High school scores, summaries and schedules for May 7, 2024

By:
Wednesday, May 8, 2024 | 12:21 AM


High schools

Baseball

Tuesday’s results

Class 5A

Section 1

Gateway 6, Penn Hills 0

Franklin Regional 1, Penn-Trafford 0

Plum 10, Fox Chapel 4

Class 3A

Section 1

Neshannock 1, Quaker Valley 0

Riverside 9, Mohawk 4

Shenango 11, Ellwood City 9

Section 3

East Allegheny 2, Freeport 1

Derry 8, Shady Side Academy 2

Shady Side Academy 7, Derry 1

Valley 6, Deer Lakes 0

Section 4

Mt. Pleasant 4, Southmoreland 2

Waynesburg 8, McGuffey 6

Greensburg Salem 18, Yough 3

Class 2A

Section 1

Chartiers-Houston 11, Charleroi 5

Burgettstown 9, Frazier 4

Beth-Center 11, Washington 3

Section 2

Laurel 10, Aliquippa 0

South Side 13, New Brighton 5

Freedom 15, Northgate 5

Our Lady of the Sacred Heart 12, Seton LaSalle 4

Section 3

Ligonier Valley 4, Jeannette 3

Greensburg Central Catholic 3, Riverview 2

Serra Catholic 20, Brentwood 3

Class A

Section 1

Fort Cherry 7, Jefferson-Morgan 2

Carmichaels 12, Mapletown 2

West Greene 8, California 5

Section 2

St. Joseph 18, Summit Academy 3

Union 19, Springdale 8

Western Beaver 8, Rochester 2

Section 3

Eden Christian 14, Cornell 2

Clairton 12, Monessen 2

Carlynton 9, Sewickley Academy 6

Nonsection

Albert Gallatin 4, Carrick 3

Burrell 5, Highlands 1

Canon-McMillan 8, Ringgold 2

Chartiers Valley 8, Hampton 2

Leechburg 3, Kiski School 2

South Allegheny at Obama Academy, ppd.

South Park 2, Peters Township 1

Shaler 8, Upper St. Clair 2

Uniontown at Connellsville, (n)

West Allegheny 4, Hopewell 2

Wednesday’s schedule

Nonsection

Avella at Bentworth, 4 p.m.

Baldwin at Thomas Jefferson, 4 p.m.

Bishop Canevin at Greensburg Central Catholic, 4 p.m.

Carrick at South Park, 4 p.m.

Chartiers Valley at Bethel Park, 4 p.m.

Highlands at Springdale, 3:30 p.m.

North Catholic at Armstrong, 3:45 p.m.

Obama Academy at Indiana, 4 p.m.

Seneca Valley at North Hills, 4 p.m.

Shaler at North Allegheny, 4 p.m.

Steel Valley at Woodland Hills, 4 p.m.

West Allegheny at Montour, 7 p.m.

West Mifflin at Peters Township, 7 p.m.

Lacrosse

Tuesday’s results

Boys

Class 2A

Section 1

Penn-Trafford 20, Franklin Regional 10

Seton LaSalle 15, Chartiers Valley 10

South Fayette 2, Greensburg Central Catholic 0 (forfeit)

Nonsection

Upper St. Clair 15, Pine-Richland 8

Girls

Nonsection

Franklin Regional 13, Hempfield 5

Pine-Richland 21, Hampton 6

Sewickley Academy 15, Quaker Valley 11

Softball

Tuesday’s results

Class 6A

Section 1

Baldwin 10, Butler 5

Hempfield 9, Norwin 1

Class 5A

Section 1

Oakland Catholic 6, Penn Hills 4

Class 3A

Section 1

Freeport 17, Shady Side Academy 0

Class 2A

Section 3

Bentworth 13, Beth-Center 0

Class A

Section 1

Northgate 12, Sewickley Academy 10

Rochester at Cornell, (n)

Nonsection

Aliquippa 34, Sto-Rox 20

Bethel Park 6, Canon-McMillan 5

Brownsville 15, Monessen 0

Burrell 6, Highlands 3

Charleroi 3, Ringgold 0

Chartiers Valley 12, Trinity 6

Connellsville 10, Laurel Highlands 0

Elizabeth Forward 2, Thomas Jefferson 1

Hampton 13, Mars 0

Ligonier Valley 2, Latrobe 1

Laurel 4, Ellwood City 2

Montour 15, Moon 13

Neshannock 8, Mohawk 1

Peters Township 6, Serra Catholic 2

West Greene 6, Waynesburg 2

Yough 18, Greensburg Salem 0

Mapletown at Fort Cherry, ppd.

South Fayette at Keystone Oaks, ppd.

Western Beaver at Freedom, ppd.

