Pa. Sportswriters name Peters Township’s Makenna Marisa Girls Basketball Player of the Year

By:
Friday, April 26, 2019 | 2:00 PM


Makenna Marisa and Bert Kendall helped Peters Township make history during a perfect girls basketball season, and Friday they received the ultimate capper.

Marisa, the Penn State-bound star who led Peters Township to the first PIAA championship in school history, was named the state Class 6A Girls Basketball Player of the Year on Friday by Pennsylvania Sportswriters. Kendall was named Class 6A Coach of the Year.

The sportswriters released players and coaches of the year and three all-star teams for each classification.

A 5-foot-11 guard, Marisa averaged 20.8 points, 6.1 rebounds and 4.3 assists, including 29 points in Peters Township’s 62-49 win over Garnet Valley in the PIAA finals. She was named the TribLive HSSN Girls Basketball Player of the Year.

North Allegheny standout Rachel Martindale joined Marisa on the Class 6A first team.

Tim McConnell, who guided Chartiers Valley to a perfect season and the PIAA Class 5A title, was named Class 5A Coach of the Year. Peters Township and Chartiers Valley became the fourth and fifth WPIAL girls basketball teams to win state titles with perfect records.

Two of Chartiers Valley’s players, senior Mackenzie Wagner and junior Megan McConnell, were named to the Class 5A first team, joined by Thomas Jefferson senior Jenna Clark and Mars senior Tai Johnson.

Blackhawk and North Catholic also had a pair of first team all-stars in Class 4A, with junior Mackenzie Amalia and senior Mady Aulbach representing Blackhawk and juniors Kylee Lewandowski and Tess Myers representing North Catholic, the WPIAL champions and state runners-up.

Rochester sophomore Alexis Robison made the Class A first team.

All told, 28 WPIAL girls made the various all-state teams.

2019 SPORTS WRITERS PENNSYLVANIA ALL-STATE GIRLS BASKETBALL TEAM

The 2018-19 Pennsylvania Sports Writers all-state girls basketball teams, including each player’s school, height, class and scoring average.

