High school scores, summaries and schedules for May 4, 2021

By:
Tuesday, May 4, 2021 | 11:32 PM


High schools

Baseball

Tuesday’s results

Class 6A

Section 1

Central Catholic 6, Allderdice 2

Central Catholic 7, Allderdice 2

Butler 7, Seneca Valley 4

North Allegheny at Pine-Richland, ppd.

Section 2

Canon-McMillan at Baldwin, ppd.

Norwin at Hempfield, ppd.

Upper St. Clair at Mt. Lebanon, ppd.

Class 5A

Section 1

Latrobe 10, Penn-Trafford 0

Gateway at McKeesport, ppd.

Kiski Area at Franklin Regional, ppd.

Section 2

Fox Chapel 6, Armstrong 3

Plum 12, Hampton 9

Penn Hills at Mars, ppd.

Section 3

Shaler 7, North Hills 2

South Fayette 4, Chartiers Valley 3

Moon at West Allegheny, ppd.

Section 4

Peters Township 7, Trinity 5

Connellsville at Albert Gallatin, ppd.

Thomas Jefferson at Bethel Park, ppd.

Class 4A

Section 1

Freeport 12, Highlands 5

North Catholic 7, Knoch 1

Indiana at Burrell, ppd.

Section 2

Ambridge at Montour, ppd.

Beaver at Quaker Valley, ppd.

Blackhawk at Central Valley, ppd.

Section 3

Belle Vernon at Greensburg Salem, ppd.

Laurel Highlands at Elizabeth Forward, ppd.

Class 3A

Section 1

Ellwood City at Mohawk, ppd.

New Brighton at Beaver Falls, ppd.

Section 2

Steel Valley 8, South Allegheny 5

South Allegheny 15, Steel Valley 8

South Park at Keystone Oaks, ppd.

Section 3

Derry 9, East Allegheny 0

Derry 9, East Allegheny 0

Ligonier Valley 6, Mt. Pleasant 5

Valley 4, Deer Lakes 1

Section 4

Brownsville 12, Charleroi 6

McGuffey at Waynesburg Central, ppd.

Yough at Southmoreland, ppd.

Class 2A

Section 1

Frazier at California, ppd.

Beth-Center at Carmichaels, ppd.

Washington at Bentworth, ppd.

Section 2

Neshannock at South Side, ppd.

Riverside at Laurel, ppd.

Section 3

Shady Side Academy at Apollo-Ridge, ppd.

Sto-Rox at Northgate, ppd.

Section 4

Seton LaSalle 3, Burgettstown 0

Brentwood at Clairton, ppd.

Carlynton at Fort Cherry, ppd.

Class A

Section 1

Cornell at Rochester, ppd.

Western Beaver at Avella, ppd.

Section 2

Jefferson-Morgan at Greensburg Central Catholic, ppd.

Mapletown at Monessen, ppd.

Section 3

Leechburg at St. Joseph (DH), ppd.

Springdale at Riverview, ppd.

Wednesday’s schedule

Class 6A

Section 1

Pine-Richland at North Allegheny, 7 p.m.

Section 2

Hempfield at Norwin, 4 p.m.

Mt. Lebanon at Upper St. Clair, 4 p.m.

Class 5A

Section 1

Franklin Regional at Kiski Area, 4 p.m.

Latrobe at Penn-Trafford, 4 p.m.

Section 2

Armstrong at Fox Chapel, 4 p.m.

Mars at Penn Hills, 4 p.m.

Plum at Hampton, 3:45 p.m.

Section 3

Chartiers Valley at South Fayette, 4:15 p.m.

West Allegheny at Moon, 4:15 p.m.

Section 4

Albert Gallatin at Trinity, 4 p.m.

Bethel Park at Thomas Jefferson, 4:30 p.m.

Class 4A

Section 1

Burrell at Indiana, 4 p.m.

Section 2

Central Valley at Blackhawk, 4 p.m.

Montour at Ambridge, 4 p.m.

Quaker Valley at Beaver, 4:15 p.m.

Section 3

Elizabeth Forward at Laurel Highlands, 4 p.m.

Thomas Jefferson at West Mifflin, 4 p.m.

Class 3A

Section 1

Beaver Falls at New Brighton, 4 p.m.

Mohawk at Ellwood City, 4:30 p.m.

Section 3

Ligonier Valley at Mt. Pleasant, 4 p.m.

Section 4

Brownsville at Charleroi, 4 p.m.

Southmoreland at Yough, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

California at Frazier, 4:30 p.m.

