High school sports scores, schedules for Feb. 18, 2024

By:
Sunday, February 18, 2024 | 4:03 PM


High schools

Basketball

Boys

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Friday’s schedule

Times TBA

Pine-Richland (7-15) at Mt. Lebanon (18-4); North Allegheny (11-11) at Baldwin (16-6); Canon-McMillan (10-12) vs. Central Catholic (14-8) at Gateway; Butler (15-6) at Upper St. Clair (17-5)

Class 5A

First round

Monday’s schedule

Woodland Hills (9-13) at Moon (19-3), 7 p.m.; North Hills (12-9) at Fox Chapel (12-10), 8 p.m.; Penn-Trafford (11-11) at Thomas Jefferson (19-3), 8 p.m.; Kiski Area (15-7) at Peters Township (17-5), 7 p.m.; Mars (10-12) at Franklin Regional (20-2), 7 p.m.; Penn Hills (14-7) at Gateway (16-6), 7 p.m.; Chartiers Valley (11-11) at Shaler (20-2), 8 p.m.; Bethel Park (11-11) at South Fayette (14-8), 7 p.m.

Class 4A

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

Lincoln Park (20-3) vs. Knoch (15-8) at North Allegheny, 8 p.m.; Uniontown (20-3) vs. North Catholic (14-8) at Norwin, 8 p.m.; Hampton (20-3) vs. South Allegheny (17-6) at Fox Chapel, 8 p.m.; Montour (19-3) vs. Avonworth (16-7) at Mt. Lebanon, 8 p.m.

Class 3A

First round

Monday’s schedule

Sto-Rox (10-12) at Deer Lakes (17-4), 7 p.m.; Ellwood City (15-7) at Washington (15-7), 7 p.m.; Mt. Pleasant (8-13) at Neshannock (18-3), 7 p.m.; Derry (13-6) vs. OLSH (18-4) at Fox Chapel, 6 p.m.; McGuffey (14-8) at Mohawk (15-7), 7 p.m.; South Park (13-8) at Yough (18-4), 8 p.m.; Beaver Falls (7-14) vs. Shady Side Academy (15-7) at Shaler, 6 p.m.; Burrell (13-7) vs. Seton LaSalle (16-6) at Thomas Jefferson, 6 p.m.

Class 2A

First round

Tuesday’s schedule

Nazareth Prep (6-12) at Aliquippa (17-5), 7 p.m.; Chartiers-Houston (16-6) at Serra Catholic (15-7), 7 p.m.; Winchester Thurston (11-8) vs. Fort Cherry (17-5) at Avella, 7 p.m.; Burgettstown (16-6) at Bishop Canevin (12-10), 7 p.m.; Frazier (11-11) at Greensburg Central Catholic (20-2), 7 p.m.; Eden Christian (12-10) at Shenango (12-10), 7 p.m.; Clairton (10-12) at Northgate (16-5), 7 p.m.; Sewickley Academy (13-9) at Jeannette (15-7), 7 p.m.

Class A

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

West Greene (16-8) vs. Imani Christian (11-10) at Bethel Park, 8 p.m.; Monessen (18-5) vs. Union (13-10) at Peters Township, 6 p.m.; Aquinas Academy (14-8) vs. Neighborhood Academy (16-5) at Norwin, 6 p.m.; Rochester (16-6) vs. Carlynton (8-14) at Chartiers Valley, 8 p.m.

City League

Championship

Sunday’s result

At UPMC Cooper Fieldhouse

Allderdice 44, Obama Academy 37

Girls

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Thursday’s schedule

Times TBA

Seneca Valley (12-10) at Norwin (18-3); Chartiers Valley (15-6) at Mt. Lebanon (12-10); Pine-Richland (8-13) at Peters Township (21-1); Upper St. Clair (12-10) at North Allegheny (20-2)

Class 5A

Tuesday’s schedule

Penn Hills (12-11) at Oakland Catholic (22-0), 7 p.m.; Plum (13-9) vs. North Hills (13-8) at North Hills Middle School, 7 p.m.; Penn-Trafford (14-8) at Lincoln Park (20-2), 7 p.m.; Latrobe (11-11) at Armstrong (18-4), 7 p.m.; Hampton (12-10) at McKeesport (18-3), 7 p.m.; Moon (14-8) at Indiana (17-5), 7 p.m.; Woodland Hills (9-11) at Trinity (17-5), 7 p.m.; Mars (12-11) at South Fayette (14-8), 7 p.m.

