High school scores, summaries and schedules for Nov. 13, 2021

By:
Saturday, November 13, 2021 | 9:44 PM


High schools

Field hockey

PIAA playoffs

Class 3A

Quarterfinals

Saturday’s results

Central York 1, Wilson 0

Conestoga 2, Cumberland Valley 1

Emmaus 2, Methacton 1

Lower Dauphin 3, Downingtown West 2

Semifinals

Tuesday’s schedule

Conestoga vs. Emmaus; Central York vs. Lower Dauphin

Class 2A

Quarterfinals

Saturday’s results

Gwynedd Mercy 2, Palmyra 1

Mechanicsburg 2, Fleetwood 1

Southern Lehigh 3, Villa Maria 2

Twin Valley 5, Archbishop Carroll 0

Semifinals

Tuesday’s schedule

Twin Valley vs. Southern Lehigh; Gwynedd Mercy vs. Mechanicsburg

Class A

Quarterfinals

Saturday’s results

Line Mountain 1, Greenwood 0

Oley Valley 5, Lancaster Mennonite 0

Wyoming Area 5, Dock Mennonite 0

Wyoming Seminary 5, Boiling Springs 1

Semifinals

Tuesday’s schedule

Wyoming Seminary vs. Line Mountain; Oley Valley vs. Wyoming Area

Football

WPIAL playoffs

Class 6A

Finals

Nov. 20 schedule

Mt. Lebanon (11-0) vs. Central Catholic (9-2) at Norwin, 7 p.m.

Class 5A

Semifinals

Friday’s schedule

Moon (11-0) vs. Penn Hills (8-3) at North Allegheny, 7 p.m.

Penn-Trafford (9-2) vs. Pine-Richland (7-4) at Gateway, 7 p.m.

Class 4A

Semifinals

Friday’s schedule

Aliquippa (9-1) vs. McKeesport (9-2) at Canon-McMillan, 7 p.m.

Belle Vernon (9-0) vs. Thomas Jefferson (8-2) at West Mifflin, 7 p.m.

Class 3A

Semifinals

Friday’s schedule

Central Valley (11-0) vs. Elizabeth Forward (9-2) at West Allegheny, 7 p.m.

North Catholic (11-0) vs. Avonworth (9-2) at Fox Chapel, 7 p.m.

Class 2A

Semifinals

Friday’s schedule

Steel Valley (11-0) vs. Beaver Falls (8-3) at Keystone Oaks, 7 p.m.

Sto-Rox (12-0) vs. Serra Catholic (12-1) at South Fayette, 7 p.m.

Class A

Semifinals

Friday’s schedule

Cornell (9-2) vs. Bishop Canevin (11-1) at Montour, 7 p.m.

OLSH (8-3) vs. Rochester (9-2) at North Hills, 7 p.m.

PIAA playoffs

Class 4A

Regional championship

Saturday’s result

Juniata 8, University Prep 0

District 10 playoffs

Class 6A

Saturday’s result

Finals

McDowell 40, Butler 21

PIAA Subregional

Friday’s schedule

McDowell at Allderdice, 7 p.m.

Saturday’s summary

Erie McDowell 40, Butler 21

Butler 0 7 14 0 —21

Erie McDowell 13 13 0 14 —40

EM: Christian Santiago 17 run (Alex Sontheimer kick)

EM: Santiago 2 run (kick failed)

B: Cooper Baxter 8 pass from Mac Schnur (Max Gianneski kick)

EM: Artis Simmons 14 run (Sontheimer kick)

EM: Santiago 7 run (kick failed)

B: Braylon Littlejohn 24 run (Gianneski kick)

B: Littlejohn 2 run (Gianneski kick)

EM: Santiago 1 run (Sontheimer kick)

EM: Santiago 4 run (Sontheimer kick)

Passing leaders: B, Mac Schnur 7-18-105-1TD-2INT.