Wednesday’s schedule

Class 6A

Section 1

Butler at Baldwin, 4 p.m.

Nonsection

Ambridge at North Hills, 4 p.m.

Armstrong at Pine-Richland, 4 p.m.

Avella at Northgate, 4 p.m.

Beth-Center at Mapletown, 4:15 p.m.

Bethel Park at Seton LaSalle, 4 p.m.

Canon-McMillan at Trinity, 4:15 p.m.

Central Valley at Blackhawk, 4:15 p.m.

Ellwood City at Moniteau, 4 p.m.

Frazier at Uniontown, 6 p.m.

Freedom at Burgettstown, 4 p.m.

Freeport at Derry, 4:30 p.m.

Hampton at Highlands, 4 p.m.

Hempfield at Latrobe, 4 p.m.

Hopewell at Riverside, 4 p.m.

Knoch at Deer Lakes, 4 p.m.

Laurel at North Hills, 4 p.m.

Leechburg vs. Greensburg Central Catholic at Seton Hill, 5 p.m.

North Allegheny at Penn-Trafford, 4 p.m.

Penn Hills at McKeesport, 6 p.m.

Plum at Burrell, 4 p.m.

Seneca Valley at Shaler, 4 p.m.

Serra Catholic at Chartiers-Houston, 4:15 p.m.

Shenango at Beaver, 4:15 p.m.

South Park at Ringgold, 3:30 p.m.

Steel Valley at Keystone Oaks, 4 p.m.

Union at West Allegheny, 4 p.m.

Upper St. Clair at Mt. Lebanon, 4:15 p.m.

Waynesburg at Gateway, 6:30 p.m.

West Greene at Bentworth, 4 p.m.

West Middlesex at Mohawk, 4:15 p.m.

Yough at Thomas Jefferson, 4 p.m.

Tennis

Boys

WPIAL team playoffs

Wednesday’s schedule

Class 3A

Championship

North Allegheny vs. Gateway at Washington & Jefferson, 3:30 p.m.

Class 2A

Championship

Sewickley Academy vs.Quaker Valley at Washington & Jefferson, 2 p.m.

Third place

South Park vs.North Catholic at Shady Side Academy, 3:30 p.m.

Track

WPIAL team championships

Tuesday’s results

Class 3A

At West Mifflin

Boys

Butler 92, Norwin 58; Butler 97, North Allegheny 53; Butler 98, Penn-Trafford 52; Norwin 91, North Allegheny 59; Norwin 108, Penn-Trafford 42; North Allegheny 98.5, Penn-Trafford 51.5

Girls

North Allegheny 78, Norwin 72; North Allegheny 81, Mt. Lebanon 69; North Allegheny 113, North Catholic 31; Norwin 85, Mt. Lebanon 65; Norwin 120, North Catholic 30; Mt. Lebanon 116, North Catholic 34

Class 2A

At Peters Township

Boys

Quaker Valley 84, Greensburg Central Catholic 66; Quaker Valley 112, Ellwood City 38; Quaker Valley 113, Hopewell 37; Greensburg Central Catholic 93, Ellwood City 57; Greensburg Central Catholic 118, Hopewell 32; Ellwood CIty 79, Hopewell 70

Girls

Quaker Valley 79, Fort Cherry 71; Quaker Valley 76, Knoch 74; Quaker Valley 102, Shenango 48; Fort Cherry 76, Knoch 74; Fort Cherry 83, Shenango 67; Knoch 81, Shenango 69

Volleyball

Boys

Tuesday’s results

Class 3A

Section 1

Baldwin 3, Bethel Park 0

Canon-McMillan 3, Upper St. Clair 0

Moon 3, Peters Township 2

Section 2

Butler 3, Fox Chapel 0

North Allegheny 3, Seneca Valley 1

Shaler 3, Pine-Richland 0

Section 3

Penn-Trafford 3, Hempfield 0

Norwin 3, Penn Hills 0

Plum at Central Catholic, (n)

Class 2A

Section 1

Ambridge 3, Beaver County Christian 0

Our Lady of the Sacred Heart 3, Bishop Canevin 0

North Catholic 3, Hopewell 0

Section 2

Armstrong at Deer Lakes, (n)

Mars 3, Derry 0

Latrobe 3, Gateway 2

Section 3

Seton LaSalle 3, Keystone Oaks 1

Thomas Jefferson 3, South Park 0

City League

Allderdice 3, Carrick 0

Wednesday’s schedule

Nonsection

Penn Hills at Obama Academy, 6 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for June 13, 2024
High school scores, summaries and schedules for June 12, 2024
Plum, Freeport bowling teams take on U.S. in tournament
High school scores, summaries and schedules for June 11, 2024
High school scores, summaries and schedules for June 10, 2024