CLASS 6A

First team

Kassondra Brown, Abington, 6-2, Sr., 17.8

Victoria Keenan, Northampton, 5-7, Sr., 16.6

Makenna Marisa, Peters Township, 5-11, Sr., 20.8

Emily McAteer, Garnet Valley, 6-0, Sr., 15.5

Rachel Martindale, North Allegheny, 5-9, Sr., 14.3

Jackie Vargas, Upper Dublin, 6-3, Jr., 12.9

Second team

Brianne Borcky, Garnet Valley, 6-0, Sr., 10.4

Dajahnae Brannon, Harrisburg, 5-10, Sr., 17.4

Alexa Brodie, Central Bucks South, 5-6, Sr., 16.7

Maddie Burke, Central Bucks West, 6-0, Jr., 13.2

Isabella Mills, Peters Township, 5-11, Sr., 14.3

Brooke Mullin, Neshaminy, 5-11, Sr., 15.8

Third team

Dana Bandurick, Council Rock North, 6-0, Sr., 17.2

Maya Bokunewicz, State College, 6-0, Jr., 16.2

Bridgid Fox, Altoona, 6-0, Sr., 15.7

Olivia Gribble, Norwin, 5-8, Jr., 16.1

Colette Mulderig, Scranton, 6-2, Jr., 18.7

Lucy Olsen, Spring-Ford, 5-9, So., 15.2

Olivia Westphal, Bethel Park, 5-9, So., 16.9

Player of the year — Makenna Marisa, Peters Township

Coach of the year — Bert Kendall, Peters Township

CLASS 5A

First team

Jenna Clark, Thomas Jefferson, 5-7, Sr., 20.5

Tai Johnson, Mars, 5-8, Sr., 20.3

Megan McConnell, Chartiers Valley, 5-7, Jr., 15.0

Kaitlyn Orihel, Archbishop Wood, 5-10, So., 17.1

Olivia Snyder, Southern Lehigh, 6-0, Sr., 24.1

Mackenzie Wagner, Chartiers Valley, 5-10, Sr., 16.7

Second team

Ali Benim, Harbor Creek, 5-9, Sr., 19.2

Taylor Geiman, South Western, 6-0, Sr., 13.0

Cali Konek, Franklin Regional, 5-6, Sr., 16.8

Margo Loutzenhiser, Warren, 5-9, Sr., 20.7

Peyton McDaniel, Twin Valley, 6-0, Jr., 22.5

Erin Sweeney, Archbishop Carroll, 5-10, Jr., 18.4

Third team

Sierra DeAngelo, Oakland Catholic, 6-0, Sr., 14.0

Lexi Jackson, Gateway, 6-3, Jr., 16.9

Alisha Lewis, Strath Haven, 5-6, Sr., 13.1

Marena Lonardi, Elizabethtown, 5-10, Sr., 21.3

Alexis Sestric, Oakland Catholic, 5-7, Sr., 17.1

Abby Walheim, Malvern Villa Maria, 6-0, Sr., 16.4

Jaden Walker, Susquehannock, 5-10, Sr., 15.7

Player of the year — Olivia Snyder, Southern Lehigh

Coach of the year — Tim McConnell, Chartiers Valley

CLASS 4A

First team

Mackenzie Amalia, Blackhawk, 5-5, Jr., 19.6

Mady Aulbach, Blackhawk, 5-5, Sr., 16.9

Riley Griffith, Mifflinburg, 5-9, Sr., 17.6

Kiki Jefferson, Lancaster Catholic, 6-0, Sr., 20.6

Kylee Lewandowski, North Catholic, 6-1, Jr., 16.7

Tess Myers, North Catholic, 5-10, Jr., 16.0

Second team

Addy Cross, Erie Villa Maria, 5-8, Sr., 11.6

Olivia Fasick, Harrisburg Bishop McDevitt, 5-8, Sr., 15.5

Kate Fitzpatrick, Middletown, 5-5, Jr., 23.1

Hannah Kauffman, Jersey Shore, 5-10, Sr., 18.1

Megan Kallock, Greensburg Salem, 5-7, Sr., 24.9

Emma Kuczynski, Tamaqua, 5-7, Jr., 21.0

Third team

Peyton Jaquis, Lancaster Catholic, 5-7, Sr., 11.0

Maeve McCann, Bonner-Prendergast, 5-5, Sr., 11.5

Gillian Piccolino, Keystone Oaks, 5-11, Sr., 21.4

Rachael Rose, Scranton Prep, 5-6, So., 17.6

Skyler Searfoss, Jim Thorpe, 5-7, Fr., 18.7

Dani Short, North Catholic, 6-2, Sr., 12.3

Aniya Walker, Ambridge, 6-2, Sr., 20.7

Player of the year — Kiki Jefferson, Lancaster Catholic

Coach of the year — Jose Medina, Bethlehem Catholic

CLASS 3A

First team

Jaye Haynes, Germantown Academy, 5-9, Jr., 14.3