Soccer

Boys

PIAA playoffs

Class 4A

Quarterfinals

Saturday’s results

Peters Township 2, Central Dauphin 0

Conestoga 1, Dallastown 0

LaSalle College 5, Abington 1

Seneca Valley 3, Lower Merion 0

Semifinals

Tuesday’s schedule

Conestoga vs. LaSalle College; Peters Township vs. Seneca Valley

Class 3A

Quarterfinals

Saturday’s results

Archbishop Wood 4, North Pocono 3

Bishop Shanahan 2, Northwestern Lehigh 0

Hampton 2, Franklin Regional 0

West Allegheny 3, Archbishop Ryan 0

Semifinals

Tuesday’s schedule

Bishop Shanahan vs. Archbishop Wood; West Allegheny vs. Hampton

Class 2A

Quarterfinals

Saturday’s results

Lewisburg 3, Allentown CC 2

Midd-West 3, Notre Dame Green Pond 2

North Catholic 2, Ambridge 0

Quaker Valley 7, Somerset 0

Semifinals

Tuesday’s schedule

Midd-West vs. Lewisburg; Quaker Valley vs. North Catholic

Class A

Quarterfinals

Saturday’s results

Eden Christian 1, Greensburg C.C. 0

Faith Christian 4, Camp Hill 1

Moravian Academy 1, Tulpehocken 0

Winchester Thurston 6, Mercer 0

Semifinals

Tuesday’s schedule

Faith Christian vs. Moravian Academy; Winchester Thurston vs. Eden Christian

Girls

PIAA playoffs

Class 4A

Quarterfinals

Saturday’s results

Central Dauphin 1, McDowell 0

Conestoga 1, Pennridge 0

Downingtown East 2, Nazareth 0

Moon 1, Owen J. Roberts 0

Semifinals

Tuesday’s schedule

Downingtown East vs. Conestoga; Central Dauphin vs. Moon

Class 3A

Quarterfinals

Saturday’s results

Mars 1, Montour 0

Archbishop Ryan 2, Mifflinburg 1

Plum 2, Mechanicsburg 1

Radnor 2, Northwestern Lehigh 1

Semifinals

Tuesday’s schedule

Radnor vs. Archbishop Ryan; Plum vs. Mars

Class 2A

Quarterfinals

Saturday’s results

Allentown CC 2, Wyomissing 1

Avonworth 2, Trinity (District 3) 0

Central Columbia 2, Archbishop Wood 1

North Catholic 3, Villa Maria 0

Semifinals

Tuesday’s schedule

Allentown CC vs. Central Columbia; Avonworth vs. North Catholic

Class A

Quarterfinals

Saturday’s results

Greensburg C.C. 1, Freedom 0

South Williamsport 2, Moravian Academy 1

Southern Columbia 2, Faith Christian 0

Steel Valley 5, West Branch 0

Semifinals

Tuesday’s schedule

South Williamsport vs. Southern Columbia; Steel Valley vs. Greensburg C.C.

Volleyball

Girls

PIAA playoffs

Class 4A

Quarterfinals

Saturday’s results

Bishop Shanahan 3, Garnet Valley 2

North Allegheny 3, Elizabethtown 0

Parkland 3, Cumberland Valley 0

Shaler 3, Hempfield (District 3) 2

Semifinals

Tuesday’s schedule

Bishop Shanahan vs. Parkland; Shaler vs. North Allegheny

Class 3A

Quarterfinals

Saturday’s results

Bethlehem Catholic 3, York Suburban 1

Freeport 3, Twin Valley 1

Hampton 3, Armstrong 1

Spring Grove 3, Pope John Paul II 2

Semifinals

Tuesday’s schedule

Spring Grove vs. Bethlehem Catholic; Freeport vs. Hampton

Class 2A

Quarterfinals

Saturday’s results

Allentown CC 3, Holy Redeemer 0

North Catholic 3, Bedford 0

Philipsburg-Osceola 3, Harbor Creek 1

Trinity (District 3) 3, New Hope-Solebury 0

Semifinals

Tuesday’s schedule

Trinity (District 3) vs. Allentown CC; North Catholic vs. Philipsburg-Osceola

Class A

Quarterfinals

Saturday’s results

Bishop Canevin 3, Cochranton 2

Canton 3, Berlin Brothersvalley 2

Clarion 3, Greensburg C.C. 0

Sacred Heart Academy 3, Marian Catholic 1

Semifinals

Tuesday’s schedule

Sacred Heart Academy vs. Canton; Bishop Canevin vs. Clarion

To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for Dec. 6, 2021
Hempfield spirit team starts strong with 4 1st-place finishes
Brad Bestic ready to guide St. Joseph athletics in new role
High school scores, summaries and schedules for Dec. 4, 2021
High school scores, summaries and schedules for Dec. 3, 2021

click me