Class 4A

First round

Tuesday’s schedule

Blackhawk (20-2) bye; Hopewell (11-11) at Greensburg Salem (15-7), 7 p.m.; Highlands (16-6) bye; Quaker Valley (5-15) at Laurel Highlands (18-2), 7 p.m.; North Catholic (14-7) bye; West Mifflin (10-9) vs. Central Valley (12-10) at Central Valley Middle School, 7 p.m.; Elizabeth Forward (20-2) bye; Belle Vernon (10-12) at Knoch (13-9), 7 p.m.

Class 3A

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

Avonworth (20-1) vs. Keystone Oaks (16-6) at Mt. Lebanon, 6 p.m.; Neshannock (16-7) vs. South Park (16-7) at Fox Chapel, 6 p.m.; Shady Side Academy (21-2) vs. OLSH (16-7) at North Allegheny, 6 p.m.; Beaver Falls (15-6) vs. Seton LaSalle (14-8) at North Hills, 8 p.m.

Class 2A

First round

Quarterfinals

Wednesday’s schedule

Greensburg Central Catholic (17-6) vs. Rochester (15-7) at Chartiers Valley, 6 p.m.; Fort Cherry (18-5) vs. South Side (13-9) at Peters Township, 8 p.m.; Aliquippa (20-3) vs. Clairton (18-4) at North Hills, 6 p.m.; Serra Catholic (19-4) vs. Winchester Thurston (10-12) at Bethel Park, 6 p.m.

Class A

First round

Monday’s schedule

Union (16-5) bye; Jeannette (8-9) at West Greene (9-13), 7 p.m.; Riverview (15-6) bye; Leechburg (8-10) at Monessen (17-5), 7 p.m.; Aquinas Academy (15-6) bye; Eden Christian (8-13) vs. Geibel (16-6) at Yough, 6 p.m.; St. Joseph (19-3) bye; Mapletown (6-14) at Bishop Canevin (6-13), 7 p.m.

City League

Championship

Sunday’s result

At UPMC Cooper Fieldhouse

Allderdice 62, Obama Academy 39

Hockey

Monday’s schedule

Class 3A

North Allegheny at Seneca Valley, Baierl Ice Complex-Galaxy, 7 p.m.

Class 2A

Armstrong at Penn-Trafford, Palmer Imaging Arena-East, 6:30 p.m.

Hempfield at North Hills, RMU Island Sports Center-Clearview, 7:15 p.m.

Latrobe at Norwin, Palmer Imaging Arena-East, 8:30 p.m.

Class A

Westmont Hilltop at Hampton, Frozen Pond Arena, 7:10 p.m.

Mars at Meadville, Meadville Area Recreation Center, 7:45 p.m.

Wheeling Catholic at Plum, Pittsburgh Ice Arena, 8 p.m.

Greensburg Salem at Quaker Valley, Baierl Ice Complex-Galaxy, 9 p.m.

Kiski at Butler, Frozen Pond Arena, 9:10 p.m.

North Catholic at Montour, RMU Island Sports Center-Clearview, 9:15 p.m.

Varsity D2

Bishop Canevin at Neshannock, Hess Ice Rink, 7:15 p.m.

Deer Lakes at Wilmington, Hess Ice Rink, 9:20 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email ptrsports@triblive.com. Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pennsylvania.

More High School Other

Penn-Trafford notebook: Warriors boys track looks to build off Wildcat Invitational win
Penn Hills rugby program adds girls team
High school scores, summaries and schedules for April 20, 2024
A-K Valley athletes of the week: Knoch’s Marlee Fraser, Springdale’s John Hughes
Westmoreland high school athletes of the week: Southmoreland’s Amarah McCutcheon and Penn-Trafford’s Matt Sarnowski