Halle Herrington, Philipsburg-Osceola, 5-6, Sr., 30.5

Diamond Johnson, Neumann-Goretti, 5-6, Jr., 25.8

Sunshine McCrae, Camp Hill Trinity, 6-0, Sr., 11.8

Moriah Murray, Dunmore, 5-8, Fr., 15.8

Victoria Toomey, Dunmore, 6-2, Sr., 12.6

Second team

Brooke Lawyer, Delone Catholic, 5-9, So., 12.8

Cassie Murphy, Notre Dame-Green Pond, 6-0, Jr., 17.9

Casey Remolde, Saint Basil, 5-10, Sr., 13.0

Elle Stauffer, Germantown Academy, 5-11, Jr., 14.3

Alana Swift, Imhotep, 5-6, Sr., 13.8

Bradi Zumbrum, Delone Catholic, 6-0, Sr., 11.7

Third team

Rachel Balzer, Germantown Academy, 5-9, Sr., 10.1

Bella Burrelli, Neshannock, 5-11, Sr., 17.6

Makalyn Clapper, Penn Cambria, 5-8, Sr., 15.3

McKenna Hayward, Central Cambria, 5-5, Sr., 15.6

Kassidy Ingram, Camp Hill Trinity, 5-9, Sr., 11.0

Grace Kelleher, Lewisburg, 5-6, Sr., 17.8

Nadjy Tyler, Imhotep, 6-2, Sr., 10.1

Player of the year — Diamond Johnson, Neumann-Goretti

Coach of the year — Gerry Eckenrode, Delone Catholic

CLASS 2A

First team

Anna Camden, Shipley, 6-2, Sr., 17.0

Alli Campbell, Bellwood-Antis, 6-1, Jr., 29.3

Ella Marconi, Kane, 6-2, Sr., 22.9

Kaitlyn Maxwell, Everett, 5-6, Jr., 23.8

Halee Smith, Juniata Valley, 5-11, Jr., 21.2

Makennah White, West Middlesex, 6-0, Jr., 21.2

Second team

Bella Hunt, Bishop McCort, 5-11, Jr., 13.8

Mandy McGurk, Notre Dame de Namur, 5-6, Sr., 18.2

Maggie Pina, Notre Dame de Namur, 5-7, Sr., 15.8

Angelina Meola, Iroquois, 5-7, Jr., 29.6

Shamyjha Price, Bishop Canevin, 5-9, Sr., 18.0

Raanae Smith, Friends Central, 6-1, Sr., 14.3

Third team

Autumn Fennell, Penns Manor, 5-3, Sr., 17.4

Sakeria Haralson, Bellwood-Antis, 6-0, Jr., 11.2

Dymond Crawford, Jeannette, 5-9, Sr., 21.9

Jordan Karmonick, Mahanoy Area, 5-6, Jr., 12.6

Dani Rae Renno, Mount Carmel, 6-2, So., 19.1

Lauren Ross, Shipley, 5-8, Sr., 12.2

Hetta Saatman, Linden Hall, 6-2, Sr., 10.5

Player of the year — Alli Campbell, Bellwood-Antis

Coach of the year — Jim Swaney, Bellwood-Antis

CLASS A

First team

Lillyauna Bickel, Lourdes Regional, 5-8, Sr., 13.6

Kiera Booth, Berlin Brothersvalley, 6-1, Jr., 17.9

Mia Kolb, Jenkintown, 5-9, Sr., 15.5

Malia Magestro, Kennedy Catholic, 5-9, Jr., 28.9

Alexis Robison, Rochester, 5-7, So., 18.1

Emily Zoscin, Weatherly, 5-7, Sr., 17.9

Second team

Jessica King, Sullivan County, 6-1, Jr., 11.4

Madison Lampe, West Greene, 5-4, Sr., 13.2

McKenna Lampe, West Greene, 5-4, Sr., 14.1

Mykenzie Malacusky, Sullivan County, 5-4, Sr., 15.3

Zoie Smith, Berlin Brothersvalley, 5-11, Sr., 13.5

Sidney Stutzman, Shanksville-Stonycreek, 5-8, Sr., 11.9

Third team

Abby Gatesman, North Clarion, 5-10, Jr., 14.3

Anna Haigh, Bishop Carroll, 5-11, Sr., 11.1

Tayler Huyck, Susquehanna, 5-8, Jr., 14.7

Taylor Kirschner, Quigley Catholic, 5-8, Sr., 19.5

Emily Lockard, Benton, 6-0, Jr., 17.7

Taylor Newton, Elk County Catholic, 5-11, Jr., 17.0

Kenedy Stroup, Greenwood, 5-10, Jr., 19.8

Player of the year — Kiera Booth, Berlin Brothersvalley

Coach of the year — Rachel Prosser, Berlin Brothersvalley

Doug Gulasy is a Tribune-Review Staff Writer. You can contact Doug at 412-388-5830, [email protected] or via Twitter .

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

click me