Catholic (21-0) vs. Riverside (15-5); Neshannock (16-6) vs. Burgettstown (14-3)

Class A

Quarterfinals

Thursday’s results

Eden Christian 6, Greensburg Central Catholic 0

OLSH 6, West Greene 0

Union 5, Riverview 1

Rochester 2, Sewickley Academy 0

Semifinals

Monday’s schedule

Eden Christian (16-0) vs. OLSH (10-7); Union (10-4) vs. Rochester (10-7)

Lacrosse

Boys

WPIAL playoffs

Class 3A

Semifinals

Monday’s schedule

Mt. Lebanon vs. Peters Township; North Allegheny vs. Shady Side Academy

Class 2A

Quarterfinals

Thursday’s results

Mars 23, Shaler 2

South Fayette 9, Hampton 5

Quaker Valley 14, North Hills 4

Indiana 8, Moon 6

Semifinals

Monday’s schedule

Mars vs. South Fayette; Quaker Valley vs. Indiana

Girls

WPIAL playoffs

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s results

Shady Side Academy 22, Bethel Park 10

Upper St. Clair 22, Fox Chapel 15

Mt. Lebanon 16, North Allegheny 8

Pine-Richland 12, Peters Township 8

Semifinals

Monday’s schedule

Shady Side Academy vs. Upper St. Clair; Mt. Lebanon vs. Pine-Richland

Class 2A

Semifinals

Monday’s schedule

Blackhawk vs. Chartiers Valley; Mars vs. Hampton

Softball

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Thursday’s result

Seneca Valley 17, Bethel Park 1

Semifinals

Wednesday’s schedule

Hempfield (13-3) vs. Seneca Valley (11-6); North Allegheny (12-9) vs. Pine-Richland (12-4)

Class 5A

Quarterfinals

Thursday’s results

Armstrong 14, Thomas Jefferson 7

North Hills 7, Latrobe 0

Penn-Trafford 5, Shaler 0

Chartiers Valley 6, Trinity 5

Semifinals

Tuesday’s schedule

Armstrong (18-3) vs. North Hills (15-3); Penn-Trafford (17-2) vs. Chartiers Valley (15-4)

Class 4A

Quarterfinals

Monday’s schedule

Freeport (10-6) vs. Beaver (16-0) at Mars, 3 p.m.; Yough (13-3) vs. Knoch (10-9) at West Mifflin, 3 p.m.; West Mifflin (12-8) vs. Elizabeth Forward (14-3) at Norwin, 3 p.m.; Belle Vernon (12-7) vs. Burrell (11-1) at Norwin, 5 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s results

Avonworth 5, Mt. Pleasant 2

Southmoreland 14, Ellwood City 4

South Allegheny 10, Keystone Oaks 4

Deer Lakes 3, Waynesburg 2

Semifinals

Tuesday’s schedule

Avonworth (15-4) vs. Southmoreland (13-3); South Allegheny (13-3) vs. Deer Lakes (12-3)

Class 2A

Quarterfinals

Monday’s schedule

Neshannock (19-0) vs. Charleroi (11-5) at Mars, 5 p.m.; Chartiers-Houston (16-3) vs. Laurel (15-3) at Sewickley Academy, 4 p.m.; Frazier (15-0) vs. Seton LaSalle (13-4) at Trinity, 4 p.m.; Bentworth (5-9) vs. OLSH (9-3) at West Mifflin, 5 p.m.

Class A

Quarterfinals

Thursday’s results

West Greene 7, Mapletown 0

Greensburg Central Catholic 9, Leechburg 8

Friday’s schedule

Springdale (10-1) vs. South Side (13-4) at Montour, 3 p.m.

Union (17-3) vs. Jefferson-Morgan (7-7) at Montour, 5 p.m.

Semifinals

Tuesday’s schedule

West Greene (13-3) vs. Springdale/South Side winner; Union/Jefferson-Morgan winner vs. Greensburg Central Catholic (12-5)

Tennis

Boys

PIAA Championship

Class 3A

Friday’s schedule

Quarterfinals

At Hershey

Lower Merion vs. Shady Side Academy, 8 a.m.; Palmyra vs. Downingtown East, 9:30 a.m.; Fox Chapel vs. Conestoga, 11 a.m.; Unionville vs. Dallastown, 12:30 p.m.

Class 2A

Friday’s schedule

Quarterfinals

At Hershey

Lancaster Country Day vs. Central Valley, 2:30 p.m.; Fairview vs. Dallas, 4 p.m.; Quaker Valley vs. Juniata, 5:30 p.m.; Central Columbia vs. Masterman, 7 p.m.

Volleyball

Boys

WPIAL playoffs

Class 3A

Quarterfinals

Thursday’s results

Seneca Valley 3, Canon-McMillan 0

Shaler 3, Norwin 1

North Allegheny 3, Upper St. Clair 0

Penn-Trafford 3, Hempfield 2

Semifinals

Monday’s schedule

Seneca Valley vs. Shaler; North Allegheny vs. Penn-Trafford

Class 2A

Quarterfinals

Thursday’s results

OLSH 3, Thomas Jefferson 1

Ambridge 3, Gateway 2

North Catholic 3, Derry 1

Montour 3, Mars 1

Semifinals

Monday’s schedule

OLSH vs. Ambridge; North Catholic vs. Montour

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Trib HSSN top storylines from the 2021-22 school year
Parade of champions: WPIAL winners from the 2021-22 school year
3-sport star Caden Smith of Franklin Regional named Tribune-Review Westmoreland Boys Athlete of the Year
George Guido: Late Riddinger made a number of contributions to Oakmont area sports
Murrysville Star notebook: Palmer Jackson earns All-American honors