High school scores, summaries and schedules for May 23, 2024

By:
Thursday, May 23, 2024 | 10:53 PM


High schools

Baseball

WPIAL playoffs

Class 6A

Championship

Wednesday’s schedule

Mt. Lebanon (18-4) vs. North Allegheny (16-5) at Wild Things Park, 7 p.m.

Class 5A

Championship

Tuesday’s schedule

Penn-Trafford (18-3) vs. Bethel Park (15-6-1) at Wild Things Park, 7 p.m.

Third place

Wednesday’s schedule

Franklin Regional (14-8) vs. West Allegheny (16-4) at Washington & Jefferson, 6:30 p.m.

Class 4A

Championship

Wednesday’s schedule

Indiana (13-9) vs. North Catholic (16-4) at Wild Things Park, 4 p.m.

Third place

Tuesday’s schedule

Montour (15-6) vs. Thomas Jefferson (19-3) at Washington & Jefferson, 6 p.m.

Class 3A

Championship

Tuesday’s schedule

Riverside (16-1) vs. Avonworth (15-8) at Wild Things Park, 4 p.m.

Third place

Tuesday’s schedule

South Allegheny (17-5) vs. Burrell (11-8) at Washington & Jefferson, 1 p.m.

Class 2A

Championship

Wednesday’s schedule

Serra Catholic (17-1) vs. Seton LaSalle (16-3) at Wild Things Park, 1 p.m.

Third place

Tuesday’s schedule

Burgettstown (13-4-1) vs. Our Lady of the Sacred Heart (17-5) at Washington & Jefferson, 3:30 p.m.

Class A

Championship

Tuesday’s schedule

Bishop Canevin (14-4) vs. Eden Christian (16-4) at Wild Things Park, 1 p.m.

Third place

Wednesday’s schedule

Carmichaels (13-5) vs. Avella (11-6) at Washington & Jefferson, 4 p.m.

Lacrosse

WPIAL playoffs

At Robert Morris

Boys

Class 3A

Championship

Thursday’s result

Mt. Lebanon 15, North Allegheny 10

Girls

Class 3A

Championship

Thursday’s result

Mt. Lebanon 16, Pine-Richland 11

Class 2A

Championship

Thursday’s result

Mars 14, Chartiers Valley 6

Softball

WPIAL playoffs

Class 6A

Championship

Wednesday’s schedule

Norwin (10-10) vs. Seneca Valley (20-1) at Lilley Field, 4:30 p.m.

Class 5A

Championship

May 30 schedule

Armstrong (17-3) vs. Thomas Jefferson (12-7) at Lilley Field, 2:15 p.m.

Third place

Tuesday’s schedule

Penn-Trafford (14-6) vs. Latrobe (11-11) at Gateway, 3 p.m.

Class 4A

Championship

May 30 schedule

Elizabeth Forward (19-1) vs. Hampton (17-3) at Lilley Field, 4:30 p.m.

Third place

Tuesday’s schedule

Chartiers Valley (16-4) vs. Blackhawk (9-8) at North Allegheny, 3 p.m.

Class 3A

Championship

Wednesday’s schedule

Mohawk (17-5) vs. South Park (19-1) at Lilley Field, noon

Third place

Tuesday’s schedule

Avonworth (14-4) vs. Ligonier Valley (14-6) at Gateway, 3 p.m.

Class 2A

Championship

May 30 schedule

Neshannock (20-0) vs. Bentworth (16-2) at Lilley Field, noon

Third place

Tuesday’s schedule

Our Lady of the Sacred Heart (14-5) vs. Laurel (17-5) at North Allegheny, 5 p.m.

Class A

Championship

Wednesday’s schedule

Union (20-1) vs. Chartiers-Houston (17-2) at Lilley Field, 4:30 p.m.

Third place

Tuesday’s schedule

West Greene (13-7) vs. Carmichaels (15-3) at Jefferson-Morgan, 3:30 p.m.

Volleyball

Boys

WPIAL playoffs

At Peters Township

Class 3A

Thursday’s results

Championship

Shaler 3, North Allegheny 1

Third place

Seneca Valley 3, Butler 1

Class 2A

Friday’s schedule

Championship

Mars (19-0) vs. Armstrong (11-8), 7:30 p.m.

Third place

Ambridge (13-4) vs. Thomas Jefferson (13-5), 6 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for June 11, 2024
High school scores, summaries and schedules for June 10, 2024
High school sports schedules for June 10, 2024
Gateway sports 2023-24 year in review: Boys tennis team continues to find success
New athletic director impressed with zeal for sports at Sewickley Academy