High school sports schedules for Oct. 2, 2023

By:
Sunday, October 1, 2023 | 7:56 PM


High schools

Field hockey

Monday’s schedule

Section 3A

Mt. Lebanon at Hempfield, 6 p.m.

Pine-Richland at Allderdice, 3:15 p.m.

Soccer

Boys

Monday’s schedule

Class 2A

Section 1

Keystone Oaks at South Allegheny, 5 p.m.

Class A

Section 3

Burrell at Trinity Christian, 4 p.m.

Section 4

Bishop Canevin at Carlynton, 8 p.m.

Nonsection

Beaver at Blackhawk, 7:30 p.m.

Freedom at Mohawk, 7 p.m.

Laurel Highlands at Charleroi, 7:30 p.m.

West Shamokin at Armstrong, 6:30 p.m.

Girls

Monday’s schedule

Class 4A

Section 1

Butler at North Allegheny, 7:30 p.m.

Fox Chapel at Pine-Richland, 7:30 p.m.

North Hills at Shaler, 7:30 p.m.

Section 2

Baldwin at Peters Township, 7:30 p.m.

Canon-McMillan at Norwin, 7:30 p.m.

Hempfield at Bethel Park, 7:30 p.m.

Mt. Lebanon at Upper St. Clair, 7:45 p.m.

Class 3A

Section 1

Armstrong at Indiana, 7 p.m.

Hampton at Kiski Area, 7:30 p.m.

Oakland Catholic at Mars, 7 p.m.

Section 2

Albert Gallatin at Laurel Highlands, 7 p.m.

Belle Vernon at Connellsville, 7:30 p.m.

Ringgold at Elizabeth Forward, 7:30 p.m.

Section 3

Gateway at Franklin Regional, 7:30 p.m.

Greensburg Salem at Penn Hills, 7 p.m.

Latrobe at Plum, 7:30 p.m.

Section 4

Blackhawk at Montour, 6 p.m.

Moon at West Allegheny, 7 p.m.

Trinity at Chartiers Valley, 6:30 p.m.

Class 2A

Section 1

Ambridge at Hopewell, 6:30 p.m.

Avonworth at Central Valley, 7:30 p.m.

Quaker Valley at North Catholic, 6 p.m.

Section 2

Burrell at Freeport, 7 p.m.

Valley at Knoch, 7 p.m.

Section 3

Mt. Pleasant at Ligonier Valley, 6 p.m.

Woodland Hills at East Allegheny, 6 p.m.

Yough at Southmoreland, 7 p.m.

Section 4

Keystone Oaks at West Mifflin, 7 p.m.

McGuffey at Brownsville, 7 p.m.

South Park at Shady Side Academy, 6:30 p.m.

Class A

Section 1

Serra Catholic at Riverview, 4:15 p.m.

Seton LaSalle at Springdale, 7 p.m.

Steel Valley at Jeannette, 6 p.m.

Section 2

Bentworth at South Allegheny, 7 p.m.

Beth-Center at Charleroi, 7 p.m.

Chartiers-Houston at Waynesburg, 7:30 p.m.

Section 3

Eden Christian at Riverside, 3:30 p.m.

South Side at Sewickley Academy, 4:15 p.m.

Section 4

Ellis School at Carlynton, 6 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Aquinas Academy, 7 p.m.

Winchester Thurston at Bishop Canevin, 7:30 p.m.

Nonsection

McKeesport at Obama Academy, 5:15 p.m.

Mohawk at Mercer, 4 p.m.

Volleyball

Girls

Monday’s schedule

Nonsection

Avella at Burgettstown, 7:30 p.m.

Beth-Center at Mapletown, 6 p.m.

Bethel Park at North Hills, 7 p.m.

Bishop Canevin at Seton LaSalle, 7:15 p.m.

Brentwood at McKeesport, 7 p.m.

Cornell at South Side, 7 p.m.

Derry at Greensburg Salem, 7 p.m.

Knoch at Burrell, 7 p.m.

Mohawk at Union, 7 p.m.

Montour at Avonworth, 7 p.m.

Mt. Lebanon at Seneca Valley, 7:30 p.m.

Neshannock at Central Valley, 7:30 p.m.

Norwin at Latrobe, 7:30 p.m.

Penn-Trafford at Hampton, 7:15 p.m.

Propel Montour at Aliquippa, 5:30 p.m.

Rochester at Freedom, 7 p.m.

Serra Catholic at Kiski Area, 7 p.m.

Shaler at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Southmoreland at Belle Vernon, 7:30 p.m.

Uniontown at Chartiers-Houston, 6 p.m.

Washington at Jefferson-Morgan, 7:30 p.m.

Waynesburg at Frazier, 7:30 p.m.

Western Pennsylvania School for the Deaf at Neighborhood Academy, 7 p.m.

Yough at Woodland Hills, 7:30 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pennsylvania.

More High School Other

Andre Carter steps into new role as Riverview athletic director
Track teams highlight year filled with championship gold at Quaker Valley
Signal Item notebook: Chartiers Valley football to open season Aug. 23
Baldwin grad making name for himself in sports broadcasting
North Hills notebook: Indians football team to open season Aug. 23