Carmichaels at Beth-Center, 4 p.m.

Washington at Bentworth, 4 p.m.

Section 2

Laurel at Riverside, 4 p.m.

Section 3

Riverview at Apollo-Ridge, 3:45 p.m.

Section 4

Fort Cherry at Carlynton, 4 p.m.

Class A

Section 1

Rochester at Cornell, 3:45 p.m.

Western Beaver at Avella, 4 p.m.

Section 2

Jefferson-Morgan at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.

Section 3

Leechburg at St. Joseph, 3 p.m.

St. Joseph at Leechburg, 5 p.m.

Riverview at Springdale, 3:45 p.m.

Lacrosse

WPIAL

Tuesday’s results

Boys

Class AA

Section 2

Mars 17, North Catholic 3

Girls

Class AAA

Section 1

Hempfield 16, Penn-Trafford 13

Section 2

Moon 16, Shaler 10

Pine-Richland 8, Fox Chapel 7

Class AA

Section 1

Hampton 21, Plum 7

Softball

Tuesday’s results

Class 6A

Section 1

Canon-McMillan 4, Peters Township 0

Section 2

Butler at Hempfield, ppd.

Class 5A

Section 1

Franklin Regional at Indiana, ppd.

Section 2

Latrobe 5, Connellsville 4

Section 3

Oakland Catholic at North Hills, ppd.

Class 4A

Section 2

Belle Vernon at Elizabeth Forward, ppd.

Laurel Highlands at West Mifflin, ppd.

Ringgold at Yough, ppd.

Section 3

Hopewell at Montour, ppd.

Class 3A

Section 1

Derry at Deer Lakes, ppd.

North Catholic at Shady Side Academy (DH), ppd.

Section 2

Beaver Falls at Keystone Oaks, ppd.

South Park at Ellwood City, ppd.

Section 3

McGuffey at Mt. Pleasant, ppd.

Class 2A

Section 1

Carlynton at Aliquippa (DH), ppd.

Section 3

Beth-Center at Charleroi, ppd.

Section 4

Freedom at New Brighton, ppd.

Mohawk at Riverside, ppd.

Class A

Section 2

Monessen at Mapletown, ppd.

West Greene at Avella, ppd.

Section 3

Leechburg at Ellis School, ppd.

Nonsection

Greensburg Central Catholic 23, Jeannette 2

Chartiers-Houston at Laurel Highlands, ppd.

Steel Valley at Bentworth, ppd.

Wednesday’s schedule

Class 6A

Section 1

Bethel Park at Baldwin, 4 p.m.

Section 2

Butler at Seneca Valley, 4 p.m.

Hempfield at Norwin, 4 p.m.

Pine-Richland at North Allegheny, 6 p.m.

Class 5A

Section 1

Armstrong at Penn Hills, 3:45 p.m.

Kiski Area at Indiana, 4 p.m.

Woodland Hills at Franklin Regional (DH), 4 p.m.

Section 2

Latrobe at Penn-Trafford, 4 p.m.

Thomas Jefferson at Gateway, 4 p.m.

Section 3

Fox Chapel at Oakland Catholic, 3:45 p.m.

Mars at Hampton, 3:45 p.m.

North Hills at Shaler, 4 p.m.

Section 4

Chartiers Valley at Trinity, 7 p.m.

West Allegheny at South Fayette, 3:45 p.m.

Western Beaver at Moon, 3:30 p.m.

Class 4A

Section 1

Burrell at Highlands, 4:30 p.m.

Greensburg Salem at McKeesport, 3:30 p.m.

Knoch at Freeport, 4:15 p.m.

Section 2

Ringgold at Laurel Highlands, 4 p.m.

Uniontown at Belle Vernon, 4 p.m.

West Mifflin at Elizabeth Forward, 3:45 p.m.

Section 3

Beaver at Ambridge, 4:15 p.m.

Montour at Central Valley, 4:15 p.m.

New Castle at Blackhawk, 4:15 p.m.

Class 3A

Section 1

East Allegheny at Derry, 4 p.m.

Shady Side Academy at Valley, 3:30 p.m.

Section 2

Avonworth at Quaker Valley, 4:15 p.m.

Ellwood City at Beaver Falls, 4 p.m.

Keystone Oaks at South Park, 7 p.m.

Section 3

Brownsville at South Allegheny, 4 p.m.

Southmoreland at Mt. Pleasant, 4 p.m.

Class 2A

Section 1

Chartiers-Houston at Our Lady of the Sacred Heart, 5:15 p.m.

Fort Cherry at Carlynton, 4 p.m.

