High school sports scores, schedules for Dec. 3, 2023

By:
Sunday, December 3, 2023 | 9:37 PM


High schools

Basketball

Boys

Sunday’s results

Midland Classic

At Lincoln Park

Blackhawk 71, Rochester 66

East Liverpool 79, Western Beaver 40

Lincoln Park 63, Moon 53

North Catholic Tournament

North Catholic 79, St. Joe’s (N.Y.) 48

Ursuline 85, Devon Prep 68

Play 4 Mae Tip-Off Tournament

At Woodland Hills

West Mifflin 67, Environmental Charter 28

Woodland Hills 71, Propel Braddock Hills 29

Monday’s schedule

Nonsection

Greensburg Central Catholic at Ligonier Valley, 7:15 p.m.

New Brighton at Hopewell, 7:30 p.m.

Southmoreland at Frazier, 7 p.m.

Washington at Uniontown, 7:30 p.m.

West Shamokin at Apollo-Ridge, 7:30 p.m.

Girls

Sunday’s results

Midland Classic

At Lincoln Park

Trinity 87, Freedom 14

Play 4 Mae Tip-Off Tournament

At Woodland Hills

Aliquippa 41, Westinghouse 10

Avonworth 37, Gateway 23

Clairton 46, Obama Academy 41

Belle Vernon 47, Propel Montour 14

McKeesport 41, Shaler 34

Oakland Catholic 64, Imhotep Charter 33

Penn-Trafford 47, Bethel Park 35

Seton LaSalle 57, Woodland Hills 56

Shady Side Academy 42, Berlin-Brothersvalley 29

York Suburban 55, Seneca Valley 43

Monday’s schedule

Nonsection

Albert Gallatin at Canon-McMillan, 7:30 p.m.

Ambridge at Allderdice, 7:30 p.m.

Apollo-Ridge at Burgettstown, 7:30 p.m.

Aquinas Academy at Mohawk, 7:30 p.m.

Beaver at Plum, 7:30 p.m.

Beth-Center at Mapletown, 7 p.m.

Bishop Canevin at Peters Township, 7 p.m.

Frazier at Sto-Rox, 6:30 p.m.

Hampton at Deer Lakes, 7:30 p.m.

Hillel Academy at Ellis School, 5 p.m.

Hopewell at Beaver Falls, 6:30 p.m.

Keystone Oaks at West Mifflin, 7:30 p.m.

Laurel Highlands at Brownsville, 7 p.m.

Pine-Richland at Armstrong, 7:30 p.m.

Portersville Christian at Ellwood City, 7:30 p.m.

Quaker Valley at Rochester, 7:30 p.m.

Riverside at New Brighton, 7:30 p.m.

Springdale at Jeannette, 7:30 p.m.

Thomas Jefferson at Southmoreland, 7:30 p.m.

Uniontown at Connellsville, 7:30 p.m.

Valley at Burrell, 7 p.m.

Waynesburg at Carmichaels, 7 p.m.

West Allegheny at New Castle, 7:30 p.m.

Football

PIAA championships

Class 6A

Saturday’s schedule

St. Joseph Prep (12-1) vs. North Allegheny (13-1) at Cumberland Valley, 7 p.m.

Class 5A

Friday’s schedule

Imhotep Charter (14-0) vs. Peters Township (15-0) at Cumberland Valley, 7 p.m.

Class 4A

Thursday’s schedule

Dallas (15-0) vs. Aliquippa (13-0) at Cumberland Valley, 7 p.m.

Class 3A

Saturday’s schedule

Northwestern Lehigh (15-0) vs. Belle Vernon (12-1) at Cumberland Valley, 1 p.m.

Class 2A

Friday’s schedule

Southern Columbia (14-1) vs. Westinghouse (13-0) at Cumberland Valley, 1 p.m.

Class A

Thursday’s schedule

Steelton-Highspire (15-0) vs. Fort Cherry (15-0) at Cumberland Valley, 1 p.m.

Hockey

PIHL

Monday’s schedule

Class 3A

Bethel Park at Seneca Valley, Baierl Ice Complex, 7 p.m.

Class A

Moon at Chartiers Valley, Mt Lebanon Ice Center, 7:10 p.m.

Blackhawk at Wheeling Catholic, Wesbanco Arena, 7:20 p.m.

McDowell at Mars, Baierl Ice Complex, 9 p.m.

Wheeling Park at Hampton, Frozen Pond Arena, 9:10 p.m.

Butler at West Allegheny, RMU Island Sports Center, 9:15 p.m.

Varsity D2

Ringgold at Knoch, Frozen Pond Arena, 7:10 p.m.

Neshannock at Wilmington, Hess Ice Rink, 7:15 p.m.

Bishop Canevin at Sewickley Academy, RMU Island Sports Center, 7:15 p.m.

Central Valley at Burrell, Pittsburgh Ice Arena, 8 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pennsylvania.

More High School Other

High school scores, summaries and schedules for Feb. 28, 2024
High school scores, summaries and schedules for Feb. 27, 2024
High school scores, summaries and schedules for Feb. 26, 2024
Hempfield competitive spirit caps season at national championships
High school sports schedules for Feb. 26, 2024