High school scores, summaries and schedules for May 22, 2024

By:
Thursday, May 23, 2024 | 12:15 AM


High schools

Baseball

WPIAL playoffs

Class 6A

Championship

May 29 schedule

Mt. Lebanon (18-4) vs. North Allegheny (16-5) at Wild Things Park, 7 p.m.

Class 5A

Semifinals

Wednesday’s result

Bethel Park 7, West Allegheny 6

Championship

Tuesday’s schedule

Penn-Trafford (18-3) vs. Bethel Park (15-6-1) at Wild Things Park, 7 p.m.

Third place

May 29 schedule

Franklin Regional (14-8) vs. West Allegheny (16-4) at Washington & Jefferson, 6:30 p.m.

Class 4A

Championship

May 29 schedule

Indiana (13-9) vs. North Catholic (16-4) at Wild Things Park, 4 p.m.

Third place

Tuesday’s schedule

Montour (15-6) vs. Thomas Jefferson (19-3) at Washington & Jefferson, 6 p.m.

Class 3A

Championship

Tuesday’s schedule

Riverside (16-1) vs. Avonworth (15-8) at Wild Things Park, 4 p.m.

Third place

Tuesday’s schedule

South Allegheny (17-5) vs. Burrell (11-8) at Washington & Jefferson, 1 p.m.

Class 2A

Championship

May 29 schedule

Serra Catholic (17-1) vs. Seton LaSalle (16-3) at Wild Things Park, 1 p.m.

Third place

Tuesday’s schedule

Burgettstown (13-4-1) vs. Our Lady of the Sacred Heart (17-5) at Washington & Jefferson, 3:30 p.m.

Class A

Championship

Tuesday’s schedule

Bishop Canevin (14-4) vs. Eden Christian (16-4) at Wild Things Park, 1 p.m.

Third place

May 29 schedule

Carmichaels (13-5) vs. Avella (11-6) at Washington & Jefferson, 4 p.m.

Lacrosse

WPIAL playoffs

At Robert Morris

Boys

Class 3A

Championship

Thursday’s schedule

North Allegheny (14-6) vs. Mt. Lebanon (15-4), 8:30 p.m.

Class 2A

Championship

Wednesday’s result

Mars 16, South Fayette 5

Third place

Wednesday’s result

Hampton 16, Penn-Trafford 5

Girls

Class 3A

Championship

Thursday’s schedule

Mt. Lebanon (17-0) vs. Pine-Richland (16-1), 6:30 p.m.

Class 2A

Championship

Thursday’s schedule

Mars (16-2) vs. Chartiers Valley (16-2), 4:30 p.m.

Third place

Wednesday’s result

Penn-Trafford 13, South Fayette 12

Softball

WPIAL playoffs

Class 6A

Wednesday’s results

Norwin 5, Hempfield 2

Seneca Valley 7, Canon-McMillan 1

Championship

Norwin (10-10) vs. Seneca Valley (20-1)

Class 5A

Semifinals

Wednesday’s results

Armstrong 8, Penn-Trafford 6

Thomas Jefferson 4, Latrobe 2

Championship

Armstrong (17-3) vs. Thomas Jefferson (12-7)

Third place

Penn-Trafford (14-6) vs. Latrobe (11-11)

Class 4A

Semifinals

Wednesday’s results

Elizabeth Forward 7, Chartiers Valley 2

Hampton 10, Blackhawk 0

Championship

Elizabeth Forward (19-1) vs. Hampton (17-3)

Third place

Chartiers Valley (16-4) vs. Blackhawk (9-8)

Class 3A

Championship

Mohawk (17-5) vs. South Park (19-1)

Third place

Avonworth (14-4) vs. Ligonier Valley (14-6)

Class 2A

Championship

Neshannock (20-0) vs. Bentworth (16-2)

Third place

Our Lady of the Sacred Heart (14-5) vs. Laurel (17-5)

Class A

Semifinals

Wednesday’s results

Union 10, West Greene 0

Chartiers-Houston 3, Carmichaels 2

Championship

Union (20-1) vs. Chartiers-Houston (17-2)

Third place

West Greene (13-7) vs. Carmichaels (15-3)

Note: Championship games will be played May 30-31 at Cal (Pa.)’s Lilley Field

Volleyball

Boys

WPIAL playoffs

At Peters Township

Class 3A

Thursday’s schedule

Championship

Shaler (15-1) vs. North Allegheny (13-1), 7:30 p.m.

Third place

Seneca Valley (15-6) vs. Butler (11-7), 6 p.m.

Class 2A

Friday’s schedule

Championship

Mars (19-0) vs. Armstrong (11-8), 7:30 p.m.

Third place

Ambridge (13-4) vs. Thomas Jefferson (13-5), 6 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

Class of 2024 to be inducted into Franklin Regional Athletic Hall of Fame
Gateway bowlers cap season with successful trip to national tournament
High school scores, summaries and schedules for June 15, 2024
Championships highlight banner school year for Norwin sports
High school scores, summaries, schedules for June 14, 2024