Section 2

Apollo-Ridge at Brentwood, 4 p.m.

Seton LaSalle at Jeannette, 4 p.m.

Steel Valley at Ligonier Valley, 5:30 p.m.

Section 3

Frazier at Beth-Center, 4 p.m.

Washington at Bentworth, 3:30 p.m.

Section 4

Neshannock at Mohawk, 4:15 p.m.

New Brighton at Laurel, 4 p.m.

Riverside at Freedom, 4 p.m.

Class A

Section 1

Sewickley Academy at Rochester, 4 p.m.

Union at Bishop Canevin, 4 p.m.

Section 2

Mapletown at Jefferson-Morgan, 4 p.m.

West Greene at Monessen, 4 p.m.

Section 3

Ellis School at Northgate, 6 p.m.

Riverview at Springdale, 3:45 p.m.

St. Joseph at Leechburg, 4 p.m.

Nonsection

Shenango at South Side, 3:30 p.m.

Tennis

Boys

WPIAL playoffs

Class AAA

First round

Wednesday’s schedule

Moon at Franklin Regional, 3 p.m.; Allderdice at Peters Township, 3 p.m.; Latrobe at Mt. Lebanon, 3 p.m. Central Catholic at North Allegheny, 3 p.m.; Chartiers Valley at Shady Side Academy, 3 p.m.; Sewickley Academy at Fox Chapel, 3 p.m.; Penn-Trafford at Pine-Richland, 2 p.m.; Norwin at Upper St. Clair, 3 p.m.

Class AA

Preliminary round

Wednesday’s schedule

Carlynton at Indiana, 3 p.m.; Hampton at Neshannock, 3 p.m.

First round

Tuesday’s results

Central Valley 5, Knoch 0

Wednesday’s schedule

Highlands at Beaver, 3 p.m.; Keystone Oaks at North Catholic, 3 p.m.; Greensburg C.C. at Valley, 3 p.m.; Mars at Thomas Jefferson, 3 p.m.; Mt. Pleasant at Winchester Thurston, 3 p.m.

Thursday’s schedule

Carynton/Indiana winner at Quaker Valley, 3 p.m.; Hampton/Neshannock winner at South Park, 3 p.m.

Track

WPIAL Team Championships

Tuesday’s results

Boys

Class AAA

At Baldwin

Seneca Valley 134, Belle Vernon 15; Seneca Valley 129, Beaver 21; Seneca Valley 110.5, Baldwin 39.5; Baldwin 110, Belle Vernon 40; Baldwin 87, Beaver 63; Beaver 79, Belle Vernon 70

At South Fayette

South Fayette 91, Hampton 55; South Fayette 78, Mt. Lebanon 72; South Fayette 80, Hempfield 70; Mt. Lebanon 96, Hampton 53; Mt. Lebanon 77, Hempfield 73; Hempfield 93, Hampton 57

At Norwin

Canon-McMillan 107, Norwin 43; Canon-McMillan 98, Franklin Regional 52; Canon-McMillan 98, Connellsville 51; Franklin Regional 82, Norwin 67; Franklin Regional 100, Connellsville 50; Norwin 89, Connellsville 57

At Butler

Butler 107, Kiski Area 35; Butler 105, New Castle 43; Butler 114, Central Catholic 36; Kiski Area 74, New Castle 74; Kiski Area 84, Central Catholic 57; New Castle 78, Central Catholic 70

Class AA

At South Park

South Park 81, Washington 69; South Park 75, Hopewell 70; South Park 82, Mt. Pleasant 68; Hopewell 75, Washington 70; Hopewell 78, Mt. Pleasant 72; Mt. Pleasant 79, Washington 69

At Riverside

Riverside 103, Aliquippa 40; Riverside 117, South Side 33; Riverside 116, Chartiers-Houston 34; Riverside 88, Deer Lakes 62; Deer Lakes 120, Aliquippa 26; Deer Lakes 108, Chartiers-Houston 38; Deer Lakes 117, South Side 31; Chartiers-Houston 88, South Side 56; Chartiers-Houston 88, Aliquippa 51; South Side 86, Aliquippa 56

At Greensburg Central Catholic

Greensburg CC 106, East Allegheny 44; Greensburg CC 93, Ligonier Valley 57; Greensburg CC 98, Waynesburg 52; Waynesburg 90, East Allegheny 60; Waynesburg 88, Ligonier Valley 62; Ligonier Valley 84, East Allegheny 64

