Penn-Trafford, West Allegheny among No. 1 seeds in WPIAL baseball playoff brackets

By:
Friday, May 10, 2019 | 1:30 PM


Penn-Trafford, West Allegheny, Greensburg Salem, Freeport, Shenango and California received No. 1 seeds Friday when the WPIAL revealed baseball playoff brackets.

Play begins Wednesday and Thursday.

The championships are May 28-29 at Wild Things Park in Washington.

Class 6A

Thursday’s games

No. 1 Penn-Trafford – bye

No. 8 Upper St. Clair vs. No. 9 Hempfield at West Mifflin, 4 p.m.

No. 4 North Allegheny – bye

No. 5 Peters Township vs. No. 12 Butler at Boyce/Mayview, 7 p.m.

No. 2 Pine-Richland – bye

No. 7 Norwin vs. No. 10 Mt. Lebanon at West Mifflin, 2 p.m.

No. 3 Bethel Park – bye

No. 6 Seneca Valley vs. No. 11 Connellsville at Fox Chapel, 4 p.m.

Class 5A

Thursday’s games

No. 1 West Allegheny – bye

No. 8 Mars vs. No. 9 Fox Chapel at North Allegheny, 4 p.m.

No. 4 Gateway – bye

No. 5 Shaler vs. No. 12 Trinity at North Allegheny, 7 p.m.

No. 2 Franklin Regional – bye

No. 7 South Fayette vs. No. 10 Montour at Boyce/Mayview, 4:30 p.m.

No. 3 Hampton – bye

No. 6 Laurel Highlands vs. No. 11 Kiski Area at Seton Hill, 4 p.m.

Class 4A

Wednesday’s games

No. 1 Greensburg Salem – bye

No. 8 Elizabeth-Forward vs. No. 9 New Castle at Fox Chapel, 4 p.m.

No. 4 Blackhawk vs. No. 13 Knoch at Neshannock, 6:30 p.m.

No. 5 Ringgold vs. No. 12 Mt. Pleasant at Seton Hill, 4 p.m.

No. 2 Yough vs. No. 15 Central Valley at Shaler, 4 p.m.

No. 7 South Park vs. No. 10 Quaker Valley at Seneca Valley, 2 p.m.

No. 3 Thomas Jefferson vs. No. 14 Highlands at West Mifflin, 4 p.m.

No. 6 Beaver vs. No. 11 Belle Vernon at Fox Chapel, 2 p.m.

Class 3A

Wednesday’s games

No. 1 Freeport – bye

No. 8 Waynesburg vs. No. 9 Freedom at Boyce/Mayview, 7 p.m.

No. 4 Steel Valley – bye

No. 5 New Brighton vs. No. 12 Beth-Center at North Allegheny, 3 p.m.

No. 2 Hopewell – bye

No. 7 Burrell vs. No. 10 McGuffey at West Mifflin, 2 p.m.

No. 3 Keystone Oaks – bye

No. 6 Deer Lakes vs. No. 11 Ellwood City at Neshannock, 4 p.m.

Class 2A

Thursday’s games

No. 1 Shenango – bye

No. 8 Chartiers-Houston vs. No. 9 Laurel at Burkett Complex, 4 p.m.

No. 4 Seton LaSalle vs. No. 13 Mohawk at Fox Chapel, 2 p.m.

No. 5 OLSH vs. No. 12 Riverside at Seneca Valley, 4 p.m.

No. 2 Serra Catholic vs. No. 15 Fort Cherry at Boyce/Mayview, 2 p.m.

No. 7 Avonworth vs. No. 10 Brownsville at Burkett Complex, 6:30 p.m.

No. 3 Neshannock vs. No. 14 Carlynton at Seneca Valley, 2 p.m.

No. 6 Carmichaels vs. No. 11 Jeannette at Seton Hill, 2 p.m.

Class A

Wednesday’s games

No. 1 California – bye

No. 8 Eden Christian vs. No. 9 West Greene at Boyce/Mayview, 2 p.m.

No. 4 Quigley Catholic vs. No. 13 Leechburg at Seneca Valley, 4 p.m.

No. 5 Greensburg Central Catholic vs. No. 12 Rochester at Shaler, 2 p.m.

No. 2 Vincentian Academy – bye

No. 7 Bishop Canevin vs. No. 10 Jefferson-Morgan at Boyce/Mayview, 4:30 p.m.

No. 3 Union – bye

No. 6 Monessen vs. No. 11 St. Joseph’s at Seton Hill, 2 p.m.

Chris Harlan is a Tribune-Review Staff Writer. You can contact Chris by email at [email protected] or via Twitter .

click me