At Riverside

Shenango 130, Riverview 20; Shenango 112, Burrell 38; Shenango 100, New Brighton 47; Shenango 98, North Catholic 51; New Brighton 67, North Catholic 63; New Brighton 73, Burrell 71; North Catholic 74, Burrell 58; North Catholic 74, Riverview 63; Riverview 76, Burrell 74; Riverview 75, New Brighton 67

Girls

Class AAA

At Baldwin

Belle Vernon 91, Beaver 59; Belle Vernon 85, Baldwin 65; Belle Vernon 79.5, Armstrong 70.5; Armstrong 85, Beaver 65; Armstrong 81, Baldwin 69; Baldwin 87, Beaver 63

At South Fayette

North Allegheny 109, Mt. Lebanon 41; North Allegheny 96, Hempfield 54; North Allegheny 81, South Fayette 69; South Fayette 99, Mt. Lebanon 51; South Fayette 94, Hempfield 56; Hempfield 84, Mt. Lebanon 66

At Norwin

Norwin 112, Laurel Highlands 38; Norwin 121.33, Franklin Regional 28.66; Franklin Regional 85, Laurel Highlands 65

At Butler

Butler 129, Kiski Area 21; Butler 103, West Allegheny 47; Butler 121.5, Central Valley 28.5; West Allegheny 107.5, Kiski Area 41.5; West Allegheny 101, Central Valley 48; Kiski Area 74, Central Valley 72

Class AA

At South Park

South Park 97, Brownsville 53; South Park 97, Carlynton 52; South Park 87, Hopewell 63; South Park 107, Mt. Pleasant 43; Hopewell 92, Carlynton 57; Hopewell 87, Brownsville 55; Hopewell 97, Mt. Pleasant 53; Carlynton 87, Mt. Pleasant 59; Carlynton 76, Brownsville 65; Mt. Pleasant 83, Brownsville 65

At Riverside

Mohawk 110, OLSH 40; Mohawk 125, South Side 21; Mohawk 110.5, Shady Side Academy 38.5; OLSH 96, South Side 38; OLSH 74.5, Shady Side Academy 63.5; Shady Side Academy 91, South Side 34

At Greensburg Central Catholic

Quaker Valley 81, Greensburg CC 69; Quaker Valley 88, Ligonier Valley 62; Quaker Valley 83, Wayneburg 67; Quaker Valley 91, Derry 58; Greensburg CC 81, Derry 69; Greensburg CC 86, Ligonier Valley 64; Greensburg CC 76, Waynesburg 74; Waynesburg 83, Derry 67; Waynesburg 85, Ligonier Valley 65; Ligonier Valley 77, Derry 73

At Riverside

Shenango 98, Riverview 51; Shenango 93, Burrell 57; Shenango 121, New Brighton 24; Shenango 104, North Catholic 42; Burrell 83, North Catholic 66; Burrell 78.5, Riverview 70.5; Burrell 119, New Brighton 26; North Catholic 79, Riverview 71; North Catholic 112, New Brighton 28; Riverview 108, New Brighton 36

Note: Top team at each site advances to WPIAL championships May 12.

Volleyball

Tuesday’s results

Class 3A

Section 1

South Fayette 3, Moon 0

Baldwin at Canon-McMillan, ppd.

Bethel Park at Upper St. Clair, (n)

Section 2

North Allegheny 3, Butler 0

Seneca Valley 3, North Hills 1

Fox Chapel 3, Shaler 1

Section 3

Latrobe 3, Central Catholic 0

Penn-Trafford 3, Hempfield 0

Armstrong 3, Penn Hills 0

Class 2A

Section 1

Ambridge 3, Montour 1

North Catholic 3, Our Lady of the Sacred Heart 1

Hopewell 3, Beaver County Christian 0

Section 2

Mars 3, Gateway 0

Pine-Richland 3, Deer Lakes 2

Plum at Derry, (n)

Section 3

Bishop Canevin 3, Keystone Oaks 1

Seton LaSalle 3, Thomas Jefferson 0

Trinity 3, Steel Valley 0

Wednesday’s schedule

Class 2A

Section 3

Penn-Trafford at Seton LaSalle, 7:15 p.m.

Steel Valley at Thomas Jefferson, 4 p.m.

Nonsection

Ambridge at Derry, 7:30 p.m.

Latrobe at Butler, 7:30 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for May 7, 2021
High school scores, summaries and schedules for May 6, 2021
High school scores, summaries and schedules for May 5, 2021
High school scores, summaries and schedules for May 3, 2021
Penn-Trafford Star notebook: Warriors volleyball team in peak form

click me